August: 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 | 29
Television Schedules
Sport Schedule by Date
SportStart DateEnd Date 
Schedule - Friday, August 20
TimeEvent
8/20Baseball - Men's Baseball - Preliminaries
Italy vs. Taiwan (Chinese Taipei), 3:30 AM ET
Canada vs. Japan, 4:30 AM ET
Australia vs. Greece, 11:30 AM ET
Cuba vs. Netherlands, 12:30 PM ET
8/20Basketball - Women's Basketball - Preliminaries
Russia vs. Japan, 2:00 AM ET
New Zealand vs. China, 4:15 AM ET
United States vs. Spain, 7:30 AM ET
Czech Republic vs. South Korea, 9:45 AM ET
Australia vs. Greece, 1:00 PM ET
Nigeria vs. Brazil, 3:15 PM ET
8/20, 12:00 AMBeach Volleyball - Women's Beach Volleyball - Round of 16
8/20, 12:00 AMBeach Volleyball - Men's Beach Volleyball - Round of 16
8/20Soccer - Women's Soccer - Quarterfinal
Japan vs. United States, 11:00 AM ET
Nigeria vs. Germany, 11:00 AM ET
Mexico vs. Brazil, 2:00 PM ET
Sweden vs. Australia, 2:00 PM ET
8/20Team Handball - Men's Handball - Preliminaries
8/20, 12:00 AMField Hockey - Women's Field Hockey - Preliminaries
8/20, 12:00 AMJudo - Men's +100kg
8/20, 12:00 AMJudo - Women's +78kg
8/20Softball - Women's Softball - Preliminaries
Italy vs. Canada, 2:30 AM ET
United States vs. Taiwan (Chinese Taipei), 5:00 AM ET
Greece vs. Australia, 10:00 AM ET
Japan vs. China, 12:30 PM ET
8/20, 12:00 AMVolleyball - Women's Volleyball - Preliminaries
8/20, 1:00 AMSailing - Open Single-handed Dinghy-Laser
8/20, 1:00 AMSailing - 49er - Skiff
8/20, 1:00 AMSailing - Women's Single-handed Dinghy-Europe
8/20, 1:00 AMTennis - Women's Doubles Tennis - Semifinals
8/20, 1:00 AMTennis - Men's Singles Tennis - Semifinals
8/20, 1:00 AMTennis - Men's Doubles Tennis - Bronze Medal Match
8/20, 1:00 AMTennis - Women's Singles Tennis - Semifinals
8/20, 2:00 AMShooting - Women's 50m Rifle 3 Position - Qualifications
8/20, 2:15 AMTrack and Field - Men's Hammer Throw - Qualifying Rounds
8/20, 2:30 AMTrack and Field - Women's Heptathlon - 100m Hurdles
8/20, 2:30 AMWater Polo - Women's Water Polo - Preliminaries
8/20, 2:55 AMTrack and Field - Men's Triple Jump - Qualifying Rounds
8/20, 3:00 AMCanoe - Slalom - Men's C2 Canoe Double - Semifinal
8/20, 3:35 AMCanoe - Slalom - Men's K1 Kayak Single - Semifinal
8/20, 3:40 AMTrack and Field - Women's Heptathlon - High Jump
8/20, 3:45 AMTrack and Field - Men's Hammer Throw - Qualifying Rounds
8/20, 3:50 AMTrack and Field - Women's 100m - Round 1
8/20, 4:00 AMTable Tennis - Men's Doubles - Semifinals
8/20, 4:45 AMCanoe - Slalom - Men's C2 Canoe Double - Final
8/20, 5:00 AMShooting - Men's 50m Rifle Prone - Qualifications
8/20, 5:10 AMCanoe - Slalom - Men's K1 Kayak Single - Final
8/20, 5:30 AMDiving - Women's 10m Platform - Preliminaries
8/20, 5:30 AMShooting - Women's 50m Rifle 3 Position - Final
8/20, 6:00 AMTable Tennis - Women's Doubles - Bronze Medal Match
8/20, 6:05 AMCanoe - Slalom - Men's C2 Canoe Double - Medal Ceremony
8/20, 6:20 AMCanoe - Slalom - Men's K1 Kayak Single - Medal Ceremony
8/20, 6:30 AMBoxing - Men's Feather Weight (57kg) - Preliminaries
8/20, 7:00 AMTable Tennis - Women's Doubles - Gold Medal Match
8/20, 7:30 AMShooting - Men's 50m Rifle Prone - Final
8/20, 8:01 AMBoxing - Men's Light Weight (60kg) - Preliminaries
8/20, 8:13 AMTable Tennis - Women's Doubles - Medal Ceremony
8/20, 8:30 AMArchery - Women's Team Archery - 1/8 Eliminations
8/20, 8:30 AMEquestrian - Individual Dressage - Grand Prix
8/20, 8:30 AMEquestrian - Team Dressage - Grand Prix
8/20, 9:30 AMTrack Cycling - Men's 4000m Individual Pursuit - Qualifying Round
8/20, 10:00 AMFencing - Women's Team Epee - Preliminaries
8/20, 10:15 AMTrack Cycling - Women's 500m Time Trial - Final
8/20, 10:30 AMArchery - Women's Team Archery - Quarterfinals
8/20, 10:55 AMTrack Cycling - Men's 1km Time Trial - Final
8/20, 11:00 AMTable Tennis - Men's Singles Table Tennis - Quarterfinals
8/20, 11:15 AMFencing - Women's Team Epee - Quarterfinals
8/20, 11:55 AMTrack Cycling - Men's 4000m Individual Pursuit - First Round
8/20, 12:30 PMTrack and Field - Women's Heptathlon - Shot Put
8/20, 12:30 PMBoxing - Men's Bantam Weight (54kg) - Preliminaries
8/20, 12:30 PMFencing - Women's Team Epee - Classifications
8/20, 12:30 PMFencing - Women's Team Epee - Semifinals
8/20, 12:35 PMTrack and Field - Men's 1500m - Round 1
8/20, 1:00 PMWeightlifting - Women's 75kg - Group A
8/20, 1:05 PMTrack and Field - Women's 100m - Round 2
8/20, 1:20 PMTrack and Field - Men's High Jump - Qualifying Rounds
8/20, 1:50 PMTrack and Field - Women's Heptathlon - 200m
8/20, 2:20 PMTrack and Field - Men's 400m - Round 1
8/20, 2:30 PMTrack and Field - Women's Discus Throw - Qualifying Rounds
8/20, 2:50 PMWeightlifting - Women's 75kg - Medal Ceremony
8/20, 3:00 PMTrack and Field - Women's 800m - Round 1
8/20, 3:35 PMTrack and Field - Men's 10000m - Final
8/20, 3:45 PMArchery - Women's Team Archery - Semifinals
8/20, 3:50 PMTrack and Field - Women's Discus Throw - Qualifying Rounds
8/20, 4:15 PMTrack and Field - Women's 5000m - Round 1
8/20, 4:30 PMTrampoline - Women's Trampoline - 1st Routine
8/20, 4:44 PMArchery - Women's Team Archery - Bronze Medal Match
8/20, 5:06 PMTrampoline - Women's Trampoline - 2nd Routine
8/20, 5:14 PMArchery - Women's Team Archery - Gold Medal Match
8/20, 5:48 PMTrampoline - Women's Trampoline - Final
8/20, 6:30 PMFencing - Women's Team Epee - Bronze Medal Match
8/20, 7:40 PMFencing - Women's Team Epee - Gold Medal Match