European Champions League Glance

Updated: June 28, 2013, 6:21 PM ET
Associated Press

Home teams listed first

All Times EDT

QUALIFYING

FIRST ROUND

First Leg

Tuesday, July 2

Lusitanos (Andorra) vs. EB/Streymur (Faeroe Islands), 9 a.m.

Shirak (Armenia) vs. Tre Penne Galazzano (San Marino), 1:30 p.m.

Second Leg

Tuesday, July 9

EB/Streymur (Faeroe Islands) vs. Lusitanos (Andorra), TBA

Tre Penne Galazzano (San Marino) vs. Shirak (Armenia), 3 p.m.

SECOND ROUND

First Leg

Tuesday, July 16

BATE Borisov (Belarus) vs. Shakhter Karagandy (Kazakhstan)

Birkirkara (Malta) vs. Maribor (Slovenia)

Dinamo Tbilisi (Georgia) vs. Lusitanos (Andorra)-EB/Streymur (Faeroe Islands) winner

Ekranas (Lithuania) vs. FH Hafnarfjordur (Iceland)

Elfsborg (Sweden) vs. Daugava Daugavpils (Latvia)

Fola Esch (Luxembourg) vs. Dinamo Zagreb (Croatia)

Glasgow Celtic (Scotland) vs. Cliftonville (Northern Ireland)

Gyor (Hungary) vs. Maccabi Tel Aviv (Israel)

HJK Helsinki (Finland) vs. Nomme Kalju (Estonia)

Neftchi Baku (Azerbaijkan) vs. Skenderbeu Korce (Albania)

Sheriff Tiraspol (Moldova) vs. Sutjeska Niksic (Montenegro)

Shirak (Armenia)-Tre Penne Galazzano (San Marino) winner vs. Partizan Belgrade (Serbia)

Sligo Rovers (Ireland) vs. Molde (Norway)

Slovan Bratislava (Slovakia) vs. Ludogorets Razgrad (Bulgaria)

Steaua Bucharest (Romania) vs. Vardar (Macedonia)

Viktoria Plzen (Czech Republic) vs. Zeljeznicar (Bosnia-Herzegovina)

The New Saints (Wales) vs. Legia Warsaw (Poland)

Second Leg

Tuesday, July 23

Cliftonville (Northern Ireland) vs. Glasgow Celtic (Scotland)

Daugava Daugavpils (Latvia) vs. Elfsborg (Sweden)

Dinamo Zagreb (Croatia) vs. Fola Esch (Luxembourg)

FH Hafnarfjordur (Iceland) vs. Ekranas (Lithuania)

Legia Warsaw (Poland) vs. The New Saints (Wales)

Ludogorets Razgrad (Bulgaria) vs. Slovan Bratislava (Slovakia)

Lusitanos (Andorra)-EB/Streymur (Faeroe Islands) winner vs. Dinamo Tbilisi (Georgia)

Maribor (Slovenia) vs. Birkirkara (Malta)

Maccabi Tel Aviv (Israel) vs. Gyor (Hungary)

Molde (Norway) vs. Sligo Rovers (Ireland)

Nomme Kalju (Estonia) vs. HJK Helsinki (Finland)

Partizan Belgrade (Serbia) vs. Shirak (Armenia)-Tre Penne Galazzano (San Marino)

Shakhter Karagandy (Kazakhstan) vs. BATE Borisov (Belarus)

Skenderbeu Korce (Albania) vs. Neftchi Baku (Azerbaijkan)

Sutjeska Niksic (Montenegro) vs. Sheriff Tiraspol (Moldova)

Vardar (Macedonia) vs. Steaua Bucharest (Romania)

Zeljeznicar (Bosnia-Herzegovina) vs. Viktoria Plzen (Czech Republic)


Copyright 2013 by The Associated Press

This story is from ESPN.com's automated news wire. Wire index