2008 Summer Olympics Medals - Great Britain

Great Britain Medals
Medal Event Athlete Score/Time
Bronze Artistic Gymnastics - Men's Pommel Horse Louis Smith 15.725
Bronze Boxing - Men's Light Heavy Weight (81kg) Tony Jeffries
Gold Boxing - Men's Middle Weight (75kg) James Degale
Bronze Boxing - Men's Super Heavy Weight (+91kg) David Price
Silver Canoe - Slalom - Men's C1 Canoe Single David Florence 88.15
Gold Canoe - Sprint - Men's K1 1000m Tim Brabants 3:26.323
Bronze Canoe - Sprint - Men's K1 500m Tim Brabants 1:37.671
Bronze Equestrian - Individual Eventing Kristina Cook 57.40
Bronze Equestrian - Team Eventing Mary King, William Fox-Pitt, Daisy Dick, Sharon Hunt, Kristina Cook 185.70
Silver Modern Pentathlon - Women's Modern Pentathlon Heather Fell 5752 (SH-1156, FE-880, SW-1328, EQ-1144, RN-1244)
Silver Road Cycling - Women's Individual Time Trial Emma Pooley 35:16.01
Gold Road Cycling - Women's Road Race Nicole Cooke 3h32:24
Bronze Rowing - Men's Double Sculls Stephen Rowbotham, Matthew Wells
Silver Rowing - Men's Eight
Gold Rowing - Men's Four Tom James, Pete Reed, Andrew Triggs Hodge, Steve Williams
Gold Rowing - Men's Lightweight Double Sculls Mark Hunter, Zac Purchase
Bronze Rowing - Women's Double Sculls Elise Laverick, Anna Bebington
Silver Rowing - Women's Quadruple Sculls Debbie Flood, Katherine Grainger, Frances Houghton, Annie Vernon
Gold Sailing - Heavy Weight Dingy Ben Ainslie 23.0
Gold Sailing - Men's - One person Dingy Paul Goodison 63.0
Silver Sailing - Men's Double-handed Dinghy 470 Joe Glanfield, Nick Rogers 75.0
Gold Sailing - Men's Keelboat Star Iain Percy, Andrew Simpson 45.0
Gold Sailing - Women's Keelboat Yngling Sarah Ayton, Sarah Webb, Pippa Wilson 24.0
Bronze Sailing - Women's Windsurfer Mistral Bryony Shaw 45.0
Silver Swimming - Men's 10km Marathon David Davies 1h51:53.1
Silver Swimming - Women's 10km Marathon Keri-Anne Payne 1h59:29.2
Bronze Swimming - Women's 10km Marathon Cassandra Patten 1h59:31.0
Gold Swimming - Women's 400m Freestyle Rebecca Adlington 4:03.22
Bronze Swimming - Women's 400m Freestyle Joanne Jackson 4:03.52
Gold Swimming - Women's 800m Freestyle Rebecca Adlington 8:14.10 OR, WR
Bronze Taekwondo - Women's Over 67kg Sarah Stevenson
Silver Track and Field - Men's High Jump Germaine Mason 2.34
Silver Track and Field - Men's Triple Jump Phillips Idowu 17.62,+0.9
Gold Track and Field - Women's 400m Christine Ohuruogu 49.62
Bronze Track and Field - Women's 400m Hurdles Tasha Danvers 53.84
Gold Track Cycling - Men's 4000m Individual Pursuit Bradley Wiggins
Bronze Track Cycling - Men's 4000m Individual Pursuit Steven Burke
Gold Track Cycling - Men's 4000m Team Pursuit Bradley Wiggins, Ed Clancy, Paul Manning, Geraint Thomas 3:53.314 OR, WR
Gold Track Cycling - Men's Keirin Chris Hoy
Silver Track Cycling - Men's Keirin Ross Edgar
Bronze Track Cycling - Men's Points Race Chris Newton 56,2
Gold Track Cycling - Men's Sprint Chris Hoy
Silver Track Cycling - Men's Sprint Jason Kenny
Gold Track Cycling - Men's Team Sprint Chris Hoy, Jason Kenny, Jamie Staff
Gold Track Cycling - Women's 3000m Individual Pursuit Rebecca Romero
Silver Track Cycling - Women's 3000m Individual Pursuit Wendy Houvenaghel
Gold Track Cycling - Women's Sprint Victoria Pendleton