Conference tournament schedules, results

Updated: February 24, 2006, 8:10 PM ET
Associated Press

A complete look at the 2004-05 conference tournaments. League schedules/results listed alphabetically, or click on the league name below:

AMERICA EAST | ACC | ATLANTIC SUN | ATLANTIC 10 | BIG EAST | BIG SKY | BIG SOUTH | BIG TEN | BIG 12 | BIG WEST | COLONIAL | CONFERENCE USA | HORIZON LEAGUE | METRO ATLANTIC | MID-AMERICAN | MID-CONTINENT | MID-EASTERN | MISSOURI VALLEY | MOUNTAIN WEST | NORTHEAST | OHIO VALLEY | PAC-10 | PATRIOT | SEC | SOUTHERN | SOUTHLAND | SOUTHWESTERN ATHLETIC | SUN BELT | WEST COAST | WESTERN ATHLETIC

(All tipoffs ET)

AMERICA EAST
At Chase Arena at Reich Family Pavilion
West Hartford, Conn.
FIRST ROUND
Wednesday, March 9

Game 1: Boston University 85, Stony Brook 74
Game 2: Northeastern 49, Maryland-Baltimore County 48
QUARTERFINALS
Thursday, March 10

Game 3: Vermont 80, Binghampton 65
Game 4: Boston Univeresity 62, Maine 51
Game 5: Hartford 47, Northeastern 43
Game 6: New Hampshire 68, Albany 48
SEMIFINALS
Friday, March 11
Game 7: Boston University 70, Vermont 63
Game 8: Hartford 52, New Hampshire 38
CHAMPIONSHIP
Saturday, March 12
Hartford 52, Boston University 50

ACC
At Greensboro Coliseum
Greensboro, N.C.
FIRST ROUND
Friday, March 4

Game 1: Miami 60, Georgia Tech 58
Game 2: Wake Forest 61, Virginia Tech 56
Game 3: Maryland 66, Clemson 55
SECOND ROUND
Saturday, March 5

Game 4:
North Carolina 64, Miami 57
Game 5: Virginia 71, Florida State 67 (OT)
Game 6: Duke 107, Wake Forest 50
Game 7: Maryland 63, North Carolina State 56
SEMIFINALS
Sunday, March 6

Game 8: North Carolina 78, Virginia 72
Game 9: Duke 74, Maryland 44
CHAMPIONSHIP
Monday, March 7
North Carolina 88, Duke 67

ATLANTIC SUN
At Dothan Civic Center
Dothan, Ala.
QUARTERFINALS
Thursday, March 10

Game 1: Central Florida 65, Mercer 59 (OT)
Game 2: Stetson 68, Belmont 54
Game 3: Troy 65, Florida Atlantic 57
Game 4: Georgia State 63, Lipscomb 52
SEMIFINALS
Friday, March 11

Game 5: Stetson 61, Central Florida 59
Game 6: Georgia State 80, Troy 56
CHAMPIONSHIP
Saturday, March 12

Stetson 88, Georgia State 62

ATLANTIC 10
At The Charles E. Smith Center
Washington
FIRST ROUND
Friday, March 4

Game 1: Saint Joseph's 56, LaSalle 50
Game 2: Massachusetts 67, Duquesne 52
Game 3: Fordham 49, Dayton 45
Game 4: Richmond 75, St. Bonaventure 56
QUARTERFINALS
Saturday, March 5

Game 5:
Temple 61, Saint Joseph's 51
Game 6: Xavier 69, Massachusetts 46
Game 7: George Washington 62, Fordham 51
Game 8: Richmond 58, Rhode Island 46
SEMIFINALS
Sunday, March 6

Game 9: Temple 64, Xavier 61
Game 10: George Washington 63, Richmond 44
CHAMPIONSHIP
Monday, March 7

Temple 70, George Washington 62

BIG EAST
At Hartford Civic Center
Hartford, Conn.
FIRST ROUND
Saturday, March 5

Game 1: Villanova 67, Providence 39
Game 2: St. John's 45, Seton Hall 42
Game 3: West Virginia 77, Pittsburgh 68
Game 4: Syracuse 65, Georgetown 58
QUARTERFINALS
Sunday, March 6
Game 5:
Villanova 42, Boston College 37
Game 6: Rutgers 69, St. John's 45
Game 7: Notre Dame 70, West Virginia 59
Game 8: Connecticut 82, Syracuse 56
SEMIFINALS
Monday, March 7
Game 9: Rutgers 64, Villonova 59
Game 10: Connecticut 67, Notre Dame 54
CHAMPIONSHIP
Tuesday, March 8
Connecticut 67, Rutgers 51

BIG SKY
At Dahlberg Arena
Missoula, Mont.
FIRST ROUND
Thursday, March 10

Game 1: Northern Arizona 67, Sacramento State 58
Game 2: Idaho State 82, Eeastern Washington 55
SEMIFINALS
Friday, March 11

Game 3: Weber State 68, Northern Arizona 63
Game 4: Montana 78, Idaho State 67
CHAMPIONSHIP
Saturday, March 12

Montana 80, Weber State 64

BIG SOUTH
FIRST ROUND
Tuesday, March 8

Game 1: Liberty 83, Winthrop 36
Game 2: Birmingham-Southern 60, Charleston Southern 45
Game 3: High Point 55, Coastal Carolina 41
Game 4: North Carolina-Asheville 47, Radford 32
At The Vines Center
Lynchburg, Va.
SEMIFINALS
Friday, March 11

Game 5: Liberty 80, Birmingham-Southern 44
Game 6: North Carolina-Asheville 75, High Point 53
CHAMPIONSHIP
Saturday, March 12

Liberty 88, North Carolina-Asheville 41

BIG TEN
At Conseco Fieldhouse, Indianapolis
FIRST ROUND
Thursday, March 3
Game 1: Wisconsin 75, Indiana 74 (2OT)
Game 2: Illinois 66, Northwestern 43
Game 3: Iowa 70, Michigan 42
QUARTERFINALS
Friday, March 4
Game 4:
Ohio State 70, Wisconsin 46
Game 5: Minnesota 71, Purdue 68
Game 6: Michigan State 61, Illinois 50
Game 7: Penn State 68, Iowa 66
SEMIFINALS
Sunday, March 6
Game 8: Minnesota 66, Ohio State 63 (OT)
Game 9: Michigan State 83, Penn State 76
CHAMPIONSHIP
Monday, March 7
Michigan State 55, Minnesota 49

BIG 12
At Municipal Auditorium
Kansas City, Mo.
FIRST ROUND
Tuesday, March 8

Game 1: Missouri 62, Kansas 57
Game 2: Iowa State 64, Colorado 62
Game 3: Oklahoma 86, Texas A&M 65
Game 4: Nebraska 60, Oklahoma State 45
SECOND ROUND
Wednesday, March 9
Game 5:
Baylor 70, Missouri 52
Game 6: Texas Tech 61, Iowa State 59
Game 7: Texas 65, Oklahoma 59
Game 8: Kansas State 71, Nebraska 45
SEMIFINALS
Thursday March 10

Game 9: Baylor 58, Texas Tech 57
Game 10: Kansas State 72, Texas 69
CHAMPIONSHIP
Saturday, March 12

Baylor 68, Kansas State 55

BIG WEST
At Anaheim Convention Center Arena
Anaheim, Calif.
FIRST ROUND
Wednesday, March 9

Game 1: UC Riverside 63, Cal State Fullerton 37
Game 2: UC Irvine 75, Utah State 63
SECOND ROUND
Thursday, March 10

Game 3: Idaho 63, UC Irvine 50
Game 4: Cal State Northridge 62, UC Riverside 58
SEMIFINALS
Friday, March 11

Game 5: UC Santa Barbara 79, Cal State Northridge 67
Game 6: Idaho 69, Long Beach State 67
CHAMPIONSHIP
Saturday, March 12

UC Santa Barbara 74, Idaho 66

COLONIAL ATHLETIC ASSOCIATION
At The Patriot Center
Fairfax, Va.
FIRST ROUND
Wednesday, March 9

Game 1: Virginia Commonwealth 53, North Carolina-Wilmington 40
Game 2: Hofstra 68, William & Mary 52
QUARTERFINALS
Thursday, March 10

Game 3: Delaware 71, Virginia Commonwealth 56
Game 4: James Madison 71, Towson 66
Game 5: Old Dominion 87, Hofstra 68
Game 6: Drexel 53, George Mason 49
SEMIFINALS
Friday, March 11
Game 7: Delaware 62, James Madison 57
Game 8: Old Dominion 64, Drexel 63
CHAMPIONSHIP
Saturday, March 12

Old Dominion 78, Delaware 74 (OT)

CONFERENCE USA
At Dale Halton Arena, Charlotte, N.C.
FIRST ROUND
Thursday, March 3
Game 1: Memphis 76, East Carolina 67
Game 2: South Florida 68, Southern Mississippi 47
Game 3: Charlotte 63, Cincinnati 46
Game 4: Marquette 78, Alabama-Birmingham 53
QUARTERFINALS
Friday, March 4
Game 5:
DePaul 78, Memphis 55
Game 6: TCU 65, South Florida 57
Game 7: Houston 75, Charlotte 73 (OT)
Game 8: Louisville 69, Marquette 54
SEMIFINALS
Saturday, March 5
Game 9: TCU 87, DePaul 77
Game 10: Louisville 56, Houston 48
CHAMPIONSHIP
Sunday, March 6
TCU 60, Louisville 41

HORIZON LEAGUE
FIRST ROUND
Tuesday, March 1
Game 1: Cleveland State 62, Loyola of Chicago 55
QUARTERFINALS
Thursday, March 3
Game 2:
Wisconsin-Green Bay 96, Cleveland State 66
Game 3: Illinois-Chicago 78, Butler 43
Game 4: Wright State 66, Youngstown State 52
Game 5: Detroit 59, Wisconsin-Milwaukee 49
At The Nutter Center, Dayton, Ohio
SEMIFINALS
Sunday, March 6
Game 6: Wisconsin-Green Bay 72, Illinois-Chicago 59
Game 7: Wright State 77, Detroit 66
CHAMPIONSHIP
Monday, March 7
Wisconsin-Green Bay 58, Wright State 48

METRO ATLANTIC ATHLETIC CONFERENCE
At HSBC Arena, Buffalo, N.Y.
FIRST ROUND
Thursday, March 3
Game 1: Siena 76, Iona 67
Game 2: Manhattan 49, St. Peter's 45
Game 3: Rider 60, Loyola Md. 58
SECOND ROUND
Friday, March 4
Game 4: Fairfield 66, Siena 65 (OT)
Game 5: Canisius 60, Manhattan 50
Game 6: Niagara 69, Rider 46
SEMIFINALS
Saturday, March 5
Game 7: Marist 69, Fairfield 49
Game 8: Canisius 71, Niagara 68
CHAMPIONSHIP
Sunday, March 6
Canisius 60, Marist 59

MID-AMERICAN
FIRST ROUND
Saturday, March 5

Game 1: Miami (Ohio) 74, Western Michigan 71
Game 2: Ball State 77, Akron 51
Game 3: Eastern Michigan 79, Buffalo 46
Game 4: Ohio 71, Central Michigan 43
Game 5: Toledo 76, Northern Illinois 61
At Gund Arena
Cleveland
QUARTERFINALS
Wednesday, March 9

Game 6: Bowling Green 84, Miami (Ohio) 68
Game 7: Eastern Michigan 72, Ball State 64
Game 8: Kent State 93, Ohio 74
Game 9: Marshall 68, Toledo 56
SEMIFINALS
Friday, March 11

Game 10: Bowling Green 77, Eastern Michigan 57
Game 11: Kent State 73, Marshall 57
CHAMPIONSHIP
Saturday, March 12

Bowling Green 81, Kent State 75

MID-CONTINENT
At John Q. Hammons Arena
Tulsa, Okla.
FIRST ROUND
Saturday, March 5

Game 1: Western Illinois 70, Indiana-Purdue-Indianapolis 46
Game 2: Missouri-Kansas City 59, Valparaiso 49
Sunday, March 6
Game 3: Oral Roberts 46, Chicago State 44
Game 4: Oakland (Mich.) 66, Southern Utah State 58
SEMIFINALS
Monday, March 7

Game 5: Oral Roberts 43, Western Illinois 37
Game 6: Missouri-Kansas City 56, Oakland (Mich.) 53
CHAMPIONSHIP
Tuesday, March 8

Oral Roberts 48, Missouri-Kansas City 42

MID-EASTERN ATHLETIC CONFERENCE
At The Arthur Ashe Center
Richmond, Va.
FIRST ROUND
Monday, March 7

Game 1: Florida A&M 81, Morgan State 64
Game 2: South Carolina State 70, North Carolina A&T 60
Tuesday, March 8
Game 3: Norfolk State 60, Bethune-Cookman 51
At Richmond Coliseum
Richmond, Va.
QUARTERFINALS
Wednesday, March 9

Game 4: Coppin State 66, South Carolina State 60
Game 5: Norfolk State 64, Hampton 51
Thursday, March 10
Game 6: Howard 54, Maryland-Eastern Shore 42
Game 7: Florida A&M 47, Delaware State 33
SEMIFINALS
Friday, March 11

Game 8: Coppin State 74, Howard 69
Game 9: Norfolk State 52, Florida A&M 47
CHAMPIONSHIP
Saturday, March 12

Coppin State 67, Norfolk State 43

MISSOURI VALLEY CONFERENCE
At Horton Field House
Normal, Ill.
FIRST ROUND
Thursday, March 10

Game 1: Indiana State 83, Bradley 59
Game 2: Drake 61, Creighton 44
Game 3: Illinois State 61, SW Missouri St. 57
Game 4: Northern Iowa 58, Evansville 47
SEMIFINALS
Friday, March 11

Game 5: Indiana State 79, Drake 66
Game 6: Illinois State 58, Northern Iowa 48
CHAMPIONSHIP
Saturday, March 12

Illinois State 72, Indiana State 70

MOUNTAIN WEST CONFERENCE
At The Pepsi Center
Denver
FIRST ROUND
Wednesday, March 9

Game 1: New Mexico 81, San Diego State 52
Game 2: UNLV 64, Wyoming 59
Game 3: Utah 63, Air Force 42
Game 4: Brigham Young 70, Colorado State 65
SEMIFINALS
Friday, March 11

Game 5: New Mexico 70, UNLV 67
Game 6: Utah 64, Brigham Young 48
CHAMPIONSHIP
Saturday, March 12

New Mexico 47, Utah 37

NORTHEAST
FIRST ROUND
Saturday, March 5

Game 1: Sacred Heart 76, Mount St. Mary's (Md.) 56
Game 2: St. Francis (Pa.) 77, St. Francis (N.Y.) 57
Game 3: Quinnipiac 75, Monmouth, N.J. 68
Game 4: Robert Morris 72, Central Connecticut State 39
SEMIFINALS
Tuesday, March 8

Game 5: St. Francis (Pa.) 65, Quinnipiac 48
Game 6: Robert Morris 68, Sacred Heart 62
CHAMPIONSHIP
At Higher-Seeded Team
Saturday, March 12

St. Francis (Pa.) 65, Robert Morris 50

OHIO VALLEY
FIRST ROUND
Tuesday, March 1
Game 1: Eastern Kentucky 94, Murray State 69
Game 2: Tennessee Tech 70, Tennessee-Martin 51
Game 3: Jacksonville State 65, Tennessee State 64
Game 4: Southeast Missouri State 47, Samford 45
At The Gaylord Entertainment Center, Nashville, Tenn.
Friday, March 4
SEMIFINALS
Game 5: Eastern Kentucky 62, Jacksonville State 60
Game 6: Southeast Missouri State 71, Tennessee Tech 68
CHAMPIONSHIP
Saturday, March 5
Eastern Kentucky 84, Southeast Missouri State 73 (2OT)

PAC-10
At HP Pavilion
San Jose, Calif.
FIRST ROUND
Friday, March 4

Game 1: Washington 81, Oregon State 68
Game 2: California 70, Washington State 52
QUARTERFINALS
Saturday, March 5

Game 3:
Arizona State 73, UCLA 71
Game 4: Oregon 64, Washington 50
Game 5: Stanford 81, California 40
Game 6: Southern California 74, Arizona 66
SEMIFINALS
Sunday, March 6

Game 7: Arizona State 54, Oregon 47
Game 8: Stanford 73, Southern California 69
CHAMPIONSHIP
Monday, March 7

Stanford 56, Arizona State 42

PATRIOT LEAGUE
FIRST ROUND
Thursday, March 3
At The Hart Center, Worcester, Mass.
Game 1: Navy 62, American 40
Game 2: Holy Cross 74, Lafayette 61
At Stabler Arena, Bethlehem, Pa.
Game 3: Colgate 78, Army 75
Game 4: Lehigh 54, Bucknell 52
SEMIFINALS
Saturday, March 5
At The Hart Center, Worcester, Mass.
Game 5: Holy Cross 72, Navy 62
At Stabler Arena, Bethlehem, Pa.
Game 6: Colgate 65, Lehigh 60
At Higher-Seeded Team
CHAMPIONSHIP
Wednesday, March 9
Holy Cross 79, Colgate 70

SEC
At The BI-LO Center, Greenville, S.C.
FIRST ROUND
Thursday, March 3
Game 1: Alabama 62, Florida 58
Game 2: Auburn 62, Kentucky 57
Game 3: Mississippi 53, South Carolina 50
Game 4: Arkansas 80, Mississippi State 73
QUARTERFINALS
Friday, March 4
Game 5:
LSU 60, Alabama 59
Game 6: Tennessee 64, Auburn 54
Game 7: Georgia 87, Mississippi 65
Game 8: Vanderbilt 79, Arkansas 60
SEMIFINALS
Saturday, March 5
Game 9: LSU 79, Georgia 65
Game 10: Tennessee 76, Vanderbilt 73
CHAMPIONSHIP
Sunday, March 6
Tennessee 67, LSU 65

SOUTHERN
At Maclellan Gym, Chattanooga, Tenn.
FIRST ROUND
Wednesday, March 2
Game 1: East Tennessee State 74, Appalachian State 64 OT
Game 2: College of Charleston 69, Elon 39
Game 3: Western Carolina 79, Wofford 62
QUARTERFINALS
Thursday, March 3
Game 4: Georgia Southern 55, North Carolina-Greensboro 48
Game 5:
East Tennessee State 55, Chattanooga 50
Game 6: Davidson 68, College of Charleston 48
Game 7: Western Carolina 66, Furman 56
At McKenzie Arena, Chattanooga, Tenn.
SEMIFINALS
Friday, March 4
Game 8: Georgia Southern 73,. East Tennessee State 71
Game 9: Western Carolina 59, Davidson 58
CHAMPIONSHIP
Saturday, March 5
Western Carolina 97, Georgia Southern 95 (2OT)

SOUTHLAND
FIRST ROUND
Monday, March 7

Game 1: Louisiana-Monroe 72, Nicholls State 68
Game 2: Texas-Arlington 75, Stephen F. Austin 45
Game 3: McNeese State 78, Texas State 71
Game 4: Northwestern State 51, Texas-San Antonio 48
SEMIFINALS
Wednesday, March 9

Game 5: Louisiana-Monroe 50, McNeese State 41
Game 6: Texas-Arlington 74, Northwestern State 45
At Higher-seeded team
CHAMPIONSHIP
Saturday, March 12

Texas-Arlington 60, Louisiana-Monroe 54

SOUTHWESTERN ATHLETIC CONFERENCE
At Birmingham-Jefferson Convention Center Arena
Birmingham, Ala.
FIRST ROUND
Wednesday, March 9

Game 1: Grambling State 81, Alabama A&M 73
Game 2: Southern 59, Mississippi Valley State 54
Game 3: Alabama State 71, Jackson State 52
Game 4: Alcorn State 72, Texas Southern 44
SEMFINALS
Friday, March 11

Game 5: Southern 58, Alabama State 51
Game 6: Alcorn State 59, Grambling State 50
CHAMPIONSHIP
Saturday, March 12

Alcorn State 56, Southern 47

SUN BELT
At Denton, Texas
FIRST ROUND
Friday, March 4
At The Super Pit

Game 1: Florida International 48, New Mexico State 45
Game 2: Middle Tennessee State 73, New Orleans 30
At Kitty Winter Magee Arena
Game 3: Arkansas-Little Rock 50, Denver 48
At The Super Pit
QUARTERFINALS
Saturday, March 5

Game 4: Louisiana-Lafayette 61, Florida Interanational 60
Game 5: Western Kentucky 91, Arkansas-Little Rock 60
Sunday, March 6
Game 6: Arkansas State 61, South Alabama 53
Game 7: Middle Tennessee State 59, North Texas 58 (OT)
SEMIFINALS
Monday, March 7

Game 8: Louisiana-Lafayette 61, Arkansas State 49
Game 9: Middle Tennessee State 65, Western Kentucky 61
CHAMPIONSHIP
Tuesday, March 8

Middle Tennessee State 67, Louisiana-Lafayette 52

WEST COAST
At The Leavey Center, Santa Clara, Calif.
FIRST ROUND
Thursday, March 3
Game 1: Loyola Marymount 68, San Diego 47
Game 2:
Gonzaga 77, Portland 42
Game 3: Santa Clara 90, San Francisco 49
Game 4: Pepperdine 57, St. Mary's, Cal. 49
SEMIFINALS
Saturday, March 5
Game 5: Gonzaga 58, Pepperdine 40
Game 6: Santa Clara 73, Loyola Marymount 64
CHAMPIONSHIP
Sunday, March 6
Santa Clara 77, Gonzaga 66

WESTERN ATHLETIC
At Lawlor Events Center
Reno, Nev.
FIRST ROUND
Tuesday, March 8

Game 1: Boise State 55, UTEP 50
Game 2: Nevada 65, Hawaii 61
QUARTERFINALS
Wednesday, March 9

Game 3: Louisiana Tech 81, Boise State 68
Game 4: Fresno State 71, Southern Methodist 53
Game 5: San Jose State 63, Tulsa 60
Game 6: Rice 64, Nevada 54
SEMIFINALS
Friday, March 11

Game 7: Louisiana Tech 92, Fresno State 87 (2OT)
Game 8: Rice 76, San Jose State 68
CHAMPIONSHIP
Saturday, March 12

Rice 86, Louisiana Tech 66


Copyright 2005 by The Associated Press