2008 Summer Olympics Medals - Russia

Russia Medals
Medal Event Athlete Score/Time
Bronze Archery - Men's Individual Archery Bair Badenov
Bronze Artistic Gymnastics - Men's Floor Exercise Anton Golotsutskov 15.725
Bronze Artistic Gymnastics - Men's Vault Anton Golotsutskov 16.475
Bronze Basketball - Women's Basketball
Bronze Boxing - Men's Fly Weight (51kg) Georgy Balakshin
Gold Boxing - Men's Heavy Weight (91kg) Rakhim Chakhkiev
Gold Boxing - Men's Light Weight (60kg) Alexey Tishchenko
Bronze Canoe - Slalom - Men's C2 Canoe Double Mikhail Kuznetsov, Dmitri Larionov
Gold Canoe - Sprint - Men's C1 500m Maxim Opalev 1:47.140
Silver Canoe - Sprint - Men's C2 500m Alexandre Kostoglod, Sergey Ulegin 1:41.282
Bronze Diving - Men's 10m Platform Gleb Galperin 525.80
Bronze Diving - Men's Synchronised 10m Platform Gleb Galperin, Dmitriy Dobroskok 445.26
Silver Diving - Men's Synchronised 3m Springboard Dmitry Sautin, Yuriy Kunakov 421.98
Silver Diving - Women's 3m Springboard Julia Pakhalina 398.60
Silver Diving - Women's Synchronised 3m Springboard Julia Pakhalina, Anastasia Pozdnyakova 323.61
Gold Fencing - Women's Team Foil
Gold Modern Pentathlon - Men's Modern Pentathlon Andrei Moiseev 5632 (SH-1168, FE-1024, SW-1332, EQ-1060, RN-1048)
Bronze Mountain Bike - Women's Cross Country Irina Kalentyeva 1h46:28
Gold Rhythmic Gymnastics - Women's Group All-Around(Rhythm)
Gold Rhythmic Gymnastics - Women's Individual All-Around(Rhythm) Evgeniya Kanaeva 75.500
Bronze Shooting - Men's 50m Pistol Vladimir Isakov 658.9
Bronze Shooting - Men's Trap Aleksey Alipov 142
Silver Shooting - Women's 10m Air Pistol Natalia Paderina 489.1
Silver Shooting - Women's 10m Air Rifle Lyubov Galkina 502.1
Bronze Swimming - Men's 100m Backstroke Arkady Vyatchanin 53.18
Bronze Swimming - Men's 200m Backstroke Arkady Vyatchanin 1:54.93
Silver Swimming - Men's 4x200m Freestyle Relay Evgeni Lagunov, Nikita Lobintsev, Alexander Sukhorukov, Daniil Izotov 7:03.70
Gold Swimming - Women's 10km Marathon Larisa Ilchenko 1h59:27.7
Gold Synchronized Swimming - Duet Synchronized Swimming Anastasia Davydova, Anastasia Ermakova 99.251
Gold Synchronized Swimming - Team Synchronized Swimming
Silver Team Handball - Women's Handball
Gold Tennis - Women's Singles Tennis Elena Dementieva 2 (3, 7, 6)
Silver Tennis - Women's Singles Tennis Dinara Safina 1 (6, 5, 3)
Bronze Tennis - Women's Singles Tennis Vera Zvonareva 2 (6, 7)
Gold Track and Field - Men's 20km Walk Valeriy Borchin 1h19:01
Bronze Track and Field - Men's 4x400m Relay Denis Alexeev, Maksim Dyldin, Vladislav Frolov, Anton Kokorin 2:58.06
Bronze Track and Field - Men's 50km Walk Denis Nizhegorodov 3h40:14
Gold Track and Field - Men's High Jump Andrey Silnov 2.36
Bronze Track and Field - Men's High Jump Yaroslav Rybakov 2.34
Silver Track and Field - Men's Pole Vault Evgeny Lukyanenko 5.85
Gold Track and Field - Women's 20km Walk Olga Kaniskina 1h26:31 OR
Gold Track and Field - Women's 3000m Steeplechase Gulnara Galkina-Samitova 8:58.81 OR, WR
Bronze Track and Field - Women's 3000m Steeplechase Ekaterina Volkova 9:07.64
Gold Track and Field - Women's 4x100m Relay Yuliya Chermoshanskaya, Yulia Gushchina, Evgeniya Polyakova, Aleksandra Fedoriva 42.31
Silver Track and Field - Women's 4x400m Relay Yulia Gushchina, Tatiana Firova, Liudmila Litvinova, Anastasiya Kapachinskaya 3:18.82
Bronze Track and Field - Women's Heptathlon Tatyana Chernova 6591
Bronze Track and Field - Women's High Jump Anna Chicherova 2.03
Silver Track and Field - Women's Javelin Throw Maria Abakumova 70.78
Silver Track and Field - Women's Long Jump Tatiana Lebedeva 7.03,+0.4
Gold Track and Field - Women's Pole Vault Elena Isinbaeva 5.05 OR, WR
Bronze Track and Field - Women's Pole Vault Svetlana Feofanova 4.75
Silver Track and Field - Women's Triple Jump Tatiana Lebedeva 15.32,+0.5
Bronze Track Cycling - Men's Madison Alexei Markov, Mikhail Ignatyev 6,0
Bronze Volleyball - Men's Volleyball
Silver Weightlifting - Men's +105kg Evgeny Chigishev 460
Silver Weightlifting - Men's 105kg Dmitriy Klokov 423
Bronze Weightlifting - Men's 105kg Dmitry Lapikov 420
Bronze Weightlifting - Men's 94kg Khadzhimurat Akkaev 402
Silver Weightlifting - Women's 58kg Marina Shainova 227
Silver Weightlifting - Women's 69kg Oxana Slivenko 255
Bronze Weightlifting - Women's 75kg Nadezda Evstyukhina 264
Silver Wrestling - Men's Freestyle 120kg Bakhtiar Akhmedov
Bronze Wrestling - Men's Freestyle 55kg Besik Kudukhov
Gold Wrestling - Men's Freestyle 60kg Mavlet Batirov
Gold Wrestling - Men's Freestyle 74kg Buvaysa Saytiev
Bronze Wrestling - Men's Freestyle 84kg Georgi Ketoev
Gold Wrestling - Men's Freestyle 96kg Shirvani Muradov
Silver Wrestling - Men's Greco-Roman 120kg Khassan Baroev
Gold Wrestling - Men's Greco-Roman 55kg Nazir Mankiev
Gold Wrestling - Men's Greco-Roman 60kg Islambek Albiev
Gold Wrestling - Men's Greco-Roman 96kg Aslanbek Khushtov
Silver Wrestling - Women's Freestyle 63kg Alena Kartashova