2008 Summer Olympics Results - Thursday, August 14

Archery - Women's Individual Archery Results
Gold Zhang Juan Juan, China
Silver Park Sung-Hyun, South Korea
Bronze Yun Ok-Hee, South Korea
4 Kwon Un Sil, North Korea
5 Khatuna Lorig, United States
6 Nami Hayakawa, Japan
7 Joo Hyun-Jung, South Korea
8 Mariana Avitia, Mexico
9 Khatuna Narimanidze, Georgia
10 Berengere Schuh, France
11 Elpida Romantzi, Greece
11 Chen Ling, China
13 Aida Roman, Mexico
14 Natalia Erdyniyeva, Russia
15 Naomi Folkard, Great Britain
16 Ana Maria Rendon, Colombia
17 Alison Williamson, Great Britain
17 Malgorzata Cwienczek, Poland
19 Natalia Valeeva, Italy
20 Anja Hitzler, Germany
20 Marie-Pier Beaudet, Canada
22 Miroslava Dagbaeva, Russia
23 Katsiarina Muliuk, Belarus
23 Yuan Shu Chi, Taiwan (Chinese Taipei)
23 Victoria Koval, Ukraine
26 Jennifer Nichols, United States
26 Iwona Marcinkiewicz, Poland
28 Kristine Esebua, Georgia
29 Sayoko Kitabatake, Japan
30 Pranitha Vardineni, India
31 Leydis Brito, Venezuela
32 Charlotte Burgess, Great Britain
33 Dola Banerjee, India
34 Pia Carmen Lionetti, Italy
34 Barbora Horackova, Czech Republic
34 Son Hye Yong, North Korea
37 Rina Dewi Puspitasari, Indonesia
37 Elena Tonetta, Italy
37 Sophie Dodemont, France
40 Virginie Arnold, France
40 Anatassiya Bannova, Kazakhstan
42 Guo Dan, China
43 Zekiye Keskin Satir, Turkey
43 Elena Mousikou, Cyprus
45 Nathalie Dielen, Switzerland
45 Albina Kamaletdinova, Tajikistan
45 Yuki Hayashi, Japan
48 Justyna Mospinek, Poland
48 Natalia Sanchez, Colombia
48 Alexandra Feeney, Australia
48 Laishram Bombayla Devi, India
48 Evangelia Psarra, Greece
48 Ika Yuliana Rochmawati, Indonesia
54 Jane Waller, Australia
54 Louise Laursen, Denmark
56 Wei Pi-Hsiu, Taiwan (Chinese Taipei)
57 Sigrid Romero, Colombia
57 Wu Hui Ju, Taiwan (Chinese Taipei)
59 Veronique Marrier D'unienville, Mauritius
59 Tetyana Berezhna, Ukraine
59 Dorji Dema, Bhutan
62 Najmeh Abtin, Iran
63 Soha Abed Elaal, Egypt
64 Khadija Abbouda, Morocco
Complete women's individual archery results
Artistic Gymnastics - Women's Individual All-Around Results
Gold Nastia Liukin, United States 63.325
Silver Shawn Johnson, United States 62.725
Bronze Yang Yilin, China 62.650
4 Ksenia Semenova, Russia 61.925
5 Steliana Nistor, Romania 61.050
6 Jiang Yuyuan, China 60.900
7 Anna Pavlova, Russia 60.825
8 Sandra Izbasa, Romania 60.750
9 Oksana Aleksandrovna Chusovitina, Germany 60.125
10 Jade Barbosa, Brazil 59.550
11 Vanessa Ferrari, Italy 59.450
12 Becky Downie, Great Britain 59.450
13 Georgia Bonora, Australia 58.950
14 Lia Parolari, Italy 58.925
15 Shona Morgan, Australia 58.800
16 Elyse Hopfner-Hibbs, Canada 58.375
17 Koko Tsurumi, Japan 58.100
18 Ariella Kaslin, Switzerland 58.000
19 Marine Petit, France 57.975
20 Kyoko Oshima, Japan 57.625
21 Kristyna Palesova, Czech Republic 56.975
22 Ana Silva, Brazil 56.875
23 Laetitia Dugain, France 56.775
24 Gaelle Mys, Belgium 53.950
Complete women's individual all-around results
Equestrian - Team Dressage Results
Gold Germany (Isabell Werth, Heike Kemmer, Nadine Capellmann) 72.917
Silver Netherlands (Anky van Grunsven, Hans Peter Minderhoud, Imke Schellekens-Bartels) 71.750
Bronze Denmark (Andreas Helgstrand, Anne van Olst, Nathalie Zu-Sayn Wittgenstein) 68.875
4 United States (Debbie Mcdonald, Steffen Peters, Courtney King) 67.819
5 Sweden (Jan Brink, Tinne Wilhelmsson Silfven, Patrik Kittel) 67.347
6 Great Britain (Laura Bechtolsheimer, Emma Hindle, Jane Gregory) 66.806
7 France (Julia Chevanne, Hubert Perring, Marc Boblet) 65.403
8 Australia (Kristy Oatley, Hayley Beresford, Heath Ryan) 64.625
9 Canada (Jacqueline Brooks, Ashley Holzer, Leslie Reid) 63.514
10 Japan (Hiroshi Hoketsu, Mieko Yagi, Yuko Kitai) 60.653
N/A Portugal (Daniel Pinto, Miguel Ralao Duarte, Carlos Pinto) EL
Complete team dressage results
Fencing - Women's Team Sabre Results
Gold Ukraine
Silver China
Bronze United States
4 France
5 Russia
6 Poland
7 Canada
8 South Africa
Complete women's team sabre results
Judo - Women's -78kg Results
Gold Yang Xiuli, China
Silver Yalennis Castillo, Cuba
Bronze Stephanie Possamai, France
Bronze Jeong Gyeongmi, South Korea
5 Edinanci Silva, Brazil
5 Esther San Miguel, Spain
7 Heide Wollert, Germany
7 Lkhamdegd Purevjargal, Mongolia
Complete women's -78kg results
Judo - Men's -100kg Results
Gold Tuvshinbayar Naidan, Mongolia
Silver Askhat Zhitkeyev, Kazakhstan
Bronze Movlud Miraliyev, Azerbaijan
Bronze Henk Grol, Netherlands
5 Levan Zhorzholiani, Georgia
5 Przemyslaw Matyjaszek, Poland
7 Jang Sungho, South Korea
7 Daniel Hadfi, Hungary
Complete men's -100kg results
Shooting - Women's 50m Rifle 3 Position Results
Gold Du Li, China 690.3
Silver Katerina Emmons, Czech Republic 687.7
Bronze Eglys Cruz, Cuba 687.6
4 Lyubov Galkina, Russia 687.4
5 Jamie Beyerle, United States 686.9
6 Olga Dovgun, Kazakhstan 686.3
7 Lidija Mihajlovic, Serbia Republic 686.0
8 Wu Liuxi, China 685.9
9 Barbara Christine Lechner, Germany 582.0
10 Sylwia Bogacka, Poland 582.0
11 Agnieszka Staron, Poland 581.0
12 Suzana Cimbal-Spirelja, Croatia 580.0
13 Laurence Brize, France 579.0
14 Marjo Yli-Kiikka, Finland 579.0
15 Valentina Turisini, Italy 579.0
16 Esmari Van Reenen, South Africa 578.0
17 Sonja Pfeilschifter, Germany 578.0
18 Tatiana Goldobina, Russia 578.0
19 Adela Sykorova, Czech Republic 578.0
20 Daria Shytko, Ukraine 577.0
21 Sandra Fong, United States 577.0
22 Daniela Peskova, Slovakia 577.0
23 Irene Beyeler, Switzerland 577.0
24 Hanna Etula, Finland 577.0
25 Annik Marguet, Switzerland 577.0
26 Snjezana Pejcic, Croatia 576.0
27 Gyda Olssen, Norway 575.0
28 Desislava Balabanova, Bulgaria 574.0
29 Kristina Vestveit, Norway 573.0
30 Elena Kuznetsova, Uzbekistan 573.0
31 Nataliia Kalnysh, Ukraine 571.0
32 Anjali Mandar Bhagwat, India 571.0
33 Batkhuyag Zorigt, Mongolia 570.0
34 Kim Yooyeon, South Korea 569.0
35 Thanyalak Chotphibunsin, Thailand 569.0
36 Natalia Zamora, Mexico 569.0
37 Anita Csikne Toth, Hungary 569.0
38 Marie-Laure Gigon, France 568.0
39 Diliana Mendez, Venezuela 568.0
40 Robyn van Nus, Australia 566.0
41 Sasithorn Hongprasert, Thailand 565.0
42 Avneet Kaur Sidhu, India 552.0
43 Sue Mccready, Australia 550.0
Complete women's 50m rifle 3 position results
Shooting - Women's Skeet Results
Gold Chiara Cainero, Italy 93
Silver Kimberly Rhode, United States 93
Bronze Christine Brinker, Germany 93
4 Nathalie Larsson, Sweden 92
5 Sutiya Jiewchaloemmit, Thailand 92
6 Wei Ning, China 91
7 Andri Eleftheriou, Cyprus 67
8 Danka Bartekova, Slovakia 67
9 Pak Jong Ran, North Korea 66
10 Lucia Mihalache, Romania 66
11 Natalia Rahman, Australia 66
12 Svetlana Demina, Russia 66
13 Diana Igaly, Hungary 66
14 Elena Little, Great Britain 66
15 Zemfira Meftakhetdinova, Azerbaijan 63
16 Veronique Girardet, France 63
17 Marjut Heinonen, Finland 61
18 Kim Minji, South Korea 55
19 Mona El Hawary, Egypt 50
Complete women's skeet results
Shooting - Men's 50m Rifle Prone Results
Gold Artur Ayvazyan, Ukraine 702.7
Silver Matthew Emmons, United States 701.7
Bronze Warren Potent, Australia 700.5
4 Vebjoern Berg, Norway 699.1
5 Konstantin Prikhodchenko, Russia 699.0
6 Valérian Sauveplane, France 698.8
7 Juha Hirvi, Finland 698.5
8 Sergei Martynov, Belarus 698.3
9 Michael Anti, United States 594.0
10 Stevan Pletikosic, Serbia Republic 594.0
11 Espen Berg-Knutsen, Norway 594.0
12 Guy Zeev Starik, Israel 594.0
13 Artem Khadzhibekov, Russia 594.0
14 Robert Eastham, New Zealand 594.0
15 Marco Alessand de Nicolo, Italy 593.0
16 Jozef Gonci, Slovakia 593.0
17 Petr Litvinchuk, Belarus 593.0
18 Toshikazu Yamashita, Japan 593.0
19 Qiu Jian, China 593.0
20 Vitaliy Dovgun, Kazakhstan 592.0
21 Rajmond Debevec, Slovenia 592.0
22 Gil Simkovitch, Israel 592.0
23 Josselin Henry, France 592.0
24 Maik Eckhardt, Germany 592.0
25 Robert Kraskowski, Poland 591.0
26 Sanjeev Rajput, India 591.0
27 Jia Zhanbo, China 591.0
28 Kim Hakman, South Korea 591.0
29 Miroslav Varga, Czech Republic 590.0
30 Mario Knoegler, Austria 590.0
31 Michael Winter, Germany 590.0
32 Marcel Burge, Switzerland 590.0
33 Nemanja Mirosavljev, Serbia Republic 590.0
34 Jonathan Hammond, Great Britain 589.0
35 Gagan Narang, India 589.0
36 Yuriy Sukhorukov, Ukraine 589.0
37 Salman Zaman, Brunei Darussalam 588.0
38 Niccolň Campriani, Italy 588.0
39 Peter Sidi, Hungary 588.0
40 Ben Burge, Australia 588.0
41 Christian Planer, Austria 588.0
42 Yuriy Yurkov, Kazakhstan 588.0
43 Park Bongduk, South Korea 587.0
44 Johan Sauer, Canada 587.0
45 Nedzad Fazlija, Bosnia-Herzegovina 586.0
46 Tomas Jerabek, Czech Republic 586.0
47 Henri Hakkinen, Finland 586.0
48 Simon Beyeler, Switzerland 585.0
49 Petar Gorsa, Croatia 583.0
50 Luis Jesus Martinez, Spain 582.0
51 Allah Dad Al-Balushi, Oman 582.0
52 Eliecer Perez, Cuba 582.0
53 Ned Gerard, U.S. Virgin Islands 580.0
54 Ruslan Ismailov, Kyrgyzstan 578.0
55 Walter Martinez, Nicaragua 576.0
56 Hazem Mohamed, Egypt 576.0
Complete men's 50m rifle prone results
Swimming - Men's 200m Backstroke Results
Gold Ryan Lochte, United States 1:53.94, Olympic Record, World Record
Silver Aaron Peirsol, United States 1:54.33
Bronze Arkady Vyatchanin, Russia 1:54.93
4 Markus Rogan, Austria 1:55.49
5 Ryosuke Irie, Japan 1:55.72
6 Hayden Stoeckel, Australia 1:56.39
7 Razvan Ionut Florea, Romania 1:56.52
8 Gregor Tait, Great Britain 1:57.00
Complete men's 200m backstroke results
Swimming - Women's 100m Freestyle Results
Gold Britta Steffen, Germany 53.12, Olympic Record
Silver Lisbeth Trickett, Australia 53.16
Bronze Natalie Coughlin, United States 53.39
4 Hanna-Maria Seppala, Finland 53.97
5 Jeanette Ottesen, Denmark 54.06
6 Zhu Yingwen, China 54.21
6 Marleen Veldhuis, Netherlands 54.21
8 Francesca Halsall, Great Britain 54.29
Complete women's 100m freestyle results
Swimming - Men's 200m Individual Medley Results
Gold Michael Phelps, United States 1:54.23, Olympic Record, World Record
Silver Laszlo Cseh, Hungary 1:56.52
Bronze Ryan Lochte, United States 1:56.53
4 Thiago Pereira, Brazil 1:58.14
5 Ken Takakuwa, Japan 1:58.22
6 James Goddard, Great Britain 1:59.24
7 Keith Beavers, Canada 1:59.43
8 Liam Tancock, Great Britain 2:00.76
Complete men's 200m individual medley results
Swimming - Women's 200m Breaststroke Results
Gold Rebecca Soni, United States 2:20.22, Olympic Record, World Record
Silver Leisel Jones, Australia 2:22.05
Bronze Sara Nordenstam, Norway 2:23.02
4 Mirna Jukic, Austria 2:23.24
5 Yulia Efimova, Russia 2:23.76
6 Annamay Pierse, Canada 2:23.77
7 Rie Kaneto, Japan 2:25.14
8 Megumi Taneda, Japan 2:25.23
Complete women's 200m breaststroke results
Wrestling - Men's Greco-Roman 120kg Results
Gold Mijain Lopez, Cuba
Silver Khassan Baroev, Russia
Bronze Yuri Patrikeev, Armenia
Bronze Mindaugas Mizgaitis, Lithuania
5 Yannick Szczepaniak, France
5 Jalmar Sjoberg, Sweden
7 Dremiel Byers, United States
8 Mihaly Deak-Bardos, Hungary
9 Liu Deli, China
10 Anton Botev, Azerbaijan
11 Siarhei Artsiukhin, Belarus
12 Marek Mikulski, Poland
13 Ivan Ivanov, Bulgaria
14 David Saldadze, Uzbekistan
15 Masoud Hashem Zadeh, Iran
16 Ari Taub, Canada
17 Oleksandr Chernetskyi, Ukraine
18 Panagiotis Papadopoulos, Greece
19 Yasser Sakr, Egypt
20 Riza Kayaalp, Turkey
Complete men's greco-roman 120kg results
Wrestling - Men's Greco-Roman 96kg Results
Gold Aslanbek Khushtov, Russia
Silver Mirko Englich, Germany
Bronze Asset Mambetov, Kazakhstan
Bronze Adam Wheeler, United States
5 Han Taeyoung, South Korea
5 Marek Svec, Czech Republic
7 Mindaugas Ezerskis, Lithuania
8 Elis Guri, Albania
9 Jiang Huachen, China
10 Mehmet Ozal, Turkey
11 Daigoro Timoncini, Italy
12 Ramaz Nozadze, Georgia
13 Karam Ibrahim, Egypt
14 Kaloyan Dinchev, Bulgaria
14 Oleg Kryoka, Ukraine
16 Ghasem Rezaei, Iran
17 Theodoros Tounousidis, Greece
17 Lajos Virag, Hungary
19 Kenzo Kato, Japan
19 Samir Bouguerra, Algeria
Complete men's greco-roman 96kg results
Wrestling - Men's Greco-Roman 84kg Results
Gold Andrea Minguzzi, Italy
Silver Zoltan Fodor, Hungary
Bronze Nazmi Avluca, Turkey
5 Melonin Noumonvi, France
5 Ma Sanyi, China
7 Denis Forov, Armenia
8 Shalva Gadabadze, Azerbaijan
9 Aleksey Mishin, Russia
10 Yunior Estrada, Cuba
11 Saman Tahmasebi, Iran
12 Brad Vering, United States
13 Kim Jungsub, South Korea
14 Oleksandr Daragan, Ukraine
15 Shingo Matsumoto, Japan
16 Artur Michalkiewicz, Poland
16 Badri Khasaia, Georgia
16 Andrey Samokhin, Kazakhstan
19 Attila Batky, Slovakia
20 Haykel Achouri, Tunisia
Complete men's greco-roman 84kg results
Archery - Men's Individual Archery Results
August 14 - 1/8 Elimination round - Match: 2
  Victor Wunderle, United States 113
def Im Dong-Hyun, South Korea 111
August 14 - 1/8 Elimination round - Match: 3
  Juan Carlos Stevens, Cuba 108
def Alan Wills, Great Britain 104
August 14 - 1/8 Elimination round - Match: 4
  Park Kyung-Mo, South Korea 113
def Rafal Dobrowolski, Poland 105
August 14 - 1/8 Elimination round - Match: 5
  Viktor Ruban, Ukraine 114
def Jacek Proc, Poland 108
August 14 - 1/8 Elimination round - Match: 6
  Ryuichi Moriya, Japan 113
def Balginima Tsyrempilov, Russia 110
August 14 - 1/8 Elimination round - Match: 7
  Chu Sian Cheng, Malaysia 105,9,10
def Lee Chang-Hwan, South Korea 105,9,9
August 14 - 1/8 Elimination round - Match: 8
  Bair Badenov, Russia 115
def Jay Lyon, Canada 110
Complete men's individual archery results
Badminton - Men's Doubles Badminton Results
August 14 - Semifinal - Match: 1
  Indonesia 2 (21 21)
def Denmark 0 (19 17)
Complete men's doubles badminton results
Badminton - Men's Singles Badminton Results
August 14 - Quarterfinal - Match: 1
  Lin Dan, China 2 (21, 21)
def Peter Hoeeg Gade, Denmark 0 (13, 16)
August 14 - Quarterfinal - Match: 3
  Lee Hyunil, South Korea 2 (23, 21)
def Bao Chunlai, China 0 (21, 11)
Complete men's singles badminton results
Badminton - Mixed Doubles Badminton Results
August 14 - Quarterfinal - Match: 1
  Indonesia 2 (21 21)
def Thailand 0 (13 19)
August 14 - Quarterfinal - Match: 3
  Indonesia 2 (21 15 21)
def Denmark 1 (17 21 17)
August 14 - Quarterfinal - Match: 4
  South Korea 2 (21 21)
def Great Britain 0 (19 12)
Complete mixed doubles badminton results
Badminton - Women's Singles Badminton Results
August 14 - Semifinal - Match: 1
  Xie Xingfang, China 2 (7, 21, 21)
def Lu Lan, China 1 (21, 10, 12)
Complete women's singles badminton results
Baseball - Men's Baseball Results
August 14 - Preliminaries - Match: 7
  Cuba 7
def Canada 6
August 14 - Preliminaries - Match: 8
  Japan 6
def Taiwan (Chinese Taipei) 1
August 14 - Preliminaries - Match: 9
  China 8
def Taiwan (Chinese Taipei) 7
August 14 - Preliminaries - Match: 10
  Cuba 5
def United States 4
Complete men's baseball results
Basketball - Women's Basketball Results
August 14 - Preliminary round Group A - Match: 10
  Australia 96
def Latvia 73
August 14 - Preliminary round Group B - Match: 10
  Czech Republic 90
def New Zealand 59
Complete women's basketball results
Basketball - Men's Basketball Results
August 14 - Preliminary round Group A - Match: 8
  Lithuania 86
def Russia 79
August 14 - Preliminary round Group A - Match: 9
  Argentina 77
def Croatia 53
August 14 - Preliminary round Group B - Match: 8
  China 85
def Angola 68
August 14 - Preliminary round Group B - Match: 9
  United States 92
def Greece 69
Complete men's basketball results
Beach Volleyball - Men's Beach Volleyball Results
August 14 - Preliminaries - Match: 1
  Austria 21,21
def Switzerland 11,19
August 14 - Preliminaries - Match: 2
  Germany 21,27
def Netherlands 16,25
August 14 - Preliminary round Group A - Match: 5
  Austria 21,18,15
def Estonia 16,21,12
August 14 - Preliminary round Group A - Match: 6
  China 21,21
def Spain 13,15
August 14 - Preliminary round Group D - Match: 5
  Austria 21,24
def Italy 19,22
August 14 - Preliminary round Group D - Match: 6
  Brazil 24,21
def Russia 22,17
August 14 - Preliminary round Group F - Match: 3
  Netherlands 21,22
def Germany 16,20
August 14 - Preliminary round Group F - Match: 4
  United States 21,19,18
def Japan 15,21,16
Complete men's beach volleyball results
Beach Volleyball - Women's Beach Volleyball Results
August 14 - Round of 16 - Match: 1
  China 21,21
def Norway 13,15
August 14 - Round of 16 - Match: 3
  United States 21,21
def Cuba 15,13
August 14 - Round of 16 - Match: 8
  United States 24,21
def Belgium 22,10
August 14 - Preliminaries - Match: 1
  Belgium 21,21
def Georgia 13,19
August 14 - Preliminaries - Match: 2
  Norway 20,21,15
def Mexico 22,12,11
August 14 - Preliminary round Group D - Match: 2
  Germany 24,21
def Greece 22,12
August 14 - Preliminary round Group F - Match: 5
  Austria 21,21
def Mexico 17,10
August 14 - Preliminary round Group F - Match: 6
  Brazil 22,21
def Greece 20,19
Complete women's beach volleyball results
Boxing - Men's Light Heavy Weight (81kg) Results
August 14 - Round of 16 - Bout: 1
  Tony Jeffries, Great Britain P,+5,5
def Eleider Alvarez, Colombia P,+5,5
August 14 - Round of 16 - Bout: 2
  Imre Szello, Hungary H,1:47,1
def Luis Alberto Gonzalez Hurtado, Venezuela H,1:47,1
August 14 - Round of 16 - Bout: 3
  Washington Silva, Brazil P,9,7
def Bastie Samir, Ghana P,9,7
August 14 - Round of 16 - Bout: 4
  Kenny Egan, Ireland P,10,2
def Bahram Muzaffer, Turkey P,10,2
August 14 - Round of 16 - Bout: 5
  Zhang Xiaoping, China P,8,2
def Artur Beterbiev, Russia P,8,2
August 14 - Round of 16 - Bout: 6
  Abdelhafid Benchabla, Algeria P,13,6
def Ramadan Yasser, Egypt P,13,6
August 14 - Round of 16 - Bout: 7
  Dzhakhon Kurbanov, Tajikistan P,8,1
def Marijo Sivolija-Jelica, Croatia P,8,1
August 14 - Round of 16 - Bout: 8
  Yerkebulan Shynaliyev, Kazakhstan P,9,3
def Carlos Negron Colon, Puerto Rico P,9,3
Complete men's light heavy weight (81kg) results
Boxing - Men's Light Welter Weight (64kg) Results
August 14 - Round of 16 - Bout: 1
  Serik Sapiyev, Kazakhstan P,22,3
def Jonny Jesus Sanchez Miquilena, Venezuela P,22,3
August 14 - Round of 16 - Bout: 2
  Manus Boonjumnong, Thailand P,8,1
def Masatsugu Kawachi, Japan P,8,1
August 14 - Round of 16 - Bout: 3
  Gennady Kovalev, Russia P,11,2
def Richardo Colin, Mauritius P,11,2
August 14 - Round of 16 - Bout: 4
  Roniel Iglesias Sotolongo, Cuba P,15,4
def Driss Moussaid, Morocco P,15,4
August 14 - Round of 16 - Bout: 5
  Felix Diaz, Dominican Republic P,+11,11
def Johnny Joyce, Ireland P,+11,11
August 14 - Round of 16 - Bout: 6
  Morteza Sepahvandi, Iran P,8,4
def Ionut Gheorghe, Romania P,8,4
August 14 - Round of 16 - Bout: 7
  Munkh-Erdene Uranchimeg, Mongolia P,10,3
def Boris Georgiev, Bulgaria P,10,3
August 14 - Round of 16 - Bout: 8
  Alexis Vastine, France P,11,7
def Bradley Saunders, Great Britain P,11,7
Complete men's light welter weight (64kg) results
Boxing - Men's Welter Weight (69kg) Results
August 14 - Round of 16 - Bout: 1
  Hosam Abdin, Egypt P,11,10
def Non Boonjumnong, Thailand P,11,10
August 14 - Round of 16 - Bout: 5
  Bakhyt Sarsekbayev, Kazakhstan R,1:18,2
def Vitalie Grusac, Moldova R,1:18,2
August 14 - Round of 16 - Bout: 6
  Dilshod Mahmudov, Uzbekistan P,8,3
def Jaoid Chiguer, France P,8,3
August 14 - Round of 16 - Bout: 7
  Demetrius Andrade, United States P,14,3
def Andrey Balanov, Russia P,14,3
August 14 - Round of 16 - Bout: 8
  Kim Jungjoo, South Korea P,10,0
def John Jackson, U.S. Virgin Islands P,10,0
Complete men's welter weight (69kg) results
Canoe - Slalom - Men's C2 Canoe Double Results
August 14 - Semifinal - Heat: 1
1 Germany 94.38
2 Slovakia 94.88
3 Czech Republic 95.33
4 Russia 98.57
5 France 102.76
6 Italy 103.64
7 Australia 104.17
8 Poland 105.32
9 Japan 110.10
10 China 164.08
Complete men's c2 canoe double results
Fencing - Men's Team Epee Results
August 14 - Quarterfinal - Match: 1
  China 45,25:23
def Hungary 43
August 14 - Quarterfinal - Match: 2
  Poland 45,24:34
def Ukraine 37
August 14 - Quarterfinal - Match: 3
  Italy 45,24:10
def South Korea 37
August 14 - Quarterfinal - Match: 4
  France 45,24:07
def Venezuela 33
August 14 - Round of 16 - Match: 2
  China 45,21:16
def South Africa 28
Complete men's team epee results
Field Hockey - Men's Field Hockey Results
August 14 - Preliminary round Group A - Match: 7
  Spain 2
def China 1
August 14 - Preliminary round Group B - Match: 7
  Netherlands 4
def Canada 2
Complete men's field hockey results
Field Hockey - Women's Field Hockey Results
August 14 - Preliminary round Group A - Match: 8
  Spain 2
def South Korea 1
August 14 - Preliminary round Group A - Match: 9
  Australia 3
def South Africa 0
August 14 - Preliminary round Group B - Match: 8
  Argentina 2
def Japan 1
August 14 - Preliminary round Group B - Match: 9
  Great Britain 2
def New Zealand 1
Complete women's field hockey results
Shooting - Men's Skeet Results
August 14 - Preliminaries - Heat: 1
1 Vincent Hancock, United States 73
2 Anthony Terras, France 72
3 Antonis Nikolaidis, Cyprus 72
4 Abdullah Alrashidi, Kuwait 72
5 Harald Jensen, Norway 72
6 George Barton, Australia 71
7 Mario Nunez, Spain 71
8 Shaikh Saeed Al Maktoum, United Arab Emirates 71
9 Tore Brovold, Norway 71
10 Ennio Falco, Italy 70
11 Jin di, China 70
12 Juan José Aramburu, Spain 70
13 Georgios Achilleos, Cyprus 70
14 Nasser Saleh N A Al-Attiya, Qatar 70
15 Qu Ridong, China 70
16 Sean Mclelland, United States 70
17 Zaid Almutairi, Kuwait 70
18 Jan Sychra, Czech Republic 70
19 Axel Henry Wegner, Germany 69
20 Ziad Richa, Lebanon 69
21 Andrei Gerachtchenko, Belarus 68
22 Anders Christian Golding, Denmark 68
23 Jorge Atalah, Chile 68
24 Valeriy Shomin, Russia 68
25 Tino Wenzel, Germany 68
26 Ariel Mauricio Flores, Mexico 68
27 Juan Romero, Guatemala 68
28 Andrea Benelli, Italy 68
29 Julio Elizardo Dujarric, Dominican Republic 68
30 Konstantin Tsuranov, Russia 66
31 Andrei Inesin, Estonia 66
32 Diego Duarte, Colombia 65
33 Georgios Salavantakis, Greece 64
34 Mykola Milchev, Ukraine 64
35 Paul Rahman, Australia 64
36 Ioan Toman, Romania 63
37 Saeid Mugbel T Almutairi, Saudi Arabia 63
38 Franco Donato, Egypt 62
39 Rashid Saleh M J Hamad, Qatar 62
40 Roger Dahi, Syria 59
41 Marco Matellini, Peru 51
Complete men's skeet results
Softball - Women's Softball Results
August 14 - Preliminaries - Match: 11
  Japan 3
def Netherlands 0
August 14 - Preliminaries - Match: 12
  Taiwan (Chinese Taipei) 3
def Venezuela 0
August 14 - Preliminaries - Match: 13
  Canada 1
def China 0
Complete women's softball results
Swimming - Women's 800m Freestyle Results
August 14 - Preliminaries
1 Rebecca Adlington, Great Britain 8:18.06, Olympic Record
2 Camelia Alina Potec, Romania 8:19.70
3 Lotte Friis, Denmark 8:21.74
4 Alessia Filippi, Italy 8:21.95
5 Kylie Palmer, Australia 8:22.81
6 Elena Sokolova, Russia 8:23.07
7 Li Xuanxu, China 8:24.37
8 Cassandra Patten, Great Britain 8:25.91
9 Wendy Trott, South Africa 8:26.21
10 Kate Ziegler, United States 8:26.98
11 Katie Hoff, United States 8:27.78
12 Coralie Balmy, France 8:28.34
13 Flavia Rigamonti, Switzerland 8:28.67
14 Andreina del Valle Pinto Perez, Venezuela 8:30.30
15 You Meihong, China 8:31.11
16 Erika Villaecija, Spain 8:32.27
17 Melissa Gorman, Australia 8:32.34
18 Susana Escobar, Mexico 8:33.51
19 Sophie Huber, France 8:33.76
20 Kristel Kobrich, Chile 8:34.25
21 Maiko Fujino, Japan 8:35.60
22 Joerdis Steinegger, Austria 8:36.40
23 Tanya Hunks, Canada 8:38.05
24 Gabriella Fagundez, Sweden 8:39.06
25 Jaana Ehmcke, Germany 8:39.51
26 Reka Nagy, Hungary 8:40.38
27 Ai Shibata, Japan 8:41.63
28 Eleftheria Evgenia Efstathiou, Greece 8:41.65
29 Hoi Shun Stephanie Au, Hong Kong 8:41.66
30 Lynette Lim, Singapore 8:45.56
31 Cecilia Biagioli, Argentina 8:50.18
32 Golda Marcus, El Salvador 8:51.21
33 Eva Lehtonen, Finland 8:53.50
34 Cai Lin Khoo, Malaysia 9:04.86
35 Karolina Szczepaniak, Poland 9:08.87
N/A Federica Pellegrini, Italy DNS
Complete women's 800m freestyle results
Swimming - Women's 200m Backstroke Results
August 14 - Semifinal
1 Kirsty Coventry, Zimbabwe 2:07.76
2 Elizabeth Beisel, United States 2:07.90
3 Meagen Nay, Australia 2:08.09
4 Reiko Nakamura, Japan 2:08.21
5 Margaret Hoelzer, United States 2:08.25
6 Belinda Hocking, Australia 2:08.80
7 Elizabeth Simmonds, Great Britain 2:08.96
8 Anastasia Zueva, Russia 2:09.07
9 Gemma Spofforth, Great Britain 2:09.19
10 Zhao Jing, China 2:09.59
11 Melissa Ingram, New Zealand 2:09.70
12 Hanae Ito, Japan 2:09.86
13 Alexianne Castel, France 2:10.04
14 Stanislava Komarova, Russia 2:10.50
15 Laure Manaudou, France 2:12.04
16 Anja Carman, Slovenia 2:12.46
Complete women's 200m backstroke results
Swimming - Men's 100m Butterfly Results
August 14 - Semifinal
1 Milorad Cavic, Serbia Republic 50.92
2 Michael Phelps, United States 50.97
3 Ian Crocker, United States 51.27
3 Andrew Lauterstein, Australia 51.27
5 Jason Dunford, Kenya 51.33
6 Andrii Serdinov, Ukraine 51.41
7 Takuro Fujii, Japan 51.59
8 Ryan Pini, Papau New Guinea 51.62
9 Shi Feng, China 51.68
10 Peter Mankoc, Slovenia 51.80
11 Albert Subirats Altes, Venezuela 51.82
12 Corney Swanepoel, New Zealand 52.01
13 Sergii Breus, Ukraine 52.05
14 Lyndon Ferns, South Africa 52.18
15 Kaio Almeida, Brazil 52.32
16 Frederick Bousquet, France 52.94
Complete men's 100m butterfly results
Swimming - Men's 50m Freestyle Results
August 14 - Semifinal
1 Cesar Cielo Filho, Brazil 21.34, Olympic Record
2 Alain Bernard, France 21.54
3 Ashley Callus, Australia 21.68
4 Stefan Nystrand, Sweden 21.71
5 Roland Schoeman, South Africa 21.74
6 Eamon Sullivan, Australia 21.75
7 Ben Wildman-Tobriner, United States 21.76
7 Amaury Leveaux, France 21.76
9 Krisztian Takacs, Hungary 21.84
10 Duje Draganja, Croatia 21.85
11 George Bovell Iii, Trinidad and Tobago 21.86
12 Gideon Louw, South Africa 21.97
13 Garrett Weber-Gale, United States 22.08
14 Rafed Ziad El-Masri, Germany 22.09
15 Bartosz Kizierowski, Poland 22.12
16 Nicholas Santos, Brazil 22.15
Complete men's 50m freestyle results
Table Tennis - Women's Doubles Table Tennis Results
August 14 - Bronze quarterfinal - Match: 1
  Japan 3(3,3,3)
def Austria 0(1,1,1)
August 14 - Bronze quarterfinal - Match: 2
  United States 3(1,3,3,3)
def Romania 1(3,0,1,0)
August 14 - Pool A - Match: 5
  China 3(3,3,3)
def Austria 0(1,0,0)
August 14 - Pool A - Match: 6
  Croatia 3(3,0,3,3)
def Dominican Republic 1(0,3,0,0)
August 14 - Pool B - Match: 5
  Singapore 3(3,3,3)
def Netherlands 0(2,0,2)
August 14 - Pool B - Match: 6
  United States 3(3,3,3)
def Nigeria 0(0,0,0)
August 14 - Pool C - Match: 5
  Hong Kong 3(3,3,3)
def Germany 0(0,1,0)
August 14 - Pool C - Match: 6
  Romania 3(3,3,1,1,3)
def Poland 2(2,0,3,3,2)
August 14 - Pool D - Match: 5
  South Korea 3(3,3,3)
def Japan 0(0,1,2)
August 14 - Pool D - Match: 6
  Spain 3(3,3,3)
def Australia 0(0,1,0)
Complete women's doubles table tennis results
Table Tennis - Men's Doubles Table Tennis Results
August 14 - Bronze quarterfinal - Match: 1
  Hong Kong 3(3,3,3)
def Taiwan (Chinese Taipei) 0(0,2,0)
August 14 - Bronze quarterfinal - Match: 2
  Austria 3(3,3,2,3)
def Croatia 1(0,0,3,1)
August 14 - Pool A - Match: 5
  China 3(3,3,3)
def Austria 0(1,0,1)
August 14 - Pool A - Match: 6
  Greece 3(3,3,3)
def Australia 0(0,0,0)
August 14 - Pool B - Match: 5
  Germany 3(3,0,3,3)
def Singapore 1(0,3,0,2)
August 14 - Pool B - Match: 6
  Croatia 3(3,3,3)
def Canada 0(1,0,0)
August 14 - Pool C - Match: 5
  South Korea 3(1,3,3,3)
def Taiwan (Chinese Taipei) 1(3,1,2,2)
August 14 - Pool C - Match: 6
  Sweden 3(3,3,3)
def Brazil 0(2,0,0)
August 14 - Pool D - Match: 5
  Japan 3(3,3,3)
def Hong Kong 0(1,1,2)
August 14 - Pool D - Match: 6
  Nigeria 3(1,3,0,3,3)
def Russia 2(3,1,3,2,2)
Complete men's doubles table tennis results
Team Handball - Men's Handball Results
August 14 - Preliminary round Group A - Match: 8
  Spain 36
def China 22
August 14 - Preliminary round Group A - Match: 9
  France 23
def Croatia 19
August 14 - Preliminary round Group B - Match: 8
  South Korea 22
def Iceland 21
August 14 - Preliminary round Group B - Match: 9
  Denmark 25
def Russia 24
Complete men's handball results
Team Handball - Women's Handball Results
August 14 - Preliminary round Group A - Match: 10
  Kazakhstan 29
def China 26
August 14 - Preliminary round Group B - Match: 10
  Brazil 33
def South Korea 32
Complete women's handball results
Tennis - Women's Singles Tennis Results
August 14 - Quarterfinal - Match: 1
  Vera Zvonareva, Russia 2 (6, 3, 6)
def Sybille Bammer, Austria 1 (3, 6, 3)
August 14 - Quarterfinal - Match: 2
  Elena Dementieva, Russia 2 (3, 6, 6)
def Serena Williams, United States 1 (6, 4, 3)
August 14 - Quarterfinal - Match: 3
  Na Li, China 2 (7, 7)
def Venus Williams, United States 0 (5, 5)
Complete women's singles tennis results
Tennis - Men's Doubles Tennis Results
August 14 - Quarterfinal - Match: 1
  United States 2 (6 6)
def Australia 0 (4 3)
August 14 - Quarterfinal - Match: 3
  France 2 (6 6(4) 6)
def Russia 1 (2 7(7) 4)
August 14 - Quarterfinal - Match: 4
  Sweden 2 (7(7) 6)
def Poland 0 (6(5) 4)
Complete men's doubles tennis results
Tennis - Men's Singles Tennis Results
August 14 - Quarterfinal - Match: 1
  James Blake, United States 2 (6, 7(7))
def Roger Federer, Switzerland 0 (4, 6(2))
August 14 - Quarterfinal - Match: 2
  Fernando Gonzalez, Chile 2 (6, 6)
def Paul-Henri Mathieu, France 0 (4, 4)
August 14 - Quarterfinal - Match: 3
  Novak Djokovic, Serbia Republic 2 (4, 6, 6)
def Gael Monfils, France 1 (6, 1, 4)
August 14 - Quarterfinal - Match: 4
  Rafael Nadal, Spain 2 (6, 6)
def Jurgen Melzer, Austria 0 (0, 4)
Complete men's singles tennis results
Tennis - Women's Doubles Tennis Results
August 14 - Round 2 - Match: 3
  Spain 2 (4 6 6)
def Australia 1 (6 4 4)
Complete women's doubles tennis results
Track and Field - Men's Shot Put Results
August 14 - Qualifying
1 Tomasz Majewski, Poland 21.04
2 Adam Nelson, United States 20.56
3 Andrei Mikhnevich, Belarus 20.48
4 Christian Cantwell, United States 20.48
5 Dylan Armstrong, Canada 20.43
6 Reese Hoffa, United States 20.41
7 Pavel Lyzhyn, Belarus 20.36
8 Pavel Sof'in, Russia 20.29
9 Yuriy Bilonog, Ukraine 20.16
10 Rutger Smith, Netherlands 20.13
11 Yury Bialou, Belarus 20.12
12 Ivan Yushkov, Russia 20.02
13 Peter Sack, Germany 20.01
14 Andriy Semenov, Ukraine 20.01
15 Dorian Scott, Jamaica 19.94
16 Justin Anlezark, Australia 19.91
17 Hamza Alic, Bosnia-Herzegovina 19.87
18 Anton Lyuboslavskiy, Russia 19.87
19 Manuel Martinez, Spain 19.81
20 Miroslav Vodovnik, Slovenia 19.81
21 Scott Martin, Australia 19.75
22 Joachim Broechner Olsen, Denmark 19.74
23 Yves Niare, France 19.73
24 Carlos Veliz, Cuba 19.58
25 Maris Urtans, Latvia 19.57
26 Taavi Peetre, Estonia 19.57
27 Sultan Abdulmajeed E Alhebshi, Saudi Arabia 19.51
28 Petr Stehlik, Czech Republic 19.41
29 Nedzad Mulabegovic, Croatia 19.35
30 Milan Haborak, Slovakia 19.32
31 Reinaldo Proenza, Cuba 19.20
32 Germán Lauro, Argentina 19.07
33 Asmir Kolasinac, Serbia Republic 19.01
34 Lajos Imre Kurthy, Hungary 18.74
35 Ivan Emilianov, Moldova 18.64
36 Michail Stamatogiannis, Greece 18.45
37 Yasser Farag, Egypt 18.42
38 Marco Fortes, Portugal 18.05
39 Marco Verni, Chile 17.96
40 Chang Ming-Huang, Taiwan (Chinese Taipei) 17.43
N/A Robert Haggblom, Finland NM
N/A Georgi Ivanov, Bulgaria NM
N/A Alexis Paumier, Cuba NM
N/A Ralf Bartels, Germany DNS
N/A Amin Abrahim Paul Nikfar, Iran NM
Complete men's shot put results
Track and Field - Men's 100m Results
August 14 - Round 2
1 Usain Bolt, Jamaica 9.92
2 Churandy Martina, Netherlands Antilles 9.99
2 Richard Thompson, Trinidad and Tobago 9.99
4 Asafa Powell, Jamaica 10.02
5 Doc Patton, United States 10.04
6 Marc Burns, Trinidad and Tobago 10.05
7 Kim Collins, Saint Kitts and Nevis 10.07
8 Walter Dix, United States 10.08
9 Michael Frater, Jamaica 10.09
9 Francis Obikwelu, Portugal 10.09
9 Tyson Gay, United States 10.09
12 Tyrone Edgar, Great Britain 10.10
13 Samuel Adelebari Francis, Qatar 10.11
14 Derrick Atkins, Bahamas 10.14
14 Jaysuma Saidy Ndure, Norway 10.14
16 Martial Mbandjock, France 10.16
17 Craig Pickering, Great Britain 10.18
18 Ronald Pognon, France 10.21
18 Olusoji Fasuba, Nigeria 10.21
20 Daniel Bailey, Antigua and Barbuda 10.23
20 Naoki Tsukahara, Japan 10.23
22 Matic Osovnikar, Slovenia 10.24
22 Aziz Zakari, Ghana 10.24
24 Andrey Epishin, Russia 10.25
24 Andrew Hinds, Barbados 10.25
26 Obinna Metu, Nigeria 10.27
27 Vicente Lima, Brazil 10.31
28 José Carlos Moreira, Brazil 10.32
28 Simeon Williamson, Great Britain 10.32
30 Simone Collio, Italy 10.33
30 Anson Henry, Canada 10.33
30 Jenris Vizcaino, Cuba 10.33
33 Angel David Rodriguez, Spain 10.35
34 Tobias Benjamin Unger, Germany 10.36
34 Pierre Browne, Canada 10.36
36 Nobuharu Asahara, Japan 10.37
36 Daniel Grueso, Colombia 10.37
38 Hu Kai, China 10.40
39 Dariusz Kuc, Poland 10.46
40 Darrel Brown, Trinidad and Tobago 10.93
August 14 - Round 1
1 Tyrone Edgar, Great Britain 10.13
2 Michael Frater, Jamaica 10.15
3 Asafa Powell, Jamaica 10.16
4 Kim Collins, Saint Kitts and Nevis 10.17
5 Usain Bolt, Jamaica 10.20
6 Craig Pickering, Great Britain 10.21
7 Darrel Brown, Trinidad and Tobago 10.22
7 Pierre Browne, Canada 10.22
7 Tyson Gay, United States 10.22
10 Daniel Bailey, Antigua and Barbuda 10.24
10 Richard Thompson, Trinidad and Tobago 10.24
12 Doc Patton, United States 10.25
12 Nobuharu Asahara, Japan 10.25
12 Francis Obikwelu, Portugal 10.25
15 Ronald Pognon, France 10.26
15 Vicente Lima, Brazil 10.26
15 Martial Mbandjock, France 10.26
18 Jenris Vizcaino, Cuba 10.28
18 Derrick Atkins, Bahamas 10.28
20 Olusoji Fasuba, Nigeria 10.29
21 José Carlos Moreira, Brazil 10.29
22 Simone Collio, Italy 10.32
23 Aziz Zakari, Ghana 10.34
23 Angel David Rodriguez, Spain 10.34
23 Andrey Epishin, Russia 10.34
23 Obinna Metu, Nigeria 10.34
27 Daniel Grueso, Colombia 10.35
27 Churandy Martina, Netherlands Antilles 10.35
27 Andrew Hinds, Barbados 10.35
27 Walter Dix, United States 10.35
31 Anson Henry, Canada 10.37
31 Jaysuma Saidy Ndure, Norway 10.37
33 Naoki Tsukahara, Japan 10.39
33 Hu Kai, China 10.39
35 Samuel Adelebari Francis, Qatar 10.40
36 Simeon Williamson, Great Britain 10.42
37 Dariusz Kuc, Poland 10.44
38 Matic Osovnikar, Slovenia 10.46
38 Marc Burns, Trinidad and Tobago 10.46
38 Tobias Benjamin Unger, Germany 10.46
41 Uchenna Emedolu, Nigeria 10.46
41 Suryo Agung Wibowo, Indonesia 10.46
43 Cruz Rolando Palacios Castillo, Honduras 10.49
43 Fabio Cerutti, Italy 10.49
45 Aymard Bosse Beranger, Central African Republic 10.51
46 Lukas Milo, Czech Republic 10.52
46 Suwaibou Sanneh, Gambia 10.52
48 Abdullah Al Sooli, Oman 10.53
49 Dmytro Glushchenko, Ukraine 10.57
50 Holder da Silva, Guinea-Bissau 10.58
50 Ruslan Abbasov, Azerbaijan 10.58
52 Franklin Nazareno, Ecuador 10.60
52 Sandro Viana, Brazil 10.60
54 Jurgen Themen, Suriname 10.61
55 Mhadjou Youssouf, Comoros 10.62
56 Idrissa Sanou, Burkina Faso 10.63
56 Chun Ho Lai, Hong Kong 10.63
58 Desislav Gunev, Bulgaria 10.66
59 Sebastien Gattuso, Monaco 10.70
60 Calvin Kang, Singapore 10.73
61 Kamut Moses, Vanuatu 10.81
62 Wilfried Bingangoye, Gabon 10.87
63 Danny D'Souza, Seychelles 11.00
63 Jared Lewis, St. Vincent and Grenadines 11.00
65 Ghyd-Kermeliss-Holly Olonghot, Congo (Brazzaville) 11.01
66 Jack Howard, Micronesia 11.03
67 Abu Abdullah Mohammed, Bangladesh 11.07
68 Francis Manioru, Solomon Islands 11.09
69 Ali Shareef, Maldives 11.11
70 Moumi Sebergue, Chad 11.14
71 Aisea Tohi, Tonga 11.17
72 Roman William Cress, Marshall Islands 11.18
73 Rabangaki Nawai, Kiribati 11.29
74 Jesse Tamangrow, Palau 11.38
75 Gordon Heather, Cook Islands 11.41
76 Masoud Azizi, Afghanistan 11.45
77 Okilani Tinilau, Tuvalu 11.48
78 Souksavanh Tonsacktheva, Laos 11.51
79 Michandong Reginaldo, Equatorial Guinea 11.61
80 Shanahan Sanitoa, American Samoa 12.60
Complete men's 100m results
Track and Field - Women's Heptathlon Results
August 14 - 100m Hurdles
1 Hyleas Fountain, United States 12.78,+0.4
2 Jessica Zelinka, Canada 12.97,+0.4
3 Anna Bogdanova, Russia 13.09,+0.4
4 Kelly Sotherton, Great Britain 13.18,+0.4
5 Jackie Johnson, United States 13.22,+0.4
6 Nataliia Dobrynska, Ukraine 13.44,0.0
7 Sonja Kesselschlager, Germany 13.50,+0.5
8 Ganna Melnichenko, Ukraine 13.52,+0.4
8 Laurien Hoos, Netherlands 13.52,+0.2
10 Lucimara Silva, Brazil 13.55,+0.5
11 Liu Haili, China 13.56,+0.2
12 Marie Collonville, France 13.57,+0.5
13 Jennifer Oeser, Germany 13.57,+0.5
14 Karolina Tyminska, Poland 13.62,+0.2
15 Shobha Jagadeeshppa Javur, India 13.62,+0.2
16 Tatyana Chernova, Russia 13.65,+0.5
17 Kylie Wheeler, Australia 13.68,+0.2
18 Lilli Schwarzkopf, Germany 13.73,+0.5
19 Olga Kurban, Russia 13.77,+0.4
19 Gretchen Quintana, Cuba 13.77,+0.2
21 Aiga Grabuste, Latvia 13.78,+0.8
22 Kamila Chudzik, Poland 13.79,+0.5
23 Antoinette Nana Djimou Ida, France 13.85,+0.5
24 Denisa Scerbova, Czech Republic 13.88,+0.4
25 Linda Zublin, Switzerland 13.90,+0.2
25 Jolanda Keizer, Netherlands 13.90,0.0
27 Wassana Winatho, Thailand 13.93,0.0
28 Niina Kelo, Finland 13.95,+0.8
29 Pramila Ganapathy Gudanda, India 13.97,+0.2
30 Yuliya Tarasova, Uzbekistan 14.03,+0.8
31 Argyro Strataki, Greece 14.05,0.0
32 Ida Marcussen, Norway 14.07,+0.8
33 Rebecca Wardell, New Zealand 14.07,+0.8
34 Susmita Singha Roy, India 14.11,+0.2
35 Diana Pickler, United States 14.28,+0.4
36 Julie Hollman, Great Britain 14.43,0.0
37 Viktorija Zemaityte, Lithuania 14.44,+0.8
38 Austra Skujyte, Lithuania 14.46,+0.8
39 Kaie Kand, Estonia 14.47,0.0
40 Gyorgyi Farkas, Hungary 14.66,0.0
41 Yana Maksimava, Belarus 14.71,0.0
N/A Liudmyla Blonska, Ukraine DQ
N/A Irina Naumenko, Kazakhstan DNF
Complete women's heptathlon results
Track and Field - Women's 800m Results
August 14 - Round 1
1 Maria Mutola, Mozambique 1:58.91
2 Marilyn Okoro, Great Britain 1:59.01
3 Lucia Klocova, Slovakia 1:59.42
4 Tamsyn Lewis, Australia 1:59.67
5 Janeth Jepkosgei Busienei, Kenya 1:59.72
6 Tetiana Petliuk, Ukraine 2:00.00
7 Neisha Bernard-Thomas, Grenada 2:00.09
8 Brigita Langerholc, Slovenia 2:00.13
9 Egle Balciunaite, Lithuania 2:00.15
10 Yuliya Krevsun, Ukraine 2:00.21
11 Elisa Cusma Piccione, Italy 2:00.24
12 Tatiana Andrianova, Russia 2:00.31
13 Jennifer Meadows, Great Britain 2:00.33
14 Zulia Calatayud, Cuba 2:00.34
15 Sviatlana Usovich, Belarus 2:00.42
16 Hasna Benhassi, Morocco 2:00.51
17 Ekaterina Kostetskaya, Russia 2:00.54
18 Olga Cristea, Moldova 2:00.59
19 Hazel Clark-Riley, United States 2:01.59
20 Svetlana Klyuka, Russia 2:01.67
21 Carmo Tavares, Portugal 2:01.91
22 Rosibel Garcia, Colombia 2:01.98
23 Marian Burnett, Guyana 2:02.02
24 Anna Rostkowska, Poland 2:02.11
25 Jemma Simpson, Great Britain 2:02.16
26 Agnes Maryna Samaria, Namibia 2:02.18
27 Alice Schmidt, United States 2:02.33
28 Mihaela Neacsu, Romania 2:03.03
29 Madeleine Pape, Australia 2:03.09
30 Pamela Jelimo, Kenya 2:03.18
31 Kenia Sinclair, Jamaica 2:03.76
32 Elodie Guegan, France 2:03.85
33 Merve Aydin, Turkey 2:04.75
34 Annabelle Lascar, Mauritius 2:06.11
35 Vanja Perisic, Croatia 2:06.82
36 Marcela Britos, Uruguay 2:08.98
37 Baraah Awadallah, Jordan 2:18.41
38 Haley Nemra, Marshall Islands 2:18.83
39 Mikue Ondo Emilia, Equatorial Guinea 2:20.69
40 Aishath Reesha, Maldives 2:30.14
N/A Nicole Teter, United States DNF
N/A Mireille Derebona-Ngaisset, Central African Republic DQ
Complete women's 800m results
Track and Field - Men's Hammer Throw Results
August 14 - Qualifying - Heat: 1
1 Krisztián Pars, Hungary 80.07
2 Koji Murofushi, Japan 78.16
3 Markus Esser, Germany 77.60
4 András Haklits, Croatia 77.12
5 Dilshod Nazarov, Tajikistan 75.34
6 Yevgen Vynogradov, Ukraine 74.49
7 Valery Sviatokha, Belarus 74.41
8 Alexandros Papadimitriou, Greece 74.33
9 Igors Sokolovs, Latvia 73.72
10 Kirill Ikonnikov, Russia 72.33
11 Miloslav Konopka, Slovakia 71.96
12 Igor Tugay, Ukraine 71.89
13 Bergur Ingi Petursson, Iceland 71.63
14 Lukás Melich, Czech Republic 70.56
N/A Mohsen Anani, Egypt NM
N/A Marco Lingua, Italy NM
Complete men's hammer throw results
Volleyball - Men's Volleyball Results
August 14 - Preliminary round Group A - Match: 8
  China 3(25,25,17,16,15)
def Japan 2(20,23,25,25,10)
August 14 - Preliminary round Group A - Match: 9
  United States 3(27,25,25,26)
def Bulgaria 1(29,21,14,24)
August 14 - Preliminary round Group B - Match: 7
  Germany 3(29,25,25)
def Egypt 0(27,21,21)
August 14 - Preliminary round Group B - Match: 8
  Russia 3(22,26,31,25)
def Brazil 1(25,24,29,19)
August 14 - Preliminary round Group B - Match: 9
  Poland 3(31,22,25,25)
def Serbia Republic 1(29,25,22,21)
Complete men's volleyball results
Volleyball - Women's Volleyball Results
August 14 - Preliminary round Group B - Match: 10
  Russia 3(25,25,25)
def Algeria 0(11,19,10)
Complete women's volleyball results
Water Polo - Men's Water Polo Results
August 14 - Preliminary round Group A - Match: 7
  Hungary 8
def Spain 5
August 14 - Preliminary round Group A - Match: 8
  Montenegro Republic 10
def Greece 6
August 14 - Preliminary round Group A - Match: 9
  Australia 8
def Canada 5
August 14 - Preliminary round Group B - Match: 9
  Italy 19
def China 7
Complete men's water polo results