2014 World Cup Qualifying Glance

Updated: February 6, 2013, 11:30 PM ET
Associated Press

All Times EST

Home countries listed first

EUROPE

Winners qualify

Top eight second-place teams advance to European playoffs

GROUP A

GP W D L GF GA Pts

Belgium 4 3 1 0 8 1 10

Croatia 4 3 1 0 6 2 10

Serbia 4 1 1 2 6 5 4

Macedonia 4 1 1 2 3 4 4

Wales 4 1 0 3 3 11 3

Scotland 4 0 2 2 2 5 2

Friday, March 22

Croatia vs. Serbia

Macedonia vs. Belgium

Scotland vs. Wales

Tuesday, March 26

Belgium vs. Macedonia

Serbia vs. Scotland

Wales vs. Croatia

GROUP B

GP W D L GF GA Pts

Italy 4 3 1 0 10 4 10

Bulgaria 4 1 3 0 4 3 6

Czech Republic 3 1 2 0 3 1 5

Armenia 3 1 0 2 2 4 3

Denmark 3 0 2 1 2 4 2

Malta 3 0 0 3 1 6 0

Friday, March 22

Bulgaria vs. Malta

Czech Republic vs. Denmark

Tuesday, March 26

Armenia vs. Czech Republic

Denmark vs. Bulgaria

Malta vs. Italy

GROUP C

GP W D L GF GA Pts

Germany 4 3 1 0 15 6 10

Sweden 3 2 1 0 8 5 7

Ireland 3 2 0 1 7 8 6

Austria 3 1 1 1 5 2 4

Kazakhstan 4 0 1 3 1 8 1

Faeroe Islands 3 0 0 3 2 9 0

Friday, March 22

Austria vs. Faeroe Islands

Kazakhstan vs. Germany

Sweden vs. Ireland

Tuesday, March 26

Germany vs. Kazakhstan

Ireland vs. Austria

GROUP D

GP W D L GF GA Pts

Netherlands 4 4 0 0 13 2 12

Hungary 4 3 0 1 10 5 9

Romania 4 3 0 0 8 4 9

Turkey 4 1 0 3 4 6 3

Estonia 4 1 0 3 1 6 3

Andorra 4 0 0 4 0 13 0

Friday, March 22

Andorra vs. Turkey

Hungary vs. Romania

Netherlands vs. Estonia

Tuesday, March 26

Estonia vs. Andorra

Netherlands vs. Romania

Turkey vs. Hungary

GROUP E

GP W D L GF GA Pts

Switzerland 4 3 1 0 7 1 10

Norway 4 2 1 1 6 5 7

Albania 4 2 0 2 5 5 6

Iceland 4 2 0 2 4 4 6

Slovenia 4 1 0 3 3 6 3

Cyprus 4 1 0 3 4 8 3

Friday, March 22

Norway vs. Albania

Slovenia vs. Iceland

Saturday, March 23

Cyprus vs. Switzerland

GROUP F

GP W D L GF GA Pts

Russia 4 4 0 0 8 0 12

Israel 4 2 1 1 10 5 7

Portugal 4 2 1 1 6 3 7

Northern Ireland 4 0 3 1 3 5 3

Azerbaijan 4 0 2 2 2 6 2

Luxembourg 4 0 1 3 2 11 1

Friday, March 22

Israel vs. Portugal

Luxembourg vs. Azerbaijan

Northern Ireland vs. Russia

Tuesday, March 26

Azerbaijan vs. Portugal

Northern Ireland vs. Israel

GROUP G

GP W D L GF GA Pts

Bosnia-Herz. 4 3 1 0 15 2 10

Greece 4 3 1 0 5 1 10

Slovakia 4 2 1 1 5 3 7

Lithuania 4 1 1 2 4 8 4

Latvia 4 1 0 3 5 8 3

Liechtenstein 4 0 0 4 3 15 0

Friday, March 22

Bosnia-Herzegovina vs. Greece

Liechtenstein vs. Latvia

Slovakia vs. Lithuania

GROUP H

GP W D L GF GA Pts

Montenegro 4 3 1 0 12 2 10

England 4 2 2 0 12 2 8

Poland 3 2 2 0 5 3 5

Moldova 4 1 1 2 2 7 4

Ukraine 3 0 2 1 1 2 2

San Marino 4 0 0 4 0 16 0

Friday, March 22

Moldova vs. Montenegro

Poland vs. Ukraine

San Marino vs. England

Tuesday, March 26

Montenegro vs. England

Poland vs. San Marino

Ukraine vs. Moldova

GROUP I

GP W D L GF GA Pts

Spain 4 2 1 0 6 1 7

France 3 2 1 0 5 2 7

Georgia 4 1 1 2 2 4 4

Belarus 4 1 0 3 3 8 3

Finland 2 0 1 1 1 2 1

Friday, March 22

France vs. Georgia

Spain vs. Finland

Tuesday, March 26

France vs. Spain

SOUTH AMERICA

Top four teams qualify

Fifth place advances to playoff

vs. Asia fifth place

GP W D L GF GA Pts

Argentina 9 6 2 1 20 7 20

Ecuador 9 5 2 2 12 9 17

Colombia 8 5 1 2 14 6 16

Venezuela 9 3 3 3 8 9 12

Uruguay 9 3 3 3 16 18 12

Chile 9 4 0 5 14 19 12

Bolivia 9 2 2 5 12 14 8

Peru 9 2 2 5 10 15 8

Paraguay 9 2 1 6 6 16 7

Friday, March 22

Argentina vs. Venezuela

Colombia vs. Bolivia

Peru vs. Chile

Uruguay vs. Paraguay

Tuesday, March 26

Bolivia vs. Argentina

Chile vs. Uruguay

Ecuador vs. Paraguay

Venezuela vs. Colombia

NORTH AND CENTRAL AMERICA AND THE CARIBBEAN

FINAL ROUND

Top three qualify

Fourth-place team advances to playoff vs. Oceania winner

GP W D L GF GA Pts

Honduras 1 1 0 0 2 1 3

Costa Rica 1 0 1 0 2 2 1

Panama 1 0 1 0 2 2 1

Jamaica 1 0 1 0 0 0 1

Mexico 1 0 1 0 0 0 1

United States 1 0 0 1 1 2 0

Wednesday, Feb. 6

At San Pedro Sula, Honduras

Honduras 2, United States 1

At Mexico City

Mexico 0, Jamaica 0

At Panama City

Panama 2, Costa Rica 2

ASIA

FINAL ROUND

Top two teams in each group qualify

Third-place teams in each group advance to playoff

GROUP A

GP W D L GF GA Pts

Uzbekistan 5 2 2 1 5 4 8

South Korea 4 2 1 1 9 4 7

Iran 5 2 1 2 2 2 7

Qatar 5 2 1 2 3 5 7

Lebanon 5 1 1 3 2 6 4

Tuesday, March 26

South Korea vs. Qatar

Uzbekistan vs. Lebanon

GROUP B

GP W D L GF GA Pts

Japan 5 4 1 0 13 2 13

Australia 4 1 2 1 4 4 5

Iraq 5 1 2 2 4 5 5

Oman 5 1 2 2 4 7 5

Jordan 5 1 1 3 4 11 4

Tuesday, March 26

Australia vs. Oman

Jordan vs. Japan

AFRICA

SECOND ROUND

Winners advance

GROUP A

GP W D L GF GA Pts

Ethiopia 2 1 1 0 3 1 4

Cent. Afr. Rep. 2 1 0 1 2 2 3

South Africa 2 0 2 0 2 2 2

Botswana 2 0 1 1 1 3 1

Friday, March 22

Ethiopia vs. Botswana

South Africa vs. Central African Republic

GROUP B

GP W D L GF GA Pts

Tunisia 2 2 0 0 5 2 6

Sierra Leone 2 1 1 0 4 3 4

Eq. Guinea 2 0 1 1 3 5 1

Cape Verde Isl. 2 0 0 2 2 4 0

Friday, March 22

Equatorial Guinea vs. Cape Verde Islands

Tunisia vs. Sierra Leone

GROUP C

GP W D L GF GA Pts

Ivory Coast 2 1 1 0 4 2 4

Tanzania 2 1 0 1 2 3 3

Morocco 2 0 2 0 3 3 2

Gambia 2 0 1 1 2 3 1

Friday, March 22

Ivory Coast vs. Gambia

Tanzania vs. Morocco

GROUP D

GP W D L GF GA Pts

Ghana 2 1 0 1 7 1 3

Zambia 2 2 0 0 4 0 3

Sudan 2 0 1 1 0 3 1

Lesotho 2 0 1 1 0 7 1

Friday, March 22

Ghana vs. Sudan

Lesotho vs. Zambia

GROUP E

GP W D L GF GA Pts

Rep. of Congo 2 1 1 0 1 0 4

Niger 2 1 0 1 3 1 3

Gabon 2 1 0 1 1 3 3

Burkina Faso 2 0 1 1 0 1 1

Friday, March 22

Burkina Faso vs. Niger

Republic of Congo vs. Gabon

GROUP F

GP W D L GF GA Pts

Malawi 2 1 1 0 1 0 4

Namibia 2 1 0 1 1 1 3

Nigeria 2 1 0 1 1 1 3

Kenya 2 0 1 1 0 1 1

Friday, March 22

Namibia vs. Malawi

Nigeria vs. Kenya

GROUP G

GP W D L GF GA Pts

Egypt 2 2 0 0 5 2 6

Guinea 2 1 0 1 3 3 3

Zimbabwe 2 0 1 1 0 1 1

Mozambique 2 0 1 1 0 2 1

Friday, March 22

Egypt vs. Zimbabwe

Mozambique vs. Guinea

GROUP H

GP W D L GF GA Pts

Benin 2 1 1 0 2 1 4

Algeria 2 1 0 1 5 2 3

Mali 2 1 0 1 2 2 3

Rwanda 2 0 1 1 1 5 1

Friday, March 22

Algeria vs. Benin

Rwanda vs. Mali

GROUP I

GP W D L GF GA Pts

Libya 2 1 1 0 3 2 4

Congo 2 1 0 1 2 1 3

Cameroon 2 1 0 1 2 2 3

Togo 2 0 1 1 1 3 1

Friday, March 22

Cameroon vs. Togo

Congo vs. Libya

GROUP J

GP W D L GF GA Pts

Senegal 2 1 1 0 4 2 4

Uganda 2 0 2 0 2 2 2

Angola 2 0 2 0 1 1 2

Liberia 2 0 1 1 1 3 1

Friday, March 22

Liberia vs. Uganda

Senegal vs. Angola

OCEANIA

FINAL ROUND

GP W D L GF GA Pts

New Zealand 4 4 0 0 13 1 12

New Caledonia 4 3 0 1 15 4 9

Solomon Islands 4 1 0 3 5 17 3

Tahiti 4 0 0 4 0 11 0

Friday, March 22

At Auckland, New Zealand

New Zealand vs. New Caledonia

At Papeete, Tahiti

Tahiti vs Solomon Islands

Tuesday, March 26

At Noumea, New Caledona

New Caledonia vs. Tahiti

At Honiara, Solomon Islands

Solomon Islands vs. New Zealand


Copyright 2013 by The Associated Press

This story is from ESPN.com's automated news wire. Wire index