Historical Results
GamesCountrySport 
 
  
YearSportMedalCountryAthlete
1906Canoe - Sprint
Men's K1 1000m
France 
1906Canoe - Sprint
Men's K1 1000m
France 
1936Canoe - Sprint
Men's C2 1000m
Czechoslovakia 
1936Canoe - Sprint
Men's C2 1000m
Austria 
1936Canoe - Sprint
Men's C2 1000m
Canada 
1936Canoe - Sprint
Men's C1 1000m
CanadaFrancis Amyot
1936Canoe - Sprint
Men's C1 1000m
CzechoslovakiaBohuslav Karlik
1936Canoe - Sprint
Men's C1 1000m
Federal Republic of GermanyErich Koschik
1936Canoe - Sprint
Men's K2 1000m
Austria 
1936Canoe - Sprint
Men's K2 1000m
Federal Republic of Germany 
1936Canoe - Sprint
Men's K2 1000m
Holland 
1936Canoe - Sprint
Men's K1 1000m
AustriaGregor Hradetzky
1936Canoe - Sprint
Men's K1 1000m
Federal Republic of GermanyHelmut Cammerer
1936Canoe - Sprint
Men's K1 1000m
HollandJacobus Kraaier
1948Canoe - Sprint
Women's K1 500m
DenmarkKaren Hoff
1948Canoe - Sprint
Women's K1 500m
HollandAlida van der Anker-Doedens
1948Canoe - Sprint
Women's K1 500m
AustriaFritzi Schwingl
1948Canoe - Sprint
Men's C2 1000m
Czechoslovakia 
1948Canoe - Sprint
Men's C2 1000m
United States 
1948Canoe - Sprint
Men's C2 1000m
France 
1948Canoe - Sprint
Men's C1 1000m
CzechoslovakiaJosef Holecek
1948Canoe - Sprint
Men's C1 1000m
CanadaDouglas Bennett
1948Canoe - Sprint
Men's C1 1000m
FranceRobert Boutigny
1948Canoe - Sprint
Men's K2 1000m
Sweden 
1948Canoe - Sprint
Men's K2 1000m
Denmark 
1948Canoe - Sprint
Men's K2 1000m
Finland 
1948Canoe - Sprint
Men's K1 1000m
SwedenGert Fredriksson
1948Canoe - Sprint
Men's K1 1000m
DenmarkJohn Frederik Kobberup
1948Canoe - Sprint
Men's K1 1000m
FranceHenri Eberhardt
1952Canoe - Sprint
Women's K1 500m
FinlandSylvi Saimo
1952Canoe - Sprint
Women's K1 500m
AustriaGertrude Liebhart
1952Canoe - Sprint
Women's K1 500m
Soviet UnionNina Savina
1952Canoe - Sprint
Men's C2 1000m
Denmark 
1952Canoe - Sprint
Men's C2 1000m
Czechoslovakia 
1952Canoe - Sprint
Men's C2 1000m
Federal Republic of Germany 
1952Canoe - Sprint
Men's C1 1000m
CzechoslovakiaJosef Holecek
1952Canoe - Sprint
Men's C1 1000m
HungaryJanos Parti
1952Canoe - Sprint
Men's C1 1000m
FinlandOlavi Ojanpera
1952Canoe - Sprint
Men's K2 1000m
Finland 
1952Canoe - Sprint
Men's K2 1000m
Sweden 
1952Canoe - Sprint
Men's K2 1000m
Austria 
1952Canoe - Sprint
Men's K1 1000m
SwedenGert Fredriksson
1952Canoe - Sprint
Men's K1 1000m
FinlandThorvald Stromberg
1952Canoe - Sprint
Men's K1 1000m
FranceLouis Gantois
1956Canoe - Sprint
Women's K1 500m
Soviet UnionYelisaveta Dementyeva
1956Canoe - Sprint
Women's K1 500m
Federal Republic of GermanyTherese Zenz
1956Canoe - Sprint
Women's K1 500m
DenmarkTove Soby
1956Canoe - Sprint
Men's C2 1000m
Romania 
1956Canoe - Sprint
Men's C2 1000m
Soviet Union 
1956Canoe - Sprint
Men's C2 1000m
Hungary 
1956Canoe - Sprint
Men's C1 1000m
RomaniaLeon Rotman
1956Canoe - Sprint
Men's C1 1000m
HungaryIstvan Hernek
1956Canoe - Sprint
Men's C1 1000m
Soviet UnionGennady Bukharin
1956Canoe - Sprint
Men's K2 1000m
Federal Republic of Germany 
1956Canoe - Sprint
Men's K2 1000m
Soviet Union 
1956Canoe - Sprint
Men's K2 1000m
Austria 
1956Canoe - Sprint
Men's K1 1000m
SwedenGert Fredriksson
1956Canoe - Sprint
Men's K1 1000m
Soviet UnionIgor Pissaryev
1956Canoe - Sprint
Men's K1 1000m
HungaryLajos Kiss
1960Canoe - Sprint
Women's K1 500m
Soviet UnionAntonia Serdina
1960Canoe - Sprint
Women's K1 500m
Federal Republic of GermanyTherese Zenz
1960Canoe - Sprint
Women's K1 500m
PolandDaniela Walkowiak
1960Canoe - Sprint
Men's C2 1000m
Soviet Union 
1960Canoe - Sprint
Men's C2 1000m
Italy 
1960Canoe - Sprint
Men's C2 1000m
Hungary 
1960Canoe - Sprint
Women's K2 500m
Soviet Union 
1960Canoe - Sprint
Women's K2 500m
Federal Republic of Germany 
1960Canoe - Sprint
Women's K2 500m
Hungary 
1960Canoe - Sprint
Men's C1 1000m
HungaryJanos Parti
1960Canoe - Sprint
Men's C1 1000m
Soviet UnionAleksandr Silayev
1960Canoe - Sprint
Men's C1 1000m
RomaniaLeon Rotman
1960Canoe - Sprint
Men's K2 1000m
Sweden 
1960Canoe - Sprint
Men's K2 1000m
Hungary 
1960Canoe - Sprint
Men's K2 1000m
Poland 
1960Canoe - Sprint
Men's K1 1000m
DenmarkErik Hansen
1960Canoe - Sprint
Men's K1 1000m
HungaryImre Szollosi
1960Canoe - Sprint
Men's K1 1000m
SwedenGert Frederiksson
1964Canoe - Sprint
Women's K1 500m
Soviet UnionLyudmila Khvedosyuk
1964Canoe - Sprint
Women's K1 500m
RomaniaHilde Lauer
1964Canoe - Sprint
Women's K1 500m
United StatesMarion Jones
1964Canoe - Sprint
Men's C2 1000m
Soviet Union 
1964Canoe - Sprint
Men's C2 1000m
France 
1964Canoe - Sprint
Men's C2 1000m
Denmark 
1964Canoe - Sprint
Women's K2 500m
Federal Republic of Germany 
1964Canoe - Sprint
Women's K2 500m
United States 
1964Canoe - Sprint
Women's K2 500m
Romania 
1964Canoe - Sprint
Men's C1 1000m
German Democratic RepublicJurgen Eschert
1964Canoe - Sprint
Men's C1 1000m
RomaniaAndrei Igorov
1964Canoe - Sprint
Men's C1 1000m
Soviet UnionYevgeny Penyayev
1964Canoe - Sprint
Men's K4 1000m
Soviet Union 
1964Canoe - Sprint
Men's K4 1000m
Federal Republic of Germany 
1964Canoe - Sprint
Men's K4 1000m
Romania 
1964Canoe - Sprint
Men's K2 1000m
Sweden 
1964Canoe - Sprint
Men's K2 1000m
Holland 
1964Canoe - Sprint
Men's K2 1000m
German Democratic Republic 
1964Canoe - Sprint
Men's K1 1000m
SwedenRolf Peterson
1964Canoe - Sprint
Men's K1 1000m
HungaryMihaly Hesz
1964Canoe - Sprint
Men's K1 1000m
RomaniaAurel Vernescu
1968Canoe - Sprint
Women's K1 500m
Federal Republic of GermanyRenate Breuer
1968Canoe - Sprint
Women's K1 500m
RomaniaVictoria Dumitru
1968Canoe - Sprint
Men's C2 1000m
Romania 
1968Canoe - Sprint
Men's C2 1000m
Hungary 
1968Canoe - Sprint
Men's C2 1000m
Soviet Union 
1968Canoe - Sprint
Women's K2 500m
Federal Republic of Germany 
1968Canoe - Sprint
Women's K2 500m
Hungary 
1968Canoe - Sprint
Men's C1 1000m
HungaryTibor Tatai
1968Canoe - Sprint
Men's C1 1000m
Federal Republic of GermanyDetlef Lewe
1968Canoe - Sprint
Men's C1 1000m
Soviet UnionVitaly Galkov
1968Canoe - Sprint
Men's K4 1000m
Norway 
1968Canoe - Sprint
Men's K4 1000m
Romania 
1968Canoe - Sprint
Men's K4 1000m
Hungary 
1968Canoe - Sprint
Men's K2 1000m
Soviet Union 
1968Canoe - Sprint
Men's K2 1000m
HungaryCsaba Giczi abd Istvan Timar
1968Canoe - Sprint
Men's K2 1000m
Austria 
1968Canoe - Sprint
Men's K1 1000m
HungaryMihaly Hesz
1968Canoe - Sprint
Men's K1 1000m
Soviet UnionAleksandr Shaparenko
1968Canoe - Sprint
Men's K1 1000m
DenmarkErik Hansen
1972Canoe - Sprint
Women's K1 500m
Soviet UnionYulia Ryabachinskaya
1972Canoe - Sprint
Women's K1 500m
HollandMieke Jaapies
1972Canoe - Sprint
Women's K1 500m
HungaryAnna Pfeffer
1972Canoe - Sprint
Men's C2 1000m
Soviet Union 
1972Canoe - Sprint
Men's C2 1000m
Romania 
1972Canoe - Sprint
Men's C2 1000m
Bulgaria 
1972Canoe - Sprint
Women's K2 500m
Federal Republic of Germany 
1972Canoe - Sprint
Women's K2 500m
Romania 
1972Canoe - Sprint
Men's C1 1000m
RomaniaIvan Patzaichin
1972Canoe - Sprint
Men's C1 1000m
HungaryTamas Wichmann
1972Canoe - Sprint
Men's C1 1000m
Federal Republic of GermanyDetlef Lewe
1972Canoe - Sprint
Men's K4 1000m
Soviet Union 
1972Canoe - Sprint
Men's K4 1000m
Romania 
1972Canoe - Sprint
Men's K4 1000m
Norway 
1972Canoe - Sprint
Men's K2 1000m
Soviet Union 
1972Canoe - Sprint
Men's K2 1000m
Hungary 
1972Canoe - Sprint
Men's K2 1000m
Poland 
1972Canoe - Sprint
Men's K1 1000m
Soviet UnionAleksandr Shaparenko
1972Canoe - Sprint
Men's K1 1000m
SwedenRolf Peterson
1972Canoe - Sprint
Men's K1 1000m
HungaryGeza Csapo
1976Canoe - Sprint
Men's K1 500m
RomaniaVasile Diba
1976Canoe - Sprint
Men's K1 500m
HungaryZoltan Sztanity
1976Canoe - Sprint
Men's K1 500m
German Democratic RepublicRudiger Helm
1976Canoe - Sprint
Women's K1 500m
German Democratic RepublicCarola Zizrow
1976Canoe - Sprint
Women's K1 500m
Soviet UnionTatiana Korushnova
1976Canoe - Sprint
Women's K1 500m
HungaryKiara Rajnai
1976Canoe - Sprint
Men's C2 1000m
Soviet Union 
1976Canoe - Sprint
Men's C2 1000m
Romania 
1976Canoe - Sprint
Men's C2 1000m
Hungary 
1976Canoe - Sprint
Women's K2 500m
Soviet Union 
1976Canoe - Sprint
Women's K2 500m
Hungary 
1976Canoe - Sprint
Women's K2 500m
Poland 
1976Canoe - Sprint
Men's C1 1000m
YugoslaviaMatija Ljubek
1976Canoe - Sprint
Men's C1 1000m
Soviet UnionVassily Urchenko
1976Canoe - Sprint
Men's C1 1000m
HungaryTamas Wichmann
1976Canoe - Sprint
Men's C2 500m
Soviet Union 
1976Canoe - Sprint
Men's C2 500m
Poland 
1976Canoe - Sprint
Men's C2 500m
Hungary 
1976Canoe - Sprint
Men's K4 1000m
Soviet Union 
1976Canoe - Sprint
Men's K4 1000m
Spain 
1976Canoe - Sprint
Men's K4 1000m
German Democratic Republic 
1976Canoe - Sprint
Men's K2 1000m
Soviet Union 
1976Canoe - Sprint
Men's K2 1000m
Federal Republic of Germany 
1976Canoe - Sprint
Men's K2 1000m
Hungary 
1976Canoe - Sprint
Men's C1 500m
Soviet UnionAleksandr Rogov
1976Canoe - Sprint
Men's C1 500m
CanadaJohn Wood
1976Canoe - Sprint
Men's C1 500m
YugoslaviaMatija Ljubek
1976Canoe - Sprint
Men's K1 1000m
German Democratic RepublicRudiger Helm
1976Canoe - Sprint
Men's K1 1000m
HungaryGeza Csapo
1976Canoe - Sprint
Men's K1 1000m
RomaniaVasile Diba
1976Canoe - Sprint
Men's K2 500m
Federal Republic of Germany 
1976Canoe - Sprint
Men's K2 500m
Soviet Union 
1976Canoe - Sprint
Men's K2 500m
Romania 
1980Canoe - Sprint
Men's K1 500m
Soviet UnionVladimir Parfenovich
1980Canoe - Sprint
Men's K1 500m
AustraliaJohn Sumegi
1980Canoe - Sprint
Men's K1 500m
RomaniaVasile Diba
1980Canoe - Sprint
Women's K1 500m
German Democratic RepublicBirgit Fischer
1980Canoe - Sprint
Women's K1 500m
BulgariaVania Gesheva
1980Canoe - Sprint
Women's K1 500m
Soviet UnionAntonina Melnikova
1980Canoe - Sprint
Men's C2 1000m
Romania 
1980Canoe - Sprint
Men's C2 1000m
German Democratic Republic 
1980Canoe - Sprint
Men's C2 1000m
Soviet Union 
1980Canoe - Sprint
Women's K2 500m
German Democratic Republic 
1980Canoe - Sprint
Women's K2 500m
Soviet Union 
1980Canoe - Sprint
Women's K2 500m
Hungary 
1980Canoe - Sprint
Men's C1 1000m
BulgariaLyubomir Lyubenov
1980Canoe - Sprint
Men's C1 1000m
Soviet UnionSergei Postrehkin
1980Canoe - Sprint
Men's C1 1000m
German Democratic RepublicEckhard Leue
1980Canoe - Sprint
Men's C2 500m
Hungary 
1980Canoe - Sprint
Men's C2 500m
Romania 
1980Canoe - Sprint
Men's C2 500m
Soviet Union 
1980Canoe - Sprint
Men's K4 1000m
German Democratic Republic 
1980Canoe - Sprint
Men's K4 1000m
Romania 
1980Canoe - Sprint
Men's K4 1000m
Bulgaria 
1980Canoe - Sprint
Men's K2 1000m
Soviet Union 
1980Canoe - Sprint
Men's K2 1000m
Hungary 
1980Canoe - Sprint
Men's K2 1000m
Spain 
1980Canoe - Sprint
Men's C1 500m
Soviet UnionSergei Postrehkin
1980Canoe - Sprint
Men's C1 500m
BulgariaLyubomir Lyubenov
1980Canoe - Sprint
Men's C1 500m
German Democratic RepublicOlaf Heukrodt
1980Canoe - Sprint
Men's K1 1000m
German Democratic RepublicRudiger Helm
1980Canoe - Sprint
Men's K1 1000m
FranceAlain Lebas
1980Canoe - Sprint
Men's K1 1000m
RomaniaIon Birladeanu
1980Canoe - Sprint
Men's K2 500m
Soviet Union 
1980Canoe - Sprint
Men's K2 500m
Spain 
1980Canoe - Sprint
Men's K2 500m
Federal Republic of Germany 
1984Canoe - Sprint
Men's K1 500m
New ZealandIan Ferguson
1984Canoe - Sprint
Men's K1 500m
SwedenLars-Erik Moberg
1984Canoe - Sprint
Men's K1 500m
FranceBernard Bregeon
1984Canoe - Sprint
Women's K1 500m
SwedenAgneta Andersson
1984Canoe - Sprint
Women's K1 500m
Federal Republic of GermanyBarbara Schuttpelz
1984Canoe - Sprint
Women's K1 500m
HollandAnnemiek Derckx
1984Canoe - Sprint
Men's C2 1000m
Romania 
1984Canoe - Sprint
Men's C2 1000m
Yugoslavia 
1984Canoe - Sprint
Men's C2 1000m
France 
1984Canoe - Sprint
Women's K2 500m
Sweden 
1984Canoe - Sprint
Women's K2 500m
Canada 
1984Canoe - Sprint
Women's K2 500m
Federal Republic of Germany 
1984Canoe - Sprint
Women's K4 500m
Romania 
1984Canoe - Sprint
Women's K4 500m
Sweden 
1984Canoe - Sprint
Women's K4 500m
Canada 
1984Canoe - Sprint
Men's C1 1000m
Federal Republic of GermanyUlrich Eicke
1984Canoe - Sprint
Men's C1 1000m
CanadaLarry Cain
1984Canoe - Sprint
Men's C1 1000m
DenmarkHenning Jakobsen
1984Canoe - Sprint
Men's C2 500m
Yugoslavia 
1984Canoe - Sprint
Men's C2 500m
Romania 
1984Canoe - Sprint
Men's C2 500m
Spain 
1984Canoe - Sprint
Men's K4 1000m
New Zealand 
1984Canoe - Sprint
Men's K4 1000m
Sweden 
1984Canoe - Sprint
Men's K4 1000m
France 
1984Canoe - Sprint
Men's K2 1000m
Canada 
1984Canoe - Sprint
Men's K2 1000m
France 
1984Canoe - Sprint
Men's K2 1000m
Australia 
1984Canoe - Sprint
Men's C1 500m
CanadaLarry Cain
1984Canoe - Sprint
Men's C1 500m
DenmarkHenning Jakobsen
1984Canoe - Sprint
Men's C1 500m
RomaniaCostica Olaru
1984Canoe - Sprint
Men's K1 1000m
New ZealandAlan Thompson
1984Canoe - Sprint
Men's K1 1000m
YugoslaviaMilan Janic
1984Canoe - Sprint
Men's K1 1000m
United StatesGreg Barton
1984Canoe - Sprint
Men's K2 500m
New Zealand 
1984Canoe - Sprint
Men's K2 500m
Sweden 
1984Canoe - Sprint
Men's K2 500m
Canada 
1988Canoe - Sprint
Men's K1 500m
HungaryZaolt Gyulay
1988Canoe - Sprint
Men's K1 500m
German Democratic RepublicAndreas Stahle
1988Canoe - Sprint
Men's K1 500m
New ZealandPaul MacDonald
1988Canoe - Sprint
Women's K1 500m
BulgariaVania Gesheva
1988Canoe - Sprint
Women's K1 500m
PolandIzabella Dylewska
1988Canoe - Sprint
Men's C2 1000m
Soviet Union 
1988Canoe - Sprint
Men's C2 1000m
German Democratic Republic 
1988Canoe - Sprint
Men's C2 1000m
Poland 
1988Canoe - Sprint
Women's K2 500m
Bulgaria 
1988Canoe - Sprint
Women's K2 500m
Holland 
1988Canoe - Sprint
Women's K4 500m
German Democratic Republic 
1988Canoe - Sprint
Women's K4 500m
Hungary 
1988Canoe - Sprint
Women's K4 500m
Bulgaria 
1988Canoe - Sprint
Men's C1 1000m
Soviet UnionIvan Klementyev
1988Canoe - Sprint
Men's C1 1000m
German Democratic RepublicJorg Schmidt
1988Canoe - Sprint
Men's C1 1000m
BulgariaNikolai Bukhalov
1988Canoe - Sprint
Men's C2 500m
Soviet Union 
1988Canoe - Sprint
Men's C2 500m
Poland 
1988Canoe - Sprint
Men's C2 500m
France 
1988Canoe - Sprint
Men's K4 1000m
Hungary 
1988Canoe - Sprint
Men's K4 1000m
Soviet Union 
1988Canoe - Sprint
Men's K4 1000m
German Democratic Republic 
1988Canoe - Sprint
Men's K2 1000m
United States 
1988Canoe - Sprint
Men's K2 1000m
New Zealand 
1988Canoe - Sprint
Men's K2 1000m
Australia 
1988Canoe - Sprint
Men's C1 500m
German Democratic RepublicOlaf Heukrodt
1988Canoe - Sprint
Men's C1 500m
Soviet UnionMikhail Slivinsky
1988Canoe - Sprint
Men's C1 500m
BulgariaMartin Marinov
1988Canoe - Sprint
Men's K1 1000m
United StatesGreg Barton
1988Canoe - Sprint
Men's K1 1000m
AustriaGrant Davies
1988Canoe - Sprint
Men's K1 1000m
German Democratic RepublicAndre Wohllebe
1988Canoe - Sprint
Men's K2 500m
New Zealand 
1988Canoe - Sprint
Men's K2 500m
Soviet Union 
1988Canoe - Sprint
Men's K2 500m
Hungary 
1992Canoe - Sprint
Men's K1 500m
FinlandMikko Kolehmainen
1992Canoe - Sprint
Men's K1 500m
HungaryZaolt Gyulay
1992Canoe - Sprint
Men's K1 500m
NorwayKnut Holmann
1992Canoe - Sprint
Women's K1 500m
GermanyBirgit Schmidt
1992Canoe - Sprint
Women's K1 500m
HungaryRita Koban
1992Canoe - Sprint
Women's K1 500m
PolandIzabella Dylewska
1992Canoe - Sprint
Men's C2 1000m
Germany 
1992Canoe - Sprint
Men's C2 1000m
Denmark 
1992Canoe - Sprint
Men's C2 1000m
France 
1992Canoe - Sprint
Women's K2 500m
Germany 
1992Canoe - Sprint
Women's K2 500m
Sweden 
1992Canoe - Sprint
Women's K2 500m
Hungary 
1992Canoe - Sprint
Women's K4 500m
Hungary 
1992Canoe - Sprint
Women's K4 500m
Germany 
1992Canoe - Sprint
Women's K4 500m
Sweden 
1992Canoe - Sprint
Men's C1 1000m
BulgariaNikolai Boukalov
1992Canoe - Sprint
Men's C1 1000m
LatviaIvana Klementzjeve
1992Canoe - Sprint
Men's C1 1000m
HungaryGyorgy Zala
1992Canoe - Sprint
Men's C2 500m
Unified Team 
1992Canoe - Sprint
Men's C2 500m
Germany 
1992Canoe - Sprint
Men's C2 500m
Bulgaria 
1992Canoe - Sprint
Men's K4 1000m
Germany 
1992Canoe - Sprint
Men's K4 1000m
Hungary 
1992Canoe - Sprint
Men's K4 1000m
Australia 
1992Canoe - Sprint
Men's K2 1000m
Germany 
1992Canoe - Sprint
Men's K2 1000m
Sweden 
1992Canoe - Sprint
Men's K2 1000m
Poland 
1992Canoe - Sprint
Men's C1 500m
BulgariaNikolai Boukhalov
1992Canoe - Sprint
Men's C1 500m
Unified TeamMikhail Slivinski
1992Canoe - Sprint
Men's C1 500m
GermanyOlaf Heukrodt
1992Canoe - Sprint
Men's K1 1000m
AustraliaClint Robinson
1992Canoe - Sprint
Men's K1 1000m
NorwayKnut Hofmann
1992Canoe - Sprint
Men's K1 1000m
United StatesGreg Barton
1992Canoe - Sprint
Men's K2 500m
Germany 
1992Canoe - Sprint
Men's K2 500m
Poland 
1992Canoe - Sprint
Men's K2 500m
Italy 
1996Canoe - Sprint
Men's K1 500m
ItalyAntonio Rossi
1996Canoe - Sprint
Men's K1 500m
NorwayKnut Holmann
1996Canoe - Sprint
Men's K1 500m
PolandPiotr Markiewicz
1996Canoe - Sprint
Women's K1 500m
HungaryRita Koban
1996Canoe - Sprint
Women's K1 500m
CanadaCaroline Brunet
1996Canoe - Sprint
Women's K1 500m
ItalyJosefa Idem Guerrini
1996Canoe - Sprint
Men's C2 1000m
Germany 
1996Canoe - Sprint
Men's C2 1000m
Romania 
1996Canoe - Sprint
Men's C2 1000m
Hungary 
1996Canoe - Sprint
Women's K2 500m
Sweden 
1996Canoe - Sprint
Women's K2 500m
Germany 
1996Canoe - Sprint
Women's K2 500m
Australia 
1996Canoe - Sprint
Women's K4 500m
Germany 
1996Canoe - Sprint
Women's K4 500m
Switzerland 
1996Canoe - Sprint
Women's K4 500m
Sweden 
1996Canoe - Sprint
Men's C1 1000m
Czech RepublicMartin Doktor
1996Canoe - Sprint
Men's C1 1000m
LatviaIvan Klementyev
1996Canoe - Sprint
Men's C1 1000m
HungaryGyorgy Zala
1996Canoe - Sprint
Men's C2 500m
Hungary 
1996Canoe - Sprint
Men's C2 500m
Moldova 
1996Canoe - Sprint
Men's C2 500m
Romania 
1996Canoe - Sprint
Men's K4 1000m
Germany 
1996Canoe - Sprint
Men's K4 1000m
Hungary 
1996Canoe - Sprint
Men's K4 1000m
Russia 
1996Canoe - Sprint
Men's K2 1000m
Italy 
1996Canoe - Sprint
Men's K2 1000m
Germany 
1996Canoe - Sprint
Men's K2 1000m
Bulgaria 
1996Canoe - Sprint
Men's C1 500m
Czech RepublicMartin Doktor
1996Canoe - Sprint
Men's C1 500m
SlovakiaSlavomir Knazovicky
1996Canoe - Sprint
Men's C1 500m
HungaryImre Pulai
1996Canoe - Sprint
Men's K1 1000m
NorwayKnut Hofmann
1996Canoe - Sprint
Men's K1 1000m
ItalyBeniamino Bonomi
1996Canoe - Sprint
Men's K1 1000m
AustraliaClint Robinson
1996Canoe - Sprint
Men's K2 500m
Germany 
1996Canoe - Sprint
Men's K2 500m
Italy 
1996Canoe - Sprint
Men's K2 500m
Australia 
2000Canoe - Sprint
Men's K1 500m
NorwayKnut Holmann
2000Canoe - Sprint
Men's K1 500m
BulgariaPetar Merkov
2000Canoe - Sprint
Men's K1 500m
IsraelMichael Kolganov
2000Canoe - Sprint
Women's K1 500m
ItalyJosefa Idem Guerrini
2000Canoe - Sprint
Women's K1 500m
CanadaCaroline Brunet
2000Canoe - Sprint
Women's K1 500m
AustraliaKatrin Borchert
2000Canoe - Sprint
Men's C2 1000m
Romania 
2000Canoe - Sprint
Men's C2 1000m
Cuba 
2000Canoe - Sprint
Men's C2 1000m
Germany 
2000Canoe - Sprint
Women's K2 500m
Germany 
2000Canoe - Sprint
Women's K2 500m
Hungary 
2000Canoe - Sprint
Women's K2 500m
Poland 
2000Canoe - Sprint
Women's K4 500m
Germany 
2000Canoe - Sprint
Women's K4 500m
Hungary 
2000Canoe - Sprint
Women's K4 500m
Romania 
2000Canoe - Sprint
Men's C1 1000m
GermanyAndreas Dittmer
2000Canoe - Sprint
Men's C1 1000m
CubaLedys Frank Balceiro
2000Canoe - Sprint
Men's C1 1000m
CanadaSteve Giles
2000Canoe - Sprint
Men's C2 500m
Hungary 
2000Canoe - Sprint
Men's C2 500m
Poland 
2000Canoe - Sprint
Men's C2 500m
Romania 
2000Canoe - Sprint
Men's K4 1000m
Hungary 
2000Canoe - Sprint
Men's K4 1000m
Germany 
2000Canoe - Sprint
Men's K4 1000m
Poland 
2000Canoe - Sprint
Men's K2 1000m
Italy 
2000Canoe - Sprint
Men's K2 1000m
Sweden 
2000Canoe - Sprint
Men's K2 1000m
Hungary 
2000Canoe - Sprint
Men's C1 500m
HungaryGyorgy Kolonics
2000Canoe - Sprint
Men's C1 500m
RussiaMaxim Opalev
2000Canoe - Sprint
Men's C1 500m
GermanyAndreas Dittmer
2000Canoe - Sprint
Men's K1 1000m
NorwayKnut Holmann
2000Canoe - Sprint
Men's K1 1000m
BulgariaPetar Merkov
2000Canoe - Sprint
Men's K1 1000m
Great BritainTim Brabants
2000Canoe - Sprint
Men's K2 500m
Hungary 
2000Canoe - Sprint
Men's K2 500m
Australia 
2000Canoe - Sprint
Men's K2 500m
Germany 
2004Canoe - Sprint
Men's K1 500m
CanadaAdam van Koeverden
2004Canoe - Sprint
Men's K1 500m
AustraliaNathan Baggaley
2004Canoe - Sprint
Men's K1 500m
Great BritainIan Wynne
2004Canoe - Sprint
Women's K1 500m
HungaryNatasa Janics
2004Canoe - Sprint
Women's K1 500m
ItalyJosefa Idem Guerrini
2004Canoe - Sprint
Women's K1 500m
CanadaCaroline Brunet
2004Canoe - Sprint
Men's C2 1000m
GermanyChristian Gille
2004Canoe - Sprint
Men's C2 1000m
GermanyTomasz Wylenzek
2004Canoe - Sprint
Men's C2 1000m
RussiaAlexandre Kostoglod
2004Canoe - Sprint
Men's C2 1000m
RussiaAlexander Kovalev
2004Canoe - Sprint
Men's C2 1000m
HungaryGyorgy Kozmann
2004Canoe - Sprint
Men's C2 1000m
HungaryGyorgy Kolonics
2004Canoe - Sprint
Women's K2 500m
HungaryNatasa Janics
2004Canoe - Sprint
Women's K2 500m
HungaryKatalin Kovacs
2004Canoe - Sprint
Women's K2 500m
GermanyCarolin Leonhardt
2004Canoe - Sprint
Women's K2 500m
GermanyBirgit Fischer
2004Canoe - Sprint
Women's K2 500m
PolandAneta Pastuszka
2004Canoe - Sprint
Women's K2 500m
PolandBeata Sokolowska Kulesza
2004Canoe - Sprint
Women's K4 500m
GermanyBirgit Fischer
2004Canoe - Sprint
Women's K4 500m
GermanyMaike Nollen
2004Canoe - Sprint
Women's K4 500m
GermanyKatrin Wagner
2004Canoe - Sprint
Women's K4 500m
GermanyCarolin Leonhardt
2004Canoe - Sprint
Women's K4 500m
HungaryKatalin Kovacs
2004Canoe - Sprint
Women's K4 500m
HungarySzilvia Szabo
2004Canoe - Sprint
Women's K4 500m
HungaryErzsebet Viski
2004Canoe - Sprint
Women's K4 500m
HungaryKinga Bota
2004Canoe - Sprint
Women's K4 500m
UkraineInna Osypenko
2004Canoe - Sprint
Women's K4 500m
UkraineTetyana Semykina
2004Canoe - Sprint
Women's K4 500m
UkraineHanna Balabanova
2004Canoe - Sprint
Women's K4 500m
UkraineOlena Cherevatova
2004Canoe - Sprint
Men's C1 1000m
SpainDavid Cal
2004Canoe - Sprint
Men's C1 1000m
GermanyAndreas Dittmer
2004Canoe - Sprint
Men's C1 1000m
HungaryAttila Vajda
2004Canoe - Sprint
Men's C2 500m
ChinaYang Wenjun
2004Canoe - Sprint
Men's C2 500m
ChinaMeng Guanliang
2004Canoe - Sprint
Men's C2 500m
CubaLedis Frank Balceiro Pajon
2004Canoe - Sprint
Men's C2 500m
CubaIbrahim Rojas Blanco
2004Canoe - Sprint
Men's C2 500m
RussiaAlexander Kovalev
2004Canoe - Sprint
Men's C2 500m
RussiaAlexandre Kostoglod
2004Canoe - Sprint
Men's K4 1000m
HungaryBotond Storcz
2004Canoe - Sprint
Men's K4 1000m
HungaryZoltán Kammerer
2004Canoe - Sprint
Men's K4 1000m
HungaryAkos Vereckei
2004Canoe - Sprint
Men's K4 1000m
HungaryGabor Horvath
2004Canoe - Sprint
Men's K4 1000m
GermanyAndreas Ihle
2004Canoe - Sprint
Men's K4 1000m
GermanyMark Zabel
2004Canoe - Sprint
Men's K4 1000m
GermanyBjoern Bach
2004Canoe - Sprint
Men's K4 1000m
GermanyStefan Ulm
2004Canoe - Sprint
Men's K4 1000m
SlovakiaErik Vlcek
2004Canoe - Sprint
Men's K4 1000m
SlovakiaJuraj Baca
2004Canoe - Sprint
Men's K4 1000m
SlovakiaMichal Riszdorfer
2004Canoe - Sprint
Men's K4 1000m
SlovakiaRichard Riszdorfer
2004Canoe - Sprint
Men's K2 1000m
SwedenMarkus Oscarsson
2004Canoe - Sprint
Men's K2 1000m
SwedenHenrik Nilsson
2004Canoe - Sprint
Men's K2 1000m
ItalyAntonio Rossi
2004Canoe - Sprint
Men's K2 1000m
ItalyBeniamino Bonomi
2004Canoe - Sprint
Men's K2 1000m
NorwayEirik Verås Larsen
2004Canoe - Sprint
Men's K2 1000m
NorwayNils Olav Fjeldheim
2004Canoe - Sprint
Men's C1 500m
GermanyAndreas Dittmer
2004Canoe - Sprint
Men's C1 500m
SpainDavid Cal
2004Canoe - Sprint
Men's C1 500m
RussiaMaxim Opalev
2004Canoe - Sprint
Men's K1 1000m
NorwayEirik Verås Larsen
2004Canoe - Sprint
Men's K1 1000m
New ZealandBen Fouhy
2004Canoe - Sprint
Men's K1 1000m
CanadaAdam van Koeverden
2004Canoe - Sprint
Men's K2 500m
GermanyRonald Rauhe
2004Canoe - Sprint
Men's K2 500m
GermanyTim Wieskoetter
2004Canoe - Sprint
Men's K2 500m
AustraliaNathan Baggaley
2004Canoe - Sprint
Men's K2 500m
AustraliaClint Robinson
2004Canoe - Sprint
Men's K2 500m
BelarusVadzim Makhneu
2004Canoe - Sprint
Men's K2 500m
BelarusRaman Piatrushenka
2008Canoe - Sprint
Men's K1 500m
AustraliaKen Wallace
2008Canoe - Sprint
Men's K1 500m
CanadaAdam van Koeverden
2008Canoe - Sprint
Men's K1 500m
Great BritainTim Brabants
2008Canoe - Sprint
Women's K1 500m
UkraineInna Osypenko-Radomska
2008Canoe - Sprint
Women's K1 500m
ItalyJosefa Idem
2008Canoe - Sprint
Women's K1 500m
GermanyKatrin Wagner-Augustin
2008Canoe - Sprint
Men's C2 1000m
BelarusAliaksandr Bahdanovich
2008Canoe - Sprint
Men's C2 1000m
BelarusAndrei Bahdanovich
2008Canoe - Sprint
Men's C2 1000m
GermanyThomasz Wylenzek
2008Canoe - Sprint
Men's C2 1000m
GermanyChristian Gille
2008Canoe - Sprint
Men's C2 1000m
HungaryGyorgy Kozmann
2008Canoe - Sprint
Men's C2 1000m
HungaryTamas Kiss
2008Canoe - Sprint
Women's K2 500m
HungaryNatasa Janic
2008Canoe - Sprint
Women's K2 500m
HungaryKatalin Kovacs
2008Canoe - Sprint
Women's K2 500m
PolandBeata Mikolajczyk
2008Canoe - Sprint
Women's K2 500m
PolandAneta Konieczna
2008Canoe - Sprint
Women's K2 500m
FranceAnne-Laure Viard
2008Canoe - Sprint
Women's K2 500m
FranceMarie Delattre
2008Canoe - Sprint
Women's K4 500m
GermanyFanny Fischer
2008Canoe - Sprint
Women's K4 500m
GermanyNicole Reinhardt
2008Canoe - Sprint
Women's K4 500m
GermanyKatrin Wagner-Augustin
2008Canoe - Sprint
Women's K4 500m
GermanyConny Wassmuth
2008Canoe - Sprint
Women's K4 500m
HungaryGabriella Szabo
2008Canoe - Sprint
Women's K4 500m
HungaryNatasa Janic
2008Canoe - Sprint
Women's K4 500m
HungaryDanuta Kozak
2008Canoe - Sprint
Women's K4 500m
HungaryKatalin Kovacs
2008Canoe - Sprint
Women's K4 500m
AustraliaLisa Oldenhof
2008Canoe - Sprint
Women's K4 500m
AustraliaHannah Davis
2008Canoe - Sprint
Women's K4 500m
AustraliaLyndsie Fogarty
2008Canoe - Sprint
Women's K4 500m
AustraliaChantal Meek
2008Canoe - Sprint
Men's C1 1000m
HungaryAttila Sandor Vajda
2008Canoe - Sprint
Men's C1 1000m
SpainDavid Cal
2008Canoe - Sprint
Men's C1 1000m
CanadaThomas Hall
2008Canoe - Sprint
Men's C2 500m
ChinaMeng Guanliang
2008Canoe - Sprint
Men's C2 500m
ChinaYang Wenjun
2008Canoe - Sprint
Men's C2 500m
RussiaAlexandre Kostoglod
2008Canoe - Sprint
Men's C2 500m
RussiaSergey Ulegin
2008Canoe - Sprint
Men's C2 500m
GermanyThomasz Wylenzek
2008Canoe - Sprint
Men's C2 500m
GermanyChristian Gille
2008Canoe - Sprint
Men's K4 1000m
BelarusArtur Litvinchuk
2008Canoe - Sprint
Men's K4 1000m
BelarusRaman Piatrushenka
2008Canoe - Sprint
Men's K4 1000m
BelarusAliaksei Abalmasau
2008Canoe - Sprint
Men's K4 1000m
BelarusVadzim Makhneu
2008Canoe - Sprint
Men's K4 1000m
SlovakiaErik Vlcek
2008Canoe - Sprint
Men's K4 1000m
SlovakiaRichard Riszdorfer
2008Canoe - Sprint
Men's K4 1000m
SlovakiaMichal Riszdorfer
2008Canoe - Sprint
Men's K4 1000m
SlovakiaJuraj Tarr
2008Canoe - Sprint
Men's K4 1000m
GermanyBjorn Holger Goldschmidt
2008Canoe - Sprint
Men's K4 1000m
GermanyNorman Brockl
2008Canoe - Sprint
Men's K4 1000m
GermanyLutz Altepost
2008Canoe - Sprint
Men's K4 1000m
GermanyTorsten Eckbrett
2008Canoe - Sprint
Men's K2 1000m
GermanyMartin Hollstein
2008Canoe - Sprint
Men's K2 1000m
GermanyAndreas Ihle
2008Canoe - Sprint
Men's K2 1000m
DenmarkKim Wraae Knudsen
2008Canoe - Sprint
Men's K2 1000m
DenmarkRene Holten Poulsen
2008Canoe - Sprint
Men's K2 1000m
ItalyAntonio Massimiliano Scaduto
2008Canoe - Sprint
Men's K2 1000m
ItalyAndrea Facchin
2008Canoe - Sprint
Men's C1 500m
RussiaMaxim Opalev
2008Canoe - Sprint
Men's C1 500m
SpainDavid Cal
2008Canoe - Sprint
Men's C1 500m
UkraineIurii Cheban
2008Canoe - Sprint
Men's K1 1000m
Great BritainTim Brabants
2008Canoe - Sprint
Men's K1 1000m
NorwayEirik Verås Larsen
2008Canoe - Sprint
Men's K1 1000m
AustraliaKen Wallace
2008Canoe - Sprint
Men's K2 500m
SpainCarlos Perez
2008Canoe - Sprint
Men's K2 500m
SpainSaul Craviotto
2008Canoe - Sprint
Men's K2 500m
GermanyRonald Rauhe
2008Canoe - Sprint
Men's K2 500m
GermanyTim Wieskotter
2008Canoe - Sprint
Men's K2 500m
BelarusVadzim Makhneu
2008Canoe - Sprint
Men's K2 500m
BelarusRaman Piatrushenka