2003 FIBA Men's Americas Olympic Qualifying

The following is the schedule for the 2003 FIBA Americas Men's Olympic Qualifying Tournament, which will be played at Roberto Clemente Coliseum in San Juan, Puerto Rico.

Updated: August 20, 2003, 12:14 PM ET

The following is the schedule for the 2003 FIBA Americas Men's Olympic Qualifying Tournament, which will be played at Roberto Clemente Coliseum in San Juan, Puerto Rico.

Preliminary Round Groups
Group A Group B
Argentina United States
Puerto Rico Brazil
Canada Domincan Republic
Mexico Venezuela
Uruguay Virgin Islands

Preliminary Round Games
All times Eastern
Wednesday, August 20
Argentina vs. Mexico, 2:30 p.m.; Venezuela vs. Dominican Republic, 5 p.m.; Uruguay vs. Puerto Rico, 7:30 p.m.; United States vs. Brazil, 10 p.m.
Thursday, August 21
Uruguay vs. Argentina, 2:30 p.m.; Brazil vs. Virgin Islands, 5 p.m.; Puerto Rico vs. Canada, 7:30 p.m.; United States vs. Dominican Republic, 10 p.m.
Friday, August 22
Mexico vs. Uruguay, 2:30 p.m.; Argentina vs. Canada, 5 p.m.; Virgin Islands vs. Dominican Republic, 7:30 p.m.; Venezuela vs. United States, 10 p.m.
Saturday, August 23
Canada vs. Uruguay, 2:30 p.m.; Virgin Islands vs. United States, 5 p.m.; Mexico vs. Puerto Rico, 7:30 p.m.; Venezuela vs. Brazil, 10 p.m.
Sunday, August 24
Canada vs. Mexico, 2:30 p.m.; Venezuela vs. Virgin Islands, 5 p.m.; Puerto Rico vs. Argentina, 7:30 p.m.; Dominican Republic vs. Brazil, 10 p.m.

TEAM USA ROSTER
Player Ht. Pos.
Ray Allen 6-5 SG
Mike Bibby 6-1 PG
Elton Brand
6-8 PF
Vince Carter 6-6 G/F
Nick Collison 6-9 PF
Tim Duncan 7-0 F/C
Allen Iverson 6-0 SG
Richard Jefferson 6-7 SF
Jason Kidd 6-4 PG
Karl Malone 6-9 PF
Tracy McGrady 6-8 SG
Jermaine O'Neal 6-11 F/C

Second Round Games
The top four finishing teams from the two preliminary round groups advance to the second round where they form one group of eight teams. The eight teams advancing transfer the points scored in all the games played between the advancing teams (exclude results versus the fifth-place team). Each team will play the other four teams they have not previously played. Teams finishing in fifth place shall conclude their participation in this tournament.

All times Eastern
Monday, August 25
Games at 2:30 p.m., 5 p.m., 7:30 p.m. and 10 p.m.
Tuesday, August 26
Games at 2:30 p.m., 5 p.m., 7:30 p.m. and 10 p.m.
Wednesday, August 27
Games at 2:30 p.m., 5 p.m., 7:30 p.m. and 10 p.m.
Thursday, August 28 Games at 2:30 p.m., 5 p.m., 7:30 p.m. and 10 p.m.

Semifinal Games
The first four teams placed by addition of points and FIBA classification will move to the semifinals. The last four placed teams will end their participation and will be classified in their respective positions for the record.

All times Eastern
Saturday, August 30
No. 2 qualifier vs. No. 3 qualifier, 7:30 p.m.; No. 1 qualifier vs. No. 4 qualifier, 10 p.m.

Bronze Medal Game
Sunday, August 31
Semifinal losers, 7:30 p.m. ET

Gold Medal Game
Sunday, August 31
Semifinal winners, 10 p.m. ET

ALSO SEE