2008 Summer Olympics Results - Saturday, August 9

Fencing - Men's Individual Epee Results
Gold Matteo Tagliariol, Italy
Silver Fabrice Jeannet, France
Bronze Jose Luis Abajo, Spain
4 Gabor Boczko, Hungary
5 Jung Jin Sun, South Korea
6 Radoslaw Zawrotniak, Poland
7 Diego Confalonieri, Italy
8 Bas Verwijlen, Netherlands
9 Silvio Fernandez Briceno, Venezuela
10 Jerome Jeannet, France
11 Michael Kauter, Switzerland
12 Geza Imre, Hungary
13 Dmytro Chumak, Ukraine
14 Ulrich Robeiri, France
15 Igor Tikhomirov, Canada
16 Yin Lianchi, China
17 Weston Kelsey, United States
18 Krisztian Kulcsar, Hungary
19 Maksym Khvorost, Ukraine
20 Kim Won Jin, South Korea
21 Alfredo Rota, Italy
22 Anton Avdeev, Russia
23 Ruben Dario Limardo Gascon, Venezuela
24 Lei Wang, China
25 Tomasz Motyka, Poland
26 Joaquim VIDEIRA, Portugal
27 Kim Seung Gu, South Korea
28 Bogdan Nikishyn, Ukraine
29 Li Guojie, China
30 Nikolai Novosjolov, Estonia
31 Paris Inostroza, Chile
32 Sturla Torkildsen, Norway
33 Wolfang Mejias, Venezuela
34 Ahmed Nabil, Egypt
35 Shogo Nishida, Japan
36 Adam Wiercioch, Poland
37 Serguei Katchiourine, Kyrgyzstan
38 Mike Wood, South Africa
39 Dario Torrente, South Africa
40 Given Maduma, South Africa
41 Aissam Rami, Morocco
Complete men's individual epee results
Fencing - Women's Individual Sabre Results
Gold Mariel Zagunis, United States
Silver Sada Jacobson, United States
Bronze Becca Ward, United States
4 Sofiya Velikaya, Russia
5 Tan Xue, China
6 Bao Yingying, China
7 Azza Besbes, Tunisia
8 Olena Khomrova, Ukraine
9 Ekaterina Dyachenko, Russia
10 Bogna Jozwiak, Poland
11 Ilaria Bianco, Italy
12 Kim Keumhwa, South Korea
13 Olga Kharlan, Ukraine
14 Orsolya Nagy, Hungary
15 Olga Ovtchinnikova, Canada
16 Irena Wieckowska, Poland
17 Elena Nechaeva, Russia
18 Aleksandra Socha, Poland
19 Leonore Perrus, France
20 Lee Shinmi, South Korea
21 Anne-Lise Touya, France
22 Gioia Marzocca, Italy
23 Tsz Ki Chow, Hong Kong
24 Carole Vergne, France
25 Huang Haiyang, China
26 Alejandra Benitez Romero, Venezuela
27 Madoka Hisagae, Japan
28 Sandra Sassine, Canada
29 Halyna Pundyk, Ukraine
30 Alexandra Bujdoso, Germany
31 Mailyn Gonzalez Pozo, Cuba
32 Araceli Navarro, Spain
33 Angelica Larios, Mexico
34 Nafi Toure, Senegal
35 Julie Cloutier, Canada
36 Siobhan Claire Byrne, Ireland
37 Adele du Plooy, South Africa
38 Elvira Wood, South Africa
39 Jyoti Chetty, South Africa
Complete women's individual sabre results
Judo - Men's -60kg Results
Gold Choi Minho, South Korea
Silver Ludwig Paischer, Austria
Bronze Rishod Sobirov, Uzbekistan
Bronze Ruben Houkes, Netherlands
Complete men's -60kg results
Judo - Women's -48kg Results
Gold Alina Dumitru, Romania
Silver Yanet Bermoy, Cuba
Bronze Paula Belen Pareto, Argentina
Bronze Ryoko Tani, Japan
Complete women's -48kg results
Shooting - Men's 10m Air Pistol Results
Gold Pang Wei, China 688.2
Silver Jin Jongoh, South Korea 684.5
Bronze Jason Turner, United States 682.0
4 Brian Beaman, United States 682.0
5 Leonid Ekimov, Russia 680.5
6 Walter Lapeyre, France 680.3
7 Jakkrit Panichpatikum, Thailand 679.0
8 Vigilio Fait, Italy 580.0
9 Tanyu Kiriakov, Bulgaria 580.0
10 Tan Zongliang, China 580.0
11 Norayr Bakhtamyan, Armenia 580.0
12 Julio Almeida, Brazil 580.0
13 Damir Mikec, Serbia Republic 580.0
14 Dilshod Mukhtarov, Uzbekistan 580.0
15 Lee Daemyung, South Korea 580.0
16 Oleg Omelchuk, Ukraine 579.0
17 Joao Costa, Portugal 579.0
18 Tomoyuki Matsuda, Japan 579.0
19 Rashid Yunusmetov, Kazakhstan 578.0
20 Hans-Jorg Meyer, Germany 577.0
21 Yury Dauhapolau, Belarus 577.0
22 Susumu Kobayashi, Japan 577.0
23 Wojciech Knapik, Poland 577.0
24 Franck Dumoulin, France 576.0
25 Kwon Tong Hyok, North Korea 575.0
26 Kanstantsin Lukashyk, Belarus 575.0
27 Pavol Kopp, Slovakia 575.0
28 Mikhail Nestruev, Russia 575.0
29 Kai Jahnsson, Finland 574.0
30 Sergey Babikov, Tajikistan 574.0
31 Daniel Repacholi, Australia 573.0
32 Christoph Schmid, Switzerland 573.0
33 Manh Tuong Nguyen, Vietnam 572.0
34 Ivan Rybovalov, Ukraine 572.0
35 David Moore, Australia 571.0
36 Roger Daniel, Trinidad and Tobago 571.0
37 Florian Schmidt, Germany 571.0
38 Yang Wang, New Zealand 571.0
39 Mauro Badaracchi, Italy 571.0
40 Saranovic, Montenegro Republic 570.0
41 Samaresh Jung, India 570.0
42 Stenio Yamamoto, Brazil 568.0
43 Iulian Raicea, Romania 567.0
44 Yusuf Dikec, Turkey 566.0
45 Philip Elhage, Netherlands Antilles 566.0
46 Mahmoud Elshehaby, Egypt 563.0
47 Edirisinghe Senanayake, Sri Lanka 561.0
48 Edirisinghe Senanayake, Sri Lanka 561.0
N/A Kim Jong Su, North Korea DQ
Complete men's 10m air pistol results
Swimming - Women's 400m Individual Medley Results
Gold Stephanie Rice, Australia 4:29.45, Olympic Record, World Record
Silver Kirsty Coventry, Zimbabwe 4:29.89
Bronze Katie Hoff, United States 4:31.71
4 Elizabeth Beisel, United States 4:34.24
5 Alessia Filippi, Italy 4:34.34
6 Hannah Miley, Great Britain 4:39.44
7 Yana Martynova, Russia 4:40.04
8 Li Xuanxu, China 4:42.13
Complete women's 400m individual medley results
Swimming - Men's 400m Individual Medley Results
Gold Michael Phelps, United States 4:03.84, Olympic Record, World Record
Silver Laszlo Cseh, Hungary 4:06.16
Bronze Ryan Lochte, United States 4:08.09
4 Alessio Boggiatto, Italy 4:12.16
5 Luca Marin, Italy 4:12.47
6 Gergo Kis, Hungary 4:12.84
7 Brian Johns, Canada 4:13.38
8 Thiago Pereira, Brazil 4:15.40
Complete men's 400m individual medley results
Swimming - Men's 400m Freestyle Results
Gold Park Taehwan, South Korea 3:41.86
Silver Lin Zhang, China 3:42.44
Bronze Larsen Jensen, United States 3:42.78
4 Peter Vanderkaay, United States 3:43.11
5 Oussama Mellouli, Tunisia 3:43.45
6 Grant Hackett, Australia 3:43.84
7 Yuriy Prilukov, Russia 3:43.97
8 Nikita Lobintsev, Russia 3:48.29
Complete men's 400m freestyle results
Swimming - Women's 4x100m Freestyle Relay Results
Gold Netherlands (Inge Dekker, Marleen Veldhuis, Femke Heemskerk, Ranomi Kromowidjojo) 3:33.76, Olympic Record
Silver United States (Dara Torres, Natalie Coughlin, Kara Lynn Joyce, Lacey Nymeyer) 3:34.33
Bronze Australia (Alice Mills, Cate Campbell, Melanie Schlanger, Lisbeth Trickett) 3:35.05
4 China (Xu Yanwei, Pang Jiaying, Zhu Yingwen, Tang Yi) 3:35.64
5 Germany (Antje Buschschulte, Britta Steffen, Meike Freitag, Daniela Gotz) 3:36.85
6 France (Malia Metella, Celine Couderc, Alena Popchanka, Ophelie-Cyrielle Etienne) 3:37.68
7 Great Britain (Melanie Marshall, Francesca Halsall, Caitlin McClatchey, Jessica Sylvester) 3:38.18
8 Canada (Audrey Lacroix, Erica Morningstar, Genevieve Saumur, Julia Wilkinson) 3:38.32
Complete women's 4x100m freestyle relay results
Archery - Women's Individual Archery Results
August 9 - Preliminaries - Match: 1
  Park Sung-Hyun, South Korea 673
def Yun Ok-Hee, South Korea 667
def Joo Hyun-Jung, South Korea 664
def Khatuna Narimanidze, Georgia 663
def Kwon Un Sil, North Korea 656
def Yuan Shu Chi, Taiwan (Chinese Taipei) 652
def Alison Williamson, Great Britain 651
def Naomi Folkard, Great Britain 651
def Nami Hayakawa, Japan 649
def Ana Maria Rendon, Colombia 647
def Natalia Erdyniyeva, Russia 647
def Aida Roman, Mexico 646
def Malgorzata Cwienczek, Poland 645
def Berengere Schuh, France 645
def Chen Ling, China 645
def Zekiye Keskin Satir, Turkey 644
def Kristine Esebua, Georgia 643
def Nathalia Sanchez, Colombia 643
def Justyna Mospinek, Poland 643
def Mariana Avitia, Mexico 641
def Victoria Koval, Ukraine 641
def Laishram Bombayla Devi, India 637
def Miroslava Dagbaeva, Russia 637
def Jennifer Nichols, United States 637
def Guo Dan, China 636
def Khatuna Lorig, United States 635
def Zhang Juan Juan, China 635
def Jane Waller, Australia 634
def Wu Hui Ju, Taiwan (Chinese Taipei) 634
def Natalia Valeeva, Italy 634
def Dola Banerjee, India 633
def Sophie Dodemont, France 632
def Anja Hitzler, Germany 629
def Marie-Pier Beaudet, Canada 628
def Anatassiya Bannova, Kazakhstan 628
def Leydis Brito, Venezuela 628
def Pranitha Vardineni, India 627
def Tetyana Berezhna, Ukraine 627
def Virginie Arnold, France 626
def Charlotte Burgess, Great Britain 623
def Ika Yuliana Rochmawati, Indonesia 621
def Rina Dewi Puspitasari, Indonesia 620
def Iwona Marcinkiewicz, Poland 620
def Barbora Horackova, Czech Republic 620
def Son Hye Yong, North Korea 618
def Sayoko Kitabatake, Japan 616
def Katsiarina Muliuk, Belarus 616
def Yuki Hayashi, Japan 616
def Elpida Romantzi, Greece 614
def Evangelia Psarra, Greece 613
def Pia Carmen Lionetti, Italy 613
def Louise Laursen, Denmark 605
def Veronique Marrier D'unienville, Mauritius 605
def Nathalie Dielen, Switzerland 601
def Elena Tonetta, Italy 595
def Elena Mousikou, Cyprus 589
def Soha Abed Elaal, Egypt 587
def Wei Pi-Hsiu, Taiwan (Chinese Taipei) 585
def Alexandra Feeney, Australia 580
def Najmeh Abtin, Iran 568
def Dorji Dema, Bhutan 567
def Sigrid Romero, Colombia 551
def Albina Kamaletdinova, Tajikistan 547
def Khadija Abbouda, Morocco 539
Complete women's individual archery results
Archery - Women's Team Archery Results
August 9 - Quarterfinal - Match: 1
  South Korea 231, Olympic Record, World Record
def Italy 217
August 9 - Quarterfinal - Match: 2
  France 218, Olympic Record
def Poland 211
August 9 - Quarterfinal - Match: 3
  China 211
def India 206
August 9 - Quarterfinal - Match: 4
  Great Britain 201
def Japan 196
August 9 - 1/8 Elimination round - Match: 2
  Italy 215, Olympic Record
def Taiwan (Chinese Taipei) 211
August 9 - 1/8 Elimination round - Match: 7
  Japan 206
def Colombia 199
August 9 - Preliminaries - Match: 1
  South Korea 2004, Olympic Record
def Great Britain 1925
def China 1916
def Poland 1908
def France 1903
def India 1897
def Japan 1881
def Taiwan (Chinese Taipei) 1871
def Italy 1842
def Colombia 1841
Complete women's team archery results
Artistic Gymnastics - Men's Horizontal Bar Results
August 9 - Preliminaries
1 Fabian Hambuchen, Germany Q-16.200
2 Igor Cassina, Italy Q-16.000
3 Yann Cucherat, France Q-15.850
4 Epke Zonderland, Netherlands Q-15.750
5 Zou Kai, China Q-15.600
6 Jonathan Horton, United States Q-15.575
7 Hiroyuki Tomita, Japan Q-15.550
8 Takuya Nakase, Japan Q-15.450
9 Dimitri Karbanenko, France R-15.450
10 Li Xiaopeng, China R-15.400
11 Joey Hagerty, United States R-15.400
12 Justin Spring, United States 15.375
13 Sergey Khorokhordin, Russia 15.350
14 Christoph Scharer, Switzerland 15.350
15 Kohei Uchimura, Japan 15.325
16 Rafael Martinez, Spain 15.275
17 Takehiro Kashima, Japan 15.150
18 Xiao Qin, China 15.150
19 Maxim Devyatovskiy, Russia 15.125
20 Nikolay Kryukov, Russia 15.050
21 Flavius Koczi, Romania 15.025
22 Kim Soomyun, South Korea 14.975
23 Alexander Artemev, United States 14.925
24 Wei Yang, China 14.925
25 Aleksandr Tsarevich, Belarus 14.850
26 Enrico Pozzo, Italy 14.850
27 Nathan Gafuik, Canada 14.825
28 Yury Ryazanov, Russia 14.800
29 Marian Dragulescu, Romania 14.800
30 Denis Savenkov, Belarus 14.750
31 Robert Juckel, Germany 14.750
32 Jose Luis Fuentes Bustamante, Venezuela 14.750
33 Koki Sakamoto, Japan 14.725
34 Luis Rivera, Puerto Rico 14.675
35 Benoit Caranobe, France 14.675
36 Claudio Capelli, Switzerland 14.675
37 Kim Daeeun, South Korea 14.625
38 Thomas Bouhail, France 14.575
39 Daniel Keatings, Great Britain 14.575
40 Dmitry Savitski, Belarus 14.575
41 Adam Wong, Canada 14.575
42 Ivan San Miguel, Spain 14.525
43 Chen Yibing, China 14.525
44 Kim Jihoon, South Korea 14.525
45 Koen van Damme, Belgium 14.475
46 Marcel Nguyen, Germany 14.450
47 Kai Wen Tan, United States 14.425
48 Evgenij Spiridonov, Germany 14.400
49 Alberto Busnari, Italy 14.375
50 Philipp Boy, Germany 14.375
51 Anton Golotsutskov, Russia 14.300
52 Kyle Shewfelt, Canada 14.250
53 Dmitry Kasperovich, Belarus 14.250
54 Alexander Shatilov, Israel 14.225
55 David Kikuchi, Canada 14.200
56 Louis Smith, Great Britain 14.175
57 Mohamed Srour, Egypt 14.125
58 Jorge Giraldo, Colombia 13.975
59 Hamilton Sabot, France 13.975
60 Vlasios Maras, Greece 13.975
61 Matteo Morandi, Italy 13.850
62 Valeri Goncharov, Ukraine 13.850
63 Adrian Bucur, Romania 13.750
64 Gervasio Deferr, Spain 13.725
65 Anton Fokin, Uzbekistan 13.625
66 Sascha Palgen, Luxembourg 13.600
67 Matteo Angioletti, Italy 13.575
68 Yang Taeyoung, South Korea 13.475
69 Sam Simpson, Australia 13.475
70 Razvan Selariu, Romania 13.475
71 Dan Popescu, Romania 13.325
72 Sergio Munoz, Spain 13.300
73 Martin Konecny, Czech Republic 13.125
74 Manuel Carballo, Spain 13.025
75 Aleksei Ignatovich, Belarus 13.000
76 Kim Seungil, South Korea 12.175
77 Brandon O'neill, Canada 0.000
Complete men's horizontal bar results
Artistic Gymnastics - Men's Team Results
August 9 - Preliminaries
1 China 374.675
2 Japan 369.550
3 Russia 366.225
4 South Korea 365.675
5 Germany 365.675
6 United States 365.200
7 France 361.200
8 Romania 359.350
9 Canada 358.975
10 Belarus 357.950
11 Spain 357.925
12 Italy 355.500
Complete men's team results
Artistic Gymnastics - Men's Rings Results
August 9 - Preliminaries
1 Chen Yibing, China Q-16.525
2 Iordan Iovtchev, Bulgaria Q-16.275
3 Oleksandr Vorobiov, Ukraine Q-16.250
4 Wei Yang, China Q-16.225
5 Matteo Morandi, Italy Q-16.025
6 Andrea Coppolino, Italy Q-15.975
7 Danny Pinheiro Rodrigues, France Q-15.800
8 Robert Stanescu, Romania Q-15.750
9 Kai Wen Tan, United States R-15.725
10 Matteo Angioletti, Italy 15.625
11 Yoo Wonchul, South Korea R-15.575
12 Thomas Andergassen, Germany R-15.525
13 Koki Sakamoto, Japan 15.525
14 Kim Daeeun, South Korea 15.450
15 Maxim Devyatovskiy, Russia 15.375
16 Raj Bhavsar, United States 15.325
17 Jonathan Horton, United States 15.325
18 Huang Xu, China 15.300
19 Grant Golding, Canada 15.275
20 Takuya Nakase, Japan 15.275
21 Dmitry Kasperovich, Belarus 15.275
22 Luis Rivera, Puerto Rico 15.250
23 David Kikuchi, Canada 15.200
24 Ivan San Miguel, Spain 15.200
25 Razvan Selariu, Romania 15.175
26 Dmitry Savitski, Belarus 15.175
27 Sergio Munoz, Spain 15.150
28 Benoit Caranobe, France 15.100
29 Yury Ryazanov, Russia 15.100
30 Anton Golotsutskov, Russia 15.075
31 Sergey Khorokhordin, Russia 15.075
32 Hiroyuki Tomita, Japan 15.025
33 Fabian Hambuchen, Germany 14.975
34 Adrian Bucur, Romania 14.950
35 Igor Kozlov, Belarus 14.925
36 Isaac Botella, Spain 14.900
37 Manuel Carballo, Spain 14.900
38 Yang Taeyoung, South Korea 14.875
39 Marcel Nguyen, Germany 14.850
40 Jose Luis Fuentes Bustamante, Venezuela 14.850
41 Anton Fokin, Uzbekistan 14.825
42 Li Xiaopeng, China 14.800
43 Kohei Uchimura, Japan 14.675
44 Philipp Boy, Germany 14.650
45 Adam Wong, Canada 14.500
46 Robert Juckel, Germany 14.425
47 Claudio Capelli, Switzerland 14.375
48 Hamilton Sabot, France 14.375
49 Kim Seungil, South Korea 14.325
50 Koen van Damme, Belgium 14.325
51 Rafael Martinez, Spain 14.325
52 Sascha Palgen, Luxembourg 14.325
53 Konstantin Pluzhnikov, Russia 14.275
54 Nathan Gafuik, Canada 14.250
55 Enrico Pozzo, Italy 14.250
56 Kim Soomyun, South Korea 14.175
57 Justin Spring, United States 14.175
58 Alexander Shatilov, Israel 14.075
59 Dan Popescu, Romania 13.975
60 Jorge Giraldo, Colombia 13.950
61 Flavius Koczi, Romania 13.950
62 Kyle Shewfelt, Canada 13.925
63 Sam Simpson, Australia 13.800
64 Daniel Keatings, Great Britain 13.775
65 Denis Savenkov, Belarus 13.750
66 Thomas Bouhail, France 13.700
67 Dimitri Karbanenko, France 13.675
68 Alexander Artemev, United States 13.675
69 Louis Smith, Great Britain 13.325
70 Mohamed Srour, Egypt 12.675
71 Aleksei Ignatovich, Belarus 0.000
Complete men's rings results
Artistic Gymnastics - Men's Floor Exercise Results
August 9 - Preliminaries
1 Diego Hypolito, Brazil Q-15.950
2 Marian Dragulescu, Romania Q-15.925
3 Gervasio Deferr, Spain Q-15.825
4 Fabian Hambuchen, Germany Q-15.800
5 Kohei Uchimura, Japan Q-15.725
6 Zou Kai, China Q-15.700
7 Anton Golotsutskov, Russia Q-15.600
8 Alexander Shatilov, Israel Q-15.600
9 Kim Soomyun, South Korea R-15.575
10 Rafael Martinez, Spain R-15.550
11 Kyle Shewfelt, Canada R-15.525
12 Takuya Nakase, Japan 15.500
13 Kim Daeeun, South Korea 15.500
14 Marcel Nguyen, Germany 15.425
15 Wei Yang, China 15.400
16 Razvan Selariu, Romania 15.400
17 Jonathan Horton, United States 15.350
18 Maxim Devyatovskiy, Russia 15.300
19 Joey Hagerty, United States 15.275
20 Makoto Okiguchi, Japan 15.275
21 Nathan Gafuik, Canada 15.225
22 Sascha Palgen, Luxembourg 15.200
23 Hiroyuki Tomita, Japan 15.175
24 Luis Rivera, Puerto Rico 15.125
25 Thomas Bouhail, France 15.125
26 Benoit Caranobe, France 15.125
27 Flavius Koczi, Romania 15.125
28 Li Xiaopeng, China 15.100
29 Evgenij Spiridonov, Germany 15.025
30 Kim Jihoon, South Korea 14.975
31 Kim Seungil, South Korea 14.975
32 Sergey Khorokhordin, Russia 14.975
33 Isaac Botella, Spain 14.975
34 Koki Sakamoto, Japan 14.950
35 Daniel Keatings, Great Britain 14.900
36 Adam Wong, Canada 14.900
37 Alexander Artemev, United States 14.875
38 Grant Golding, Canada 14.850
39 Robert Juckel, Germany 14.850
40 Enrico Pozzo, Italy 14.800
41 Filip Ude, Croatia 14.775
42 Chen Yibing, China 14.725
43 Adrian Bucur, Romania 14.725
44 Dmitry Kasperovich, Belarus 14.675
45 Manuel Carballo, Spain 14.650
46 Ilia Giorgadze, Georgia 14.625
47 Yury Ryazanov, Russia 14.600
48 Hamilton Sabot, France 14.575
49 Dan Popescu, Romania 14.575
50 Sergio Munoz, Spain 14.575
51 Sam Simpson, Australia 14.550
52 Denis Savenkov, Belarus 14.525
53 Konstantin Pluzhnikov, Russia 14.450
54 Philipp Boy, Germany 14.450
55 Justin Spring, United States 14.400
56 Xiao Qin, China 14.375
57 Dmitry Savitski, Belarus 14.375
58 Anton Fokin, Uzbekistan 14.325
59 Aleksandr Tsarevich, Belarus 14.300
60 Matteo Angioletti, Italy 14.250
61 Jorge Giraldo, Colombia 14.200
62 Danny Pinheiro Rodrigues, France 14.200
63 Raj Bhavsar, United States 14.175
64 Matteo Morandi, Italy 14.175
65 Jose Luis Fuentes Bustamante, Venezuela 14.150
66 Dimitri Karbanenko, France 14.050
67 Andrea Coppolino, Italy 14.025
68 Igor Kozlov, Belarus 14.025
69 Yang Taeyoung, South Korea 13.850
70 Louis Smith, Great Britain 13.700
71 Claudio Capelli, Switzerland 13.600
72 Alberto Busnari, Italy 13.525
73 Mohamed Srour, Egypt 13.450
74 Robert Gal, Hungary 13.425
75 Nashwan Al-Harazi, Yemen 13.250
76 Koen van Damme, Belgium 12.575
77 Brandon O'neill, Canada 3.450
Complete men's floor exercise results
Artistic Gymnastics - Men's Pommel Horse Results
August 9 - Preliminaries
1 Xiao Qin, China Q-16.000
2 Jose Luis Fuentes Bustamante, Venezuela Q-15.525
3 Filip Ude, Croatia Q-15.475
4 Wei Yang, China Q-15.425
5 Louis Smith, Great Britain Q-15.325
6 Huang Xu, China 15.300
7 Alexander Artemev, United States Q-15.250
8 Hiroyuki Tomita, Japan Q-15.175
9 Kim Jihoon, South Korea Q-15.175
10 Daniel Keatings, Great Britain R-15.175
11 Alberto Busnari, Italy R-15.125
12 Aleksei Ignatovich, Belarus R-15.075
13 Yang Taeyoung, South Korea 15.000
14 Koki Sakamoto, Japan 14.925
15 Thomas Andergassen, Germany 14.900
16 Robert Juckel, Germany 14.850
17 Nikolay Kryukov, Russia 14.850
18 Sergey Khorokhordin, Russia 14.800
19 Rafael Martinez, Spain 14.800
20 Luis Rivera, Puerto Rico 14.750
21 Kim Daeeun, South Korea 14.725
22 Anton Fokin, Uzbekistan 14.725
23 Philipp Boy, Germany 14.675
24 Kim Seungil, South Korea 14.550
25 Dmitry Savitski, Belarus 14.525
26 Dan Popescu, Romania 14.500
27 Chen Yibing, China 14.475
28 Manuel Carballo, Spain 14.475
29 Evgenij Spiridonov, Germany 14.475
30 Claudio Capelli, Switzerland 14.475
31 Yury Ryazanov, Russia 14.450
32 Aleksandr Tsarevich, Belarus 14.450
33 Takehiro Kashima, Japan 14.425
34 Flavius Koczi, Romania 14.400
35 Adam Wong, Canada 14.375
36 Enrico Pozzo, Italy 14.325
37 Benoit Caranobe, France 14.250
38 Koen van Damme, Belgium 14.200
39 David Kikuchi, Canada 14.175
40 Grant Golding, Canada 14.125
41 Kai Wen Tan, United States 14.100
42 Kohei Uchimura, Japan 14.100
43 Takuya Nakase, Japan 14.075
44 Razvan Selariu, Romania 14.075
45 Raj Bhavsar, United States 14.050
46 Hamilton Sabot, France 14.025
47 Sam Simpson, Australia 14.000
48 Jonathan Horton, United States 13.925
49 Joey Hagerty, United States 13.925
50 Thomas Bouhail, France 13.850
51 Alexander Shatilov, Israel 13.825
52 Igor Cassina, Italy 13.800
53 Nathan Gafuik, Canada 13.800
54 Kim Soomyun, South Korea 13.800
55 Ivan San Miguel, Spain 13.775
56 Dimitri Karbanenko, France 13.700
57 Matteo Morandi, Italy 13.700
58 Martin Konecny, Czech Republic 13.650
59 Isaac Botella, Spain 13.600
60 Denis Savenkov, Belarus 13.525
61 Danny Pinheiro Rodrigues, France 13.400
62 Jorge Giraldo, Colombia 13.350
63 Maxim Devyatovskiy, Russia 13.300
64 Mohamed Srour, Egypt 13.250
65 Robert Gal, Hungary 13.225
66 Christoph Scharer, Switzerland 13.150
67 Fabian Hambuchen, Germany 13.100
68 Sascha Palgen, Luxembourg 13.000
69 Andrea Coppolino, Italy 12.925
70 Robert Stanescu, Romania 12.925
71 Sergio Munoz, Spain 12.700
72 Igor Kozlov, Belarus 12.675
73 Adrian Bucur, Romania 12.525
74 Nashwan Al-Harazi, Yemen 12.525
75 Brandon O'neill, Canada 12.475
76 Anton Golotsutskov, Russia 12.325
Complete men's pommel horse results
Artistic Gymnastics - Men's Parallel Bars Results
August 9 - Preliminaries
1 Li Xiaopeng, China Q-16.425
2 Nikolay Kryukov, Russia Q-16.175
3 Anton Fokin, Uzbekistan Q-16.150
4 Yoo Wonchul, South Korea Q-16.150
5 Mitja Petkovsek, Slovenia Q-16.125
6 Yang Taeyoung, South Korea Q-16.100
7 Huang Xu, China Q-16.075
8 Kim Daeeun, South Korea 16.050
9 Fabian Hambuchen, Germany Q-16.050
10 Kohei Uchimura, Japan R-16.025
11 Valeri Goncharov, Ukraine R-16.000
12 Yann Cucherat, France R-16.000
13 Sergey Khorokhordin, Russia 15.875
14 Justin Spring, United States 15.800
15 Hiroyuki Tomita, Japan 15.775
16 Takuya Nakase, Japan 15.725
17 Dmitry Savitski, Belarus 15.700
18 Koki Sakamoto, Japan 15.625
19 Raj Bhavsar, United States 15.625
20 Yury Ryazanov, Russia 15.625
21 Takehiro Kashima, Japan 15.550
22 Jonathan Horton, United States 15.525
23 Dmitry Kasperovich, Belarus 15.525
24 Dimitri Karbanenko, France 15.500
25 Evgenij Spiridonov, Germany 15.450
26 Nathan Gafuik, Canada 15.450
27 Grant Golding, Canada 15.450
28 Xiao Qin, China 15.450
29 Maxim Devyatovskiy, Russia 15.425
30 Hamilton Sabot, France 15.400
31 Jose Luis Fuentes Bustamante, Venezuela 15.375
32 Joey Hagerty, United States 15.350
33 Kim Soomyun, South Korea 15.350
34 Wei Yang, China 15.350
35 Kim Seungil, South Korea 15.325
36 Manuel Carballo, Spain 15.275
37 Benoit Caranobe, France 15.275
38 Robert Stanescu, Romania 15.200
39 Aleksandr Tsarevich, Belarus 15.175
40 Alexander Artemev, United States 15.175
41 Ilia Giorgadze, Georgia 15.150
42 David Kikuchi, Canada 15.150
43 Adam Wong, Canada 15.125
44 Philipp Boy, Germany 15.125
45 Rafael Martinez, Spain 15.100
46 Chen Yibing, China 15.075
47 Flavius Koczi, Romania 15.075
48 Razvan Selariu, Romania 14.950
49 Konstantin Pluzhnikov, Russia 14.950
50 Daniel Keatings, Great Britain 14.900
51 Brandon O'neill, Canada 14.900
52 Marcel Nguyen, Germany 14.875
53 Adrian Bucur, Romania 14.825
54 Denis Savenkov, Belarus 14.800
55 Enrico Pozzo, Italy 14.750
56 Thomas Bouhail, France 14.675
57 Thomas Andergassen, Germany 14.675
58 Alberto Busnari, Italy 14.625
59 Gervasio Deferr, Spain 14.600
60 Koen van Damme, Belgium 14.600
61 Luis Rivera, Puerto Rico 14.575
62 Dan Popescu, Romania 14.525
63 Alexander Shatilov, Israel 14.500
64 Ivan San Miguel, Spain 14.375
65 Sascha Palgen, Luxembourg 14.225
66 Sam Simpson, Australia 14.200
67 Igor Cassina, Italy 14.125
68 Claudio Capelli, Switzerland 14.100
69 Jorge Giraldo, Colombia 14.025
70 Matteo Morandi, Italy 13.725
71 Sergio Munoz, Spain 13.675
72 Andrea Coppolino, Italy 13.675
73 Louis Smith, Great Britain 13.425
74 Robert Gal, Hungary 12.900
75 Mohamed Srour, Egypt 12.375
76 Igor Kozlov, Belarus 0.000
Complete men's parallel bars results
Artistic Gymnastics - Men's Individual All-Around Results
August 9 - Preliminaries
1 Wei Yang, China Q-93.875
2 Fabian Hambuchen, Germany Q-92.425
3 Kim Daeeun, South Korea Q-92.400
4 Kohei Uchimura, Japan Q-92.050
5 Koki Sakamoto, Japan Q-91.950
6 Hiroyuki Tomita, Japan 91.900
7 Sergey Khorokhordin, Russia Q-91.800
8 Jonathan Horton, United States Q-91.650
9 Chen Yibing, China Q-91.600
10 Benoit Caranobe, France Q-90.925
11 Rafael Martinez, Spain Q-90.800
12 Dmitry Savitski, Belarus Q-90.650
13 Luis Rivera, Puerto Rico Q-90.600
14 Maxim Devyatovskiy, Russia Q-90.350
15 Jose Luis Fuentes Bustamante, Venezuela Q-90.325
16 Flavius Koczi, Romania Q-90.175
17 Yury Ryazanov, Russia 90.125
18 Kim Soomyun, South Korea Q-89.900
19 Alexander Artemev, United States Q-89.725
20 Nathan Gafuik, Canada Q-89.725
21 Philipp Boy, Germany Q-89.475
22 Yang Taeyoung, South Korea 89.300
23 Anton Fokin, Uzbekistan Q-89.275
24 Adam Wong, Canada Q-89.125
25 Daniel Keatings, Great Britain Q-88.950
26 Enrico Pozzo, Italy Q-88.675
27 Thomas Bouhail, France Q-88.550
28 Dimitri Karbanenko, France 88.500
29 Alexander Shatilov, Israel R-87.800
30 Hamilton Sabot, France 87.750
31 Matteo Morandi, Italy R-87.575
32 Dan Popescu, Romania R-87.300
33 Denis Savenkov, Belarus R-87.025
34 Kim Seungil, South Korea 87.000
35 Claudio Capelli, Switzerland 86.550
36 Adrian Bucur, Romania 86.475
37 Sascha Palgen, Luxembourg 86.075
38 Razvan Selariu, Romania 85.975
39 Sam Simpson, Australia 85.625
40 Sergio Munoz, Spain 85.500
41 Louis Smith, Great Britain 85.325
42 Jorge Giraldo, Colombia 84.650
43 Koen van Damme, Belgium 84.625
44 Mohamed Srour, Egypt 81.200
45 Li Xiaopeng, China 78.500
46 Xiao Qin, China 76.700
47 Dmitry Kasperovich, Belarus 76.225
48 Takuya Nakase, Japan 76.025
49 Marcel Nguyen, Germany 75.825
50 Joey Hagerty, United States 75.650
51 Justin Spring, United States 75.650
52 Raj Bhavsar, United States 75.350
53 Evgenij Spiridonov, Germany 75.000
54 David Kikuchi, Canada 74.300
55 Ivan San Miguel, Spain 73.925
56 Robert Juckel, Germany 73.925
57 Anton Golotsutskov, Russia 73.850
58 Manuel Carballo, Spain 72.325
59 Andrea Coppolino, Italy 71.425
60 Nikolay Kryukov, Russia 62.275
61 Takehiro Kashima, Japan 61.100
62 Kim Jihoon, South Korea 60.325
63 Kyle Shewfelt, Canada 60.050
64 Matteo Angioletti, Italy 59.950
65 Grant Golding, Canada 59.700
66 Isaac Botella, Spain 59.525
67 Gervasio Deferr, Spain 59.225
68 Aleksandr Tsarevich, Belarus 58.775
69 Alberto Busnari, Italy 57.650
70 Igor Kozlov, Belarus 56.900
71 Marian Dragulescu, Romania 47.350
72 Zou Kai, China 47.000
73 Huang Xu, China 46.675
74 Brandon O'neill, Canada 45.975
75 Thomas Andergassen, Germany 45.100
76 Kai Wen Tan, United States 44.250
77 Igor Cassina, Italy 43.925
78 Robert Stanescu, Romania 43.875
79 Konstantin Pluzhnikov, Russia 43.675
80 Danny Pinheiro Rodrigues, France 43.400
81 Nashwan Al-Harazi, Yemen 41.175
82 Robert Gal, Hungary 39.550
83 Diego Hypolito, Brazil 32.050
84 Yann Cucherat, France 31.850
85 Yoo Wonchul, South Korea 31.725
86 Makoto Okiguchi, Japan 31.025
87 Filip Ude, Croatia 30.250
88 Vlasios Maras, Greece 29.900
89 Valeri Goncharov, Ukraine 29.850
90 Ilia Giorgadze, Georgia 29.775
91 Christoph Scharer, Switzerland 28.500
92 Aleksei Ignatovich, Belarus 28.075
93 Martin Konecny, Czech Republic 26.775
94 Leszek Blanik, Poland 16.700
95 Iordan Iovtchev, Bulgaria 16.275
96 Oleksandr Vorobiov, Ukraine 16.250
97 Mitja Petkovsek, Slovenia 16.125
98 Epke Zonderland, Netherlands 15.750
Complete men's individual all-around results
Artistic Gymnastics - Men's Vault Results
August 9 - Preliminaries
1 Marian Dragulescu, Romania 16.762
2 Thomas Bouhail, France 16.662
3 Leszek Blanik, Poland 16.587
4 Dmitry Kasperovich, Belarus 16.587
5 Flavius Koczi, Romania 16.587
6 Anton Golotsutskov, Russia 16.575
7 Benoit Caranobe, France 16.437
8 Isaac Botella, Spain 16.075
9 Kyle Shewfelt, Canada 16.050
10 Fabian Hambuchen, Germany 16.037
11 Vlasios Maras, Greece 15.987
12 Matteo Angioletti, Italy 15.887
13 Luis Rivera, Puerto Rico 15.712
14 Yang Taeyoung, South Korea 15.525
15 Dan Popescu, Romania 15.262
16 Nashwan Al-Harazi, Yemen 15.250
Complete men's vault results
Badminton - Men's Singles Badminton Results
August 9 - Round of 64 - Match: 4
  Park Sunghwan, South Korea 2 (21, 21)
def Andrew Dabeka, Canada 0 (11, 11)
August 9 - Round of 64 - Match: 12
  Erwin Kehlhoffner, France 2 (19, 22, 21)
def Stuart Gomez, Australia 1 (21, 20, 15)
August 9 - Round of 64 - Match: 16
  Hsieh Yu-Hsing, Taiwan (Chinese Taipei) 2 (21, 21)
def Kaveh Mehrabi, Iran 0 (16, 12)
August 9 - Round of 64 - Match: 18
  Andrew Smith, Great Britain 2 (10, 21, 21)
def Petr Koukal, Czech Republic 1 (21, 12, 15)
August 9 - Round of 64 - Match: 25
  Ville Lang, Finland 2 (21, 21)
def Vladyslav Druzchenko, Ukraine 0 (12, 19)
August 9 - Round of 64 - Match: 29
  Kestutis Navickas, Lithuania 2 (23, 12, 21)
def Pablo Abian, Spain 1 (21, 21, 9)
Complete men's singles badminton results
Badminton - Women's Doubles Badminton Results
August 9 - Round of 16 - Match: 1
  China 2 (21 21)
def Indonesia 0 (19 15)
August 9 - Round of 16 - Match: 2
  Japan 2 (21 21)
def Australia 0 (4 8)
Complete women's doubles badminton results
Badminton - Women's Singles Badminton Results
August 9 - Round of 32 - Match: 9
  Maria Kristin Yulianti, Indonesia 2 (21, 21)
def Yoana Martinez, Spain 0 (9, 14)
August 9 - Round of 32 - Match: 10
  Tine Rasmussen, Denmark 2 (21, 21)
def Akvile Stapusaityte, Lithuania 0 (6, 8)
August 9 - Round of 32 - Match: 11
  Saina Nehwal, India 2 (21, 21)
def Larysa Gryga, Ukraine 0 (18, 10)
August 9 - Round of 32 - Match: 13
  Eriko Hirose, Japan 2 (21, 21)
def Ngoc Nguyen Nhung Le, Vietnam 0 (7, 12)
August 9 - Round of 32 - Match: 14
  Hongyan Pi, France 2 (21, 21)
def Claudia Rivero, Peru 0 (6, 9)
August 9 - Round of 32 - Match: 15
  Jun Jaeyoun, South Korea 2 (21, 21)
def Chloe Magee, Ireland 0 (12, 14)
August 9 - Round of 32 - Match: 16
  Zhang Ning, China 2 (21, 21, 21)
def Salakjit Ponsana, Thailand 1 (23, 17, 7)
August 9 - Round of 64 - Match: 4
  Olga Konon, Belarus 2 (21, 21)
def Aiying Xing, Singapore 0 (19, 12)
August 9 - Round of 64 - Match: 7
  Tracey Hallam, Great Britain 2 (21, 21)
def Pui Yin Yip, Hong Kong 0 (15, 17)
August 9 - Round of 64 - Match: 11
  Jeannine Cicognini, Switzerland 2 (21, 21)
def Ana Moura, Portugal 0 (9, 13)
August 9 - Round of 64 - Match: 12
  Anna Rice, Canada 2 (21, 19, 21)
def Eva Lee, United States 1 (15, 21, 19)
August 9 - Round of 64 - Match: 15
  Hadia Hosny, Egypt 2 (21, 7, 21)
def Deyanira Angulo, Mexico 1 (18, 21, 14)
August 9 - Round of 64 - Match: 16
  Petya Nedelcheva, Bulgaria 2 (21, 21)
def Sara Persson, Sweden 0 (10, 10)
August 9 - Round of 64 - Match: 22
  Saina Nehwal, India 2 (21, 21)
def Ella Karachkova, Russia 0 (9, 8)
August 9 - Round of 64 - Match: 29
  Chloe Magee, Ireland 2 (18, 21, 21)
def Kati Tolmoff, Estonia 1 (21, 18, 19)
August 9 - Round of 64 - Match: 30
  Jun Jaeyoun, South Korea 2 (21, 21)
def Kamila Augustyn, Poland 0 (15, 5)
Complete women's singles badminton results
Basketball - Women's Basketball Results
August 9 - Preliminary round Group A - Match: 2
  South Korea 68
def Brazil 62
August 9 - Preliminary round Group A - Match: 3
  Russia 62
def Latvia 57
August 9 - Preliminary round Group B - Match: 2
  China 67
def Spain 64
August 9 - Preliminary round Group B - Match: 3
  United States 97
def Czech Republic 57
Complete women's basketball results
Basketball - Men's Basketball Results
August 9 - Preliminary round Group A - Match: 1
  Russia 71
def Iran 49
August 9 - Preliminary round Group B - Match: 1
  Germany 95
def Angola 66
Complete men's basketball results
Beach Volleyball - Men's Beach Volleyball Results
August 9 - Preliminary round Group A - Match: 1
  China 21,21
def Austria 16,15
August 9 - Preliminary round Group B - Match: 1
  Latvia 21, 21
def United States 19, 18
August 9 - Preliminary round Group B - Match: 2
  Switzerland 21,21
def Argentina 13,17
August 9 - Preliminary round Group C - Match: 1
  Brazil 21,21
def Angola 8,13
August 9 - Preliminary round Group C - Match: 2
  Australia 21,21
def Georgia 17,19
August 9 - Preliminary round Group E - Match: 2
  Germany 19,22,15
def Norway 21,20,7
Complete men's beach volleyball results
Beach Volleyball - Women's Beach Volleyball Results
August 9 - Preliminary round Group B - Match: 1
  United States 21,21
def Japan 12,15
August 9 - Preliminary round Group C - Match: 1
  Brazil 23,21,15
def Georgia 25,17,5
August 9 - Preliminary round Group C - Match: 2
  Australia 21,19,15
def Russia 8,21,12
August 9 - Preliminary round Group E - Match: 1
  United States 21,27
def Netherlands 19,25
August 9 - Preliminary round Group E - Match: 2
  Germany 21,21
def Cuba 17,19
August 9 - Preliminary round Group F - Match: 2
  Austria 21,21
def Greece 18,18
Complete women's beach volleyball results
Boxing - Men's Middle Weight (75kg) Results
August 9 - Preliminaries - Bout: 1
  Matvey Korobov, Russia P,18,6
def Naim Terbunja, Sweden P,18,6
August 9 - Preliminaries - Bout: 2
  Bakhtiyar Artayev, Kazakhstan P,8,2
def Said Rachidi, Morocco P,8,2
August 9 - Preliminaries - Bout: 3
  James Degale, Great Britain P,13,4
def Mohamed Hikal, Egypt P,13,4
August 9 - Preliminaries - Bout: 4
  Shawn Estrada, United States P,10,2
def Ezequiel Osvaldo Maderna, Argentina P,10,2
August 9 - Preliminaries - Bout: 5
  Andranik Hakobyan, Armenia P,14,8
def Ahmed Saraku, Ghana P,14,8
August 9 - Preliminaries - Bout: 6
  Elshod Rasulov, Uzbekistan P,8,2
def Jean Mickael Raymond, France P,8,2
August 9 - Preliminaries - Bout: 7
  Emilio Correa Bayeaux, Cuba P,17,4
def Jarrod Fletcher, Australia P,17,4
August 9 - Preliminaries - Bout: 8
  Sergiy Derevyanchenko, Ukraine P,15,6
def Wang Jianzheng, China P,15,6
August 9 - Preliminaries - Bout: 9
  Carlos Gongora, Ecuador P,14,7
def Konstantin Buga, Germany P,14,7
August 9 - Preliminaries - Bout: 10
  Georgios Gazis, Greece P,7,2
def Herry Saliku Biembe Marco, Congo P,7,2
August 9 - Preliminaries - Bout: 11
  Angkhan Chomphuphuang, Thailand P,9,3
def Cho Deokjin, South Korea P,9,3
August 9 - Preliminaries - Bout: 12
  Vijender, India P,13,2
def Badou G J Jack, Gambia P,13,2
Complete men's middle weight (75kg) results
Boxing - Men's Light Heavy Weight (81kg) Results
August 9 - Preliminaries - Bout: 1
  Washington Silva, Brazil P,6,2
def Azea Augustama, Haiti P,6,2
August 9 - Preliminaries - Bout: 2
  Bastie Samir, Ghana R,1:28,3
def Dauda Izobo, Nigeria R,1:28,3
August 9 - Preliminaries - Bout: 3
  Kenny Egan, Ireland P,22,2
def Julius Jackson, U.S. Virgin Islands P,22,2
August 9 - Preliminaries - Bout: 4
  Bahram Muzaffer, Turkey P,8,3
def Aziz Ali, Kenya P,8,3
August 9 - Preliminaries - Bout: 5
  Zhang Xiaoping, China P,3,1
def Mourad Sahraoui, Tunisia P,3,1
August 9 - Preliminaries - Bout: 6
  Artur Beterbiev, Russia P,15,3
def Kennedy Katende, Sweden P,15,3
August 9 - Preliminaries - Bout: 7
  Ramadan Yasser, Egypt P,+10,10
def Ramazan Magamedau, Belarus P,+10,10
August 9 - Preliminaries - Bout: 8
  Abdelhafid Benchabla, Algeria S,1:42,3
def Dinesh Kumar, India S,1:42,3
August 9 - Preliminaries - Bout: 9
  Marijo Sivolija-Jelica, Croatia H,0:23,3
def Farani Tavui, Samoa H,0:23,3
August 9 - Preliminaries - Bout: 10
  Dzhakhon Kurbanov, Tajikistan P,11,3
def Abbos Atoev, Uzbekistan P,11,3
August 9 - Preliminaries - Bout: 11
  Carlos Negron Colon, Puerto Rico P,13,4
def Mehdi Ghorbani, Iran P,13,4
August 9 - Preliminaries - Bout: 12
  Yerkebulan Shynaliyev, Kazakhstan P,11,3
def Daugirdas Semiotas, Lithuania P,11,3
Complete men's light heavy weight (81kg) results
Equestrian - Team Eventing Results
August 9 - Dressage
1 Australia
2 Germany
3 United States
4 Great Britain
5 Italy
6 New Zealand
7 Sweden
8 France
9 Canada
10 Ireland
11 Brazil
Complete team eventing results
Equestrian - Individual Eventing Results
August 9 - Dressage
1 Lucinda Fredericks, Australia 222, 212, 212 (P30.40)
2 Karin Donckers, Belgium 216, 217, 206 (P31.70)
3 Ingrid Klimke, Germany 212, 213, 204 (P33.50)
4 Megan Jones, Australia 206, 211, 202 (P35.40)
5 Rebecca Holder, United States 204, 205, 208 (P35.70)
6 Clayton Fredericks, Australia 211, 195, 204 (P37.00)
7 Hinrich Romeike, Germany 203, 201, 204 (P37.40)
8 Susanna Bordone, Italy 202, 202, 202 (P37.80)
9 Mary King, Great Britain 201, 200, 203 (P38.10)
10 Gina Miles, United States 202, 201, 195 (P39.30)
11 Andreas Dibowski, Germany 198, 196, 202 (P39.60)
12 Roberto Rotatori, Italy 202, 204, 188 (P40.00)
13 Kristina Cook, Great Britain 202, 198, 193 (P40.20)
14 Phillip Dutton, United States 195, 191, 205 (P40.60)
15 Linda Algotsson, Sweden 203, 193, 190 (P41.50)
16 Karen O'Connor, United States 192, 191, 201 (P41.90)
17 Didier Dhennin, France 194, 193, 192 (P42.80)
18 Sharon Hunt, Great Britain 192, 188, 195 (P43.50)
19 Joe Meyer, New Zealand 186, 192, 195 (P43.90)
20 Selena O'Hanlon, Canada 186, 198, 188 (P44.10)
21 Andrew Nicholson, New Zealand 192, 189, 188 (P44.60)
21 Frank Ostholt, Germany 189, 188, 192 (P44.60)
23 Sonja Johnson, Australia 189, 189, 188 (P45.20)
24 Viktoria Carlerback, Sweden 188, 184, 187 (P46.50)
24 Amy Tryon, United States 188, 191, 180 (P46.50)
26 Caroline Powell, New Zealand 185, 178, 188 (P48.00)
27 Pawel Spisak, Poland 186, 184, 177 (P48.70)
28 Mike Winter, Canada 179, 180, 187 (P48.90)
28 Tiziana Realini, Switzerland 179, 184, 183 (P48.90)
30 Mark Todd, New Zealand 177, 183, 183 (P49.40)
31 Fabio Magni, Italy 177, 178, 187 (P49.60)
31 Hua Alex Tian, China 188, 185, 169 (P49.60)
33 Stefano Brecciaroli, Italy 181, 177, 182 (P50.00)
34 William Fox-Pitt, Great Britain 177, 184, 178 (P50.20)
35 Niall Griffin, Ireland 178, 180, 179 (P50.60)
35 Vittoria Panizzon, Italy 179, 182, 176 (P50.60)
37 Daisy Dick, Great Britain 179, 177, 175 (P51.70)
38 Katrin Norling, Sweden 177, 171, 181 (P52.00)
38 Joris Van Springel, Belgium 179, 171, 179 (P52.00)
40 Yoshiaki Oiwa, Japan 178, 172, 177 (P52.40)
41 Tim Lips, Netherlands 180, 177, 169 (P52.60)
42 Austin O'connor, Ireland 178, 174, 173 (P52.80)
42 Jaroslav Hatla, Czech Republic 180, 169, 176 (P52.80)
44 Eric Vigeanel, France 174, 176, 174 (P53.00)
45 Peter T Flarup, Denmark 170, 177, 176 (P53.10)
46 Shane Rose, Australia 176, 169, 177 (P53.30)
46 Peter Thomsen, Germany 172, 174, 176 (P53.30)
48 Magnus Gallerdal, Sweden 177, 175, 163 (P54.60)
49 Heelan Tompkins, New Zealand 173, 164, 173 (P55.60)
50 Harald Ambros, Austria 167, 171, 171 (P55.70)
51 Jeferson Moreira, Brazil 161, 169, 178 (P55.90)
52 Samantha Albert, Jamaica 168, 171, 167 (P56.30)
53 Jean Renaud Adde, France 163, 170, 170 (P56.90)
54 Artur Spolowicz, Poland 162, 173, 167 (P57.00)
55 Louise Lyons, Ireland 165, 162, 173 (P57.40)
56 Viachaslau Poita, Belarus 159, 164, 168 (P59.10)
57 Andre Paro, Brazil 158, 161, 169 (P59.60)
58 Sandra Donnelly, Canada 161, 161, 163 (P60.20)
59 Geoffrey Curran, Ireland 158, 154, 165 (P61.70)
60 Sergio Iturriaga, Chile 158, 156, 156 (P63.00)
61 Kyle Carter, Canada 157, 153, 157 (P63.50)
62 Valery Martyshev, Russia 151, 154, 157 (P64.40)
63 Marcelo Tosi, Brazil 151, 149, 160 (P64.80)
64 Igor Atrohov, Russia 150, 146, 162 (P65.20)
65 Dag Albert, Sweden 150, 153, 153 (P65.60)
66 Samantha Taylor, Canada 140, 143, 145 (P70.70)
67 Alena Tseliapushkina, Belarus 131, 124, 137 (P77.40)
68 Patricia Ryan, Ireland 129, 127, 129 (P78.70)
69 Saulo Tristao, Brazil 125, 123, 132 (P79.60)
70 Nicolas Touzaint, France WD
Complete individual eventing results
Field Hockey - Women's Field Hockey Results
August 9 - Preliminary round Group A - Match: 1
  China 3
def Spain 0
August 9 - Preliminary round Group B - Match: 1
  Japan 2
def New Zealand 1
Complete women's field hockey results
Rowing - Men's Single Sculls Results
August 9 - Preliminaries - Heat: 1
1 Tim Maeyens, Belgium 7:16.60
2 André Vonarburg, Switzerland 7:26.21
3 Ioannis Christou, Greece 7:29.86
4 Santiago Fernandez, Argentina 7:38.87
5 Mohsen Shadi, Iran 7:48.24
6 Matthew Lidaywa Mwange, Kenya 8:16.09
August 9 - Preliminaries - Heat: 2
1 Mahe Drysdale, New Zealand 7:28.80
2 Anderson Nocetti, Brazil 7:35.52
3 Oscar Vasquez, Chile 7:39.58
4 Andrei Jamsa, Estonia 7:48.24
5 Dhison Alexander Hernandez, Venezuela 7:54.52
N/A Liang Zhang, China DNS
August 9 - Preliminaries - Heat: 3
1 Lassi Karonen, Sweden 7:14.64
2 Marcel Hacker, Germany 7:26.71
3 Hiu Fung Law, Hong Kong 7:45.96
4 Salvagno, Uruguay 7:52.53
5 Paul Etia Ndoumbe, Cameroon 7:59.26
6 Norberto Bernardez Avila, Honduras 9:01.27
August 9 - Preliminaries - Heat: 4
1 Ondrej Synek, Czech Republic 7:23.94
2 Mindaugas Griskonis, Lithuania 7:28.05
3 Bajranglal Takhar, India 7:39.91
4 Mathias Raymond, Monaco 7:51.69
5 Chaouki Dries, Algeria 7:57.65
August 9 - Preliminaries - Heat: 5
1 Alan Campbell, Great Britain 7:14.98
2 Peter Hardcastle, Australia 7:17.74
3 Patrick Loliger, Mexico 7:22.55
4 Kenneth Jurkowski, United States 7:25.13
5 Ruslan Naurzaliyev, Uzbekistan 7:58.43
August 9 - Preliminaries - Heat: 6
1 Olaf Tufte, Norway 7:20.20
2 Sjoerd Hamburger, Netherlands 7:27.05
3 Aly Ibrahim, Egypt 7:43.70
4 Wang Ming-Hui, Taiwan (Chinese Taipei) 7:46.83
5 Rodrigo Ideus, Colombia 7:56.85
Complete men's single sculls results
Rowing - Men's Pair Results
August 9 - Preliminaries - Heat: 1
1 France 6:46.57
2 Italy 6:51.01
3 Canada 6:54.88
4 Poland 7:01.90
5 United States 7:13.64
August 9 - Preliminaries - Heat: 2
1 France 6:46.57
2 Italy 6:51.01
3 Canada 6:54.88
4 Poland 7:01.90
5 United States 7:13.64
August 9 - Preliminaries - Heat: 3
1 New Zealand 6:41.65
2 Serbia Republic 6:46.71
3 Czech Republic 6:52.50
4 Croatia 7:16.35
Complete men's pair results
Rowing - Men's Double Sculls Results
August 9 - Preliminaries - Heat: 1
1 New Zealand 6:24.32
2 Belarus 6:27.18
3 Germany 6:29.60
4 Belgium 6:31.84
5 United States 6:39.37
August 9 - Preliminaries - Heat: 2
1 Great Britain 6:26.33
2 Croatia 6:27.38
3 Estonia 6:27.95
4 Russia 6:44.46
5 Iraq 7:00.46
August 9 - Preliminaries - Heat: 3
1 Australia 6:21.39
2 France 6:21.92
3 Slovenia 6:39.49
4 Bulgaria 6:45.03
N/A China EXC
Complete men's double sculls results
Rowing - Men's Four Results
August 9 - Preliminaries - Heat: 1
1 Great Britain 6:00.59
2 Italy 6:02.84
3 United States 6:03.96
4 China 6:09.64
5 Belarus 6:12.63
August 9 - Preliminaries - Heat: 2
1 Netherlands 6:00.50
2 New Zealand 6:00.73
3 Slovenia 6:03.78
4 Czech Republic 6:10.36
August 9 - Preliminaries - Heat: 3
1 Australia 6:00.40
2 Germany 6:00.95
3 Ireland 6:02.85
4 France 6:05.00
Complete men's four results
Rowing - Women's Double Sculls Results
August 9 - Preliminaries - Heat: 1
1 New Zealand 7:03.92
2 Germany 7:09.06
3 United States 7:11.17
4 Romania 7:12.17
5 Ukraine 7:25.03
August 9 - Preliminaries - Heat: 2
1 China 7:03.13
2 Czech Republic 7:04.23
3 Great Britain 7:08.65
4 Australia 7:13.25
5 Italy 7:30.25
Complete women's double sculls results
Rowing - Women's Pair Results
August 9 - Preliminaries - Heat: 1
1 Belarus 7:24.47
2 New Zealand 7:31.45
3 China 7:32.50
4 Australia 7:44.04
5 Canada BUW
August 9 - Preliminaries - Heat: 2
1 France 6:46.57
1 Romania 7:22.69
2 Germany 7:28.66
2 Italy 6:51.01
3 Great Britain 7:29.88
3 Canada 6:54.88
4 Poland 7:01.90
4 United States 7:29.95
5 United States 7:13.64
5 France 7:42.92
August 9 - Preliminaries - Heat: 3
1 New Zealand 6:41.65
2 Serbia Republic 6:46.71
3 Czech Republic 6:52.50
4 Croatia 7:16.35
Complete women's pair results
Rowing - Women's Single Sculls Results
August 9 - Preliminaries - Heat: 1
1 Zhang Xiuyun, China 7:38.16
2 Julia Michalska, Poland 7:41.16
3 Sophie Balmary, France 7:47.37
4 Maria Gabriela Best Palazzolo, Argentina 7:58.60
5 Soraya Jadue, Chile 8:04.08
August 9 - Preliminaries - Heat: 2
1 Emma Twigg, New Zealand 7:45.18
2 Iva Obradovic, Serbia Republic 7:49.13
3 Nuria Dominguez, Spain 7:58.03
4 Fabiana Beltrame, Brazil 8:08.84
5 Ka Man Lee, Hong Kong 8:23.02
August 9 - Preliminaries - Heat: 3
1 Ekaterina Karsten, Belarus 7:40.03
2 Michelle Guerette, United States 7:49.14
3 Shin Yeongeun, South Korea 8:17.40
4 Inga Dudchenko, Kazakhstan 8:28.24
August 9 - Preliminaries - Heat: 4
1 Rumyana Neykova, Bulgaria 7:56.07
2 Maira Gonzalez, Cuba 8:07.22
3 Rika Geyser, South Africa 8:20.26
4 Shwe Zin Latt, Burma (Myanmar) 8:42.23
August 9 - Preliminaries - Heat: 5
1 Gabriella Bascelli, Italy 7:43.67
2 Pippa Savage, Australia 7:57.95
3 Camila Vargas, El Salvador 8:32.06
4 Homa Hosseini, Iran 9:02.12
August 9 - Preliminaries - Heat: 6
1 Miroslava Knapkova, Czech Republic 7:51.56
2 Frida Svensson, Sweden 7:56.39
3 Elana Susan Hill, Zimbabwe 8:35.53
4 Heba Ahmed, Egypt 8:46.96
Complete women's single sculls results
Sailing - Heavy Weight Dingy Results
August 9 - Final - Race: 1
1 Aimilios Papathanasiou, Greece 1
2 Zach Railey, United States 2
3 Rafal Szukiel, Poland 3
4 Nachhatar Singh Johal, India 4
5 Guillaume Florent, France 5
6 Eduardo Couto, Brazil 6
7 Ivan Kljakovic-Gaspic, Croatia 7
8 Christopher Cook, Canada 8
9 Gasper Vincec, Slovenia 9
10 Ben Ainslie, Great Britain 10
11 Anthony Nossiter, Australia 11
12 Rafael Trujillo, Spain 12
13 Haris Papadopoulos, Cyprus 13
14 Daniel Birgmark, Sweden 14
15 Michael Maier, Czech Republic 15
16 Jonas Hoegh-Christensen, Denmark 16
17 Giorgio Poggi, Italy 17
18 Tapio Nirkko, Finland 18
19 Pieter-Jan Postma, Netherlands 19
20 Ali Kemal Tufekci, Turkey 20
21 Dan Slater, New Zealand 21
22 Tim Goodbody, Ireland 22
23 Peer Moberg, Norway 23
24 Eduard Skornyakov, Russia 24
25 Peng Zhang, China 25
26 Jhonny Senen Bilbao Bande, Venezuela 26
August 9 - Final - Race: 2
1 Ben Ainslie, Great Britain 1
2 Rafal Szukiel, Poland 2
3 Christopher Cook, Canada 3
4 Rafael Trujillo, Spain 4
5 Zach Railey, United States 5
6 Jonas Hoegh-Christensen, Denmark 6
7 Giorgio Poggi, Italy 7
8 Guillaume Florent, France 8
9 Tapio Nirkko, Finland 9
10 Ivan Kljakovic-Gaspic, Croatia 10
11 Gasper Vincec, Slovenia 11
12 Jhonny Senen Bilbao Bande, Venezuela 12
13 Tim Goodbody, Ireland 13
14 Michael Maier, Czech Republic 14
15 Pieter-Jan Postma, Netherlands 15
16 Eduardo Couto, Brazil 16
17 Daniel Birgmark, Sweden 17
18 Haris Papadopoulos, Cyprus 18
19 Dan Slater, New Zealand 19
20 Eduard Skornyakov, Russia 20
21 Ali Kemal Tufekci, Turkey 21
22 Anthony Nossiter, Australia 22
23 Peng Zhang, China 23
24 Nachhatar Singh Johal, India 24
25 Peer Moberg, Norway DQ
25 Aimilios Papathanasiou, Greece DNF
Complete heavy weight dingy results
Sailing - Women's Keelboat Yngling Results
August 9 - Final - Race: 1
1 Australia 1
2 Great Britain 2
3 Russia 3
4 France 4
5 Canada 5
6 Finland 6
7 China 7
8 Germany 8
9 Netherlands 9
10 Greece 10
11 Spain 11
12 Norway 12
13 South Africa 13
14 United States 14
15 Italy 15
August 9 - Final - Race: 2
1 Netherlands 1
2 United States 2
3 Great Britain 3
4 Canada 4
5 China 5
6 Finland 6
7 Germany 7
8 Russia 8
9 Spain 9
10 South Africa 10
11 Australia 11
12 Greece 12
13 Norway 13
14 Italy 14
15 France 15
Complete women's keelboat yngling results
Shooting - Women's 10m Air Pistol Results
August 9 - Preliminaries
1 Natalia Paderina, Russia 391.0, Olympic Record
2 Guo Wenjun, China 390.0
3 Munkhzul Tsogbadrakh, Mongolia 387.0
4 Nino Salukvadze, Georgia 386.0
5 Viktoria Chaika, Belarus 384.0
6 Jasna Sekaric, Serbia Republic 384.0
7 Miroslawa Sagun Lewandowska, Poland 384.0
8 Mira Nevansuu, Finland 384.0
9 Svetlana Smirnova, Russia 383.0
10 Claudia Verdicchio, Germany 383.0
11 Maria Grozdeva, Bulgaria 382.0
12 Gundegmaa Otryad, Mongolia 382.0
13 Zauresh Baibussinova, Kazakhstan 382.0
14 Sonia Franquet, Spain 382.0
15 Jo Yong Suk, North Korea 382.0
16 Kim Yunmi, South Korea 382.0
17 Cornelia Froelich, Switzerland 381.0
18 Lalita Yauhleuskaya, Australia 381.0
19 Ren Jie, China 381.0
20 Tanyaporn Prucksakorn, Thailand 380.0
21 Lee Holim, South Korea 380.0
22 Huang Yi-Lin, Taiwan (Chinese Taipei) 379.0
23 Brigitte Roy, France 379.0
24 Munkhbayar Dorjsuren, Germany 379.0
25 Maria del Pilar Fernandez, Spain 379.0
26 Lenka Maruskova, Czech Republic 379.0
27 Sandra Kolly, Switzerland 378.0
28 Maura Genovesi, Italy 378.0
29 Zsofia Csonka, Hungary 378.0
30 Slawomira Szpek, Poland 378.0
31 Olena Kostevych, Ukraine 378.0
32 Irena Tanova, Bulgaria 377.0
33 Stephanie Tirode, France 377.0
34 Luisa Maida, El Salvador 375.0
35 Michaela Musilova, Czech Republic 375.0
36 Dina Aspandiyarova, Australia 375.0
37 Brenda Shinn, United States 373.0
38 Michiko Fukushima, Japan 373.0
39 Avianna Chao, Canada 370.0
40 Lindita Kodra, Albania 370.0
41 Beki Snyder, United States 370.0
42 Zhanna Shapialevich, Belarus 368.0
43 Lozado, Uruguay 367.0
44 Patricia Wilka, Paraguay 208.0
Complete women's 10m air pistol results
Shooting - Men's Trap Results
August 9 - Preliminaries
1 Aleksey Alipov, Russia 121
2 David Kostelecky, Czech Republic 121
3 Erminio Frasca, Italy 120
4 Giovanni Pellielo, Italy 120
5 Michael Diamond, Australia 119
6 Josip Glasnovic, Croatia 119
7 Karsten Bindrich, Germany 119
8 Manjeet Singh, India 117
9 Erik Varga, Slovakia 117
10 Jesús Serrano, Spain 116
11 Pavel Gurkin, Russia 116
12 Manavjit Singh Sandhu, India 116
13 Glenn Kable, Fiji 115
14 Mario Filipovic, Slovakia 115
15 Lee Youngsik, South Korea 115
16 Yang Liu, China 115
17 Yves Tronc, France 115
18 Naser Meqlad, Kuwait 115
19 Juan Carlos Dasque, Argentina 115
20 Graeme Ede, New Zealand 114
21 Li Yajun, China 113
22 Bret Erickson, United States 113
23 Dominic Grazioli, United States 113
24 Stefan Ruttgeroth, Germany 113
25 Stephane Clamens, France 112
26 Giuseppe di Salvatore, Canada 112
27 Manuel Silva, Portugal 111
28 Wung Yew Lee, Singapore 110
29 Derek Burnett, Ireland 110
30 Shaikh Ahmed Almaktoum, United Arab Emirates 110
31 Craig Henwood, Australia 109
32 Adham Omar, Egypt 108
33 Alberto Fernandez, Spain 106
34 Cesar Menacho, Bolivia 106
35 Eric Ang, Philippines 106
Complete men's trap results
Soccer - Women's Soccer Results
August 9 - Preliminary round Group E - Match: 3
  Sweden 1
def Argentina 0
August 9 - Preliminary round Group E - Match: 4
  Canada 1
  China 1
August 9 - Preliminary round Group F - Match: 3
  Germany 1
def Nigeria 0
August 9 - Preliminary round Group F - Match: 4
  Brazil 2
def North Korea 1
August 9 - Preliminary round Group G - Match: 3
  United States 1
def Japan 0
August 9 - Preliminary round Group G - Match: 4
  Norway 1
def New Zealand 0
Complete women's soccer results
Swimming - Women's 100m Butterfly Results
August 9 - Semifinal
1 Lisbeth Trickett, Australia 57.05
2 Christine Magnuson, United States 57.08
3 Jessicah Schipper, Australia 57.43
4 Li Tao, Singapore 57.54
5 Zhou Yafei, China 57.68
6 Jemma Lowe, Great Britain 57.78
7 Inge Dekker, Netherlands 58.20
8 Gabriella Silva, Brazil 58.39
9 Aurore Mongel, France 58.46
10 Alena Popchanka, France 58.55
10 Elaine Breeden, United States 58.55
12 Lize Retief, South Africa 58.63
13 Eszter Dara, Hungary 58.84
14 Natalia Sutyagina, Russia 59.07
15 Jeanette Ottesen, Denmark 59.29
N/A Ilaria Bianchi, Italy DQ
Complete women's 100m butterfly results
Swimming - Men's 100m Breaststroke Results
August 9 - Semifinal
1 Alexander Dale Oen, Norway 59.16, Olympic Record
2 Kosuke Kitajima, Japan 59.55
3 Brenton Rickard, Australia 59.65
4 Hugues Duboscq, France 59.83
5 Brendan Hansen, United States 59.94
6 Roman Sludnov, Russia 1:00.10
7 Mark Gangloff, United States 1:00.44
8 Igor Borysik, Ukraine 1:00.55
9 Oleg Lisogor, Ukraine 1:00.56
10 Cameron Van Der Burgh, South Africa 1:00.57
11 Mihail Alexandrov, Bulgaria 1:00.61
12 Giedrius Titenis, Lithuania 1:00.66
13 Yuta Suenaga, Japan 1:00.67
14 Christian Sprenger, Australia 1:00.76
15 Christopher Cook, Great Britain 1:00.81
16 Damir Dugonjic, Slovenia 1:00.92
Complete men's 100m breaststroke results
Team Handball - Men's Handball Results
August 9 - Preliminary round Group A - Match: 1
  Croatia 31
def Spain 29
August 9 - Preliminary round Group B - Match: 1
  Iceland 33
def Russia 31
Complete men's handball results
Team Handball - Women's Handball Results
August 9 - Preliminary round Group A - Match: 2
  Romania 31
def Kazakhstan 19
August 9 - Preliminary round Group A - Match: 3
  Norway 30
def China 23
August 9 - Preliminary round Group B - Match: 2
  South Korea 29
  Russia 29
August 9 - Preliminary round Group B - Match: 3
  Germany 24
def Brazil 22
Complete women's handball results
Tennis - Women's Singles Tennis Results
August 9 - Round 1 - Match: 7
  Francesca Schiavone, Italy 2 (6, 6)
def Akgul Amanmuradova, Uzbekistan 0 (4, 2)
August 9 - Round 1 - Match: 10
  Samantha Stosur, Australia 2 (6, 6)
def Sara Errani, Italy 0 (3, 2)
August 9 - Round 1 - Match: 14
  Caroline Wozniacki, Denmark 2 (6, 6)
def Selima Sfar, Tunisia 0 (4, 1)
August 9 - Round 1 - Match: 30
  Tsvetana Pironkova, Bulgaria 2 (6, 6)
def Marta Domachowska, Poland 0 (3, 4)
Complete women's singles tennis results
Tennis - Men's Singles Tennis Results
August 9 - Round 1 - Match: 4
  Tomás Berdych, Czech Republic 2 (6, 6)
def Yu Xinyuan, China 0 (1, 2)
August 9 - Round 1 - Match: 6
  Guillermo Canas, Argentina 0 (3, 4)
def Frederic Niemeyer, Canada 1 (6, 2)
August 9 - Round 1 - Match: 8
  James Blake, United States 2 (6, 7(7))
def Chris Guccione, Australia 0 (3, 6(3))
August 9 - Round 1 - Match: 9
  Nikolay Davydenko, Russia 2 (6, 6)
def Ernests Gulbis, Latvia 0 (4, 2)
August 9 - Round 1 - Match: 13
  Fernando Gonzalez, Chile 2 (6, 6)
def Sun Peng, China 0 (4, 4)
Complete men's singles tennis results
Volleyball - Men's Volleyball Results
August 9 - Preliminary round Group B - Match: 1
  Russia 3(20,25,25,25)
def Serbia Republic 1(25,21,22,14)
Complete men's volleyball results
Volleyball - Women's Volleyball Results
August 9 - Preliminary round Group A - Match: 1
  Cuba 3(21,25,25,25)
def Poland 1(25,17,20,17)
August 9 - Preliminary round Group A - Match: 2
  China 3(25,25,25)
def Venezuela 0(13,13,18)
August 9 - Preliminary round Group A - Match: 3
  United States 3(25,20,25,25)
def Japan 1(20,25,19,21)
August 9 - Preliminary round Group B - Match: 2
  Serbia Republic 3(25,25,23,25)
def Kazakhstan 1(21,17,25,21)
August 9 - Preliminary round Group B - Match: 3
  Brazil 3(25,25,25)
def Algeria 0(11,11,10)
Complete women's volleyball results
Water Polo - Men's Water Polo Results
August 9 - Preliminary round Group A - Match: 1
  Spain 16
def Canada 6
August 9 - Preliminary round Group A - Match: 2
  Hungary 10
  Montenegro Republic 10
Complete men's water polo results