<
>

Sunday's results

3/7/2004

At Budapest, Hungary
(All race distances in meters)

Men's Finals

200 -- 1, Dominic Demeritte, Bahamas, 20.66 seconds. 2, Johan Wissman,
Sweden, 20.72. 3, Tobias Unger, Germany, 21.02. 4, Joseph
Batangdon, Cameroon, 21.16. 5, Jimmie Hackley, United States,
21.35. 6, Marcin Urbas, Poland, 21.49.

800 -- 1, Mbulaeni Mulaudzi, South Africa, 1 minute 45.71. 2, Rashid
Ramzi, Bahrain, 1:46.15. 3, Osmar Barbosa dos Santos, Brazil,
1:46.26. 4, Amine Laalou, Morocco, 1:46.57. 5, William Yiampoy,
Kenya, 1:46.88. 6, Joseph Mutua, Kenya, 1:47.86.

1,500 -- 1, Paul Korir, Kenya, 3:52.31 seconds. 2, Ivan Heshko, Ukraine,
3:52.34. 3, Laban Rotich, Kenya, 3:52.93. 4, Abdelkader Hachlaf,
Morocco, 3:53.22. 5, James Thie, Great Britain, 3:53.36. 6,
Miroslaw Formela, Poland, 3:53.70. 7, Jose Antonio Redolat, Spain,
3:56.55. 8, Youssef Baba, Morocco, 3:57.79. Michael East, Great
Britain, DQ.

1,600 Relay, Semifinals
Heat 1 -- 1, United States, 3:07.58 Q. 2, Russia, 3:07.60 Q. 3, Bahamas,
3:08.76 Q. 4, Ireland, 3:08.83 Q. 5, Spain, 3:10.95.
Heat 2 -- 1, Jamaica, 3:08.70 Q. 2, Switzerland, 3:09.04 Q. 3, Germany,
3:09.26. 4, France, 3:10.00. 5, Poland, 3:10.33. 6, Hungary,
3:12.20.
Final -- 1, Jamaica, 3:05.21. 2, Russia, 3:06.23. 3, Ireland, 3:10.44. 4,
Switzerland, 3:12.62. 5, Bahamas, 3:17.57. United States, DQ

Pole Vault -- 1, Igor Pavlov, Russia, 19-¼. 2, Adam Ptacek, Czech Republic,
18-8¼. 3, Denys Yurchenko, Ukraine, 18-8¼. 4, Patrik Kristiansson,
Sweden, 18-8¼. 5, Tim Lobinger, Germany, 18-8¼. 6, Giuseppe
Gibilisco, Italy, 18-4½. 7, Romain Mesnil, France, 18-4½. Rens
Blom, Netherlands, NM.

Triple Jump -- 1, Christian Olsson, Sweden, 58-6, equals world record, Alicier
Urrutia, Cuba, March 1, 1997. 2, Jadel Gregorio, Brazil, 57-2¼. 3,
Yoandri Betanzos, Cuba, 56-11½. 4, Dmitriy Valyukevich, Belarus,
56-6. 5, Marian Oprea, Romania, 56-4¾. 6, Mykola Savolaynen,
Ukraine, 55-7½. 7, Danila Burkenya, Russia, 54-6½. 8, Julien Kapek,
France, 54-1¾.

Shot Put -- 1, Christian Cantwell, United States, 70-6¼. 2, Reese Hoffa,
United States, 69-1½. 3, Joachim Olsen, Denmark, 68-10½. 4, Tomasz
Majewski, Poland, 68-4¼. 5, Manuel Martinez, Spain, 68-2½. 6,
Andrei Mikhnevich, Belarus, 67-3¼. 7, Carl Myerscough, Britain,
67-2. 8, Yuriy Bilonog, Ukraine, 66-5¾.

Heptathlon
60 Hurdles -- 1, Bryan Clay, United States, 7.77. 2, Lev Lobodin, Russia,
7.83. 3, Dmitriy Karpov, Kazakhstan, 7.87. 4, Roman Sebrle, Czech
Republic, 7.95. 5, Jon Arnar Magnusson, Iceland, 8.08. 6, Aleksandr
Pogorelov, Russia, 8.13. 7, Ranko Leskovar, Slovenia, 8.23. 8, Erki
Nool, Estonia, 8.33.

1000 -- 1, Roman Sebrle, Czech Republic, 2:39.67 seconds. 2, Erki Nool,
Estonia, 2:41.94. 3, Dmitriy Karpov, Kazakhstan, 2:42.34. 4, Lev
Lobodin, Russia, 2:45.76. 5, Jon Arnar Magnusson, Island, 2:47.52.
6, Bryan Clay, United States, 2:49.41. 7, Aleksandr Pogorelov,
Russia, 2:54.44. 8, Ranko Leskovar, Slovenia, 2:55.27.

Pole Vault -- 1, Erki Nool, Estonia, 16 feet, 8¾ inches.. 2, Aleksandr
Pogorelov, Russia, 16-¾. 3, Bryan Clay, United States, 16-¾. 4,
Roman Sebrle, Czech Republic, 15-9. 5, Lev Lobodin, Russia, 15-9.
6, Jon Arnar Magnusson, Iceland, 15-1. 7, Dmitriy Karpov,
Kazakhstan, 15-1. 8, Ranko Leskovar, 14-5¼.

Final Standings -- 1, Sebrle, 6,438. 2, Clay, 6,365. 3, Lobodin, 6,203. 4, Karpov,
6,155. 5, Nool, 6,093. 6, Pogorelov, 6,022. 7, Magnusson, 5,993. 8,
Leskovar, 5,612.

Women's finals

200 -- 1, Anastasiya Kapachinskaya, Russia, 22.78. 2, Natalya
Safronnikova, Belarus, 23.13. 3, Svetlana Goncharenko, Russia,
23.15. 4, Karin Mayr-Krifka, Austria, 23.18. 5, Maryna Maydanova,
Ukraine, 23.64. 6, Nataliya Pygyda, Ukraine, 23.80.

800 -- 1, Maria Mutola, Mozambique, 1:58.50. 2, Jolanda Ceplak,
Slovenia, 1:58.72. 3, Joanne Fenn, Britain, 1:59.50. 4, Jennifer
Toomey, United States, 1:59.64. 5, Tatyana Andrianova, Russia,
1:59.71. 6, Olga Raspopova, Russia, 2:00.56.

3,000 -- 1, Meseret Defar, Ethiopia, 9:11.22 seconds. 2, Berhane Adere,
Ethiopia, 9:11.43. 3, Shayne Culpepper, United States, 9:12.15. 4,
Marta Dominiguez, Spain, 9:12.85. 5, Joanne Pavey, Great Britain,
9:13.09. 6, Yelena Zadorozhnaya, Russia, 9:13.70. 7, Sabrina
Mockenhaupt, Germany, 9:13.70. 8, Maryna Dubova, Ukriane, 9:14.34.
9, Maria McCambridge, Ireland, 9:14.72. 10, Veerle Dejaeghere,
Belgium, 9:15.21. 11, Galina Bogomolova, Russia, 9:17.15.

60 Hurdles
Heat 1 -- 1, Lacena Golding-Clarke, Jamaica, 7.90 Q. 2, Linda
Ferga-Khodadin, France, 7.91 Q. 3, Aliuska Lopez, Spain, 8.01 Q. 4,
Jenny Kallur, Sweden, 8.02 Q. 5, Flora Redoumi, Greece, 8.05 Q. 6,
Angela Whyte, Canada, 8.17.

Heat 2 -- 1, Perdita Felicien, Canada, 7.91 Q. 2, Joanna Hayes, United
States, 8.01 Q. 3, Natalya Kresova, Russia, 8.06 Q. 4, Nadine
Faustin, Haiti, 8.14. 5, Evaggelia Nesoudi, Greece, 8.27. 6, Lucie
Martincova, Czech Republic, 8.29.

Heat 3 -- 1, Gail Devers, United States, 7.88 Q. 2, Nicole Ramalalanirina,
France, 7.93 Q. 3, Carmen Zamfir, Romania, 7.96 Q. 4, Juliane
Sprenger, Germany, 8.05 Q. 5, Dainelky Perez, Cuba, 8.08. 6, Edit
Vari, Hungary, 8.24. 7, Yevgeniya Likhuta, Belarus, 8.27.

Heat 4 -- 1, Susanna Kallur, Sweden, 7.91 Q. 2, Delloreen Ennis-London,
Jamaica, 8.00 Q. 3, Irina Shevchenko, Russia, 8.02 Q. 4, Anay
Tejeda, Cuba, 8.05 Q. 5, Glory Alozie, Spain, 8.08. 6, Sarah
Claxton, Britain, 8.15.

Semifinals
Heat 1 -- 1, Perdita Felicien, Canada, 7.83 Q. 2, Joanna Hayes, United
States, 7.83 Q. 3, Lacena Golding-Clarke, Jamaica, 7.86 Q. 4,
Nicole Ramalalanirina, France, 7.98 Q. 5, Jenny Kallur, Sweden,
8.03. 6, Anay Tejeda, Cuba, 8.18. 7, Irina Shevchenko, Russia,
8.35. Aliuska Lopez, Spain, DNF.

Heat 2 -- 1, Gail Devers, United States, 7.88 Q. 2, Flora Redoumi, Greece,
7.91 Q. 3, Susanna Kallur, Sweden, 7.92 Q. 4, Linda Ferga-Khodadin,
France, 7.92 Q. 5, Delloreen Ennis-London, Jamaica, 7.97. 6,
Natalya Kresova, Russia, 8.01. 7, Carmen Zamfir, Romania, 8.02. 8,
Juliane Sprenger, Germany, 8.05.
Final -- 1, Perdita Felicien, Canada 7.75. 2, Gail Devers, United States,
7.78. 3, Linda Ferga-Khodadin, France, 7.82. 4, Joanna Hayes,
United States, 7.86. 5, Susanna Kallur, Sweden, 7.89. 6, Lacena
Golding-Clarke, Jamaica, 7.89. 7, Flora Redoumi, Greece, 7.94. 8,
Nicole Ramalalanirina, France, 8.01.

Long Jump -- 1, Tatyana Lebedeva, Russia, 22-10¾. 2, Tatyana Kotova, Russia,
22-9. 3, Carolina Kluft, Sweden, 22-8½. 4, Yingan Guan, China,
22-1¾. 5, Valentina Gotovska, Latvia, 21-10¾. 6, Fiona May, Italy,
21-9½. 7, Concepcion Montaner, Spain, 21-2½. 8, Adina Anton,
Romania, 21-1¼.

1,600 Relay
Semifinals
Heat 1 -- 1, Belarus, 3:31.25 Q. 2, Russia, 3:31.27 Q. 3, Jamaica, 3:32.29
Q. 4, Greece, 3:32.88 Q. 5, Ireland, 3:34.61. 6, Sweden, 3:34.71.
Heat 2 -- 1, Poland, 3:32.44 Q. 2, Romania, 3:32.45 Q. 3, Britain,
3:33.30. 4, United States, 3:33.38. 5, Spain, 3:38.01.
Final -- 1, Russia, 3:23.88, world record, previous record 3:15.17,
Soviet Union, Seoul, January 10, 1988. 2, Belarus, 3:29.96. 3,
Romania, 3:30.06. 4, Poland, 3:30.52. 5, Jamaica, 3:33.77. 6,
Greece, 3:39.23.