Final list of early entrants and draft withdrawals

Updated: June 22, 2005, 11:58 AM ET
ESPN.com

Here are the final lists of early entrants and withdrawals from the NBA draft:

Collegiate withdrawals

Jose Juan Barea, Northeastern (6-0, junior)
Martellus Bennett, Taylor HS (Texas) (6-7, high school)
Brandon Bowman, Georgetown (6-8, junior)
Dee Brown, Illinois (5-11, junior)
Keith Brumbaugh, DeLand HS (FL) (6-8, high school)
Jermareo Davidson, Alabama (6-11, sophomore)
Toney Douglas, Auburn (6-1, freshman)
Torin Francis, Notre Dame (6-11, junior)
Mike Hall, George Washington (6-8, junior)
Chris Hernandez, Stanford (6-2, junior)
Jibril Hodges, Long Beach State (6-2, junior)
Brian Kim, Vanguard University (CA) (6-5, junior)
Armein Kirkland, Cincinnati (6-8, junior)
Carl Krauser, Pittsburgh (6-2, junior)
Pops Mensah-Bonsu, George Washington (6-9, junior)
Tim Parham, Maryland-Eastern Shore (6-9, junior)
T.J. Parker, Northwestern (6-2, junior)
Kevin Pittsnogle, West Virginia (6-10, junior)
Chris Rodgers, Arizona, (6-4, junior)
Brandon Rush, Mt. Zion Academy (NC) (6-6, high school)
Marcus Slaughter, San Diego State (6-8, sophomore)
Steven Smith, La Salle (6-8, junior)
Tim Smith, East Tennessee State (5-9, junior)
B.J. Spencer, Jacksonville State (6-4, junior)
James White, Cincinnati (6-6, junior)
Eric Williams, Wake Forest (6-9, junior)

International withdrawals

Nemanja Aleksandrov, Reflex (Serbia-Montenegro) (7-0, 1987 DOB)
Luka Bogdanovic, Partizan (Serbia-Montenegro) (6-8, 1985 DOB)
Ivan Chiriaev, Dynamo Moscow (Russia) (7-1, 1984 DOB)
Rudy Fernandez, DKV Joventut (Spain) (6-5, 1985 DOB)
Paulius Jankunas, Zalgiris (Lithuania) (6-8, 1984 DOB)
Viktor Keirou, Unics Kazan (Russia) (6-6, 1984 DOB)
Tomasz Kesicki, Pamesa Castellon (Spain) (6-10, 1986 DOB)
Marko Lekic, Atlas (Serbia-Montenegro) (6-10, 1985 DOB)
Steven Markovic, West Sydney (Australia) (6-3, 1985 DOB)
Miguel Marriaga, Gaiteros (Venezuela) (6-9, 1984 DOB)
Kosta Perovic, Partizan (Serbia-Montenegro) (7-1, 1985 DOB)
Aleksander Rindin, Gala Baku (Azerbaijan) (7-5, 1985 DOB)
Dusan Sakota, Panathinaikos (Greece) (6-10, 1986 DOB)
Predrag Samardziski, Partizan (Serbia-Montenegro) (6-11, 1986 DOB)
Cheick Samb, Tenerife (Spain) (7-0, 1984 DOB)
Carlos Matias Sandes, (Boca Juniors) (Argentina) (6-7, 1984 DOB)
Thabo Sefolosha, Chalon (France) (6-6, 1984 DOB)
Tiago Splitter, Tau Ceramica (Spain) (6-11, 1985 DOB)
Tang Zhengdong, Jiangsu (China) (7-1, 1984 DOB)
Marko Tomas, Zagreb (Croatia) (6-6, 1985 DOB)
Caio Torres, Rayet Guadalajara (Spain) (6-11, 1987 DOB)
Konstantinos Vasileiadis, PAOK (Greece) (6-6, 1984 DOB)
Panagiotis Vasilopoulos, PAOK (Greece) (6-8, 1984 DOB)
Marcus Vieira de Souza, Premiata Montegranaro (Italy) (6-9, 1984 DOB)

Final collegiate early entry list

Alex Acker, Pepperdine (6-5, junior)
Deji Akindele, Chicago State (7-1, sophomore)
Kelenna Azubuike, Kentucky (6-5, junior)
Sean Banks, Memphis (6-8, sophomore)
Brandon Bass, LSU (6-8, sophomore)
Jermaine Bell, Indian Hills CC (IA) (6-11, freshman)
Andray Blatche, South Kent Prep (CT) (6-11, high school)
Andrew Bogut, Utah (7-0, sophomore)
Curtis Brown Jr., Beach HS (GA) (6-9, high school)
Andrew Bynum, St. Joseph's HS (NJ) (6-11, high school)
Ike Diogu, Arizona State (6-8, junior)
Monta Ellis, Lanier HS (MS) (6-3, high school)
Olu Famutimi, Arkansas (6-5, sophomore)
Raymond Felton, North Carolina (6-1, junior)
Anderson Ferreira, Chipola JC (FL) (6-8, sophomore)
Francisco Garcia, Louisville (6-7, junior)
John Gilchrist, Maryland (6-3, junior)
Gerald Green, Gulf Shores Academy (TX) (6-8, high school)
Jarrett Jack, Georgia Tech (6-3, junior)
Amir Johnson, Westchester HS (CA) (6-10, high school)
Dwayne Jones, St. Joseph's (6-11, junior)
Linas Kleiza, Missouri (6-8, sophomore)
Julius Lamptey, Garden City CC (KS) (7-0, freshman)
Kyle Luckett, South Side HS (IN) (7-0, high school)
Darshan Luckey, St. Francis (PA) (6-5, junior)
Sean May, North Carolina (6-8, junior)
Rashad McCants, North Carolina (6-4, junior)
C.J. Miles, Skyline HS (TX) (6-6, high school)
J.R. Morris, Seton Hall (6-5, junior)
Randolph Morris, Kentucky (6-10, freshman)
Chris Paul, Wake Forest (6-0, sophomore)
Pierre Pierce, Iowa (6-4, junior)
Shavlik Randolph, Duke (6-10, junior)
Anthony Roberson, Florida (6-1, junior)
Nate Robinson, Washington (5-9, junior)
Ray Rose, Olivet Nazarene (IL) (6-0, junior)
Ricky Sanchez, IMG Academy (FL) (6-10, high school)
Chris Taft, Pittsburgh (6-10, sophomore)
Charlie Villanueva, Connecticut (6-10, sophomore)
Tiras Wade, Louisiana-Lafayette (6-6, junior)
Von Wafer, Florida State (6-5, sophomore)
Matt Walsh, Florida (6-6, junior)
Martell Webster, Seattle Prep (6-7, high school)
Deron Williams, Illinois (6-4, junior)
Louis Williams, South Gwinnett HS (GA) (6-3, high school)
Marvin Williams, North Carolina (6-9, freshman)
Kennedy Winston, Alabama (6-6, junior)
Antoine Wright, Texas A&M (6-7, junior)
Bracey Wright, Indiana (6-4, junior)

Final international early entry list

Cenk Akyol, Efes Pilsen (Turkey) (6-4, 1987 DOB)
Martynas Andriuskevicius, Zalgiris (Lithuania) (7-2, 1986 DOB)
Marcin Gortat, RheinEnergie Koln (Germany) (7-0, 1984 DOB)
Mile Ilic, Reflex (Serbia-Montenegro) (7-0, 1984 DOB)
Ersan Ilyasova, Ulker (Turkey) (6-9, 1987 DOB)
Yaroslav Korolev, CSKA Moscow (Russia) (6-9, 1987 DOB)
Erazem Lorbek, Climamio Bologna (Italy) (6-10, 1984 DOB)
Ian Mahinmi, Le Havre (France) (6-9, 1986 DOB)
Drago Pasalic, Split (Croatia) (6-10, 1984 DOB)
Johan Petro, Pau Orthez (France) (7-0, 1986 DOB)