2008 Summer Olympics Results - Canoe - Sprint

Canoe - Sprint - Men's K2 500m Results
August 23
Gold Spain (Saul Craviotto, Carlos Perez) 1:28.736
Silver Germany (Ronald Rauhe, Tim Wieskotter) 1:28.827
Bronze Belarus (Raman Piatrushenka, Vadzim Makhneu) 1:30.005
4 Hungary (Zoltán Kammerer, Gabor Kucsera) 1:30.285
5 Denmark (Kim Wraae Knudsen, Rene Holten Poulsen) 1:30.569
6 Canada (Andrew Willows, Richard Jr Dober) 1:30.857
7 France (Vincent Lecrubier, Sebastien Jouve) 1:31.312
8 Poland (Marek Twardowski, Adam Wysocki) 1:31.869
9 Italy (Andrea Facchin, Antonio Massimiliano Scaduto) 1:31.934
Complete men's k2 500m results
Canoe - Sprint - Men's C1 500m Results
August 23
Gold Maxim Opalev, Russia 1:47.140
Silver David Cal, Spain 1:48.397
Bronze Iurii Cheban, Ukraine 1:48.766
4 Mathieu Goubel, France 1:49.056
5 Aliaksandr Zhukovski, Belarus 1:49.092
6 Li Qiang, China 1:49.287
7 Florin Georgian Mironcic, Romania 1:49.861
8 Pawel Baraszkiewicz, Poland 1:50.048
9 Attila Sandor Vajda, Hungary 1:50.156
Complete men's c1 500m results
Canoe - Sprint - Men's C2 500m Results
August 23
Gold China (Meng Guanliang, Yang Wenjun) 1:41.025
Silver Russia (Alexandre Kostoglod, Sergey Ulegin) 1:41.282
Bronze Germany (Christian Gille, Thomasz Wylenzek) 1:41.964
4 Belarus (Aliaksandr Bahdanovich, Andrei Bahdanovich) 1:41.996
5 Canada (Gabriel Beauchesne-Sevigny, Andrew Russell) 1:42.450
6 Romania (Andrei Cuculici, Iosif Chirila) 1:43.195
7 Bulgaria (Adnan Aliev, Deyan Georgiev) 1:43.971
8 Ukraine (Maksym Prokopenko, Sergiy Bezuglyy) 1:44.157
9 Poland (Daniel Jedraszko, Roman Rynkiewicz) 1:44.389
Complete men's c2 500m results
Canoe - Sprint - Women's K2 500m Results
August 23
Gold Hungary (Katalin Kovacs, Natasa Janic) 1:41.308
Silver Poland (Aneta Konieczna, Beata Mikolajczyk) 1:42.092
Bronze France (Marie Delattre, Anne-Laure Viard) 1:42.128
4 Germany (Fanny Fischer, Nicole Reinhardt) 1:42.899
5 Japan (Shinobu Kitamoto, Mikiko Takeya) 1:43.291
6 Australia (Lyndsie Fogarty, Hannah Davis) 1:43.969
7 Finland (Jenni Mikkonen, Anne Rikala) 1:44.176
8 Czech Republic (Jana Blahova, Michala Mruzkova) 1:44.870
9 Austria (Yvonne Schuring, Viktoria Schwarz) 1:44.965
Complete women's k2 500m results
Canoe - Sprint - Women's K1 500m Results
August 23
Gold Inna Osypenko-Radomska, Ukraine 1:50.673
Silver Josefa Idem, Italy 1:50.677
Bronze Katrin Wagner-Augustin, Germany 1:51.022
4 Katalin Kovacs, Hungary 1:51.139
5 Zhong Hongyan, China 1:52.220
6 Spela Ponomarenko, Slovenia 1:52.363
7 Lucy Wainwright, Great Britain 1:53.102
8 Jennifer Hodson, South Africa 1:53.353
9 Yuliana Salakhova, Russia 1:53.973
Complete women's k1 500m results
Canoe - Sprint - Men's K1 500m Results
August 23
Gold Ken Wallace, Australia 1:37.252
Silver Adam van Koeverden, Canada 1:37.630
Bronze Tim Brabants, Great Britain 1:37.671
4 Eirik Verĺs Larsen, Norway 1:37.949
5 Anton Ryakhov, Russia 1:38.187
6 Akos Vereckei, Hungary 1:38.318
7 Anders Gustafsson, Sweden 1:38.447
8 Steven Ferguson, New Zealand 1:38.512
9 Stjepan Janic, Croatia 1:38.729
Complete men's k1 500m results
Canoe - Sprint - Men's K1 1000m Results
August 22
Gold Tim Brabants, Great Britain 3:26.323
Silver Eirik Verĺs Larsen, Norway 3:27.342
Bronze Ken Wallace, Australia 3:27.485
4 Ben Fouhy, New Zealand 3:29.193
5 Max Hoff, Germany 3:29.391
6 Markus Oscarsson, Sweden 3:30.198
7 Stjepan Janic, Croatia 3:30.495
8 Adam van Koeverden, Canada 3:31.793
9 Zoltan Benko, Hungary 3:32.120
Complete men's k1 1000m results
Canoe - Sprint - Men's K2 1000m Results
August 22
Gold Germany (Andreas Ihle, Martin Hollstein) 3:11.809
Silver Denmark (Kim Wraae Knudsen, Rene Holten Poulsen) 3:13.580
Bronze Italy (Andrea Facchin, Antonio Massimiliano Scaduto) 3:14.750
4 Poland (Adam Seroczynski, Mariusz Kujawski) 3:14.828
5 Hungary (Zoltán Kammerer, Gabor Kucsera) 3:15.049
6 New Zealand (Steven Ferguson, Mike Walker) 3:15.329
7 France (Philippe Colin, Cyrille Carre) 3:16.532
8 Latvia (Krists Straume, Kristaps Zalupe) 3:19.387
9 China (Shen Jie, Huang Zhipeng) 3:22.058
Complete men's k2 1000m results
Canoe - Sprint - Men's K4 1000m Results
August 22
Gold Belarus (Raman Piatrushenka, Aliaksei Abalmasau, Vadzim Makhneu, Artur Litvinchuk) 2:55.714
Silver Slovakia (Michal Riszdorfer, Richard Riszdorfer, Erik Vlcek, Juraj Tarr) 2:56.593
Bronze Germany (Lutz Altepost, Bjorn Holger Goldschmidt, Norman Brockl, Torsten Eckbrett) 2:56.676
4 Italy (Antonio Rossi, Luca Piemonte, Alberto Ricchetti, Franco Benedini) 2:57.626
5 Hungary (Istvan Bee, Akos Vereckei, Gabor Bozsik, Marton Sik) 2:59.009
6 Poland (Tomasz Mendelski, Marek Twardowski, Adam Wysocki, Pawel Baumann) 2:59.505
7 China (Lin Miao, Zhou Peng, Li Zhen, Liu Haitao) 3:00.078
8 Russia (Konstantin Vishnyakov, Anton Vasilyev, Evgueni Salakhov, Ilya Medvedev) 3:00.654
9 Canada (Angus Mortimer, Rhys Hill, Chris Pellini, Brady Reardon) 3:01.630
Complete men's k4 1000m results
Canoe - Sprint - Men's C1 1000m Results
August 22
Gold Attila Sandor Vajda, Hungary 3:50.467
Silver David Cal, Spain 3:52.751
Bronze Thomas Hall, Canada 3:53.653
4 Vadim Menkov, Uzbekistan 3:54.237
5 Aliaksandr Zhukovski, Belarus 3:55.645
6 Florin Georgian Mironcic, Romania 3:57.876
7 Mathieu Goubel, France 3:57.889
8 Andreas Dittmer, Germany 3:57.894
9 Aldo Pruna, Cuba 3:59.087
Complete men's c1 1000m results
Canoe - Sprint - Women's K4 500m Results
August 22
Gold Germany (Katrin Wagner-Augustin, Fanny Fischer, Nicole Reinhardt, Conny Wassmuth) 1:32.231
Silver Hungary (Katalin Kovacs, Natasa Janic, Danuta Kozak, Gabriella Szabo) 1:32.971
Bronze Australia (Chantal Meek, Lisa Oldenhof, Lyndsie Fogarty, Hannah Davis) 1:34.704
4 Poland (Edyta Dzieniszewska, Aneta Konieczna, Dorota Kuczkowska, Beata Mikolajczyk) 1:34.752
5 Spain (Beatriz Manchon, Jana Smidakova, Maria Teresa Portela, Sonia Molanes) 1:35.366
6 Japan (Shinobu Kitamoto, Yumiko Suzuki, Mikiko Takeya, Ayaka Kuno) 1:36.465
7 South Africa (Nicola Mocke, Michele Eray, Carol Joyce, Jennifer Hodson) 1:36.724
8 Italy (Alice Fagioli, Alessandra Galiotto, Stefania Cicali, Fabiana Sgroi) 1:36.770
9 China (Zhong Hongyan, Yu Lamei, Liang Peixing, Xu Yaping) 1:37.418
Complete women's k4 500m results
Canoe - Sprint - Men's C2 1000m Results
August 22
Gold Belarus (Aliaksandr Bahdanovich, Andrei Bahdanovich) 3:36.365
Silver Germany (Christian Gille, Thomasz Wylenzek) 3:36.588
Bronze Hungary (Gyorgy Kozmann, Tamas Kiss) 3:40.258
4 Romania (Niculae Flocea, Constantin Ciprian Popa) 3:40.342
5 China (Zhang Zhiwu, Chen Zhongyun) 3:40.593
6 Canada (Gabriel Beauchesne-Sevigny, Andrew Russell) 3:41.165
7 Poland (Pawel Baraszkiewicz, Wojciech Tyszynski) 3:42.845
8 Russia (Alexandre Kostoglod, Sergey Ulegin) 3:44.669
9 Cuba (Karel Aguilar, Serguey Torres) 3:48.877
Complete men's c2 1000m results
Complete results