Commentary

An early look at the early-season events

Updated: November 13, 2009, 6:08 PM ET
By Staff | ESPN.com

Below is a working list of the college basketball events that litter the first two months of the sport's calendar for the 2009-10 season, listed in chronological order. Check back throughout the next few months as previously unannounced teams are added and specific matchups are finalized.

2K Sports Classic benefiting Coaches vs. Cancer (Regionals: Nov. 9-11; NYC: Nov. 19-20)
Syracuse Regional
Nov. 9: Albany at Syracuse (ESPNU)
Nov. 11: Robert Morris at Syracuse (ESPNU)

Chapel Hill Regional
Nov. 9: FIU at North Carolina (ESPNU)
Nov. 11: N.C. Central at North Carolina (ESPNU)

Columbus Regional
Nov. 9: Alcorn State at Ohio State
Nov. 11: James Madison at Ohio State

Berkeley Regional
Nov. 9: Murray State at California (ESPNU)
Nov. 11: Detroit at California (ESPNU)

Championship Rounds
Nov. 19: Syracuse vs. California (ESPN2); North Carolina vs Ohio State (ESPN2)
Nov. 20: Championship and consolation game

Note: There will be two consolation subregionals with round-robin play among the teams not playing in New York. These subregionals will take place in Miami and Albany, N.Y.

Glenn Wilkes Classic (Daytona Beach, Fla.: Nov. 12-22)
First Round (campus sites):
Nov. 12: Georgia State at NC State
Nov. 13: Niagara at Auburn
Nov. 14: IUPUI at Drake
Nov. 15: Austin Peay at Akron
Nov. 18: Howard at UCF

Remaining Games (Daytona Beach, Fla.)
Nov. 20: Howard vs Niagara; Georgia State vs Drake; Akron vs NC State; Auburn vs UCF; IUPUI vs Austin Peay
Nov. 21: Georgia State vs Howard; Drake vs Akron; Niagara vs UCF; Auburn vs IUPUI; NC State vs Austin Peay
Nov. 22: Akron vs Howard; IUPUI vs Georgia State; UCF vs Drake; Austin Peay vs Niagara; NC State vs Auburn

Basketball Travelers Tip-Off Tourney (Eugene, Ore.: Nov. 13-15)
Nov. 13: Colorado State vs UC Davis; Winston Salem State at Oregon
Nov. 14: Colorado State vs Winston Salem State; UC Davis at Oregon
Nov. 15: UC Davis vs Winston Salem State; Colorado State at Oregon

Hispanic College Fund Classic (Kent, Ohio: Nov. 13-15)
Nov. 13: UAB vs Green Bay; Samford at Kent State
Nov. 14: UAB at Kent State; Samford vs Green Bay
Nov. 15: UAB vs Samford; Green Bay at Kent State

Athletes in Action Basketball Classic (Seattle: Nov. 13-15)
Nov. 13: Portland State vs Belmont; Wright State at Washington
Nov. 14: Portland State vs Wright State; Belmont at Washington
Nov. 15: Belmont vs Wright State; Portland State at Washington

Duel in the Desert (Lubbock, Texas: Nov. 13-15)
Nov. 13: Oregon State vs TAMU-CC; South Dakota at Texas Tech
Nov. 14: Oregon State vs South Dakota; TAMU-CC at Texas Tech
Nov. 15: Oregon State at Texas Tech; TAMU-CC vs South Dakota

World Vision Basketball Invitational (Providence, R.I.: Nov. 13-15)
Nov. 13: Mercer vs Bucknell; Bryant at Providence
Nov. 14: Mercer vs Bryant; Bucknell at Providence
Nov. 15: Bucknell vs Bryant; Mercer at Providence

Mountain West-Missouri Valley Challenge Series (Campus sites: Nov. 13-Dec. 23)
Nov. 13: Bradley at BYU
Nov. 20: Colorado State at Indiana State
Nov. 21: Southern Illinois at UNLV
Dec. 5: Air Force at Missouri State
Dec. 12: TCU at Wichita State
Dec. 19: Creighton at New Mexico
Dec. 19: Illinois State at Utah
Dec. 22: San Diego State at Drake
Dec. 23: Wyoming at Northern Iowa

CBE Classic (Regional round: Nov. 15-19; Kansas City: Nov. 23-24)
Austin Regional
Nov. 15: UC Irvine at Texas (ESPNU)
Nov. 18: Western Carolina at Texas (ESPNU)

Pittsburgh Regional
Nov. 17: Binghamton at Pitt
Nov. 19: Eastern Kentucky at Pitt

Wichita Regional
Nov. 15: Fairleigh Dickinson at Wichita State (ESPNU)
Nov. 18: Arkansas Monticello at Wichita State

Iowa City Regional
Nov. 15: Texas-San Antonio at Iowa (ESPNU)
Nov. 17: Duquesne at Iowa (ESPNU)

Championship Rounds
Nov. 23: Pittsburgh vs Wichita State (ESPN2); Texas vs Iowa (ESPN2)
Nov. 24: Championship and consolation game

Note: There will be two consolation subregionals with round-robin play among the teams not playing in Kansas City. These will take place in Cullowhee, N.C., and Richmond, Ky.

NIT Season Tip-Off (Campus sites: Nov. 16-17; New York: Nov. 25, 27)
Regional Round (Nov. 16-17)
East (at Duke): Coastal Carolina vs Duke; Charlotte vs Elon
West (at Arizona State): Texas State vs Arizona State; TCU vs Cal St.-Northridge
South (at LSU): Indiana State vs LSU; Western Kentucky vs Milwaukee
North (at UConn): Colgate vs Connecticut; Hofstra vs Yale

Semifinals (Nov. 25)
East winner vs West winner
South winner vs North winner

Championship and consolation game (Nov. 27)

Basketball Hall of Fame Showcase (St. Louis: Nov. 17)
Nov. 17: Arkansas vs Louisville (ESPN2); Kansas vs Memphis (ESPN)
Early-round opponents: Appalachian State, Central Arkansas, East Tennessee State, Morgan State, Oakland, Tennessee Tech
All games except for the two above will be on campus sites.

West Coast Classic (Campus sites: Nov. 17-Dec. 1)
Nov. 17: Fresno State at Northern Arizona
Nov. 19: Santa Clara at San Diego State; Pacific at Northern Arizona
Nov. 23: Santa Clara at Pacific; San Diego State at Fresno State
Nov. 25: Northern Arizona at Santa Clara; San Diego State at Pacific
Nov. 28: Fresno State at Santa Clara; Northern Arizona at San Diego State
Dec. 1: Pacific at Fresno State

Breaking Down The Fields

For an early analysis of six of the must-see tournaments of the early season, check out Andy Katz's Daily Word.

Charleston Classic (Charleston, S.C.: Nov. 19-20, 22)
Nov. 19
South Carolina vs La Salle (ESPNU)
Davidson vs South Florida
Penn State vs UNC-Wilmington (ESPNU)
Miami (Fla) vs Tulane

Nov. 20, 22
Championship and consolation brackets (title game on ESPN2)

O'Reilly Auto Parts Puerto Rico Tip-Off (San Juan: Nov. 19-20, 22)
Nov. 19
Dayton vs Georgia Tech
Villanova vs George Mason (ESPNU)
Indiana vs Ole Miss (ESPN2)
Kansas State vs Boston U.

Nov. 20, 22
Championship and consolation brackets (title game on ESPN2)

Paradise Jam (St. Thomas, Virgin Islands: Nov. 20-23)
Nov. 20
DePaul vs Northern Iowa
Tennessee vs East Carolina
Boston College vs Saint Joseph's
Purdue vs South Dakota State

Nov. 21-23
Championship and consolation brackets

Hispanic College Fund Classic (Springfield, Mo.: Nov. 20-22)
Nov. 20: Eastern Michigan vs The Citadel; Maryland-Eastern Shore at Missouri State
Nov. 21: Eastern Michigan vs Maryland-Eastern Shore; The Citadel at Missouri State
Nov. 22: The Citadel vs Maryland-Eastern Shore; Eastern Michigan at Missouri State

World Vision Basketball Classic (Albuquerque, N.M.: Nov. 20-22)
Nov. 20: Miami (Ohio) vs Louisiana Tech; Nicholls State at New Mexico
Nov. 21: Miami (Ohio) vs Nicholls State; Louisiana Tech at New Mexico
Nov. 22: Louisiana Tech vs Nicholls State; Miami (Ohio) at New Mexico

Cancun Challenge (Campus sites: Nov. 18-21; Cancun, Mexico: Nov. 24-25)
Host teams (visitors)
Cleveland State (Nov. 19 vs Florida A&M, Nov. 21 vs Sam Houston State)
Kentucky (Nov. 19 vs Sam Houston State, Nov. 21 vs Rider)
Stanford (Nov. 18 vs Oral Roberts, Nov. 21 vs Florida A&M)
Virginia (Nov. 19 vs Rider, Nov. 21 vs Oral Roberts)

Nov. 24: Stanford vs Virginia; Kentucky vs Cleveland State
Nov. 25: Championship and consolation game

Other bracket in Cancun: FAMU vs Rider; Oral Roberts vs Sam Houston State

Las Vegas Invitational (Campus sites: Nov. 14-24; Las Vegas: Nov. 27-28)
Final two rounds
Nov. 27: Illinois vs Utah; Bradley vs Oklahoma State
Nov. 28: Championship and consolation game
Visitors for campus games: Presbyterian, Seattle, Southern, Wofford (all four of these teams will compete in a separate bracket in Las Vegas)

EA Sports Maui Invitational (Lahaina, Hawaii: Nov. 23-25)
Nov. 23
Colorado vs Gonzaga (ESPN2)
Cincinnati vs Vanderbilt (ESPN2)
Maryland vs Chaminade (ESPNU)
Arizona vs Wisconsin (ESPN2)

Nov. 24-25
Championship and consolation brackets (title game on ESPN)

Great Alaska Shootout (Anchorage: Nov. 25-28)
Alaska-Anchorage
Houston
Nicholls State
Oklahoma
San Diego
Washington State

76 Classic (Anaheim, Calif.: Nov. 26-27, 29)
Nov. 26 (First Round)
West Virginia vs Long Beach State (ESPNU)
Clemson vs Texas A&M (ESPN2)
Butler vs Minnesota (ESPN2)
UCLA vs Portland (ESPN2)

Nov. 27, 29
Championship and consolation brackets (title game on ESPN2)

Old Spice Classic (Orlando: Nov. 26-27, 29)
Nov. 26
Michigan vs Creighton (ESPN2)
Marquette vs Xavier (ESPN2)
Alabama vs Baylor (ESPN2)
Florida State vs Iona (ESPNU)

Nov. 27, 29
Championship and consolation brackets (title game on ESPN2)

Chicago Invitational Challenge (Campus sites: Nov. 22, 24; Chicago: Nov. 27-28)
Nov. 22: Liberty at Notre Dame; Tennessee State at Northwestern; Mississippi Valley State at Iowa State; Kennesaw State at Saint Louis
Nov. 24: Kennesaw State at Notre Dame; Liberty at Northwestern; Tennessee State at Iowa State; Mississippi Valley State at Saint Louis

Final rounds
Nov. 27: Notre Dame vs Northwestern; Iowa State vs Saint Louis
Nov. 28: Championship and consolation game

World Vision Basketball Challenge (Laramie, Wyo.: Nov. 27-29)
Nov. 27: Pepperdine vs Hampton; Monmouth at Wyoming
Nov. 28: Pepperdine vs Monmouth; Hampton at Wyoming
Nov. 29: Monmouth vs Hampton; Pepperdine at Wyoming

Legends Classic (Regional round: Nov. 18-22; Atlantic City, N.J.: Nov. 27-28)
Gainesville Regional
Nov. 18: Georgia Southern at Florida
Nov. 20: Troy at Florida

Amherst Regional
Nov. 18: Cornell at Massachusetts
Nov. 21: Arkansas-Fort Smith at Massachusetts

East Lansing Regional
Nov. 20: Toledo at Michigan State
Nov. 22: Valparaiso at Michigan State

Piscataway Regional
Nov. 20: Drexel at Rutgers
Nov. 22: Vermont at Rutgers

Championship Rounds
Nov. 27: Rutgers vs UMass; Michigan State vs Florida (semifinals)
Nov. 28: Championship and consolation game

Note: There will be two consolation subregionals with round-robin play among the teams not playing in Atlantic City. These will take place in Statesboro, Ga., and Philadelphia.

Philly Hoop Group Classic (Campus sites: Nov. 14-24; Philadelphia: Nov. 27-28)
Preliminary rounds
Nov. 14: Temple at Delaware
Nov. 15: Brown at Virginia Tech
Nov. 20: Brown at St. John's
Nov. 21: Siena at Temple
Nov. 24: Delaware at Siena

Final rounds
Nov. 27: Siena vs St. John's; Temple vs Virginia Tech; Brown vs Philadelphia U.
Nov. 28: Siena vs Brown; Temple vs St. John's; Virginia Tech vs Delaware

South Padre Invitational (Campus sites: Nov. 15-22; South Padre Island, Texas: Nov. 27-28)
Bethune-Cookman
Chattanooga
Longwood
Mississippi State*
Missouri*
Old Dominion*
Richmond*
Texas-Pan American
*Will host first two rounds

Nov. 27: Missouri vs Old Dominion, Richmond vs Mississippi State Nov. 28: Championship and consolation games

Other games: Chattanooga vs Texas-Pan American, Bethune Cookman vs Longwood

Big 12/Pac-10 Hardwood Series (Campus sites: Nov. 29-Dec. 22)
Nov. 29: Nebraska at USC
Dec. 3: Washington at Texas Tech (ESPN2); USC at Texas (ESPN2); Baylor at Arizona State
Dec. 4: Colorado at Oregon State
Dec. 5: Oregon at Missouri; Iowa State at California; Washington State at Kansas State
Dec. 6: Kansas at UCLA; Arizona at Oklahoma
Dec. 16: Oklahoma State at Stanford
Dec. 22: Texas A&M at Washington

Big Ten/ACC Challenge (Campus sites: Nov. 30-Dec. 2)
Nov. 30: Penn State at Virginia (ESPN2)
Dec. 1: Maryland at Indiana (ESPN2); Michigan State at North Carolina (ESPN); Northwestern at NC State (ESPNU); Virginia Tech at Iowa (ESPN2); Wake Forest at Purdue (ESPN)
Dec. 2: Boston College at Michigan (ESPN2); Duke at Wisconsin (ESPN); Florida State at Ohio State (ESPN2); Illinois at Clemson (ESPN); Minnesota at Miami (ESPNU)

BB&T Classic (Washington, D.C.: Dec. 6)
Maryland vs Villanova
George Washington vs Navy

Jimmy V Classic (New York: Dec. 8)
Butler vs Georgetown (ESPN)
Indiana vs Pittsburgh (ESPN)

SEC/Big East Invitational (New York: Dec. 9; Tampa, Fla.: Dec. 10)
Dec. 9: Georgia vs St. John's (ESPN2); Connecticut vs Kentucky (ESPN)
Dec. 10: DePaul vs Mississippi State (ESPN2); Florida vs Syracuse (ESPN)

Sun Belt Classic (Nashville, Tenn: Dec. 11)
Vanderbilt vs Western Kentucky
Tennessee vs Middle Tennessee

John Wooden Classic (Anaheim, Calif: Dec. 12)
Georgetown vs Washington
UCLA vs Mississippi State

Orange Bowl Classic (Sunrise, Fla.: Dec 19)
Florida vs Richmond
Miami vs Florida Atlantic

Las Vegas Holiday Hoops Classic (Las Vegas: Dec. 19-20)
Dec. 19: South Florida vs San Francisco; Southern Illinois vs San Diego
Dec. 20: South Florida vs San Diego; Southern Illinois vs San Francisco

Holiday Classic (New York: Dec. 20-21)
Dec. 20: Davidson vs Cornell; Hofstra vs St. John's
Dec. 21: Championship and consolation games

Sonic All-College Basketball Classic (Oklahoma City, Okla: Dec. 21)
UTEP vs Oklahoma (ESPN2) La Salle vs Oklahoma State (ESPN2)

Basketball Travelers Invitational (Logan, Utah: Dec. 21-23)
Dec. 21: Weber State vs Cal State Fullerton; Morehead State at Utah State
Dec. 22: Weber State vs Morehead State; Cal State Fullerton at Utah State
Dec. 23: Cal State Fullerton vs Morehead State; Weber State at Utah State

Las Vegas Classic (Campus sites: Dec. 10-19; Las Vegas: Dec. 22-23)
Dec. 22: Nebraska vs Tulsa; BYU vs Nevada
Dec. 23: Championship and consolation games
Visitors for campus games: Chicago State, Eastern Washington, Jackson State, Wagner (all will participate in Las Vegas)

Hawaiian Airlines Diamond Head Classic (Honolulu: Dec. 22-23, 25)
Dec. 22
Northeastern vs Saint Mary's (ESPNU)
USC vs Western Michigan (ESPNU)
UNLV vs SMU (ESPNU)
Charleston vs Hawaii (ESPNU)

Dec. 23-25
Championship and consolation brackets (title game on ESPN2)

Golden Bear Classic (Berkeley, Calif.: Dec. 28-29)
Dec. 28: UC Santa Barbara vs Furman; Utah Valley at Cal
Dec. 29: Championship and consolation games

Sun Bowl Classic (El Paso, Texas: Dec. 28-29)
Dec. 28: Air Force vs Niagara; Norfolk State at UTEP
Dec. 29: Championship and consolation games

Cable Car Classic (Santa Clara, Calif: Dec. 29-30)
Dec. 29: Northeastern vs Santa Clara; Kent State vs Wofford
Dec. 30: Championship and consolation games

Corrections? Additions? Please send to college basketball editor Brett Edgerton at brettedgerton82@gmail.com.