MEDAL TABLE
August: 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 | 29


Track and Field - Men's 800m Results
GoldYuriy Borzakovskiy, Russia1:44.45
SilverMbulaeni Mulaudzi, South Africa1:44.61
BronzeWilson Kipketer, Denmark1:44.65

Track and Field - Women's High Jump Results
GoldYelena Slesarenko, Russia6 FT 9.1 IN Olympic Record
SilverHestrie Cloete, South Africa6 FT 7.53 IN
BronzeViktoriya Styopina, Ukraine6 FT 7.53 IN

Track and Field - Men's 4x100m Relay Results
GoldGreat Britain (Darren Campbell, Mark Lewis Francis, Jason Gardener, Marlon Devonish) 38.07
SilverUnited States (Maurice Greene, Shawn Crawford, Justin Gatlin, Coby Miller, Darvis Patton) 38.08
BronzeNigeria (Uchenna Emedolu, Deji Aliu, Olusoji Fasuba, Aaron Egbele) 38.23

Track and Field - Men's Javelin Throw Results
GoldAndreas Thorkildsen, Norway283 FT 9.51 IN
SilverVadims Vasilevskis, Latvia278 FT 8.49 IN
BronzeSergey Makarov, Russia278 FT 4.16 IN

Track and Field - Men's 4x400m Relay Results
GoldUnited States (Derrick Brew, Otis Harris, Andrew Rock, Jeremy Wariner, Darold Williamson, Kelly Willie) 2:55.91
SilverAustralia (John Steffensen, Clinton Hill, Patrick Dwyer, Mark Ormrod) 3:00.60
BronzeNigeria (Saul Weigopwa, James Godday, Musa Audu, Enefiok Udo Obong) 3:00.60

Track and Field - Women's 1500m Results
GoldKelly Holmes, Great Britain3:57.90
SilverTatyana Tomashova, Russia3:58.12
BronzeMaria Cioncan, Romania3:58.39

Track and Field - Men's 5000m Results
GoldHicham El Guerrouj, Morocco13:14.39
SilverKenenisa Bekele, Ethiopia13:14.59
BronzeEliud Kipchoge, Kenya13:15.10

Track and Field - Women's 4x400m Relay Results
GoldUnited States (Monique Hennagan, Sanya Richards, DeeDee Trotter, Crystal Cox, Moushaumi Robinson, Monique Henderson) 3:19.01
SilverRussia (Natalia Ivanova, Natalya Nazarova, Natalya Antyukh, Olesya Krasnomovets, Tatyana Firova, Olesya Zykina) 3:20.16
BronzeJamaica (Nadia Davy, Novlene Williams, Ronetta Smith, Michelle Burgher, Sandie Richards) 3:22.00

Basketball - Men's Basketball Results
GoldArgentina
SilverItaly
BronzeUnited States

Basketball - Women's Basketball Results
GoldUnited States
SilverAustralia
BronzeRussia

Boxing - Men's Feather Weight (57kg) Results
GoldAlexei Tichtchenko, Russia
SilverKim Song Guk, North Korea
BronzeSeok Hwan Jo, South Korea
BronzeVitali Tajbert, Germany

Boxing - Men's Heavy Weight (91kg) Results
GoldOdlanier Solis Fonte, Cuba
SilverViktar Zuyev, Belarus
BronzeMohamed Elsayed, Egypt
BronzeNaser Al Shami, Syria

Boxing - Men's Light Welter Weight (64kg) Results
GoldManus Boonjumnong, Thailand
SilverYudel Johnson Cedeno, Cuba
BronzeIonut Gheorghe, Romania
BronzeBoris Georgiev, Bulgaria

Boxing - Men's Fly Weight (51kg) Results
GoldYuriorkis Gamboa Toledano, Cuba
SilverJerome Thomas, France
BronzeFuad Aslanov, Azerbaijan
BronzeRustamhodza Rahimov, Germany

Boxing - Men's Middle Weight (75kg) Results
GoldGaydarbek Gaydarbekov, Russia
SilverGennadiy Golovkin, Kazakhstan
BronzeAndre Dirrell, United States
BronzeSuriya Prasathinphimai, Thailand

Canoe - Sprint - Men's K1 500m Results
GoldAdam van Koeverden, Canada1:37.919
SilverNathan Baggaley, Australia1:38.467
BronzeIan Wynne, Great Britain1:38.547

Canoe - Sprint - Women's K1 500m Results
GoldNatasa Janics, Hungary1:47.741
SilverJosefa Idem Guerrini, Italy1:49.729
BronzeCaroline Brunet, Canada1:50.601

Canoe - Sprint - Women's K2 500m Results
GoldHungary (Katalin Kovacs, Natasa Janics) 1:38.101
SilverGermany (Birgit Fischer, Carolin Leonhardt) 1:39.533
BronzePoland (Aneta Pastuszka, Beata Sokolowska Kulesza) 1:40.077

Canoe - Sprint - Men's C2 500m Results
GoldChina (Meng Guanliang, Yang Wenjun) 1:40.278
SilverCuba (Ibrahim Rojas Blanco, Ledis Frank Balceiro Pajon) 1:40.350
BronzeRussia (Alexandre Kostoglod, Alexander Kovalev) 1:40.442

Canoe - Sprint - Men's C1 500m Results
GoldAndreas Dittmer, Germany1:46.383
SilverDavid Cal, Spain1:46.723
BronzeMaxim Opalev, Russia1:47.767

Canoe - Sprint - Men's K2 500m Results
GoldGermany (Ronald Rauhe, Tim Wieskoetter) 1:27.040
SilverAustralia (Clint Robinson, Nathan Baggaley) 1:27.920
BronzeBelarus (Raman Piatrushenka, Vadzim Makhneu) 1:27.996

Mountain Bike - Men's Cross Country Results
GoldJulien Absalon, France2h15:02
SilverJosť Antonio Hermida, Spain2h16:02
BronzeBart Brentjens, Netherlands2h17:05

Diving - Men's 10m Platform Results
GoldJia Hu, China748.08
SilverMathew Helm, Australia730.56
BronzeTian Liang, China729.66

Soccer - Men's Soccer Results
GoldArgentina
SilverParaguay
BronzeItaly

Rhythmic Gymnastics - Women's Group All-Around(Rhythm) Results
GoldRussia
SilverItaly
BronzeBulgaria

Sailing - Men's Keelboat Star Results
GoldBrazil
SilverCanada
BronzeFrance

Sailing - Open Multihull Tornado Results
GoldAustria
SilverUnited States
BronzeArgentina

Taekwondo - Women's Under 67kg Results
GoldWei Luo, China
SilverElisavet Mystakidou, Greece
BronzeKyung Sun Hwang, South Korea

Taekwondo - Men's Under 80kg Results
GoldSteven Lopez, United States
SilverBahri Tanrikulu, Turkey
BronzeYossef Karami, Iran

Volleyball - Women's Volleyball Results
GoldChina
SilverRussia
BronzeCuba

Wrestling - Men's Freestyle 84kg Results
GoldCael Sanderson, United States
SilverEvi Jae Moon, South Korea
BronzeSazhid Sazhidov, Russia

Wrestling - Men's Freestyle 66kg Results
GoldElbrus Tedeyev, Ukraine
SilverJamill Kelly, United States
BronzeMakhach Murtazaliev, Russia

Wrestling - Men's Freestyle 55kg Results
GoldMavlet Batirov, Russia
SilverStephen Abas, United States
BronzeChikara Tanabe, Japan

Wrestling - Men's Freestyle 120kg Results
GoldArtur Taymazov, Uzbekistan
SilverAlireza Rezaei, Iran
BronzeAydin Polatci, Turkey