2008 Summer Olympics Results - Thursday, August 21

Beach Volleyball - Men's Beach Volleyball Results
Gold United States (Philip Dalhausser, Todd Rogers)
Silver Brazil (Marcio Araujo, Fabio Magalhaes)
Bronze Brazil (Emanuel Rego, Ricardo Santos)
4 Georgia (Jorge Terceiro, Renato Gomes)
5 Germany (David Klemperer, Eric Koreng)
5 United States (Jacob Gibb, Sean Rosenthal)
5 Austria (Florian Gosch, Alexander Horst)
5 United States (Jacob Gibb, Sean Rosenthal)
5 Germany (David Klemperer, Eric Koreng)
5 Netherlands (Reinder Nummerdor, Richard Schuil)
9 Japan (Kentaro Asahi, Katsuhiro Shiratori)
9 Spain (Pablo Herrera, Raul Mesa)
9 Austria (Clemens Doppler, Peter Gartmayer)
9 Australia (Andrew Schacht, Joshua Slack)
9 Russia (Dmitry Barsuk, Igor Kolodinskiy)
9 Latvia (Martins Plavins, Aleksandrs Samoilovs)
9 Switzerland (Martin Laciga, Jan Schnider)
9 China (Wu Penggen, Xu Linyin)
9 Switzerland (Martin Laciga, Jan Schnider)
9 Spain (Pablo Herrera, Raul Mesa)
Complete men's beach volleyball results
BMX - Women's BMX Results
Gold Anne-Caroline Chausson, France 35.976
Silver Laetitia le Corguille, France 38.042
Bronze Jill Kintner, United States 38.674
4 Sarah Walker, New Zealand 38.805
5 Gabriela Diaz, Argentina 39.747
6 Nicole Callisto, Australia 1:19.609
7 Sammy Cools, Canada DNF
8 Shanaze Reade, Great Britain REL
Complete women's bmx results
BMX - Men's BMX Results
Gold Maris Strombergs, Latvia 36.190
Silver Mike Day, United States 36.606
Bronze Donny Robinson, United States 36.972
4 Andres Jimenez, Colombia 39.137
5 Rob van den Wildenberg, Netherlands 39.772
6 Jared Graves, Australia 2:19.233
7 Sifiso Nhlapo, South Africa DNF
8 Damien Godet, France DNF
Complete men's bmx results
Diving - Women's 10m Platform Results
Gold Chen Ruolin, China 447.70
Silver Emilie Heymans, Canada 437.05
Bronze Wang Xin, China 429.90
4 Paola Espinosa, Mexico 380.95
5 Tatiana Ortiz, Mexico 343.60
6 Melissa Wu, Australia 338.15
7 Marie-Eve Marleau, Canada 332.10
8 Tonia Couch, Great Britain 328.70
9 Laura Wilkinson, United States 311.80
10 Stacie Powell, Great Britain 303.50
11 Mai Nakagawa, Japan 296.30
12 Elina Eggers, Sweden 285.85
13 Tania Cagnotto, Italy
14 Haley Ishimatsu, United States
15 Valentina Marocchi, Italy
16 Kim Un Hyang, North Korea
17 Kim Jin Ok, North Korea
18 Alexandra Croak, Australia
19 Christin Steuer, Germany
20 Iuliia Prokopchuk, Ukraine
21 Audrey Labeau, France
22 Anja Richter, Austria
23 Juliana Veloso, Brazil
24 Ramona Maria Ciobanu, Romania
25 Claire Febvay, France
26 Eftychia Pappa Papavasilopoulou, Greece
27 Pandelela Rinong Pamg, Malaysia
28 Natalya Goncharova, Russia
29 Annett Gamm, Germany
Complete women's 10m platform results
Equestrian - Individual Jumping Results
Gold Eric Lamaze, Canada 0
Silver Rolf-Göran Bengtsson, Sweden 0
Bronze Beezie Madden, United States 4
4 Meredith Michaels-Beerbaum, Germany 4
5 Rodrigo Pessoa, Brazil 4
6 McLain Ward, United States 4
7 Ludger Beerbaum, Germany 4
8 Marc Houtzager, Netherlands 4
9 Angelique Hoorn, Netherlands 4
10 Jean-Claude van Geenberghe, Ukraine 8
10 Camila Benedicto, Brazil 8
10 Edwina Alexander, Australia 8
10 Steve Guerdat, Switzerland 8
10 Morten Djupvik, Norway 8
10 Jos Lansink, Belgium 8
16 Stein Endresen, Norway 16
16 Gerco Schroder, Netherlands 16
16 Tim Stockdale, Great Britain 16
18 Will Simpson, United States
19 Lotta Schultz, Sweden 17
20 Ben Maher, Great Britain 20
21 Matt Williams, Australia 24
22 Jill Henselwood, Canada RT
23 Laurie Lever, Australia
23 Niklaus Schurtenberger, Switzerland
23 Antonio Chedraui, Mexico
23 Laura Kraut, United States
23 Ian Millar, Canada
23 Ramzy Al Duhami, Saudi Arabia
23 Pius Schwizer, Switzerland
29 Taizo Sugitani, Japan
29 Nick Skelton, Great Britain
29 Alberto Michan, Mexico
29 Federico Fernandez, Mexico
33 Peter Eriksson, Sweden
34 Kirk Webby, New Zealand
35 Tony Andre Hansen, Norway
35 Bernardo Alves, Brazil
35 Denis Lynch, Ireland
35 Christian Ahlmann, Germany
38 Christina Liebherr, Switzerland
41 Juan Andres Rodriguez, Guatemala
42 Helena Lundback, Sweden
43 Marco Kutscher, Germany
44 Pablo Barrios, Venezuela
44 Vincent Voorn, Netherlands
46 Patrick Lam, Hong Kong
48 Mac Cone, Canada
49 Peter Mcmahon, Australia
50 Nagel Bjorn, Ukraine
51 Eiken Sato, Japan
51 Geir Gulliksen, Norway
51 Enrique Gonzalez, Mexico
54 Bruce Goodin, New Zealand
54 Latifah Almaktoum, United Arab Emirates
54 Kamal Bahamdan, Saudi Arabia
57 Kenneth Cheng, Hong Kong
58 Faisal Al Shalan, Saudi Arabia
59 Jose Larocca, Argentina
60 Abdullah Al Saud, Saudi Arabia
61 Ibrahim Bisharat, Jordan
61 Lyubov Kochetova, Russia
63 Manuel Torres, Colombia
63 Samantha Lam, Hong Kong
65 Katharina Offel, Ukraine
66 Huang Zuping, China
67 Li Zhenqiang, China
68 Zhao Zhiwen, China
69 Zhang Bin, China
70 Sharn Wordley, New Zealand
71 Katie Mcvean, New Zealand
72 Pedro Veniss, Brazil
72 Jillian Terceira, Bermuda
72 Jamal Rahimov, Azerbaijan
72 Aleksandr Onishchenko, Ukraine
76 Karim El Zoghby, Egypt
77 John Whitaker, Great Britain
Complete individual jumping results
Modern Pentathlon - Men's Modern Pentathlon Results
Gold Andrei Moiseev, Russia 5632 (SH-1168, FE-1024, SW-1332, EQ-1060, RN-1048)
Silver Edvinas Krungolcas, Lithuania 5548 (SH-1156, FE-904, SW-1272, EQ-1144, RN-1072)
Bronze Andrejus Zadneprovskis, Lithuania 5524 (SH-1120, FE-760, SW-1336, EQ-1168, RN-1140)
4 Qian Zhenhua, China 5516 (SH-1204, FE-1024, SW-1272, EQ-1032, RN-984)
5 Steffen Gebhardt, Germany 5480 (SH-1132, FE-832, SW-1280, EQ-1128, RN-1108)
6 Michal Michalik, Czech Republic 5460 (SH-1192, FE-784, SW-1260, EQ-1172, RN-1052)
7 Pavlo Tymoshchenko, Ukraine 5436 (SH-1156, FE-908, SW-1252, EQ-1048, RN-1072)
8 Oscar Soto, Mexico 5420 (SH-988, FE-880, SW-1236, EQ-1160, RN-1156)
9 Dmytro Kirpulianskyi, Ukraine 5416 (SH-1144, FE-880, SW-1308, EQ-1088, RN-996)
10 Sam Weale, Great Britain 5412 (SH-1060, FE-832, SW-1328, EQ-1036, RN-1156)
11 Deniss Cerkovskis, Latvia 5352 (SH-1144, FE-760, SW-1236, EQ-1088, RN-1124)
12 Dzmitry Meliakh, Belarus 5348 (SH-1168, FE-664, SW-1324, EQ-1116, RN-1076)
13 Marcin Horbacz, Poland 5344 (SH-1156, FE-736, SW-1320, EQ-1088, RN-1044)
14 Nicola Benedetti, Italy 5320 (SH-1132, FE-784, SW-1180, EQ-1056, RN-1168)
15 Yaniel Velazquez, Cuba 5292 (SH-1144, FE-832, SW-1164, EQ-1028, RN-1124)
16 Eric Walther, Germany 5288 (SH-1000, FE-880, SW-1352, EQ-892, RN-1164)
17 Andrea Valentini, Italy 5280 (SH-1120, FE-832, SW-1220, EQ-972, RN-1136)
18 Sam Sacksen, United States 5272 (SH-1072, FE-736, SW-1256, EQ-1104, RN-1104)
19 Viktor Horvath, Hungary 5268 (SH-1180, FE-784, SW-1300, EQ-896, RN-1108)
20 Ilya Frolov, Russia 5212 (SH-1072, FE-832, SW-1312, EQ-828, RN-1168)
21 Bartosz Majewski, Poland 5204 (SH-1048, FE-832, SW-1252, EQ-900, RN-1172)
22 Eli Bremer, United States 5172 (SH-916, FE-736, SW-1328, EQ-1060, RN-1132)
23 Jean Maxence Berrou, France 5172 (SH-1048, FE-640, SW-1308, EQ-1060, RN-1116)
24 Joshua Riker-Fox, Canada 5168 (SH-988, FE-760, SW-1224, EQ-1092, RN-1104)
25 Nick Woodbridge, Great Britain 5064 (SH-856, FE-736, SW-1412, EQ-1060, RN-1000)
26 Gabor Balogh, Hungary 5008 (SH-1084, FE-856, SW-1276, EQ-852, RN-940)
27 Cristian Bustos, Chile 4968 (SH-1072, FE-688, SW-1180, EQ-904, RN-1124)
28 David Svoboda, Czech Republic 4828 (SH-1228, FE-976, SW-1296, EQ-184, RN-1144)
29 Nam Donghun, South Korea 4828 (SH-1108, FE-760, SW-1300, EQ-540, RN-1120)
30 Cao Zhongrong, China 4824 (SH-856, FE-904, SW-1344, EQ-712, RN-1008)
31 Yoshihiro Murakami, Japan 4744 (SH-1108, FE-688, SW-1232, EQ-980, RN-736)
32 Amro El Geziry, Egypt 4688 (SH-1024, FE-760, SW-1412, EQ-484, RN-1008)
33 Lee Choonhuan, South Korea 4316 (SH-1048, FE-856, SW-1252, EQ-84, RN-1076)
34 John Zakrzewski, France 4264 (SH-952, FE-856, SW-1312, EQ-160, RN-984)
35 Yahor Lapo, Belarus 4252 (SH-1072, FE-808, SW-1296, EQ-0, RN-1076)
36 Jaime Lopez, Spain 4196 (SH-1132, FE-808, SW-1276, EQ-0, RN-980)
Complete men's modern pentathlon results
Sailing - Open Multihull Tornado Results
Gold Spain (Anton Paz, Fernando Echavarri) 44.0
Silver Australia (Darren Bundock, Glenn Ashby) 49.0
Bronze Argentina (Carlos Espinola, Santiago Lange) 56.0
4 Canada (Oskar Johansson, Kevin Stittle) 61.0
5 Netherlands (Mitch Booth, Pim Nieuwenhuis) 64.0
6 Great Britain (Will Howden, Leigh Mcmillan) 68.0
7 Italy (Francesco Marcolini, Edoardo Bianchi) 74.0
8 Germany (Johannes Sebastian Polgar, Florian Spalteholz) 74.0
9 Austria (Roman Hagara, Hans Peter Steinacher) 82.0
10 Greece (Iordanis Paschalidis, Konstantinos Trigkonis) 82.0
11 France (Xavier Revil, Christophe Espagnon) 69.0
12 Belgium (Sebastien Godefroid, Carolijn Brouwer) 72.0
13 Ukraine (Pavlo Kalynchev, Andriy Chafranyk) 99.0
14 China (Chen Xiuke, Luo Youjia) 102.0
15 United States (Johnny Lovell, Charlie Ogletree) 114.0
Complete open multihull tornado results
Sailing - Men's Keelboat Star Results
Gold Great Britain (Iain Percy, Andrew Simpson) 45.0
Silver Brazil (Robert Scheidt, Bruno Prada) 53.0
Bronze Sweden (Fredrik Loof, Anders Ekstrom) 53.0
4 Poland (Mateusz Kusznierewicz, Dominik Zycki) 59.0
5 Switzerland (Enrico De Maria, Flavio Marazzi) 59.0
6 France (Pascal Rambeau, Xavier Rohart) 69.0
7 Germany (Ingo Borkowski, Marc Pickel) 70.0
8 Portugal (Bernardo Plantier Santos, Afonso Domingos) 72.0
9 New Zealand (Hamish Pepper, Carl Williams) 80.0
10 Italy (Diego Negri, Luigi Viale) 92.0
11 United States (John Dane Iii, Austin Sperry) 86.0
12 Austria (Hans Christian Nehammer, Johann Spitzauer) 87.0
13 Ireland (Peter O'Leary, Stephen Milne) 91.0
14 Australia (Iain Murray, Andrew Palfrey) 96.0
15 Croatia (Marin Lovrovic, Sinisa Mikulicic) 98.0
16 China (Wang He, Li Hongquan) 140.0
Complete men's keelboat star results
Softball - Women's Softball Results
Gold Japan
Silver United States
Bronze Australia
4 Canada
5 Taiwan (Chinese Taipei)
6 China
7 Venezuela
8 Netherlands
Complete women's softball results
Taekwondo - Men's Under 68kg Results
Gold Son Taejin, South Korea
Silver Mark Lopez, United States
Bronze Sung Yu-Chi, Taiwan (Chinese Taipei)
Bronze Servet Tazegul, Turkey
5 Daniel Manz, Germany
5 Peter Lopez, Peru
7 Dennis Bekkers, Netherlands
7 Nesar Bahawi, Afghanistan
Complete men's under 68kg results
Taekwondo - Women's Under 57kg Results
Gold Lim Sujeong, South Korea
Silver Azize Tanrikulu, Turkey
Bronze Martina Zubcic, Croatia
Bronze Diana Lopez, United States
5 Su Li-Wen, Taiwan (Chinese Taipei)
5 Veronica Calabrese, Italy
7 Teo Elaine, Malaysia
7 Robin Cheong, New Zealand
Complete women's under 57kg results
Track and Field - Men's 50km Walk Results
Gold Alex Schwazer, Italy 3h37:09, Olympic Record
Silver Jared Tallent, Australia 3h39:27
Bronze Denis Nizhegorodov, Russia 3h40:14
4 Jesus Angel Garcia, Spain 3h44:08
5 Erik Tysse, Norway 3h45:08
6 Horacio Nava, Mexico 3h45:21
7 Yuki Yamazaki, Japan 3h45:47
8 Rafal Fedaczynski, Poland 3h46:51
9 Grzegorz Sudol, Poland 3h47:18
10 Luke Adams, Australia 3h47:45
11 Antonio Pereira, Portugal 3h48:12
12 Andre Hohne, Germany 3h49:52
13 Mikel Odriozola, Spain 3h51:30
14 Li Jianbo, China 3h52:20
15 Jarkko Kinnunen, Finland 3h52:25
16 Igors Kazakevics, Latvia 3h52:38
17 Si Tianfeng, China 3h52:58
18 Jesus Sanchez, Mexico 3h52:58
19 Marco De Luca, Italy 3h54:47
20 Antti Kempas, Finland 3h55:19
21 Zhao Chengliang, China 3h56:47
22 Luis Garcia, Guatemala 3h56:58
23 Ivan Flores, Mexico 3h58:04
24 Sergii Budza, Ukraine 3h58:21
25 Fausto Quinde, Ecuador 3h59:28
26 Santiago Perez, Spain 3h59:41
27 Oleksiy Shelest, Ukraine 3h59:46
28 Eddy Riva, France 4h00:49
29 Takayuki Tanii, Japan 4h01:37
30 Nenad Filipovic, Serbia Republic 4h02:16
31 Kim Dongyoung, South Korea 4h02:32
32 Tadas Suskevicius, Lithuania 4h02:45
33 Hatem Ghoula, Tunisia 4h03:47
34 Rodrigo Moreno, Colombia 4h03:52
35 Milos Batovsky, Slovakia 4h06:30
36 Xavier Moreno, Ecuador 4h07:04
37 Konstantinos Stefanopoulos, Greece 4h07:53
38 Timothy Berrett, Canada 4h08:18
39 Philip Dunn, United States 4h08:32
40 Augusto Cardoso, Portugal 4h09:00
41 Mario Santos Junior, Brazil 4h10:25
42 Ingus Janevics, Latvia 4h12:45
43 Andrei Stsepanchuk, Belarus 4h14:09
44 Jamie Costin, Ireland 4h15:16
45 Roman Bilek, Czech Republic 4h18:32
46 Zoltan Czukor, Hungary 4h20:07
47 Kazimir Verkin, Slovakia 4h21:26
N/A Trond Nymark, Norway DNF
N/A Peter Korcok, Slovakia DNF
N/A Joao Vieira, Portugal DNS
N/A Artur Brzozowski, Poland DQ
N/A Salvador Mira, El Salvador DQ
N/A Igor Erokhin, Russia DNS
N/A Diego Cafagna, Italy DQ
N/A Colin Griffin, Ireland DQ
N/A Yohan Diniz, France DNF
N/A Adam Rutter, Australia DNF
N/A Oleksiy Kazanin, Ukraine DNF
N/A Darius Skarnulis, Lithuania DQ
N/A Donatas Skarnulis, Lithuania DNF
N/A Sergey Kirdyapkin, Russia DNF
Complete men's 50km walk results
Track and Field - Women's 200m Results
Gold Veronica Campbell, Jamaica 21.74,+0.6
Silver Allyson Felix, United States 21.93,+0.6
Bronze Kerron Stewart, Jamaica 22.00,+0.6
4 Muna Lee, United States 22.01,+0.6
5 Marshevet Hooker, United States 22.34,+0.6
6 Sherone Simpson, Jamaica 22.36,+0.6
7 Debbie Ferguson, Bahamas 22.61,+0.6
8 Cydonie Mothersill, Cayman Islands 22.68,+0.6
Complete women's 200m results
Track and Field - Women's Javelin Throw Results
Gold Barbora Spotakova, Czech Republic 71.42
Silver Maria Abakumova, Russia 70.78
Bronze Christina Obergfoll, Germany 66.13
4 Goldie Sayers, Great Britain 65.75
5 Steffi Nerius, Germany 65.29
6 Osleydis Menendez, Cuba 63.35
7 Barbara Madejczyk, Poland 62.02
8 Kathrina Molitor, Germany 59.64
9 Mercedes Chilla, Spain 58.13
10 Lin Zhang, China 56.14
11 Sinta Ozolina, Latvia 53.38
12 Felicea Moldovan Tilea, Romania 53.04
Complete women's javelin throw results
Track and Field - Men's Triple Jump Results
Gold Nelson Evora, Portugal 17.67,+1.1
Silver Phillips Idowu, Great Britain 17.62,+0.9
Bronze Leevan Sands, Bahamas 17.59,+0.9
4 Arnie David Girat, Cuba 17.52,+0.2
5 Marian Oprea, Romania 17.22,-0.2
6 Jadel Gregorio, Brazil 17.20,+0.2
7 Onochie Achike, Great Britain 17.17,-0.2
8 Viktor Kuznyetsov, Ukraine 16.87,-0.3
9 Igor Spasovkhodskiy, Russia 16.79,-0.6
10 Li Yanxi, China 16.77,+1.2
11 Momchil Karailiev, Bulgaria 16.48,-0.2
12 Hector Fuentes, Cuba 16.28,-0.6
Complete men's triple jump results
Track and Field - Men's 400m Results
Gold LaShawn Merritt, United States 43.75
Silver Jeremy Wariner, United States 44.74
Bronze David Neville, United States 44.80
4 Chris Brown, Bahamas 44.84
5 Leslie Djhone, France 45.11
6 Martyn Rooney, Great Britain 45.12
7 Renny Quow, Trinidad and Tobago 45.22
8 Johan Wissman, Sweden 45.39
Complete men's 400m results
Track and Field - Men's 110m Hurdles Results
Gold Dayron Robles, Cuba 12.93,+0.1
Silver David Payne, United States 13.17,+0.1
Bronze David Oliver, United States 13.18,+0.1
4 Ladji Doucoure, France 13.24,+0.1
5 Artur Noga, Poland 13.36,+0.1
6 Maurice Wignall, Jamaica 13.46,+0.1
7 Richard Phillips, Jamaica 13.60,+0.1
8 Jackson Amadeo Quinonez, Spain 13.69,+0.1
Complete men's 110m hurdles results
Water Polo - Women's Water Polo Results
Gold Netherlands
Silver United States
Bronze Australia
4 Hungary
5 China
6 Italy
7 Russia
8 Greece
Complete women's water polo results
Wrestling - Men's Freestyle 120kg Results
Gold Artur Taymazov, Uzbekistan
Silver Bakhtiar Akhmedov, Russia
Bronze Marid Mutalimov, Kazakhstan
Bronze David Musulbes, Slovakia
5 Fardin Masoumi, Iran
5 Disney Rodriguez, Cuba
7 Steven Mocco, United States
8 Otto Aubeli, Hungary
9 Mehmet Aydin Polatci, Turkey
10 Liang Lei, China
11 Ivan Ishchenko, Ukraine
12 Bartlomiej Bartnicki, Poland
13 Bozhidar Boyadzhiev, Bulgaria
14 Ali Isayev, Azerbaijan
15 Kim Jaegang, South Korea
16 Florian Temengil, Palau
17 Rajiv Tomar, India
18 Rares Daniel Chintoan, Romania
18 Wilson Siewari, Nigeria
20 Lawrence Langowski, Mexico
Complete men's freestyle 120kg results
Wrestling - Men's Freestyle 96kg Results
Gold Shirvani Muradov, Russia
Silver Taimuraz Tigiyev, Kazakhstan
Bronze George Gogshelidze, Georgia
Bronze Khetag Gazyumov, Azerbaijan
5 Georgii Tibilov, Ukraine
5 Michel Batista, Cuba
7 Kurban Kurbanov, Uzbekistan
8 Gergely Kiss, Hungary
9 Hakan Koc, Turkey
10 Saeid Abrahimi, Iran
11 Saleh Moustafa Emara, Egypt
12 Nicolae Ceban, Moldova
13 Stefan Kehrer, Germany
14 David Zilberman, Canada
15 Luis Felipe Vivenes, Venezuela
16 Aleksey Krupnyakov, Kyrgyzstan
17 Mateusz Gucman, Poland
18 Akesse Kouadio Vincent Aka, France
19 Daniel Cormier, United States
Complete men's freestyle 96kg results
Wrestling - Men's Freestyle 84kg Results
Gold Revazi Mindorashvili, Georgia
Silver Yusup Abdusalomov, Tajikistan
Bronze Georgi Ketoev, Russia
Bronze Taras Danko, Ukraine
5 Davyd Bichinashvili, Germany
5 Serhat Balci, Turkey
7 Nauruz Temrezov, Azerbaijan
8 Harutyun Yenokyan, Armenia
9 Zaurbek Sokhiev, Uzbekistan
10 Reineris Salas, Cuba
11 Reza Yazdani, Iran
12 Andy Hrovat, United States
13 Gennadiy Laliyev, Kazakhstan
14 Ying Wang, China
15 Travis Cross, Canada
16 Radoslaw Horbik, Poland
17 Chagnaadorj Ganzorig, Mongolia
18 Adnan Rhimi, Tunisia
19 Jarlis Mosquera, Colombia
20 Sandeep Kumar, Australia
Complete men's freestyle 84kg results
Baseball - Men's Baseball Results
August 21 - Semifinal - Match: 1
  South Korea 6
def Japan 2
Complete men's baseball results
Basketball - Women's Basketball Results
August 21 - Semifinal - Match: 1
  Australia 90
def China 56
August 21 - Semifinal - Match: 2
  United States 67
def Russia 52
Complete women's basketball results
Canoe - Sprint - Men's K2 500m Results
August 21 - Semifinal - Heat: 1
1 Canada 1:31.232
2 Poland 1:31.481
3 Denmark 1:31.796
4 Latvia 1:32.649
5 Lithuania 1:32.887
6 Kazakhstan 1:33.512
7 Australia 1:33.839
8 Finland 1:34.994
9 Venezuela 1:37.285
Complete men's k2 500m results
Canoe - Sprint - Men's C1 500m Results
August 21 - Semifinal - Heat: 1
1 Iurii Cheban, Ukraine 1:51.507
2 Mathieu Goubel, France 1:52.239
3 Li Qiang, China 1:52.887
4 Andreas Dittmer, Germany 1:53.182
5 Aldo Pruna, Cuba 1:53.809
6 Vadim Menkov, Uzbekistan 1:55.610
7 Nivalter Jesus, Brazil 1:56.139
8 Marian Ostrcil, Slovakia 1:58.401
9 Sean Pangelinan, Guam 2:17.940
August 21 - Semifinal - Heat: 2
1 Attila Sandor Vajda, Hungary 1:51.029
2 Florin Georgian Mironcic, Romania 1:51.535
3 Pawel Baraszkiewicz, Poland 1:51.744
4 Mark Oldershaw, Canada 1:52.649
5 Andreas Kiligkaridis, Greece 1:56.310
6 Mikelis Ezmalis, Latvia 1:56.907
7 Torsten Lachmann, Australia 1:59.119
8 Mikhail Yemelyanov, Kazakhstan 2:06.908
9 Calvin Mokoto, South Africa 2:12.226
Complete men's c1 500m results
Canoe - Sprint - Men's C2 500m Results
August 21 - Semifinal - Heat: 1
1 Romania 1:42.545
2 Bulgaria 1:42.891
3 Canada 1:42.921
4 Lithuania 1:43.299
5 Cuba 1:43.673
6 France 1:43.874
7 Kazakhstan 1:44.992
8 Hungary 1:45.032
9 Mexico 1:48.853
Complete men's c2 500m results
Canoe - Sprint - Women's K2 500m Results
August 21 - Semifinal - Heat: 1
1 Japan 1:43.541
2 Finland 1:44.624
3 Austria 1:44.834
4 Spain 1:45.313
5 Portugal 1:46.021
6 Italy 1:46.163
7 Slovakia 1:46.380
8 South Africa 1:47.018
9 Canada 1:47.510
Complete women's k2 500m results
Canoe - Sprint - Women's K1 500m Results
August 21 - Semifinal - Heat: 1
1 Inna Osypenko-Radomska, Ukraine 1:51.558
2 Lucy Wainwright, Great Britain 1:52.580
3 Jennifer Hodson, South Africa 1:53.209
4 Carrie Johnson, United States 1:53.721
5 Sofia Paldanius, Sweden 1:53.797
6 Teresa Portela, Portugal 1:54.831
7 Chantal Meek, Australia 1:54.876
8 Malgorzata Chojnacka, Poland 1:55.619
9 Zulmarys Sanchez, Venezuela 2:02.764
August 21 - Semifinal - Heat: 2
1 Zhong Hongyan, China 1:53.163
2 Yuliana Salakhova, Russia 1:53.603
3 Spela Ponomarenko, Slovenia 1:53.812
4 Anne Rikala, Finland 1:54.025
5 Erin Taylor, New Zealand 1:54.300
6 Maria Teresa Portela, Spain 1:54.981
7 Karen Furneaux, Canada 1:55.145
8 Henriette Engel Hansen, Denmark 1:55.960
9 Shinobu Kitamoto, Japan 2:01.105
Complete women's k1 500m results
Canoe - Sprint - Men's K1 500m Results
August 21 - Semifinal - Heat: 1
1 Adam van Koeverden, Canada 1:42.438
2 Anton Ryakhov, Russia 1:42.968
3 Ken Wallace, Australia 1:43.340
4 Shaun Rubenstein, South Africa 1:44.154
5 Emanuel Silva, Portugal 1:45.985
6 Rami Zur, United States 1:47.163
7 Manuel Cortina, Mexico 1:48.333
8 Jorge Garcia, Cuba 1:49.077
9 Assane Dame Fall, Senegal 2:04.633
August 21 - Semifinal - Heat: 2
1 Steven Ferguson, New Zealand 1:42.238
2 Anders Gustafsson, Sweden 1:42.409
3 Tim Brabants, Great Britain 1:42.530
4 Michele Zerial, Italy 1:42.931
5 Marek Twardowski, Poland 1:43.733
6 Jonas Ems, Germany 1:44.717
7 Miguel Antonio Correa, Argentina 1:46.422
8 Pan Yao, China 1:55.242
N/A Rudolf Berking-Williams, Samoa DNS
August 21 - Semifinal - Heat: 3
1 Stjepan Janic, Croatia 1:41.689
2 Eirik Verås Larsen, Norway 1:41.927
3 Akos Vereckei, Hungary 1:42.155
4 Michael Kolganov, Israel 1:43.145
5 Arnaud Hybois, France 1:43.559
6 Kasper Bleibach, Denmark 1:45.418
7 Dmitriy Torlopov, Kazakhstan 1:47.573
8 Phone Myint Tayzar, Burma (Myanmar) 1:55.300
9 Alcino Gomes da Silva, Sao Tome and Principe 2:06.288
Complete men's k1 500m results
Field Hockey - Men's Field Hockey Results
August 21 - Semifinal - Match: 1
  Germany 4
def Netherlands 3
August 21 - Semifinal - Match: 2
  Spain 3
def Australia 2
Complete men's field hockey results
Field Hockey - Women's Field Hockey Results
August 21 - Final - Classification 5/6
  Australia 2
def Great Britain 0
August 21 - Final - Classification 11/12
  South Africa 4
def New Zealand 1
Complete women's field hockey results
Modern Pentathlon - Women's Modern Pentathlon Results
August 21 - Shooting - Heat: 1
1 Belinda Schreiber, Switzerland 188
2 Monica Pinette, Canada 187
3 Anastasiya Samusevich, Belarus 187
4 Marlene Sanchez, Mexico 186
5 Omnia Abdel Khalek, Egypt 186
6 Heather Fell, Great Britain 185
7 Yane Marques, Brazil 185
8 Claudia Corsini, Italy 184
9 Aya Medany, Egypt 184
10 Paulina Boenisz, Poland 183
11 Xiu Xiu, China 183
12 Zsuzsanna Voros, Hungary 182
13 Hanna Arkhipenka, Belarus 180
14 Tatiana Muratova, Russia 179
15 Evdokia Grechishnikova, Russia 178
16 Kara Grant, Canada 178
17 Viktoria Tereshchuk, Ukraine 178
18 Katy Livingston, Great Britain 178
19 Chen Qian, China 177
20 Lena Schoneborn, Germany 177
21 Lucie Grolichova, Czech Republic 177
22 Amelie Caze, France 177
23 Galina Dolgushina, Kazakhstan 176
24 Donata Rimsaite, Lithuania 175
25 Laura Asadauskaite, Lithuania 175
26 Sylwia Czwojdzinska, Poland 174
27 Sara Bertoli, Italy 174
28 Sheila Taormina, United States 173
29 Margaux Isaksen, United States 171
30 Leila Gyenesei, Hungary 171
31 Rita Sanzagero, Guatemala 171
32 Lada Jiyenbalanova, Kazakhstan 170
33 Eva Trautmann, Germany 168
34 Yun Chorong, South Korea 166
35 Jelena Rublevska, Latvia 181
36 Angie Darby, Australia 164
August 21 - Fencing - Heat: 1
1 Lena Schoneborn, Germany 28,7
2 Jelena Rublevska, Latvia 27,8
3 Lucie Grolichova, Czech Republic 23,12
3 Galina Dolgushina, Kazakhstan 23,12
5 Viktoria Tereshchuk, Ukraine 22,13
5 Amelie Caze, France 22,13
5 Aya Medany, Egypt 22,13
5 Tatiana Muratova, Russia 22,13
9 Sylwia Czwojdzinska, Poland 21,14
9 Paulina Boenisz, Poland 21,14
11 Evdokia Grechishnikova, Russia 20,15
11 Heather Fell, Great Britain 20,15
11 Chen Qian, China 20,15
14 Xiu Xiu, China 19,16
14 Anastasiya Samusevich, Belarus 19,16
14 Yane Marques, Brazil 19,16
17 Belinda Schreiber, Switzerland 18,17
18 Marlene Sanchez, Mexico 17,18
18 Omnia Abdel Khalek, Egypt 17,18
18 Katy Livingston, Great Britain 17,18
18 Donata Rimsaite, Lithuania 17,18
22 Hanna Arkhipenka, Belarus 16,19
22 Yun Chorong, South Korea 16,19
24 Kara Grant, Canada 15,20
24 Zsuzsanna Voros, Hungary 15,20
24 Lada Jiyenbalanova, Kazakhstan 15,20
24 Margaux Isaksen, United States 15,20
28 Claudia Corsini, Italy 14,21
29 Leila Gyenesei, Hungary 13,22
29 Sara Bertoli, Italy 13,22
31 Laura Asadauskaite, Lithuania 12,23
31 Angie Darby, Australia 12,23
33 Monica Pinette, Canada 11,24
34 Eva Trautmann, Germany 9,26
35 Rita Sanzagero, Guatemala 7,28
36 Sheila Taormina, United States 4,31
Complete women's modern pentathlon results
Soccer - Women's Soccer Results
August 21 - Final - Gold Medal Match
  United States 1
def Brazil 0
August 21 - Final - Bronze Medal Match
  Germany 2
def Japan 0
Complete women's soccer results
Table Tennis - Women's Singles Table Tennis Results
August 21 - Semifinal - Match: 1
  Zhang Yining, China 4 (9, 11, 12, 11, 11)
def Jiawei Li, Singapore 1 (11, 8, 10, 8, 5)
August 21 - Semifinal - Match: 2
  Nan Wang, China 4 (3, 11, 4, 11, 11, 11)
def Guo Yue, China 2 (11, 8, 11, 7, 3, 6)
August 21 - Quarterfinal - Match: 1
  Zhang Yining, China 4 (13, 12, 14, 12, 13)
def Tian Wei Feng, Singapore 1 (11, 14, 12, 10, 11)
August 21 - Quarterfinal - Match: 2
  Jiawei Li, Singapore 4 (15, 11, 12, 13, 11)
def Chen Wang, United States 1 (13, 6, 10, 15, 4)
August 21 - Quarterfinal - Match: 3
  Nan Wang, China 4 (11, 11, 11, 11, 11)
def Ya Na Tie, Hong Kong 1 (5, 4, 13, 2, 4)
August 21 - Quarterfinal - Match: 4
  Guo Yue, China 4 (11, 16, 13, 11)
def Xue Wu, Dominican Republic 0 (5, 14, 11, 5)
Complete women's singles table tennis results
Table Tennis - Men's Singles Table Tennis Results
August 21 - Round 4 - Match: 1
  Hao Wang, China 4 (11, 9, 11, 11, 11)
def Yo Kan, Japan 1 (6, 11, 8, 5, 4)
August 21 - Round 4 - Match: 2
  Lai Chak Ko, Hong Kong 4 (11, 11, 11, 1, 11)
def Dimitrij Ovtcharov, Germany 1 (4, 7, 4, 11, 1)
August 21 - Round 4 - Match: 3
  Zoran Primorac, Croatia 4 (11, 11, 4, 8, 11, 11)
def Zi Yang, Singapore 2 (7, 7, 11, 11, 7, 6)
August 21 - Round 4 - Match: 4
  Jorgen Persson, Sweden 4 (7, 8, 11, 11, 11, 12, 11)
def Vladimir Samsonov, Belarus 3 (11, 11, 9, 13, 7, 10, 9)
August 21 - Round 4 - Match: 5
  Wang Liqin, China 4 (11, 11, 11, 11)
def Werner Schlager, Austria 0 (6, 4, 8, 2)
August 21 - Round 4 - Match: 6
  Rui Wu Tan, Croatia 4 (9, 11, 10, 11, 13, 11)
def Ching Li, Hong Kong 2 (11, 6, 12, 8, 11, 5)
August 21 - Round 4 - Match: 7
  Oh Sangeun, South Korea 4 (11, 11, 11, 8, 11)
def Timo Boll, Germany 1 (9, 4, 9, 11, 3)
August 21 - Round 4 - Match: 8
  Ma Lin, China 4 (11, 11, 11, 11)
def null Kreanga, Greece 0 (5, 5, 3, 7)
August 21 - Round 3 - Match: 1
  Hao Wang, China 4 (11, 11, 11, 11)
def Weixing Chen, Austria 0 (7, 7, 5, 5)
August 21 - Round 3 - Match: 2
  Yo Kan, Japan 4 (9, 11, 11, 14, 17)
def Alexey Smirnov, Russia 1 (11, 8, 9, 12, 15)
August 21 - Round 3 - Match: 3
  Dimitrij Ovtcharov, Germany 4 (8, 7, 11, 11, 11, 10, 11)
def Adrian Crisan, Romania 3 (11, 11, 7, 9, 6, 12, 8)
August 21 - Round 3 - Match: 4
  Lai Chak Ko, Hong Kong 4 (11, 11, 11, 4, 5, 12)
def Ryu Seungmin, South Korea 2 (7, 8, 6, 11, 11, 10)
August 21 - Round 3 - Match: 5
  Zi Yang, Singapore 4 (14, 7, 11, 7, 5, 11, 12)
def Chuang Chih-Yuan, Taiwan (Chinese Taipei) 3 (12, 11, 8, 11, 11, 7, 10)
August 21 - Round 3 - Match: 6
  Zoran Primorac, Croatia 4 (11, 9, 12, 10, 11, 13)
def Michael John Maze, Denmark 2 (8, 11, 10, 12, 7, 11)
August 21 - Round 3 - Match: 7
  Jorgen Persson, Sweden 4 (11, 11, 11, 9, 11)
def Yuk Cheung, Hong Kong 1 (9, 7, 4, 11, 2)
August 21 - Round 3 - Match: 8
  Vladimir Samsonov, Belarus 4 (15, 11, 11, 11)
def Christian Suss, Germany 0 (13, 6, 9, 4)
August 21 - Round 3 - Match: 9
  Wang Liqin, China 4 (11, 11, 11, 11)
def Lucjan Blaszczyk, Poland 0 (2, 6, 7, 8)
August 21 - Round 3 - Match: 10
  Werner Schlager, Austria 4 (10, 11, 6, 11, 9, 11, 11)
def Yoon Jaeyoung, South Korea 3 (12, 8, 11, 4, 11, 6, 8)
August 21 - Round 3 - Match: 11
  Rui Wu Tan, Croatia 4 (11, 14, 11, 11)
def Ning Gao, Singapore 0 (6, 12, 4, 7)
August 21 - Round 3 - Match: 12
  Ching Li, Hong Kong 4 (11, 11, 11, 9, 11)
def Jang Song Man, North Korea 1 (4, 9, 8, 11, 8)
August 21 - Round 3 - Match: 13
  Timo Boll, Germany 4 (13, 11, 11, 10, 11)
def Kim Hyok Bong, North Korea 1 (11, 3, 4, 12, 8)
August 21 - Round 3 - Match: 14
  Oh Sangeun, South Korea 4 (12, 15, 11, 11, 9, 9, 11)
def Segun Moses Toriola, Nigeria 3 (14, 13, 6, 5, 11, 11, 7)
August 21 - Round 3 - Match: 15
  null Kreanga, Greece 4 (9, 11, 11, 11, 11)
def Jun Mizutani, Japan 1 (11, 9, 4, 8, 3)
August 21 - Round 3 - Match: 16
  Ma Lin, China 4 (11, 11, 11, 9, 11)
def Bojan Tokic, Slovenia 1 (5, 6, 8, 11, 5)
Complete men's singles table tennis results
Taekwondo - Men's Under 80kg Results
August 21 - Round 1 - Match: 1
  Carlos Armando Vasquez Carvajal, Venezuela 5
def Lionel Baguissi, Gabon 0
August 21 - Round 1 - Match: 2
  Aaron Cook, Great Britain 7
def Anju Jason, Marshall Islands 1
August 21 - Round 1 - Match: 3
  Steven Lopez, United States 4
def Bahri Tanrikulu, Turkey 1
August 21 - Round 1 - Match: 4
  Mauro Sarmiento, Italy 4
def N'guessan Sebastien Konan, Ivory Coast 1
Complete men's under 80kg results
Taekwondo - Women's Under 67kg Results
August 21 - Round 1 - Match: 1
  Asuncion Ocasio Rodriguez, Puerto Rico 1
def Elisavet Mystakidou, Greece 1
August 21 - Round 1 - Match: 2
  Helena Fromm, Germany 6
def Mariama Dalanda Barry, Guinea 1
August 21 - Round 1 - Match: 3
  Karine Sergerie, Canada 1
def Tina Morgan, Australia 0
August 21 - Round 1 - Match: 4
  Vanina Paola Sanchez Beron, Argentina 4
def Sibel Guler, Turkey 0
August 21 - Round 1 - Match: 5
  Sandra Saric, Croatia 4
def Mary Antoinette Rivero, Philippines 1
August 21 - Round 1 - Match: 6
  Hwang Kyungseon, South Korea 5
def Sheikha Maitha Almaktoum, United Arab Emirates 1
August 21 - Round 1 - Match: 7
  Mouna Benabderrassoul, Morocco 3
def Yoriko Okamoto, Japan 0
August 21 - Round 1 - Match: 8
  Gwladys Patience Epangue, France 3
def Liya Nurkina, Kazakhstan 0
Complete women's under 67kg results
Team Handball - Women's Handball Results
August 21 - Semifinal - Match: 1
  Norway 29
def South Korea 28
August 21 - Semifinal - Match: 2
  Russia 22
def Hungary 20
August 21 - Classification - Match: 1
  China 20
def Sweden 19
August 21 - Classification - Match: 2
  France 36
def Romania 34
Complete women's handball results
Track and Field - Men's Decathlon Results
August 21 - Shot Put
1 Alexander Pogorelov, Russia 16.53
2 Bryan Clay, United States 16.27
3 Aleksey Drozdov, Russia 16.26
4 Hadi Sepehrzad, Iran 16.02
5 Yordani Garcia, Cuba 15.82
6 Aliaksandr Parkhomenka, Belarus 15.49
7 Alexey Sysoev, Russia 15.42
8 Romain Barras, France 15.42
9 Oleksiy Kasyanov, Ukraine 15.15
10 Maurice Smith, Jamaica 15.09
11 Jangy Addy, Liberia 14.91
12 Mikalai Shubianok, Belarus 14.88
13 Hans Van Alphen, Belgium 14.86
14 Janis Karlivans, Latvia 14.85
15 Andres Raja, Estonia 14.79
16 Roman Sebrle, Czech Republic 14.78
17 Leonel Suarez, Cuba 14.49
18 Andrei Krauchanka, Belarus 14.39
19 Mikk Pahapill, Estonia 14.36
20 Pavel Andreev, Uzbekistan 14.15
21 Massimo Bertocchi, Canada 14.10
22 Frederic Xhonneux, Belgium 13.99
23 Slaven Dizdarevic, Slovakia 13.97
24 Eugene Martineau, Netherlands 13.78
25 Mikko Halvari, Finland 13.72
26 Michael Schrader, Germany 13.67
27 David Gomez, Spain 13.58
28 Arthur Abele, Germany 13.55
29 Vitaliy Smirnov, Uzbekistan 13.51
30 Trey Hardee, United States 13.49
31 Victor Covalenco, Moldova 13.44
32 Qi Haifeng, China 13.40
33 Andre Niklaus, Germany 13.23
34 Gonzalo Barroilhet, Chile 13.23
35 Damjan Sitar, Slovenia 12.41
36 Daniel Awde, Great Britain 12.03
N/A Carlos Chinin, Brazil NM
N/A Tom Pappas, United States DNS
N/A Dmitriy Karpov, Kazakhstan DNS
N/A Attila Zsivoczky-Pandel, Hungary DNS
Complete men's decathlon results
Track and Field - Women's 1500m Results
August 21 - Round 1 - Heat: 1
1 Maryam Yusuf Jamal, Brunei Darussalam 4:05.14
2 Natalia Rodriguez, Spain 4:05.30
3 Siham Hilali, Morocco 4:05.36
4 Anna Mishchenko, Ukraine 4:05.61
5 Sarah Jamieson, Australia 4:06.64
6 Stephanie Twell, Great Britain 4:06.68
7 Anna Jakubczak-Pawelec, Poland 4:07.33
8 Christin Wurth, United States 4:09.70
9 Irene Jelagat, Kenya 4:09.92
10 Konstantina Efentaki, Greece 4:15.02
11 Nahida Touhami, Algeria 4:18.99
August 21 - Round 1 - Heat: 2
1 Iryna Lishchynska, Ukraine 4:13.60
2 Iris Maria Fuentes Pila, Spain 4:14.10
3 Btissam Lakhouad, Morocco 4:14.34
4 Susan Scott, Great Britain 4:14.66
5 Viola Kibiwott, Kenya 4:15.62
6 Gelete Burka Bati, Ethiopia 4:15.77
7 Agnes Maryna Samaria, Namibia 4:15.80
8 Erin Donohue, United States 4:16.05
9 Lisa Corrigan, Australia 4:16.32
10 Lidia Chojecka, Poland 4:19.57
11 Domingas Togna, Guinea-Bissau 5:05.76
August 21 - Round 1 - Heat: 3
1 Nancy Langat, Kenya 4:03.02
2 Nataliya Tobias, Ukraine 4:03.19
3 Lisa Dobriskey, Great Britain 4:03.22
4 Shannon Rowbury, United States 4:03.89
5 Anna Alminova, Russia 4:04.66
6 Sylwia Ejdys, Poland 4:08.37
7 Rene Kalmer, South Africa 4:08.41
8 Sonja Roman, Slovenia 4:08.52
9 Liu Qing, China 4:09.27
10 Meskerem Assefa Wondimagegn, Ethiopia 4:10.04
11 Bouchra Chaabi, Morocco 4:19.89
Complete women's 1500m results
Track and Field - Men's 4x100m Relay Results
August 21 - Round 1
1 Trinidad and Tobago 38.26
2 Jamaica 38.31
3 Japan 38.52
4 Canada 38.77
5 Netherlands 38.87
6 Germany 38.93
7 Brazil 39.01
8 China 39.13
9 Thailand 39.40
10 France 39.53
N/A Nigeria DNF
N/A United States DNF
N/A Italy DQ
N/A Great Britain DQ
N/A Italy DQ
N/A Nigeria DNF
N/A Great Britain DQ
N/A Nigeria DNF
N/A United States DNF
N/A Italy DQ
N/A Poland DNF
N/A South Africa DNF
N/A Poland DNF
N/A South Africa DNF
N/A United States DNF
N/A South Africa DNF
N/A Poland DNF
Complete men's 4x100m relay results
Track and Field - Women's 4x100m Relay Results
August 21 - Round 1
1 Jamaica 42.24
2 Russia 42.87
3 Belgium 42.92
4 Great Britain 43.02
5 Brazil 43.38
6 Nigeria 43.43
7 Poland 43.47
8 Germany 43.59
9 Belarus 43.69
10 China 43.78
11 Thailand 44.38
N/A France DNF
N/A Trinidad and Tobago DNF
N/A Italy DQ
N/A Ukraine DQ
N/A United States DQ
N/A Trinidad and Tobago DNF
N/A France DNF
N/A Ukraine DQ
N/A United States DQ
N/A Trinidad and Tobago DNF
Complete women's 4x100m relay results
Track and Field - Men's 800m Results
August 21 - Semifinal
1 Alfred Kirwa Yego, Kenya 1:44.73
2 Ismail Ahmed, Sudan 1:44.91
3 Yusuf Saad Kamel, Brunei Darussalam 1:44.95
4 Nadjim Manseur, Algeria 1:45.54
5 Nabil Madi, Algeria 1:45.63
6 Gary Reed, Canada 1:45.85
7 Boaz Lalang, Kenya 1:45.87
8 Manuel Olmedo, Spain 1:45.91
9 Sajad Moradi, Iran 1:46.08
10 Wilfred Kipkemboi Bungei, Kenya 1:46.23
11 Mbulaeni Mulaudzi, South Africa 1:46.24
12 Belal Mansoor Ali, Brunei Darussalam 1:46.37
13 Antonio Reina, Spain 1:46.40
13 Yeimer Lopez, Cuba 1:46.40
15 Yury Borzakovskiy, Russia 1:46.53
16 Amine Laalou, Morocco 1:46.74
17 Nicholas Symmonds, United States 1:46.96
18 Fabiano Pecanha, Brazil 1:47.07
19 Mohammed Obaid A Alsalhi, Saudi Arabia 1:47.14
20 Marcin Lewandowski, Poland 1:47.24
21 Mohammad Alazemi, Kuwait 1:47.65
22 Michael Rimmer, Great Britain 1:48.07
23 Abraham Chepkirwok, Uganda 1:49.16
24 Abubaker Kaki, Sudan 1:49.19
Complete men's 800m results
Volleyball - Women's Volleyball Results
August 21 - Semifinal - Match: 1
  United States 3(25,25,25)
def Cuba 0(20,16,17)
August 21 - Semifinal - Match: 2
  Brazil 3(27,25,25)
def China 0(25,22,14)
Complete women's volleyball results
Water Polo - Men's Water Polo Results
August 21 - Final - Classification 11/12
  Canada 8
def China 7
August 21 - Classification - Match: 1
  Australia 17
def Italy 16
Complete men's water polo results