2008 Summer Olympics Medals - Australia

Australia Medals
Medal Event Athlete Score/Time
Silver Basketball - Women's Basketball
Bronze Canoe - Slalom - Men's C1 Canoe Single Robin Bell 89.43
Silver Canoe - Slalom - Women's K1 Kayak Single Jacqueline Lawrence 103.54
Bronze Canoe - Sprint - Men's K1 1000m Ken Wallace 3:27.485
Gold Canoe - Sprint - Men's K1 500m Ken Wallace 1:37.252
Bronze Canoe - Sprint - Women's K4 500m Chantal Meek, Lisa Oldenhof, Lyndsie Fogarty, Hannah Davis 1:34.704
Gold Diving - Men's 10m Platform Matthew Mitcham 537.95
Silver Diving - Women's Synchronised 10m Platform Briony Cole, Melissa Wu 335.16
Silver Equestrian - Team Eventing Clayton Fredericks, Sonja Johnson, Shane Rose, Megan Jones, Lucinda Fredericks 171.20
Bronze Field Hockey - Men's Field Hockey
Gold Rowing - Men's Double Sculls Scott Brennan, David Crawshay
Silver Rowing - Men's Four Francis Hegerty, James Marburg, Cameron McKenzie-McHarg, Matt Ryan
Gold Rowing - Men's Pair Duncan Free, Drew Ginn
Gold Sailing - Men's Double-handed Dinghy 470 Nathan Wilmot, Malcolm Page 44.0
Silver Sailing - Open Multihull Tornado Darren Bundock, Glenn Ashby 49.0
Gold Sailing - Women's Double-handed Dinghy 470 Tessa Parkinson, Elise Rechichi 43.0
Bronze Shooting - Men's 50m Rifle Prone Warren Potent 700.5
Bronze Softball - Women's Softball
Bronze Swimming - Men's 100m Backstroke Hayden Stoeckel 53.18
Bronze Swimming - Men's 100m Butterfly Andrew Lauterstein 51.12
Silver Swimming - Men's 100m Freestyle Eamon Sullivan 47.32
Silver Swimming - Men's 1500m Freestyle Grant Hackett 14:41.53
Silver Swimming - Men's 200m Breaststroke Brenton Rickard 2:08.88
Bronze Swimming - Men's 4x100m Freestyle Relay Ashley Callus, Eamon Sullivan, Andrew Lauterstein, Matthew Targett 3:09.91
Silver Swimming - Men's 4x100m Medley Relay Eamon Sullivan, Andrew Lauterstein, Brenton Rickard, Hayden Stoeckel 3:30.04
Bronze Swimming - Men's 4x200m Freestyle Relay Grant Hackett, Patrick Murphy, Grant Brits, Nick Ffrost 7:04.98
Gold Swimming - Women's 100m Breaststroke Leisel Jones 1:05.17 OR
Gold Swimming - Women's 100m Butterfly Lisbeth Trickett 56.73
Bronze Swimming - Women's 100m Butterfly Jessicah Schipper 57.25
Silver Swimming - Women's 100m Freestyle Lisbeth Trickett 53.16
Silver Swimming - Women's 200m Breaststroke Leisel Jones 2:22.05
Bronze Swimming - Women's 200m Butterfly Jessicah Schipper 2:06.26
Gold Swimming - Women's 200m Individual Medley Stephanie Rice 2:08.45 OR, WR
Gold Swimming - Women's 400m Individual Medley Stephanie Rice 4:29.45 OR, WR
Bronze Swimming - Women's 4x100m Freestyle Relay Alice Mills, Cate Campbell, Melanie Schlanger, Lisbeth Trickett 3:35.05
Gold Swimming - Women's 4x100m Medley Relay Leisel Jones, Jessicah Schipper, Emily Seebohm, Lisbeth Trickett 3:52.69 OR, WR
Gold Swimming - Women's 4x200m Freestyle Relay Linda Mackenzie, Stephanie Rice, Bronte Barratt, Kylie Palmer 7:44.31 OR, WR
Bronze Swimming - Women's 50m Freestyle Cate Campbell 24.17
Bronze Track and Field - Men's 20km Walk Jared Tallent 1h19:42
Silver Track and Field - Men's 50km Walk Jared Tallent 3h39:27
Gold Track and Field - Men's Pole Vault Steve Hooker 5.96 OR
Silver Track and Field - Women's 100m Hurdles Sally Mclellan 12.64,+0.1
Silver Track Cycling - Women's Sprint Anna Meares
Gold Triathlon - Women's Triathlon Emma Snowsill 1h58:27.66
Bronze Triathlon - Women's Triathlon Emma Moffatt 1h59:55.84
Bronze Water Polo - Women's Water Polo