MEDAL TABLE
August: 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 | 29


Track and Field - Men's 110m Hurdles Results
GoldXia Liu, China12.91,+0.3 Olympic Record
SilverTerrence Trammell, United States13.18,+0.3
BronzeAnier Garcia, Cuba13.20,+0.3

Track and Field - Women's 4x100m Relay Results
GoldJamaica (Aleen Bailey, Sherone Simpson, Veronica Campbell, Beverly Mcdonald, Tayna Lawrence) 41.73
SilverRussia (Larisa Kruglova, Irina Khabarova, Yuliya Tabakova, Olga Fyodorova) 42.27
BronzeFrance (Christine Arron, Veronique Mang, Sylviane Felix, Muriel Hurtis) 42.54

Track and Field - Men's Pole Vault Results
GoldTim Mack, United States19 FT 6.25 IN Olympic Record
SilverToby Stevenson, United States19 FT 4.28 IN
BronzeGiuseppe Gibilisco, Italy19 FT 2.31 IN

Track and Field - Women's Javelin Throw Results
GoldOsleidys Menendez, Cuba234 FT 8.14 IN Olympic Record
SilverSteffi Nerius, Germany215 FT 11.34 IN
BronzeMirela Manjani, Greece210 FT 11.1 IN

Track and Field - Women's 10000m Results
GoldHuina Xing, China30:24.36
SilverEjegayehu Dibaba, Ethiopia30:24.98
BronzeDerartu Tulu, Ethiopia30:26.42

Track and Field - Women's Long Jump Results
GoldTatyana Lebedeva, Russia23 FT 2.35 IN
SilverIrina Simagina, Russia23 FT 1.56 IN
BronzeTatyana Kotova, Russia23 FT 1.56 IN

Track and Field - Men's 50km Walk Results
GoldRobert Korzeniowski, Poland3:38:46
SilverDenis Nizhegorodov, Russia3:42:50
BronzeAleksey Voyevodin, Russia3:43:34

Canoe - Sprint - Men's C2 1000m Results
GoldGermany (Christian Gille, Tomasz Wylenzek) 3:41.802
SilverRussia (Alexandre Kostoglod, Alexander Kovalev) 3:42.990
BronzeHungary (Gyorgy Kolonics, Gyorgy Kozmann) 3:43.106

Canoe - Sprint - Women's K4 500m Results
GoldGermany (Birgit Fischer, Maike Nollen, Katrin Wagner, Carolin Leonhardt) 1:34.340
SilverHungary (Katalin Kovacs, Szilvia Szabo, Erzsebet Viski, Kinga Bota) 1:34.536
BronzeUkraine (Inna Osypenko, Tetyana Semykina, Hanna Balabanova, Olena Cherevatova) 1:36.192

Canoe - Sprint - Men's C1 1000m Results
GoldDavid Cal, Spain3:46.201
SilverAndreas Dittmer, Germany3:46.721
BronzeAttila Vajda, Hungary3:49.025

Canoe - Sprint - Men's K4 1000m Results
GoldHungary (Zoltán Kammerer, Botond Storcz, Akos Vereckei, Gabor Horvath) 2:56.919
SilverGermany (Andreas Ihle, Mark Zabel, Bjoern Bach, Stefan Ulm) 2:58.659
BronzeSlovakia (Michal Riszdorfer, Richard Riszdorfer, Erik Vlcek, Juraj Baca) 2:59.314

Canoe - Sprint - Men's K2 1000m Results
GoldSweden (Markus Oscarsson, Henrik Nilsson) 3:18.420
SilverItaly (Beniamino Bonomi, Antonio Rossi) 3:19.484
BronzeNorway (Eirik Verås Larsen, Nils Olav Fjeldheim) 3:19.528

Canoe - Sprint - Men's K1 1000m Results
GoldEirik Verås Larsen, Norway3:25.897
SilverBen Fouhy, New Zealand3:27.413
BronzeAdam van Koeverden, Canada3:28.218

Mountain Bike - Women's Cross Country Results
GoldGunn-Rita Dahle, Norway1h56:51
SilverMarie-Helene Premont, Canada1h57:50
BronzeSabine Spitz, Germany1h59:21

Equestrian - Individual Jumping Results
GoldCian O'Connor, Ireland4
SilverRodrigo Pessoa, Brazil8
BronzeChris Kappler, United States8

Field Hockey - Men's Field Hockey Results
GoldAustralia
SilverNetherlands
BronzeGermany

Modern Pentathlon - Women's Modern Pentathlon Results
GoldZsuzsanna Voros, Hungary5448
SilverJelena Rublevska, Latvia5380
BronzeGeorgina Harland, Great Britain5344

Synchronized Swimming - Team Synchronized Swimming Results
GoldRussia
SilverJapan
BronzeUnited States

Taekwondo - Women's Under 57kg Results
GoldJi Won Jang, South Korea
SilverNia Abdallah, United States
BronzeIridia Salazar Blanco, Mexico

Taekwondo - Men's Under 68kg Results
GoldHadi Saei Bonehkohal, Iran
SilverChih-Hsiung Huang, Taiwan (Chinese Taipei)
BronzeMyeong Seob Song, South Korea