Colorado 4A High School Track Results

Updated: May 20, 2006, 7:45 PM ET
Associated Press

LAKEWOOD, Colo. -- Here are Saturday's results from the Colorado Class 4A Track and Field Championships held at Jefferson County Stadium. (Running events in meters):<

^BOYS=

Team scores -- Mountain View 81, Mullen 58, Longmont 53, Broomfield 48½, Sierra 38, Eagle Valley 36, Thompson Valley 33, Sterling 29, Pine Creek 29, Cherokee Trail 29, Cheyenne Mountain 29, Pueblo South 28, D'Evelyn 26, Liberty 25, Conifer 24, Pueblo Central 24, Sand Creek 21, Greeley West 19, Skyline 18, Mesa Ridge 18, Niwot 18, Pueblo Centennial 14, Montezuma-Cortez 12, Battle Mountain 12, Centaurus 11, Falcon 10, Widefield 10, Ranum, 9, Fountain-Fort Carson 7, Steamboat Springs 6, Ralston Valley 6, Silver Creek 5, Golden 5, Glenwood Springs 5, Greeley Central 4, Alamosa 4, Moffat County 4, Palisade 4, Northridge 3½, Windsor 3, Evergreen 2, Fort Morgan 1, Evergreen 2, Montrose 1, Canon City 1.<

110 meter hurdles--1, Ben Yeh, Mountain View, 14.18; 2, Austin Jurgensmeyer, Longmont, 14.47; 3, Tyler Hill, Liberty, 14.50; 4, Michael Calhoun, Longmont, 14.69; 5, Jon Williams, Sand Creek, 15.03; 6, Blake Forland, Broomfield, 15.27; 7, Hunter Hoekstra, Windsor, 15.40; 8, Jeff Polo, Cheyenne Mountain, 15.40; 9, Julious Grant, Fountain-Fort Carson, 15.67.>

100 meters-- John Gaye, Mullen, 10.85; 2, Sulaiman, Broomfield, 10.87; 3, Nathan Dorzweiler, Niwot, 10.92; 4, Marcus Padilla, Skyline, 10.97; 5, Nick Hiseler, Mountain View, 11.10; 6, Bobby Aragon, Pueblo Central, 11.11; 7, Rob Anderson, Thompson Valley, 11.16; 8, Josh Anderson, Broomfield, 11.19; 9, Sean Matheson, Eagle Valley, 11.21.<

800 meter relay--1, Mountain View, 1:27.57; 2, Cherokee Trail, 1:28.61; 3, Mullen, 1:28.66; 4, Broomfield, 1:29.14; 5, Skyline, 1:30.52; 6, Pueblo Centennial, 1:31.32; 7, Sand Creek, 1:31.51; 8, Widefield 1:32.31; 9, Sierra, DNF.<

High Jump--1, Steve Johnson, Cheyenne Mountain, 6-8; 2, Storm Allen, Cheyenne Mountain, 6-7; 3, Nolan Tuck, Liberty, 6-6; 4, Alex Clark, Widefield, 6-6; 5, Mike Smith, Eagle Valley, 6-4; 6, Geoff Tice, Broomfield, 6-3; 6, Gavin Hamilton, Northridge, 6-3; 8, John Gabriel, Eagle Valley, 6-3; 9, Jon Spruill, Montrose, 6-2.<

400 meter relay--1, Broomfield, 42.25; Mountain View, 42,34; 3, Mullen, 42.67; 4, Pueblo Centennial, 42.91; 5, Cherokee Trail, 43.31; 6, Sierra, 43.65; 7, Thompson Valley, 44.04; 8, Niwot, 44.13; 9, Fountain-Fort Carson, 44.17.<

400 meters--1, Bobby Aragon, Pueblo Central, 47.95; 2, Matt Butcher, Longmont, 48.07; 3, Jesse Fassler, Centaurus, 48.42; 4, Josh Corbin, Cherokee Trail, 49.37; 5, Anthony Pettaway, Sierra, 49.94; 6, Tyler Short, Thompson Valley, 50.07; 7, Craig Salmon, Montezuma-Cortez, 50.18; 8, Filemon Loa, Sierra, 50.87; 9, Matt Robbins, Mountain View, 52.22.<

300 meter hurdles--1, Ben Yeh, Mountain View, 38.05; 2, Michael Calhoun, Longmont, 39.17; 3, Austin Jurgensmeyer, Longmont, 39.46; 4, Bob Bell, Ralston Valley, 39.60; 5, Eddie Cooks, Sand Creek, 39.62; 6, D.J. Miller, Liberty, 39.64; 7, Phillip Lewis, Ranum, 39.85; 8, Jeff Polo, Cheyenne Mountain, 39.88; 9, Marcus Rosenthal, Fountain-Fort Carson, 39.95.<

800 meters--1, Bobby Potrykus, Conifer, 1:52.71; 2, Bob Leon, Thompson Valley, 1:55.10; 3, Dan Larson, Greeley West, 1:55.41; 4, Nick White, Falcon, 1:55.69; 5, Andrew Berberick, Mullen, 1:56.51; 6, Connor Drum, Battle Mountain, 1:56.53; 7, Derek Gilmore, D'Evelyn, 1:56.69; 8, Jordan Legan, Pueblo Centennial, 1:56.96; 9, Jesse Fassler, Centaurus, 1:57.01.<

Shot Put--1, Brian Griffin, Pueblo South, 53-2½; 2, Ken Harriman, Pueblo South, 52-1}; 3, Patrick Kowalsky, Mullen, 51-4½; 4, Blaine Sumner, Conifer, 50-4\; 5, A Curry, Montezuma-Cortez, 49-8}; 6, La'Mar West, Niwot, 49-7½; 7, Jacob Rivera, Eagle Valley, 49-}; 8, Brodie Wright, Mountain View, 46-5\; 9, Chris Guanero, Mullen, 46-0.<

200 meters--1, Bobby Aragon, Pueblo Central, 21.54; 2, John Gaye, Mullen, 22.04; 3, Nick Hiseler, Mountain View, 22.21; 4, Sean Matheson, Eagle Valley, 22.28; 5, Anthony Pettaway, Sierra, 22.33; 6, Matt Butcher, Longmont, 22.66; 7, Jesse Fassler, Centaurus, 23.48; 8, Marcus Padilla, DNS; 9, Rob Anderson, Thompson Valley, DNS.<

Triple Jump--1, Marcel Gibbons, Mesa Ridge, 46-10; 2, Andrew Ward, Sand Creek, 45-3; 3, Steve Johnson, Cheyenne Mountain, 45-0; 4, John Gabriel, Eagle Valley, 44-9}; 5, Chris Benson, Glenwood Springs, 44-4\; 6, Calvin Williams, Fountain-Fort Carson, 44-0; 7, Michael Calhoun, Longmont, 43-104; 8, Dennis Taylor, Widefield, 43-7½; 9, Landon Jack, Greeley Central, 43-\.<

3,200 meters--1, Kevin Williams, D'Evelyn, 9:32.94; 2, Mike Sickafoose, Pine Creek, 9:35.20; 3, Cam Carter, Greeley West, 8:37.81; 4, Tyler Rasmussen, Sterling, 9:44.47; 5, Tyler Pennel, Golden, 9:50.12; 6, Collin Eckelman, Thompson Valley, 9:50.27; 7, Bryan Eicher, Broomfield, 9:57.46; 8, Jonny Stevens, Battle Mountain, 9:57.56; 9, Shea Wilfong, Liberty, 9:59.25.<

1,600 meter relay--1, Cherokee Trail, 3:19.21; 2, Mountain View, 3:20.52; 3, Sierra, 3:20.53; 4, Mullen, 3:21. 4, Mullen, 3:21.97; 5, Broomfield, 3:22.36; 6, Moffat County, 3:23.11; 7, Greeley Central, 3:23.47; 8, Evergreen, 3:24.13; 9, Longmont, 3:27.74.<

^GIRLS=

Team scores -- Mullen 87, Longmont 77, Sand Creek 61, Cherokee Trail 50, Widefield 46, Niwot 30, Thompson Valley 28, Silver Creek 27, Harrison 26½, Sterling 26, Mountain View 26, Glenwood Springs 24, Ralston Valley 23, Skyline 22, Fossil Ridge 21½, Pueblo Centennial 21, Windsor 19, Cheyenne Mountain 18, Evergreen 18, Conifer 16, Pine Creek 15, Broomfield 15, Pueblo East 13, Westminster 13, Sierra 12, Fountain-Fort Carson 12, Golden 1, Montezuma-Cortez 11, Palisade 11, Ranum 9, Northridge 8, Woodland Park 8, Alamosa 8, Centaurus 7, Greeley Central 7, Pueblo County 7, Berthoud 6, Pueblo Central 6, Mesa Ridge 5, Canon City 5, Moffat County 5, Greeley West 4, Eagle Valley 3, D'Evelyn 2, Liberty 1.<

800 meter medley relay--1, Skyline, 1:48.65; 2, Cheyenne Mountain, 1:49.75; 3, Longmont, 1:49.87; 4, Pueblo East, 1:51.81; 5, Harrison, 1:51.83; 6, Sierra, 1:52.02; 7, Fountain-Fort Carson, 1:52.51; 8, Berthoud, 1:52.60; 9, Cherokee Trail, DQ.<

100 meter hurdles--1, Katie Edmiston, Palisade, 15.26; 2, Britany Burgeson, Evergreen, 15.42; 3, Elizabeth Stover, Longmont, 15.48; 4, Kim Markham, Windsor, 15.53; 5, Rachel Klotz, Longmont, 15.62; 6, Ashley Miknis, Broomfield, 15.81; 7, Achlee Edwards, Cherokee Trail, 15.90; 8, Hannah Steffey, Niwot, 15.97; 9, Alley Murray, Pueblo County, 16.13.<

100 meters--1, Griffin Matthew, Niwot, 11.68; 2, Nyeisha Wright, Widefield, 11.74; 3, Latraia Scott, Sand Creek, 11.89; 4, Caitlyn Able, Mullen, 12.02; 5, Jessica Adams, Montezuma-Cortez, 12.51; 6, Lindsay Crawford, Pine Creek, 12.54; 7, Kim Markham, Windsor, 12.61; 8, Hannah Miller, Northridge, 12.67; 9, Sierra Arndt, Longmont, 12.70.<

800 meter relay--1, Cherokee Trail, 1:41.28; 2, Longmont, 1:43.06; 3, Sand Creek, 1:43.29; 4, Skyline, 1:44.24; 5, Mullen, 1:44.29; 6, Greeley Central, 1:45.77; 7, Cheyenne Mountain, 1:45.89; 8, Harrison, 1:46.03; 9, Thompson Valley, 1:48.14.<

400 meter relay--1, Cherokee Trail, 48.54; 2, Sand Creek, 49.32; 3, Fountain-Fort Carson, 49.53; 4, Skyline, 49.86; 5, Longmont, 50.60; 6, Berthoud, 50.61; 7, Sterling, 51.16; 8, Cheyenne Mountain, 51.22; 9, Palisade, 51.95.<

Long Jump--1, Nyeisha Wright, Widefield, 19-3½; 2, Griffin Matthew, Niwot, 18-9}; 3, Michelle Roberts, Mullen, 17-5½; 4, Lindsey Moller, Longmont, 17-½; 5, Domonique Bingham, Harrison, 16-10½; 6, Kristen Kugler, Sterling, 16-5; 6, Morgan Huey, Centaurus, 16-5; 8, Britany Burgeson, Evergreen, 16-1½; 9, Naomi Ritthaler, Montezuma-Cortez, 16-0.<

400 meters--1, Nyeisha Wright, Widefield, 55.25; 2, Caitlyn Able, Mullen, 55.94; 3, Bethany Praska, Longmont, 56.45; 4, Laura Palmere, Mullen, 57.62; 5, Betsy Weeks, Longmont, 58.65; 6, Hannah Miller, Northridge, 58.67; 7, Lauren Bowers, Windsor, 60.47; 8, Michelle Williams, Sierra, 60.97; 9, Brittany Bilderbeck, Cheyenne Mountain, 61.14.<

300 meter hurdles--1, Achlee Edwards, Cherokee Trail, 44.54; 2, Brittany Adamson, Mullen, 45.62; 3, Stephanie Echer, Mullen, 45.64; 4, Alley Murray, Pueblo County, 46.07; 5, Katie Stjernholm, Pueblo Centennial, 46.37; 6, Jasmine Rollins, Sand Creek, 46.60; 7, Ashley Rohweder, Eagle Valley, 46.63; 8, Kayla Contreras, Greeley Central, 47.19; 9, Katie Edmiston, Palisade, DQ.<

800 meters--1, Brooke Regan, Thompson Valley, 2:14.88; 2, Sofia Monroe, Pueblo Centennial, 2:16.68; 3, Briamme Beemer, Mountain View, 2:17.45; 4, Emily Schmidt, Sand Creek, 2:17.84; 5, Kelly King, Silver Creek, 2:19.31; 6, Melissa Buchanan, Glenwood Springs, 2:19.32; 7, Natalie Mesce, Cheyenne Mountain, 2:20.21; 8, Angie Charchalis, Moffat County, 2:20.90; 9, Kendra Clark, Greeley West, 2:23.83.<

200 meters--1, Griffin Matthew, Niwot, 24.49; 2, Latraia Scott, Sand Creek, 24.59; 3, Caitlyn Able, Mullen, 25.04; 4, Bethany Praska, Longmont, 25.63; 5, Laura Palmere, Mullen, 26.00; 6, Jasmine Searuggs, Cherokee Trail, 26.01; 7, Janan Graham, Broomfield, 26.16; 8, Hannah Miller, Northridge, 26.21; 9, Brittany Griffin, Cherokee Trail, 26.28.<

Discus--1, Liz Johnson, Fossil Ridge, 127-5; 2, Emily Geubelle, Broomfield, 127-0; 3, Alyssa Higby, Pueblo East, 117-8; 4, Akai Sheperd, Sierra, 115-9; 5, Adrienne Haag, Westminsyer, 114-11; 6, Emily VanGulik, Evergreen, 114-9; 7, Amy Wiley, Pueblo Centennial, 112-4; 8, Megan Hansen, Montezuma-Cortez, 111-10; 9, Deborah Sagapoletele, Widefield, 108-2.<

3,200 meters--1, Kaitie Vanatta, Ralston Valley, 10:40.66; 2, Jen Webers, Conifer, 11:13.00; 3, Katrina Selsor, Glenwood Springs, 11:28.06; 4, Anna Lieb, Golden, 11:28.98; 5, Lindsey Sowards, Alamosa, 11:35.81; 6, Jamie Welch, Woodland Park, 11:37.01; 7, Jen Bremser, Sand Creek, 11:40.54; 8, Kendra Gerk, Greeley West, 11:46.69; 9, Kaylen Slack, Liberty, 11:51.50.<

1,600 meter relay--1, Mullen, 3:56.73; 2, Cherokee Trail, 3:57.22; 3, Thompson Valley, 3:57.24; 4, Sand Creek, 4:01.14; 5, Silver Creek, 4:01.45; 6, Windsor, 4:01.78; 7, Longmont, 4:02.55; 8, Glenwood Springs, 4:03.28; 9, Cheyenne Mountain, 4:07.94.<


Copyright 2006 by The Associated Press

This story is from ESPN.com's automated news wire. Wire index