2014 World Cup Qualifying Glance

Updated: October 8, 2013, 1:08 PM ET
Associated Press

All Times EDT

Home countries listed first

NORTH AND CENTRAL AMERICA AND THE CARIBBEAN

FINAL ROUND

Top three qualify

Fourth-place team advances to playoff vs. Oceania winner

GP W D L GF GA Pts

q-United States 8 5 1 2 10 6 16

q-Costa Rica 8 4 3 1 11 5 15

Honduras 8 3 2 3 10 10 11

Panama 8 1 5 2 7 9 8

Mexico 8 1 5 2 4 6 8

Jamaica 8 0 4 4 3 9 4

q-qualified

Friday, Oct. 11

At San Pedro Sula, Honduras

Honduras vs. Costa Rica, 5 p.m.

At Kansas City, Kan.

United States vs. Jamaica, 6:36 p.m.

At Mexico City

Mexico vs. Panama, 9:30 p.m.

Tuesday, Oct. 15

At San Jose, Costa Rica

Costa Rica vs. Mexico, 9:30 p.m.

At Kingston, Jamaica

Jamaica vs. Honduras, 9:30 p.m.

At Panama City

Panama vs. United States, 9:30 p.m.

EUROPE

Winners qualify

Top eight second-place teams advance to European playoffs

GROUP A

GP W D L GF GA Pts

Belgium 8 7 1 0 15 3 21

Croatia 8 5 2 1 11 5 17

Serbia 9 3 2 4 13 10 11

Scotland 9 2 2 5 6 12 8

Macedonia 8 2 1 5 6 10 7

Wales 8 2 0 6 7 19 6

Friday, Oct. 11

At Zagreb, Croatia

Croatia vs. Belgium, Noon

At Cardiff, Wales

Wales vs. Macedonia, 2:45 p.m.

Tuesday, Oct. 15

At Jagodina, Serbia

Serbia vs. Macedonia, 2:30 p.m.

At Brussels

Belgium vs. Wales, 3 p.m.

At Glasgow, Scotland

Scotland vs. Croatia, 3 p.m.

GROUP B

GP W D L GF GA Pts

q-Italy 8 6 2 0 15 5 20

Bulgaria 8 3 4 1 13 6 13

Denmark 8 3 3 2 9 10 12

Czech Republic 8 2 3 3 8 8 9

Armenia 8 3 0 5 8 10 9

Malta 8 1 0 7 4 18 3

q-qualified

Friday, Oct. 11

At Yerevan, Armenia

Armenia vs. Bulgaria, 11 a.m.

At Ta'Qali, Malta

Malta vs. Czech Republic, 1:30 p.m.

At Copenhagen, Denmark

Denmark vs. Italy, 2:15 p.m.

Tuesday, Oct. 15

At Sofia, Bulgaria

Bulgaria vs. Czech Republic, 2:15 p.m.

At Copenhagen, Denmark

Denmark vs. Malta, 2:15 p.m.

At Naples, Italy

Italy vs. Armenia, 2:45 p.m.

GROUP C

GP W D L GF GA Pts

Germany 8 7 1 0 28 7 22

Sweden 8 5 2 1 14 8 17

Austria 8 4 2 2 16 8 14

Ireland 8 3 2 3 13 13 11

Kazakhstan 8 1 1 6 4 17 4

Faeroe Islands 8 0 0 8 3 25 0

Friday, Oct. 11

At Torshavn, Faeroe Islands

Faeroe Islands vs. Kazakhstan, 1 p.m.

At Cologne, Germany

Germany vs. Ireland, 2:45 p.m.

At Stockholm

Sweden vs. Austria, 2:45 p.m.

Tuesday, Oct. 15

At Torshavn, Faeroe Islands

Faeroe Islands vs. Austria, 2:45 p.m.

At Dublin

Ireland vs. Kazakhstan, 2:45 p.m.

At Stockholm

Sweden vs. Germany, 2:45 p.m.

GROUP D

GP W D L GF GA Pts

q-Netherlands 8 7 1 0 24 4 22

Hungary 8 4 2 2 18 12 14

Turkey 8 4 1 3 14 7 13

Romania 8 4 1 3 13 12 13

Estonia 7 2 1 4 5 11 7

Andorra 8 0 0 8 0 24 0

q-qualified

Friday, Oct. 11

At Andorra La Vella, Andorra

Andorra vs. Romania, 2:30 p.m.

At Tallin, Estonia

Estonia vs. Turkey, 2:30 p.m.

At Amsterdam

Netherlands vs. Hungary, 2:30 p.m.

Tuesday, Oct. 15

At Budapest, Hungary

Hungary vs. Andorra, 2 p.m.

At Bucharest, Romania

Romania vs. Estonia, 2 p.m.

At Istanbul

Turkey vs. Netherlands, 2 p.m.

GROUP E

GP W D L GF GA Pts

Switzerland 8 5 3 0 14 5 18

Iceland 8 4 1 3 14 14 13

Slovenia 8 4 0 4 11 10 12

Norway 8 3 2 3 9 9 11

Albania 8 3 1 4 8 9 10

Cyprus 8 1 1 6 4 13 4

Friday, Oct. 11

At Tirana, Albania

Albania vs. Switzerland, 2:30 p.m.

At Reykjavik, Iceland

Iceland vs. Cyprus, 2:45 p.m.

At Maribor, Slovenia

Slovenia vs. Norway, 2:45 p.m.

Tuesday, Oct. 15

At Nicosia, Cyprus

Cyprus vs. Albania, 1 p.m.

At Oslo

Norway vs. Iceland, 2 p.m.

At Bern, Switzerland

Switzerland vs. Slovenia, 2 p.m.

GROUP F

GP W D L GF GA Pts

Russia 8 6 0 2 15 4 18

Portugal 8 5 2 1 16 8 17

Israel 8 3 3 2 17 12 12

Northern Ireland 8 1 3 4 8 14 6

Luxembourg 8 1 3 4 7 19 6

Azerbaijan 8 0 5 3 4 10 5

Friday, Oct. 11

At Baku, Azerbaijan

Azerbaijan vs. Northern Ireland, Noon

At Luxembourg

Luxembourg vs. Russia, 2:30 p.m.

At Lisbon, Portugal

Portugal vs. Israel, 3:45 p.m.

Tuesday, Oct. 15

At Baku, Azerbaijan

Azerbaijan vs. Russia, 1 p.m.

At Ramat Gan, Israel

Israel vs. Northern Ireland, 1 p.m.

At Coimbra, Portugal

Portugal vs. Luxembourg, 1 p.m.

GROUP G

GP W D L GF GA Pts

Bosnia-Herz. 8 6 1 1 25 5 19

Greece 8 6 1 1 9 4 19

Slovakia 8 3 3 2 9 7 12

Lithuania 8 2 2 4 7 10 8

Latvia 8 2 1 5 8 16 7

Liechtenstein 8 0 2 6 3 19 2

Friday, Oct. 11

At Vilnius, Lithuania

Lithuania vs. Latvia, 11:30 a.m.

At Zenica, Bosnia-Herzegovina

Bosnia-Herzegovina vs. Liechtenstein, 2 p.m.

At Piraeus, Greece

Greece vs. Slovakia, 2:45 p.m.

Tuesday, Oct. 15

At Piraeus, Greece

Greece vs. Liechtenstein, 1 p.m.

At Kaunas, Lithuania

Lithuania vs. Bosnia-Herzegovina, 1 p.m.

At Riga, Latvia

Latvia vs. Slovakia, 2:10 p.m.

GROUP H

GP W D L GF GA Pts

England 8 4 4 0 25 3 16

Ukraine 8 4 3 1 19 4 15

Montenegro 8 4 3 1 15 8 15

Poland 8 3 4 1 18 9 13

Moldova 8 1 2 5 4 15 5

San Marino 8 0 0 8 1 43 0

Friday, Oct. 11

At Chisinau, Moldova

Moldova vs. San Marino, Noon

At Kharkov, Ukraine

Ukraine vs. Poland, 2 p.m.

At London

England vs. Montenegro, 3 p.m.

Tuesday, Oct. 15

At London

England vs. Poland, 3 p.m.

At Podgorica, Montenegro

Montenegro vs. Moldova, 3 p.m.

At Serravalle, San Marino

San Marino vs. Ukraine, 3 p.m.

GROUP I

GP W D L GF GA Pts

Spain 6 4 2 0 10 2 14

France 7 4 2 1 12 6 14

Finland 7 2 3 2 5 6 9

Georgia 7 1 2 4 3 8 5

Belarus 7 1 1 5 6 14 4

Friday, Oct. 11

At Palma de Mallorca

Spain vs. Belarus, 4 p.m.

Tuesday, Oct. 15

At Paris

France vs. Finland, 3 p.m.

At Albacete, Spain

Spain vs. Georgia, 3 p.m.

SOUTH AMERICA

Top four teams qualify

Fifth place advances to playoff

vs. Asia fifth place

GP W D L GF GA Pts

q-Argentina 14 8 5 1 30 11 29

Colombia 14 8 2 4 22 9 26

Chile 14 8 0 6 24 21 24

Ecuador 14 6 4 4 18 14 22

Uruguay 14 6 4 4 22 22 22

Venezuela 15 5 4 6 13 19 19

Peru 14 4 2 8 15 22 14

Bolivia 15 2 5 8 16 29 11

Paraguay 14 3 2 9 15 28 11

q-qualified

Friday, Oct. 11

At San Cristobal, Venezuela

Venezuela vs. Paraguay, 4:30 p.m.

At Barranquila, Colombia

Colombia vs. Chile, 5 p.m.

At Quito, Ecuador

Ecuador vs. Uruguay, 5 p.m.

At Buenos Aires, Argentina

Argentina vs. Peru, 7 p.m.

Tuesday, Oct. 15

At Santiago, Chile

Chile vs. Ecuador, 8:30 p.m.

At Asuncion, Paraguay

Paraguay vs. Colombia, 8:30 p.m.

At Montevideo, Uruguay

Uruguay vs. Argentina, 8:30 p.m.

At Lima, Peru

Peru vs. Bolivia, 10:15 p.m.

ASIA

FINAL ROUND

Top two teams in each group qualify

Third-place teams in each group advance to playoff

GROUP A

GP W D L GF GA Pts

q-Iran 8 5 1 2 8 2 16

q-South Korea 8 4 2 2 13 7 14

p-Uzbekistan 8 4 2 2 11 6 14

Qatar 8 2 1 5 5 13 7

Lebanon 8 1 2 5 3 12 5

q-qualified; p-advanced to playoff

GROUP B

GP W D L GF GA Pts

q-Japan 8 5 2 1 16 5 17

q-Australia 8 3 4 1 12 7 13

p-Jordan 8 3 1 4 7 16 10

Oman 8 2 3 3 7 10 9

Iraq 8 1 2 5 4 8 5

q-qualified; p-advanced to playoff

PLAYOFF

Winner advances to playoff vs. South America fifth place

Jordan vs. Uzbekistan

Friday, Sept. 6

At Amman, Jordan

Jordan 1, Uzbekistan 1

Tuesday, Sept. 10

At Tashkent, Uzbekistan

Uzbekistan 1, Jordan 1, 2-2 aggregate; Jordan advanced 9-8 on penalty kicks

AFRICA

THIRD ROUND

Home-and-home

Winners qualify

Ivory Coast vs. Senegal

Saturday, Oct. 12

At Abidjan, Ivory Coast

Ivory Coast vs. Senegal, 1 p.m.

Saturday, Nov. 16

At Casablanca, Morocco

Senegal vs. Ivory Coast, 2 p.m.

Ethiopia vs. Nigeria

Sunday, Oct. 13

At Addis Ababa, Ethiopia

Ethiopia vs. Nigeria, 10 a.m.

Saturday, Nov. 16

At Calabar, Nigeria

Nigeria vs. Ethiopia, 2 p.m.

Tunisia vs. Cameroon

Sunday, Oct. 13

At Rades, Tunisia

Tunisia vs. Cameroon, 1 p.m.

Sunday, Nov. 17

At Younde, Cameroon

Cameroon vs. Tunisia, 9:30 a.m.

Ghana vs. Egypt

Tuesday, Oct. 15

At Kumasi, Ghana

Ghana vs. Egypt, Noon

Monday, Nov. 18

At Cairo

Egypt vs. Ghana, 11 a.m.

Burkina Faso vs. Algeria

Saturday, Oct. 12

At Ouagadougou, Burkina Faso

Burkina Faso vs. Algeria, Noon

Tuesday, Nov. 19

At Blida, Algeria

Algeria vs. Bukina Faso, 1:15 p.m.

OCEANIA

FINAL ROUND

GP W D L GF GA Pts

x-New Zealand 6 6 0 0 17 2 18

New Caledonia 6 4 0 2 17 6 12

Tahiti 6 1 0 5 2 12 3

Solomon Islands 6 1 0 5 5 21 3

x-advanced to playoff


Copyright 2013 by The Associated Press

This story is from ESPN.com's automated news wire. Wire index

Comments

Use a Facebook account to add a comment, subject to Facebook's Terms of Service and Privacy Policy. Your Facebook name, photo & other personal information you make public on Facebook will appear with your comment, and may be used on ESPN's media platforms. Learn more.