Europa League

Updated: December 12, 2013, 9:41 PM ET
Associated Press

At A Glance

By The Associated Press

FIRST ROUND

GROUP A

GP W D L GF GA Pts

x-Valencia 6 4 1 1 12 7 13

x-Swansea 6 2 2 2 6 4 8

Kuban Krasnodar 6 1 3 2 7 7 6

St. Gallen 6 2 0 4 6 13 6

x-advanced to second round

Thursday, Sept. 19

St. Gallen (Switzerland) 2, Kuban Krasnodar 0

Valencia (Spain) 0, Swansea 3

Thursday, Oct. 3

Kuban Krasnodar 0, Valencia 2

Swansea 1, St. Gallen 0

Thursday, Oct. 24

Swansea 1, Kuban Krasnodar 1

Valencia 5, St. Gallen 1

Thursday, Nov. 7

Kuban Krasnodar 1, Swansea 1

St. Gallen 2, Valencia 3

Thursday, Nov. 28

Kuban Krasnodar 4, St. Gallen 0

Swansea 0, Valencia 1

Thursday, Dec. 12

St. Gallen 1, Swansea 0

Valencia 1, Kuban Krasnodar 1

---

GROUP B

GP W D L GF GA Pts

x-Ludogorets 6 5 1 0 11 2 16

x-Chornomorets Odesa 6 3 1 2 6 6 10

PSV Eindhoven 6 2 1 3 4 5 7

Dinamo Zagreb 6 0 1 5 3 11 1

x-advanced to second round

Thursday, Sept. 19

Dinamo Zagreb (Croatia) 1, Chornomorets Odesa (Ukraine) 2

PSV Eindhoven (Netherlands) 0, Ludogorets (Bulgaria) 2

Thursday, Oct. 3

Chornomorets Odesa 0, PSV Eindhoven 2

Ludogorets 3, Dinamo Zagreb 0

Thursday, Oct. 24

Chornomorets Odesa 0, Ludogorets 1

Dinamo Zagreb 0, PSV Eindhoven 0

Thursday, Nov. 7

Ludogorets 1, Chornomorets Odesa 1

PSV Eindhoven 2, Dinamo Zagreb 0

Thursday, Nov. 28

Chornomorets Odesa 2, Dinamo Zagreb 1

Ludogorets 2, PSV Eindhoven 0

Thursday, Dec. 12

Dinamo Zagreb 1, Ludogorets 2

PSV Eindhoven 0, Chornomorets Odesa 1

---

GROUP C

GP W D L GF GA Pts

x-Red Bull Salzburg 6 6 0 0 15 3 18

x-Esbjerg 6 4 0 2 8 8 12

Elfsborg 6 1 1 4 5 10 4

Standard Liege 6 0 1 5 6 13 1

x-advanced to second round

Thursday, Sept. 19

Red Bull Salzburg (Austria) 4, Elfsborg (Sweden) 0

Standard Liege (Belgium) 1, Esbjerg (Denmark) 2

Thursday, Oct. 3

Esbjerg 1, Red Bull Salzburg (Austria) 2

Elfsborg 1, Standard Liege (Belgium) 1

Thursday, Oct. 24

Elfsborg 1, Esbjerg 2

Red Bull Salzburg 2, Standard Liege 1

Thursday, Nov. 7

Esbjerg 1, Elfsborg 0

Standard Liege 1, Red Bull Salzburg 3

Thursday, Nov. 28

Esbjerg 2, Standard Liege 1

Elfsborg 0, Red Bull Salzburg 1

Thursday, Dec. 12

Red Bull Salzburg 3, Esbjerg 0

Standard Liege 1, Elfsborg 3

---

GROUP D

GP W D L GF GA Pts

x-Rubin Kazan 6 4 2 0 14 4 14

x-Maribor 6 2 1 3 9 12 7

Zulte Waregem 6 2 1 3 4 10 7

Wigan 6 1 2 3 6 7 5

x-advanced to second round

Thursday, Sept. 19

Maribor (Slovenia) 2, Rubin Kazan (Russia) 5

Zulte Waregem (Belgium) 0, Wigan (England) 0

Thursday, Oct. 3

Rubin Kazan 4, Zulte Waregem 0

Wigan 3, Maribor 1

Thursday, Oct. 24

Wigan 1, Rubin Kazan 1

Zulte Waregem 1, Maribor 3

Thursday, Nov. 7

Rubin Kazan 1, Wigan 0

Maribor 0, Zulte Waregem 1

Thursday, Nov. 28

Rubin Kazan 1, Maribor 1

Wigan 1, Zulte Waregem 2

Thursday, Dec. 12

Maribor 2, Wigan 1

Zulte Waregem 0, Rubin Kazan 2

---

GROUP E

GP W D L GF GA Pts

x-Fiorentina 6 5 1 0 12 3 16

x-Dnipro 6 4 0 2 11 5 12

Pacos Ferreira 6 0 3 3 1 8 3

Pandurii Targu Jiu 6 0 2 4 3 11 2

x-advanced to second round

Thursday, Sept. 19

Fiorentina (Italy) 3, Pacos Ferreira (Portugal) 0

Pandurii Targu Jiu (Romania) 0, Dnipro (Ukraine) 1

Thursday, Oct. 3

Dnipro 1, Fiorentina 2

Pacos Ferreira 1, Pandurii Targu Jiu 1

Thursday, Oct. 24

Fiorentina 3, Pandurii Targu Jiu 0

Pacos Ferreira 0, Dnipro 2

Thursday, Nov. 7

Dnipro 2, Pacos Ferreira 0

Pandurii Targu Jiu 1, Fiorentina 2

Thursday, Nov. 28

Dnipro 4, Pandurii Targu Jiu 1

Pacos Ferreira 0, Fiorentina 0

Thursday, Dec. 12

Fiorentina 2, Dnipro 1

Pandurii Targu Jiu 0, Pacos Ferreira 0

---

GROUP F

GP W D L GF GA Pts

x-Eintracht Frankfurt 6 5 0 1 13 4 15

x-Maccabi Tel-Aviv 6 3 2 1 7 5 11

APOEL Nicosia 6 1 2 3 3 8 5

Bordeaux 6 1 0 5 4 10 3

x-advanced to second round

Thursday, Sept. 19

Eintracht Frankfurt (Germany) 3, Bordeaux (France) 0

Maccabi Tel-Aviv (Israel) 0, APOEL Nicosia (Cyprus) 0

Thursday, Oct. 3

APOEL Nicosia 0, Eintracht Frankfurt 3

Bordeaux 1, Maccabi Tel-Aviv 2

Thursday, Oct. 24

Bordeaux 2, APOEL Nicosia 1

Eintracht Frankfurt 2, Maccabi Tel-Aviv 0

Thursday, Nov. 7

APOEL Nicosia 2, Bordeaux 1

Maccabi Tel-Aviv 4, Eintracht Frankfurt 2

Thursday, Nov. 28

APOEL Nicosia 0, Maccabi Tel-Aviv 0

Bordeaux 0, Eintracht Frankfurt 1

Thursday, Dec. 12

Eintracht Frankfurt 2, APOEL Nicosia 0

Maccabi Tel-Aviv 1, Bordeaux 0

---

GROUP G

GP W D L GF GA Pts

x-Genk 6 4 2 0 10 5 14

x-Dynamo Kiev 6 3 1 2 11 7 10

Rapid Vienna 6 1 3 2 8 10 6

Thun 6 1 0 5 3 10 3

x-advanced to second round

Thursday, Sept. 19

Dynamo Kiev (Ukraine) 0, Genk (Belgium) 1

Thun (Switzerland) 1, Rapid Vienna (Austria) 0

Thursday, Oct. 3

Genk 2, Thun 1

Rapid Vienna 2, Dynamo Kiev 2

Thursday, Oct. 24

Dynamo Kiev 3, Thun 0

Genk 1, Rapid Vienna 1

Thursday, Nov. 7

Thun 0, Dynamo Kiev 2

Rapid Vienna 2, Genk 2

Thursday, Nov. 28

Genk 3, Dynamo Kiev 1

Rapid Vienna 2, Thun 1

Thursday, Dec. 12

Dynamo Kiev 3, Rapid Vienna 1

Thun 0, Genk 1

---

GROUP H

GP W D L GF GA Pts

x-Sevilla 6 3 3 0 9 4 12

x-Liberec 6 2 3 1 9 8 9

Freiburg 6 1 3 2 5 8 6

Estoril Praia 6 0 3 3 5 8 3

x-advanced to second round

Thursday, Sept. 19

Estoril Praia (Portugal) 1, Sevilla (Spain) 2

Freiburg (Germany) 2, Liberec (Czech Republic) 2

Thursday, Oct. 3

Liberec 2, Estoril Praia 1

Sevilla 2, Freiburg 0

Thursday, Oct. 24

Liberec 1, Sevilla 1

Freiburg 1, Estoril Praia 1

Thursday, Nov. 7

Estoril Praia 0, Freiburg 0

Sevilla 1, Liberec 1

Thursday, Nov. 28

Liberec 1, Freiburg 2

Sevilla 1, Estoril Praia 1

Thursday, Dec. 12

Estoril Praia 1, Liberec 2

Freiburg 0, Sevilla 2

---

GROUP I

GP W D L GF GA Pts

x-Lyon 6 3 3 0 6 3 12

x-Betis 6 2 3 1 3 2 9

Vitoria Guimaraes 6 1 2 3 6 5 5

Rijeka 6 0 4 2 2 7 4

x-advanced to second round

Thursday, Sept. 19

Betis (Spain) 0, Lyon (France) 0

Vitoria Guimaraes (Portugal) 4, Rijeka (Croatia) 0

Thursday, Oct. 3

Lyon 1, Vitoria Guimaraes 1

Rijeka 1, Betis 1

Thursday, Oct. 24

Betis 1, Vitoria Guimaraes 0

Lyon 1, Rijeka 0

Thursday, Nov. 7

Rijeka 1, Lyon 1

Vitoria Guimaraes 0, Betis 1

Thursday, Nov. 28

Lyon 1, Betis 0

Rijeka 0, Vitoria Guimaraes 0

Thursday, Dec. 12

Betis 0, Rijeka 0

Vitoria Guimaraes 1, Lyon 2

---

GROUP J

GP W D L GF GA Pts

x-Trabzonspor 6 4 2 0 13 6 14

x-Lazio 6 3 3 0 8 4 12

Apollon Limassol 6 1 1 4 5 10 4

Legia Warsaw 6 1 0 5 2 8 3

x-advanced to second round

Thursday, Sept. 19

Apollon Limassol (Cyprus) 1, Trabzonspor (Turkey) 2

Lazio (Italy) 1, Legia Warsaw (Poland) 0

Thursday, Oct. 3

Legia Warsaw 0, Apollon Limassol 1

Trabzonspor 3, Lazio 3

Thursday, Oct. 24

Apollon Limassol 0, Lazio 0

Trabzonspor 2, Legia Warsaw 0

Thursday, Nov. 7

Lazio 2, Apollon Limassol 1

Legia Warsaw 0, Trabzonspor 2

Thursday, Nov. 28

Legia Warsaw 0, Lazio 2

Trabzonspor 4, Apollon Limassol 2

Thursday, Dec. 12

Apollon Limassol 0, Legia Warsaw 2

Lazio 0, Trabzonspor 0

---

GROUP K

GP W D L GF GA Pts

x-Tottenham 6 6 0 0 15 2 18

x-Anzhi Makhachkala 6 2 2 2 4 7 8

Sheriff Tiraspol 6 1 3 2 5 6 6

Tromso 6 0 1 5 1 10 1

Thursday, Sept. 19

Sheriff Tiraspol (Moldova) 0, Anzhi Makhachkala (Russia) 0

Tottenham (England) 3, Tromso (Norway) 0

Thursday, Oct. 3

Anzhi Makhachkala 0, Tottenham 2

Tromso 1, Sheriff Tiraspol 1

Thursday, Oct. 24

Anzhi Makhachkala 1, Tromso 0

Sheriff Tiraspol 0, Tottenham 2

Thursday, Nov. 7

Tottenham 2, Sheriff Tiraspol 1

Tromso 0, Anzhi Makhachkala 1

Thursday, Nov. 28

Anzhi Makhachkala 1, Sheriff Tiraspol 1

Tromso 0, Tottenham 2

Thursday, Dec. 12

Sheriff Tiraspol 2, Tromso 0

Tottenham 4, Anzhi Makhachkala 1

---

GROUP L

GP W D L GF GA Pts

x-AZ Alkmaar 6 3 3 0 8 4 12

x-PAOK 6 3 3 0 10 6 12

Maccabi Haifa 6 1 2 3 6 9 5

Shakhter Karagandy 6 0 2 4 5 10 2

x-advanced to second round

Thursday, Sept. 19

Maccabi Haifa (Israel) 0, AZ Alkmaar (Netherlands) 1

PAOK (Greece) 2, Shakhter Karagandy (Kazakhstan) 1

Thursday, Oct. 3

Shakhter Karagandy 2, Maccabi Haifa 2

AZ Alkmaar 1, PAOK 1

Thursday, Oct. 24

Shakhter Karagandy 1, AZ Alkmaar 1

PAOK 3, Maccabi Haifa 2

Thursday, Nov. 7

AZ Alkmaar 1, Shakhter Karagandy 0

Maccabi Haifa 0, PAOK 0

Thursday, Nov. 28

Shakhter Karagandy 0, PAOK 2

AZ Alkmaar 2, Maccabi Haifa 0

Thursday, Dec. 12

Maccabi Haifa 2, Shakhter Karagandy 1

PAOK 2, AZ Alkmaar 2


Copyright 2013 by The Associated Press

This story is from ESPN.com's automated news wire. Wire index

Comments

Use a Facebook account to add a comment, subject to Facebook's Terms of Service and Privacy Policy. Your Facebook name, photo & other personal information you make public on Facebook will appear with your comment, and may be used on ESPN's media platforms. Learn more.