August: 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 | 29
Television Schedules
Sport Schedule by Date
SportStart DateEnd Date 
Schedule - Tuesday, August 17
TimeEvent
8/17Baseball - Men's Baseball - Preliminaries
Canada vs. Netherlands, 3:00 AM ET
Italy vs. Australia, 11:40 AM ET
Cuba vs. Japan, 12:30 PM ET
8/17Badminton - Women's Doubles Badminton - Round of 16
8/17Badminton - Men's Singles Badminton - Round of 16
8/17Badminton - Men's Doubles Badminton - Quarterfinals
8/17Basketball - Men's Basketball - Preliminaries
Lithuania vs. Puerto Rico, 7:30 AM ET
Serbia vs. Italy, 9:45 AM ET
Spain vs. Argentina, 1:00 PM ET
United States vs. Greece, 3:15 PM ET
8/17Beach Volleyball - Women's Beach Volleyball - Preliminaries
8/17Beach Volleyball - Men's Beach Volleyball - Preliminaries
8/17Soccer - Men's Soccer - Preliminaries
Argentina vs. Australia, 1:30 PM ET
South Korea vs. Mali, 1:30 PM ET
Greece vs. Mexico, 1:30 PM ET
Serbia vs. Tunisia, 1:30 PM ET
8/17Soccer - Women's Soccer - Preliminaries
United States vs. Australia, 11:00 AM ET
Greece vs. Brazil, 11:00 AM ET
Germany vs. Mexico, 11:00 AM ET
Sweden vs. Nigeria, 11:00 AM ET
8/17Team Handball - Women's Handball - Preliminaries
8/17Field Hockey - Men's Field Hockey - Preliminaries
8/17, 12:00 AMJudo - Men's -81kg
8/17, 12:00 AMJudo - Women's -63kg
8/17Softball - Women's Softball - Preliminaries
China vs. United States, 2:30 AM ET
Canada vs. Japan, 5:00 AM ET
Greece vs. Taiwan (Chinese Taipei), 10:00 AM ET
Italy vs. Australia, 12:30 PM ET
8/17, 12:00 AMVolleyball - Men's Volleyball - Preliminaries
8/17, 1:00 AMSailing - Open Single-handed Dinghy-Laser
8/17, 1:00 AMSailing - Women's Windsurfer - Mistral
8/17, 1:00 AMSailing - Men's Windsurfer - Mistral
8/17, 1:00 AMSailing - Women's Single-handed Dinghy-Europe
8/17, 1:00 AMTennis - Women's Doubles Tennis - First Round
8/17, 1:00 AMTennis - Women's Doubles Tennis - First Round
8/17, 1:00 AMTennis - Men's Singles Tennis - Second Round
8/17, 1:00 AMTennis - Men's Singles Tennis - Second Round
8/17, 1:00 AMTennis - Men's Doubles Tennis - Second Round
8/17, 1:00 AMTennis - Men's Doubles Tennis - Second Round
8/17, 1:00 AMTennis - Women's Singles Tennis - Second Round
8/17, 1:00 AMTennis - Women's Singles Tennis - Second Round
8/17, 1:30 AMRowing - Women's Lightweight Double Sculls - Repechages
8/17, 2:00 AMRowing - Men's Lightweight Double Sculls - Repechages
8/17, 2:00 AMShooting - Men's 50m Pistol - Qualifications
8/17, 2:00 AMShooting - Men's Double Trap - Qualifications
8/17, 2:30 AMWater Polo - Men's Water Polo - Preliminaries
8/17, 2:40 AMRowing - Men's Lightweight Four - Repechages
8/17, 2:50 AMRowing - Women's Quadruple Sculls - Repechages
8/17, 3:00 AMCanoe - Slalom - Men's C1 Canoe Single - Heats - 1st Run
8/17, 3:00 AMRowing - Men's Quadruple Sculls - Repechages
8/17, 3:10 AMRowing - Women's Eight - Repechages
8/17, 3:20 AMRowing - Men's Eight - Repechages
8/17, 3:50 AMCanoe - Slalom - Women's K1 Kayak Single - Heats - 1st Run
8/17, 4:00 AMTable Tennis - Men's Singles Table Tennis - Third Round
8/17, 5:00 AMCanoe - Slalom - Men's C1 Canoe Single - Heats - 2nd Run
8/17, 5:00 AMTable Tennis - Men's Singles Table Tennis - Third Round
8/17, 5:15 AMShooting - Men's 50m Pistol - Final
8/17, 5:50 AMCanoe - Slalom - Women's K1 Kayak Single - Heats - 2nd Run
8/17, 6:00 AMTable Tennis - Women's Singles Table Tennis - Third Round
8/17, 6:30 AMBoxing - Men's Fly Weight (51kg) - Preliminaries
8/17, 7:00 AMTable Tennis - Women's Singles Table Tennis - Third Round
8/17, 7:30 AMShooting - Men's Double Trap - Final
8/17, 8:01 AMBoxing - Men's Bantam Weight (54kg) - Preliminaries
8/17, 8:30 AMArchery - Women's Individual Archery - 1/16 Eliminations
8/17, 9:00 AMEquestrian - Individual Dressage - Cross Country
8/17, 10:00 AMFencing - Women's Individual Sabre - Eliminations
8/17, 11:00 AMTable Tennis - Men's Singles Table Tennis - Third Round
8/17, 11:30 AMFencing - Women's Individual Sabre - Quarterfinals
8/17, 12:00 PMFencing - Men's Individual Epee - Eliminations
8/17, 12:00 PMTable Tennis - Men's Singles Table Tennis - Third Round
8/17, 1:00 PMTable Tennis - Women's Singles Table Tennis - Third Round
8/17, 2:00 PMTable Tennis - Women's Singles Table Tennis - Third Round
8/17, 3:30 PMArchery - Men's Individual Archery - 1/16 Eliminations
8/17, 4:10 PMFencing - Men's Individual Epee - Quarterfinals
8/17, 6:30 PMFencing - Women's Individual Sabre - Semifinals
8/17, 7:25 PMFencing - Men's Individual Epee - Semifinals
8/17, 8:25 PMFencing - Women's Individual Sabre - Bronze Medal Match
8/17, 8:45 PMFencing - Men's Individual Epee - Bronze Medal Match
8/17, 9:00 PMArtistic Gymnastics - Women's Team - Final
8/17, 9:15 PMFencing - Women's Individual Sabre - Gold Medal Match
8/17, 9:35 PMFencing - Men's Individual Epee - Gold Medal Match