2008 Summer Olympics Results - Track and Field

Track and Field - Women's 4x400m Relay Results
August 23
Gold United States (Allyson Felix, Sanya Richards, Monique Henderson, Mary Wineberg) 3:18.54
Silver Russia (Yulia Gushchina, Tatiana Firova, Liudmila Litvinova, Anastasiya Kapachinskaya) 3:18.82
Bronze Jamaica (Shereefa Lloyd, Novelene Williams, Shermaine Williams, Rosemarie Whyte) 3:20.40
4 Belarus (Ilona Usovich, Sviatlana Usovich, Iryna Khliustava, Anna Kozak) 3:21.85
5 Great Britain (Kelly Sotherton, Christine Ohuruogu, Marilyn Okoro, Nicola Sanders) 3:22.68
6 Cuba (Zulia Calatayud, Indira Terrero, Roxana Diaz, Susana Clement) 3:23.21
7 Nigeria (Joy Amechi Eze, Folashade Abugan, Oluoma Nwoke, Ajoke Odumosu) 3:23.74
8 Germany (Jonna Valesca Tilgner, Claudia Hoffmann, Sorina Nwachukwu, Florence Ekpo-Umoh) 3:28.45
Complete women's 4x400m relay results
Track and Field - Men's 5000m Results
August 23
Gold Kenenisa Bekele Beyecha, Ethiopia 12:57.82, Olympic Record
Silver Eliud Kipchoge, Kenya 13:02.80
Bronze Edwin Cheruiyot Soi, Kenya 13:06.22
4 Moses Ndiema Kipsiro, Uganda 13:10.56
5 Abreham Cherkos Feleke, Ethiopia 13:16.46
6 Tariku Bekele Beyecha, Ethiopia 13:19.06
7 Juan Luis Barrios, Mexico 13:19.79
8 James Kwalia C Kurui, Qatar 13:23.48
9 Bernard Lagat, United States 13:26.89
10 Kidane Tadesse Habtesilase, Eritrea 13:28.40
11 Aelemayehu Bezabeh, Spain 13:30.48
12 Thomas Pkemei, Kenya 13:31.34
13 Matt Tegenkamp, United States 13:33.13
14 Jesus Espana, Spain 13:55.94
N/A Alistair Cragg, Ireland DNF
Complete men's 5000m results
Track and Field - Women's 1500m Results
August 23
Gold Nancy Langat, Kenya 4:00.23
Silver Iryna Lishchynska, Ukraine 4:01.63
Bronze Nataliya Tobias, Ukraine 4:01.78
4 Lisa Dobriskey, Great Britain 4:02.10
5 Maryam Yusuf Jamal, Brunei Darussalam 4:02.71
6 Natalia Rodriguez, Spain 4:03.19
7 Shannon Rowbury, United States 4:03.58
8 Iris Maria Fuentes Pila, Spain 4:04.86
9 Anna Mishchenko, Ukraine 4:05.13
10 Siham Hilali, Morocco 4:05.57
11 Anna Alminova, Russia 4:06.99
12 Btissam Lakhouad, Morocco 4:07.25
Complete women's 1500m results
Track and Field - Men's 4x400m Relay Results
August 23
Gold United States (Angelo Taylor, Jeremy Wariner, LaShawn Merritt, David Neville) 2:55.39, Olympic Record
Silver Bahamas (Chris Brown, Michael Mathieu, Andretti Bain, Andrae Williams) 2:58.03
Bronze Russia (Denis Alexeev, Maksim Dyldin, Vladislav Frolov, Anton Kokorin) 2:58.06
4 Great Britain (Michael Bingham, Martyn Rooney, Andrew Steele, Rob Tobin) 2:58.81
5 Belgium (Cedric Van Branteghem, Jonathan Borlee, Kevin Borlee, Arnaud Ghislain) 2:59.37
6 Australia (John Steffensen, Clinton Hill, Joel Milburn, Sean Wroe) 3:00.02
7 Poland (Piotr Klimczak, Marek Plawgo, Piotr Kedzia, Rafal Wieruszewski) 3:00.32
8 Jamaica (Michael Blackwood, Lansford Spence, Ricardo Chambers, Sanjay Ayre) 3:01.45
Complete men's 4x400m relay results
Track and Field - Men's Javelin Throw Results
August 23
Gold Andreas Thorkildsen, Norway 90.57, Olympic Record
Silver Ainars Kovals, Latvia 86.64
Bronze Tero Pitkamaki, Finland 86.16
4 Tero Jarvenpaa, Finland 83.95
5 Teemu Wirkkala, Finland 83.46
6 Jarrod Bannister, Australia 83.45
7 Ilya Korotkov, Russia 83.15
8 Vladzimir Kazlou, Belarus 82.06
9 Vadims Vasilevskis, Latvia 81.32
10 Scott Russell, Canada 80.90
11 Magnus Arvidsson, Sweden 80.16
12 Vitezslav Vesely, Czech Republic 76.76
Complete men's javelin throw results
Track and Field - Women's High Jump Results
August 23
Gold Tia Hellebaut, Belgium 2.05
Silver Blanka Vlasic, Croatia 2.05
Bronze Anna Chicherova, Russia 2.03
4 Elena Slesarenko, Russia 2.01
5 Vita Palamar, Ukraine 1.99
6 Chaunte Howard, United States 1.99
7 Ariane Friedrich, Germany 1.96
7 Ruth Beitia, Spain 1.96
9 Emma Green, Sweden 1.96
10 Antonietta Di Martino, Italy 1.93
10 Marina Aitova, Kazakhstan 1.93
12 Iva Strakova, Czech Republic 1.93
12 Vita Styopina, Ukraine 1.93
14 Svetlana Shkolina, Russia 1.93
15 Romana Dubnova, Czech Republic 1.89
Complete women's high jump results
Track and Field - Men's Marathon Results
August 23
Gold Samuel Kamau, Kenya 2h06:32, Olympic Record
Silver Jaouad Gharib, Morocco 2h07:16
Bronze Tsegaye Kebede Wordofa, Ethiopia 2h10:00
4 Deriba Merga Ejigu, Ethiopia 2h10:21
5 Martin Lel, Kenya 2h10:24
6 Viktor Rothlin, Switzerland 2h10:35
7 Gashaw Melese Asfaw, Ethiopia 2h10:52
8 Yared Asmerom Tesfit, Eritrea 2h11:11
9 Dathan Ritzenhein, United States 2h11:59
10 Ryan Hall, United States 2h12:33
11 Mike Fokoroni, Zimbabwe 2h13:17
12 Stefano Baldini, Italy 2h13:25
13 Tsuyoshi Ogata, Japan 2h13:26
14 Grigoriy Andreev, Russia 2h13:33
15 Ruggero Pertile, Italy 2h13:39
16 Jose Manuel Martinez, Spain 2h14:00
17 Francis Kirwa, Finland 2h14:22
18 Lee Myongseung, South Korea 2h14:37
19 Janne Holmen, Finland 2h14:44
20 Abderrahim Goumri, Morocco 2h15:00
21 Alexandre Sokolov, Russia 2h15:57
22 Brian Sell, United States 2h16:07
23 Ottaviano Andriani, Italy 2h16:10
24 Dan Robinson, Great Britain 2h16:14
25 Deng Haiyang, China 2h16:17
26 Abderrahime Bouramdane, Morocco 2h17:42
27 Vasyl Matviychuk, Ukraine 2h17:50
28 Lee Bongju, South Korea 2h17:56
29 Oleg Kulkov, Russia 2h18:11
30 Paulo Gomes, Portugal 2h18:15
31 Alex Malinga, Uganda 2h18:26
32 Carlos Cordero, Mexico 2h18:40
33 Ri Kum Song, North Korea 2h19:08
34 Henryk Szost, Poland 2h19:43
35 Amado Garcia, Guatemala 2h20:15
36 Yonas Kifle Andebrhan, Eritrea 2h20:23
37 Kamar, Brunei Darussalam 2h20:24
38 Jose Sousa, Brazil 2h20:25
39 Kamiel Maase, Netherlands 2h20:30
40 Pak Song Chol, North Korea 2h21:16
41 Iaroslav Musinschi, Moldova 2h21:18
42 Kim Il Nam, North Korea 2h21:51
43 Juan Carlos Cardona, Colombia 2h21:57
44 Hendrick Ramaala, South Africa 2h22:43
45 Arjun Basnet, Nepal 2h23:09
46 Helder Ornelas, Portugal 2h23:20
47 Procopio Franco, Mexico 2h23:24
48 Nelson Cruz, Cape Verde 2h23:47
49 Roberto Echeverria, Chile 2h23:54
50 Kim Yiyong, South Korea 2h23:57
51 Li Zhuhong, China 2h24:08
52 Ser-Od Bat-Ochir, Mongolia 2h24:19
53 Norman Dlomo, South Africa 2h24:28
54 Arkadiusz Sowa, Poland 2h24:48
55 Samson Ramadhani Nyonyi, Tanzania 2h25:03
56 Ndabili Bashingili, Botswana 2h25:11
57 Simon Munyutu, France 2h25:50
58 Antoni Bernado Planas, Andorra 2h26:29
59 Wu Wen-Chien, Taiwan (Chinese Taipei) 2h26:55
60 Lee Troop, Australia 2h27:17
61 Constantino Leon, Peru 2h28:04
62 Goran Stojiljkovic, Montenegro Republic 2h28:14
63 Alfredo Arevalo, Guatemala 2h28:26
64 Yousf Othman Qader, Qatar 2h28:40
65 Franklin Tenorio, Ecuador 2h29:05
66 Francisco Bautista, Mexico 2h29:28
67 Roman Kejzar, Slovenia 2h29:37
68 Joachim Nshimirimana, Burundi 2h29:55
69 Seteng Ayele, Israel 2h30:07
70 Takhir Mamashayev, Kazakhstan 2h30:26
71 Abdil Ceylan, Turkey 2h31:43
72 Jose Rios, Spain 2h32:35
73 Bunting Hem, Cambodia 2h33:32
74 Marcel Tschopp, Liechtenstein 2h35:06
75 Pavel Loskutov, Estonia 2h39:01
76 Atsushi Satoh, Japan 2h41:08
N/A Andrei Gordeev, Belarus DNF
N/A Marilson Santos, Brazil DNF
N/A Franck Almeida, Brazil DNF
N/A Martin Fagan, Ireland DNF
N/A Satoshi Osaki, Japan DNS
N/A Luke Kibet, Kenya DNF
N/A Julio Rey, Spain DNF
N/A Olexandr Kuzin, Ukraine DNF
N/A Oleksandr Sitkovskyy, Ukraine DNF
N/A Luis Heberto Fonseca, Venezuela DNF
N/A Joao Baptista Ntyamba, Angola DNF
N/A Abdulhaq Zakaria, Brunei Darussalam DNF
N/A Al Mustapha Riyadh, Brunei Darussalam DNF
N/A Tesfayohannes Mesfn Fissehatsion, Eritrea DNF
N/A Ali El Zaidi, Libya DNF
N/A Moses Moeketsi, Lesotho DNF
N/A Clement Mabuthile, Lesotho DNF
N/A Simon Tsotang, Lesotho DNF
N/A Mubarak Hassan Shami, Qatar DNF
N/A Musenduki Mohamedi Ikoki, Tanzania DNS
N/A Getuli Bayo Amnaay, Tanzania DNF
N/A Augusto Ramos Soares, Timor-Leste DNS
Complete men's marathon results
Track and Field - Men's 800m Results
August 23
Gold Wilfred Kipkemboi Bungei, Kenya 1:44.65
Silver Ismail Ahmed, Sudan 1:44.70
Bronze Alfred Kirwa Yego, Kenya 1:44.82
4 Gary Reed, Canada 1:44.94
5 Yusuf Saad Kamel, Brunei Darussalam 1:44.95
6 Yeimer Lopez, Cuba 1:45.88
7 Nabil Madi, Algeria 1:45.96
8 Nadjim Manseur, Algeria 1:47.19
Complete men's 800m results
Track and Field - Women's Long Jump Results
August 22
Gold Maurren Higa Maggi, Brazil 7.04,+0.2
Silver Tatiana Lebedeva, Russia 7.03,+0.4
Bronze Blessing Okhagbare, Nigeria 6.91,+0.1
4 Chelsea Hammond, Jamaica 6.79,+0.2
5 Brittney Reese, United States 6.76,+0.4
6 Oxana Udmurtova, Russia 6.70,+0.6
7 Jade Johnson, Great Britain 6.64,+0.7
8 Grace Upshaw, United States 6.58,+0.4
9 Carolina Kluft, Sweden 6.49,+0.2
10 Tabia Charles, Canada 6.47,+0.5
11 Keila Costa, Brazil 6.43,+0.3
12 Funmilayo Jimoh, United States 6.29,+0.2
Complete women's long jump results
Track and Field - Men's Decathlon Results
August 22
Gold Bryan Clay, United States 8791
Silver Andrei Krauchanka, Belarus 8551
Bronze Leonel Suarez, Cuba 8527
4 Alexander Pogorelov, Russia 8328
5 Romain Barras, France 8253
6 Roman Sebrle, Czech Republic 8241
7 Oleksiy Kasyanov, Ukraine 8238
8 Andre Niklaus, Germany 8220
9 Maurice Smith, Jamaica 8205
10 Michael Schrader, Germany 8194
11 Mikk Pahapill, Estonia 8178
12 Aleksey Drozdov, Russia 8154
13 Andres Raja, Estonia 8118
14 Eugene Martineau, Netherlands 8055
15 Yordani Garcia, Cuba 7992
16 Mikalai Shubianok, Belarus 7906
17 Aliaksandr Parkhomenka, Belarus 7838
18 Qi Haifeng, China 7835
19 Massimo Bertocchi, Canada 7714
20 Jangy Addy, Liberia 7665
21 Daniel Awde, Great Britain 7516
22 Hadi Sepehrzad, Iran 7483
23 Damjan Sitar, Slovenia 7336
24 Slaven Dizdarevic, Slovakia 7021
25 David Gomez, Spain 6876
26 Mikko Halvari, Finland 6486
N/A Hans Van Alphen, Belgium DNF
N/A Frederic Xhonneux, Belgium DNF
N/A Carlos Chinin, Brazil DNF
N/A Gonzalo Barroilhet, Chile DNF
N/A Arthur Abele, Germany DNF
N/A Attila Zsivoczky-Pandel, Hungary DNF
N/A Dmitriy Karpov, Kazakhstan DNF
N/A Janis Karlivans, Latvia DNF
N/A Victor Covalenco, Moldova DNF
N/A Alexey Sysoev, Russia DNF
N/A Tom Pappas, United States DNF
N/A Trey Hardee, United States DNF
N/A Pavel Andreev, Uzbekistan DNF
N/A Vitaliy Smirnov, Uzbekistan DNF
Complete men's decathlon results
Track and Field - Women's 5000m Results
August 22
Gold Tirunesh Dibaba Kenene, Ethiopia 15:41.40
Silver Elvan Abeylegesse, Turkey 15:42.74
Bronze Meseret Defar Tola, Ethiopia 15:44.12
4 Sylvia Kibet, Kenya 15:44.96
5 Vivian Cheruiyot, Kenya 15:46.32
6 Lilia Shobukhova, Russia 15:46.62
7 Alemitu Bekele, Turkey 15:48.48
8 Meselech Melkamu Haileyesus, Ethiopia 15:49.03
9 Kara Goucher, United States 15:49.39
10 Shalane Flanagan, United States 15:50.80
11 Priscah Jepleting Cherono, Kenya 15:51.78
12 Gulnara Galkina-Samitova, Russia 15:56.97
13 Xue Fei, China 16:09.84
14 Jennifer Rhines, United States 16:34.63
15 Megan Metcalfe, Canada 17:06.82
Complete women's 5000m results
Track and Field - Men's 4x100m Relay Results
August 22
Gold Jamaica (Asafa Powell, Michael Frater, Usain Bolt, Nesta Carter) 37.10, Olympic Record, World Record
Silver Trinidad and Tobago (Marc Burns, Richard Thompson, Keston Bledman, Emmanuel Callender) 38.06
Bronze Japan (Shingo Suetsugu, Nobuharu Asahara, Shinji Takahira, Naoki Tsukahara) 38.15
4 Brazil (Sandro Viana, Bruno Barros, José Carlos Moreira, Vicente Lima) 38.24
5 Germany (Alexander Kosenkow, Till Helmke, Tobias Benjamin Unger, Martin Keller) 38.58
6 Canada (Pierre Browne, Anson Henry, Jared Connaughton, Hank Palmer) 38.66
7 Netherlands (Caimin Douglas, Maarten Heisen, Guus Hoogmoed, Patrick van Luijk) 45.81
N/A China (Zhang Peimeng, Wen Yongyi, Hu Kai, Lu Bin) DQ
N/A Netherlands (Caimin Douglas, Maarten Heisen, Guus Hoogmoed, Patrick van Luijk) DQ
Complete men's 4x100m relay results
Track and Field - Men's Pole Vault Results
August 22
Gold Steve Hooker, Australia 5.96, Olympic Record
Silver Evgeny Lukyanenko, Russia 5.85
Bronze Denis Yurchenko, Ukraine 5.70
4 Derek Miles, United States 5.70
5 Dmitriy Starodubtsev, Russia 5.70
6 Danny Ecker, Germany 5.70
7 Jerome Clavier, France 5.60
8 Raphael Holzdeppe, Germany 5.60
9 Igor Pavlov, Russia 5.60
10 Jan Kudlicka, Czech Republic 5.45
11 Przemyslaw Czerwinski, Poland 5.45
N/A Giuseppe Gibilisco, Italy NM
N/A Leonid Andreev, Uzbekistan NM
Complete men's pole vault results
Track and Field - Women's 4x100m Relay Results
August 22
Gold Russia (Yuliya Chermoshanskaya, Yulia Gushchina, Evgeniya Polyakova, Aleksandra Fedoriva) 42.31
Silver Belgium (Kim Gevaert, Olivia Borlee, Hanna Marien, Elodie Ouedraogo) 42.54
Bronze Nigeria (Damola Osayomi, Franca Idoko, Gloria Kemasuode, Halimat Oyinoza Ismaila) 43.04
4 Brazil (Lucimar Moura, Thaissa Presti, Rosangela Santos, Rosemar Coelho Neto) 43.14
5 Germany (Verena Sailer, Annett Mollinger, Cathleen Tschirch, Marion Wagner) 43.28
N/A Great Britain (Emma Ania, Jeanette Kwakye, Montell Douglas, Emily Freeman) DNF
N/A Jamaica (Sherone Simpson, Veronica Campbell, Shelly-Ann Frazer, Kerron Stewart) DNF
N/A Poland (Dorota Jedrusinska, Daria Korczynska, Ewelina Klocek, Joanna Henryka Kocielnik) DQ
Complete women's 4x100m relay results
Track and Field - Men's 50km Walk Results
August 21
Gold Alex Schwazer, Italy 3h37:09, Olympic Record
Silver Jared Tallent, Australia 3h39:27
Bronze Denis Nizhegorodov, Russia 3h40:14
4 Jesus Angel Garcia, Spain 3h44:08
5 Erik Tysse, Norway 3h45:08
6 Horacio Nava, Mexico 3h45:21
7 Yuki Yamazaki, Japan 3h45:47
8 Rafal Fedaczynski, Poland 3h46:51
9 Grzegorz Sudol, Poland 3h47:18
10 Luke Adams, Australia 3h47:45
11 Antonio Pereira, Portugal 3h48:12
12 Andre Hohne, Germany 3h49:52
13 Mikel Odriozola, Spain 3h51:30
14 Li Jianbo, China 3h52:20
15 Jarkko Kinnunen, Finland 3h52:25
16 Igors Kazakevics, Latvia 3h52:38
17 Si Tianfeng, China 3h52:58
18 Jesus Sanchez, Mexico 3h52:58
19 Marco De Luca, Italy 3h54:47
20 Antti Kempas, Finland 3h55:19
21 Zhao Chengliang, China 3h56:47
22 Luis Garcia, Guatemala 3h56:58
23 Ivan Flores, Mexico 3h58:04
24 Sergii Budza, Ukraine 3h58:21
25 Fausto Quinde, Ecuador 3h59:28
26 Santiago Perez, Spain 3h59:41
27 Oleksiy Shelest, Ukraine 3h59:46
28 Eddy Riva, France 4h00:49
29 Takayuki Tanii, Japan 4h01:37
30 Nenad Filipovic, Serbia Republic 4h02:16
31 Kim Dongyoung, South Korea 4h02:32
32 Tadas Suskevicius, Lithuania 4h02:45
33 Hatem Ghoula, Tunisia 4h03:47
34 Rodrigo Moreno, Colombia 4h03:52
35 Milos Batovsky, Slovakia 4h06:30
36 Xavier Moreno, Ecuador 4h07:04
37 Konstantinos Stefanopoulos, Greece 4h07:53
38 Timothy Berrett, Canada 4h08:18
39 Philip Dunn, United States 4h08:32
40 Augusto Cardoso, Portugal 4h09:00
41 Mario Santos Junior, Brazil 4h10:25
42 Ingus Janevics, Latvia 4h12:45
43 Andrei Stsepanchuk, Belarus 4h14:09
44 Jamie Costin, Ireland 4h15:16
45 Roman Bilek, Czech Republic 4h18:32
46 Zoltan Czukor, Hungary 4h20:07
47 Kazimir Verkin, Slovakia 4h21:26
N/A Adam Rutter, Australia DNF
N/A Yohan Diniz, France DNF
N/A Colin Griffin, Ireland DQ
N/A Diego Cafagna, Italy DQ
N/A Darius Skarnulis, Lithuania DQ
N/A Donatas Skarnulis, Lithuania DNF
N/A Trond Nymark, Norway DNF
N/A Artur Brzozowski, Poland DQ
N/A Igor Erokhin, Russia DNS
N/A Sergey Kirdyapkin, Russia DNF
N/A Peter Korcok, Slovakia DNF
N/A Oleksiy Kazanin, Ukraine DNF
N/A Salvador Mira, El Salvador DQ
N/A Joao Vieira, Portugal DNS
Complete men's 50km walk results
Track and Field - Women's 200m Results
August 21
Gold Veronica Campbell, Jamaica 21.74,+0.6
Silver Allyson Felix, United States 21.93,+0.6
Bronze Kerron Stewart, Jamaica 22.00,+0.6
4 Muna Lee, United States 22.01,+0.6
5 Marshevet Hooker, United States 22.34,+0.6
6 Sherone Simpson, Jamaica 22.36,+0.6
7 Debbie Ferguson, Bahamas 22.61,+0.6
8 Cydonie Mothersill, Cayman Islands 22.68,+0.6
Complete women's 200m results
Track and Field - Women's Javelin Throw Results
August 21
Gold Barbora Spotakova, Czech Republic 71.42
Silver Maria Abakumova, Russia 70.78
Bronze Christina Obergfoll, Germany 66.13
4 Goldie Sayers, Great Britain 65.75
5 Steffi Nerius, Germany 65.29
6 Osleydis Menendez, Cuba 63.35
7 Barbara Madejczyk, Poland 62.02
8 Kathrina Molitor, Germany 59.64
9 Mercedes Chilla, Spain 58.13
10 Lin Zhang, China 56.14
11 Sinta Ozolina, Latvia 53.38
12 Felicea Moldovan Tilea, Romania 53.04
Complete women's javelin throw results
Track and Field - Men's Triple Jump Results
August 21
Gold Nelson Evora, Portugal 17.67,+1.1
Silver Phillips Idowu, Great Britain 17.62,+0.9
Bronze Leevan Sands, Bahamas 17.59,+0.9
4 Arnie David Girat, Cuba 17.52,+0.2
5 Marian Oprea, Romania 17.22,-0.2
6 Jadel Gregorio, Brazil 17.20,+0.2
7 Onochie Achike, Great Britain 17.17,-0.2
8 Viktor Kuznyetsov, Ukraine 16.87,-0.3
9 Igor Spasovkhodskiy, Russia 16.79,-0.6
10 Li Yanxi, China 16.77,+1.2
11 Momchil Karailiev, Bulgaria 16.48,-0.2
12 Hector Fuentes, Cuba 16.28,-0.6
Complete men's triple jump results
Track and Field - Men's 400m Results
August 21
Gold LaShawn Merritt, United States 43.75
Silver Jeremy Wariner, United States 44.74
Bronze David Neville, United States 44.80
4 Chris Brown, Bahamas 44.84
5 Leslie Djhone, France 45.11
6 Martyn Rooney, Great Britain 45.12
7 Renny Quow, Trinidad and Tobago 45.22
8 Johan Wissman, Sweden 45.39
Complete men's 400m results
Track and Field - Men's 110m Hurdles Results
August 21
Gold Dayron Robles, Cuba 12.93,+0.1
Silver David Payne, United States 13.17,+0.1
Bronze David Oliver, United States 13.18,+0.1
4 Ladji Doucoure, France 13.24,+0.1
5 Artur Noga, Poland 13.36,+0.1
6 Maurice Wignall, Jamaica 13.46,+0.1
7 Richard Phillips, Jamaica 13.60,+0.1
8 Jackson Amadeo Quinonez, Spain 13.69,+0.1
Complete men's 110m hurdles results
Track and Field - Women's 400m Hurdles Results
August 20
Gold Melaine Walker, Jamaica 52.64
Silver Sheena Johnson, United States 53.70
Bronze Tasha Danvers, Great Britain 53.84
4 Anastasiya Rabchenyuk, Ukraine 53.96
5 Anna Jesien, Poland 54.29
6 Ekaterina Bikert, Russia 54.96
7 Zuzana Hejnova, Czech Republic 54.97
8 Tiffany Ross-Williams, United States 57.55
Complete women's 400m hurdles results
Track and Field - Women's 20km Walk Results
August 20
Gold Olga Kaniskina, Russia 1h26:31, Olympic Record
Silver Kjersti Tysse Platzer, Norway 1h27:07
Bronze Elisa Rigaudo, Italy 1h27:12
4 Liu Hong, China 1h27:17
5 Maria del Monte Vasco, Spain 1h27:25
6 Beatriz Pascual, Spain 1h27:44
7 Olive Loughnane, Ireland 1h27:45
8 Ana Cabecinha, Portugal 1h27:46
9 Athanasia Tsoumeleka, Greece 1h27:54
10 Vera Santos, Portugal 1h28:14
11 Ryta Turava, Belarus 1h28:26
12 Tatiana Sibileva, Russia 1h28:28
13 Shi Na, China 1h29:08
14 Mayumi Kawasaki, Japan 1h29:43
15 Sabine Zimmer, Germany 1h30:19
16 Sonata Milusauskaite, Lithuania 1h30:26
17 Vira Zozulya, Ukraine 1h30:31
18 Maria Jose Poves, Spain 1h30:52
19 Kristina Saltanovic, Lithuania 1h31:03
20 Jane Saville, Australia 1h31:17
21 Sylwia Korzeniowska, Poland 1h31:19
22 Johanna Jackson, Great Britain 1h31:33
23 Melanie Seeger, Germany 1h31:56
24 Ana Maria Groza, Romania 1h32:16
25 Evangelia Xynou, Greece 1h32:19
26 Sachiko Konishi, Japan 1h32:21
27 Zuzana Schindlerova, Czech Republic 1h32:57
28 Claire Woods, Australia 1h33:02
29 Kim Mijeong, South Korea 1h33:55
30 Svetlana Tolstaya, Kazakhstan 1h34:03
31 Joanne Dow, United States 1h34:15
32 Zuzana Malikova, Slovakia 1h34:33
33 Sniazhana Yurchanka, Belarus 1h35:33
34 Nadiia Borovska, Ukraine 1h35:50
35 Sandra Zapata, Colombia 1h36:18
36 Johana Ordonez, Ecuador 1h36:26
37 Tania Spindler, Brazil 1h36:46
38 Veronica Colindres, El Salvador 1h36:52
39 Edina Fusti, Hungary 1h37:03
40 Kellie Wapshott, Australia 1h37:59
41 Despoina Zapounidou, Greece 1h39:11
42 Jolanta Dukure, Latvia 1h41:03
43 Rosmeri Nunez, Guatemala 1h44:13
N/A Elena Ginko, Belarus DQ
N/A Yang Mingxia, China DQ
N/A Tatyana Kalmykova, Russia DQ
N/A Yu Fang Yuan, Malaysia DNF
N/A Susana Feitor, Portugal DNF
Complete women's 20km walk results
Track and Field - Men's 200m Results
August 20
Gold Usain Bolt, Jamaica 19.30,-0.9, Olympic Record, World Record
Silver Shawn Crawford, United States 19.96,-0.9
Bronze Walter Dix, United States 19.98,-0.9
4 Brian Dzingai, Zimbabwe 20.22,-0.9
5 Christian Malcolm, Great Britain 20.40,-0.9
6 Kim Collins, Saint Kitts and Nevis 20.59,-0.9
N/A Wallace Spearmon, United States DQ
N/A Churandy Martina, Netherlands Antilles DQ
Complete men's 200m results
Track and Field - Women's Hammer Throw Results
August 20
Gold Aksana Miankova, Belarus 76.34, Olympic Record
Silver Yipsi Moreno, Cuba 75.20
Bronze Zhang Wenxiu, China 74.32
4 Darya Pchelnik, Belarus 73.65
5 Manuela Montebrun, France 72.54
6 Anita Wlodarczyk, Poland 71.56
7 Clarissa Claretti, Italy 71.33
8 Martina Hrasnova, Slovakia 71.00
9 Betty Heidler, Germany 70.06
10 Elena Priyma, Russia 69.72
11 Styliani Papadopoulou, Greece 64.97
N/A Kamila Skolimowska, Poland NM
Complete women's hammer throw results
Track and Field - Women's 100m Hurdles Results
August 19
Gold Dawn Harper, United States 12.54,+0.1
Silver Sally Mclellan, Australia 12.64,+0.1
Bronze Priscilla Lopes-Schliep, Canada 12.64,+0.1
4 Damu Cherry, United States 12.65,+0.1
5 Delloreen Ennis-London, Jamaica 12.65,+0.1
6 Bridgitte Foster-Hylton, Jamaica 12.66,+0.1
7 Lolo Jones, United States 12.72,+0.1
8 Sarah Claxton, Great Britain 12.94,+0.1
Complete women's 100m hurdles results
Track and Field - Men's 1500m Results
August 19
Gold Rasheed Ramzi, Brunei Darussalam 3:32.94
Silver Asbel Kiprop, Kenya 3:33.11
Bronze Nick Willis, New Zealand 3:34.16
4 Mehdi Baala, France 3:34.21
5 Juan Carlos Higuero, Spain 3:34.44
6 Abdalaati Iguider, Morocco 3:34.66
7 Juan Van Deventer, South Africa 3:34.77
8 Belal Mansoor Ali, Brunei Darussalam 3:35.23
9 Andrew Baddeley, Great Britain 3:35.37
10 Augustine Choge, Kenya 3:35.50
11 Daham Najm Bashair, Qatar 3:37.68
12 Christian Obrist, Italy 3:39.87
Complete men's 1500m results
Track and Field - Men's Discus Throw Results
August 19
Gold Gerd Kanter, Estonia 68.82
Silver Piotr Malachowski, Poland 67.82
Bronze Virgilijus Alekna, Lithuania 67.79
4 Robert Harting, Germany 67.09
5 Jennifer Frank Casanas, Spain 66.49
6 Bogdan Pishchalnikov, Russia 65.88
7 Rutger Smith, Netherlands 65.39
8 Robert Fazekas, Hungary 63.43
9 Mario Pestano, Spain 63.42
10 Rashid Shafi B Aldosari, Qatar 62.55
11 Frantz Kruger, Finland 61.98
12 Aleksander Tammert, Estonia 61.38
Complete men's discus throw results
Track and Field - Men's High Jump Results
August 19
Gold Andrey Silnov, Russia 2.36
Silver Germaine Mason, Great Britain 2.34
Bronze Yaroslav Rybakov, Russia 2.34
4 Stefan Holm, Sweden 2.32
5 Raul-Roland Spank, Germany 2.32
6 Jaroslav Baba, Czech Republic 2.29
7 Tomas Janku, Czech Republic 2.29
8 Tom Parsons, Great Britain 2.25
9 Martyn Bernard, Great Britain 2.25
10 Jesse Lima, Brazil 2.20
10 Filippo Campioli, Italy 2.20
12 Rozle Prezelj, Slovenia 2.20
Complete men's high jump results
Track and Field - Women's 400m Results
August 19
Gold Christine Ohuruogu, Great Britain 49.62
Silver Shermaine Williams, Jamaica 49.69
Bronze Sanya Richards, United States 49.93
4 Yulia Gushchina, Russia 50.01
5 Anastasiya Kapachinskaya, Russia 50.03
6 Tatiana Firova, Russia 50.11
7 Rosemarie Whyte, Jamaica 50.68
8 Amantle Montsho, Botswana 51.18
Complete women's 400m results
Track and Field - Men's Long Jump Results
August 18
Gold Irving Jahir Saladino Aranda, Panama 8.34,-0.3
Silver Khotso Mokoena, South Africa 8.24,0.0
Bronze Ibrahim Camejo, Cuba 8.20,+0.2
4 Ngonidzashe Makusha, Zimbabwe 8.19,+0.6
5 Wilfredo Martinez, Cuba 8.19,-0.4
6 Ndiss Kaba Badji, Senegal 8.16,+0.2
7 Luis Felipe Meliz, Spain 8.07,-0.1
8 Roman Novotny, Czech Republic 8.00,-0.3
9 Gable Garenamotse, Botswana 7.85,+0.1
10 Greg Rutherford, Great Britain 7.84,-0.4
11 Hussain Taher A Al Saba, Saudi Arabia 7.80,0.0
N/A Louis Tsatoumas, Greece NM
Complete men's long jump results
Track and Field - Women's Discus Throw Results
August 18
Gold Stephanie Brown Trafton, United States 64.74
Silver Yarelys Barrios, Cuba 63.64
Bronze Olena Antonova, Ukraine 62.59
4 Song Aimin, China 62.20
5 Vera Cechlova, Czech Republic 61.75
6 Ellina Zvereva, Belarus 60.82
7 Li Yanfeng, China 60.68
8 Melina Robert Michon, France 60.66
9 Dani Samuels, Australia 60.15
10 Aretha Thurmond, United States 59.80
11 Iryna Yatchenko, Belarus 59.27
12 Nicoleta Grasu, Romania 58.63
Complete women's discus throw results
Track and Field - Women's Pole Vault Results
August 18
Gold Elena Isinbaeva, Russia 5.05, Olympic Record, World Record
Silver Jennifer Stuczynski, United States 4.80
Bronze Svetlana Feofanova, Russia 4.75
4 Yulia Golubchikova, Russia 4.75
5 Monika Pyrek, Poland 4.70
6 Carolin Tamara Hingst, Germany 4.65
7 Silke Spiegelburg, Germany 4.65
8 April Steiner-Bennett, United States 4.55
9 Vanessa Boslak, France 4.55
10 Fabiana Murer, Brazil 4.45
10 Anna Rogowska, Poland 4.45
12 Gao Shuying, China 4.45
Complete women's pole vault results
Track and Field - Men's 400m Hurdles Results
August 18
Gold Angelo Taylor, United States 47.25
Silver Kerron Clement, United States 47.98
Bronze Bershawn Jackson, United States 48.06
4 Danny McFarlane, Jamaica 48.30
5 Lj van Zyl, South Africa 48.42
6 Marek Plawgo, Poland 48.52
7 Markino Buckley, Jamaica 48.60
8 Periklis Iakovakis, Greece 49.96
Complete men's 400m hurdles results
Track and Field - Men's 3000m Steeplechase Results
August 18
Gold Brimin Kipruto, Kenya 8:10.34
Silver Mahiedine Mekhissi-B, France 8:10.49
Bronze Richard Kipkemboi Mateelong, Kenya 8:11.01
4 Yakob Jarso Kintra, Ethiopia 8:13.47
5 Bouabdellah Tahri, France 8:14.79
6 Youcef Abdi, Australia 8:16.36
7 Ezekiel Kemboi Yano, Kenya 8:16.38
8 Abubaker Ali Kamal, Qatar 8:16.59
9 Benjamin Kiplagat, Uganda 8:20.27
10 Mustafa Mohamed, Sweden 8:20.69
11 Taher Mubarek, Brunei Darussalam 8:21.59
12 Ion Luchianov, Moldova 8:27.82
13 Anthony Famiglietti, United States 8:31.21
14 Ruben Ramolefi, South Africa 8:34.58
15 Abdelkader Hachlaf, Morocco 9:02.06
Complete men's 3000m steeplechase results
Track and Field - Women's 800m Results
August 18
Gold Pamela Jelimo, Kenya 1:54.87
Silver Janeth Jepkosgei Busienei, Kenya 1:56.07
Bronze Hasna Benhassi, Morocco 1:56.73
4 Svetlana Klyuka, Russia 1:56.94
5 Maria Mutola, Mozambique 1:57.68
6 Kenia Sinclair, Jamaica 1:58.24
7 Yuliya Krevsun, Ukraine 1:58.73
8 Tatiana Andrianova, Russia 2:02.63
Complete women's 800m results
Track and Field - Women's 3000m Steeplechase Results
August 17
Gold Gulnara Galkina-Samitova, Russia 8:58.81, Olympic Record, World Record
Silver Eunice Jepkorir Kertich, Kenya 9:07.41
Bronze Ekaterina Volkova, Russia 9:07.64
4 Tatiana Petrova, Russia 9:12.33
5 Cristina Casandra, Romania 9:16.85
6 Ruth Bosibori Nyangau, Kenya 9:17.35
7 Zemzem Ahmed Deko, Ethiopia 9:17.85
8 Wioletta Frankiewicz - Janowska, Poland 9:21.76
9 Jennifer Barringer, United States 9:22.26
10 Anna Willard, United States 9:25.63
11 Elena Romagnolo, Italy 9:30.04
12 Zulema Fuentes Pila, Spain 9:35.16
13 Habiba Ghribi, Tunisia 9:36.43
14 Roisin Mcgettigan, Ireland 9:55.89
N/A Marta Dominguez, Spain DNF
Complete women's 3000m steeplechase results
Track and Field - Women's Triple Jump Results
August 17
Gold Francoise Mbango Etone, Cameroon 15.39,+0.5
Silver Tatiana Lebedeva, Russia 15.32,+0.5
Bronze Chrysopigi Devetzi, Greece 15.23,+1.6
4 Olga Rypakova, Kazakhstan 15.11,+0.3
5 Yargelis Savigne, Cuba 15.05,+0.1
6 Marija Sestak, Slovenia 15.03,+1.1
7 Victoria Gurova, Russia 14.77,+1.1
8 Anna Pyatykh, Russia 14.73,-0.2
9 Olga Saladukha, Ukraine 14.70,+1.2
10 Kaire Leibak, Estonia 14.13,+0.8
11 Tricia-Kaye Smith, Jamaica 14.12,+0.5
12 Xie Limei, China 14.09,+0.8
Complete women's triple jump results
Track and Field - Women's 100m Results
August 17
Gold Shelly-Ann Frazer, Jamaica 10.78,0.0
Silver Sherone Simpson, Jamaica 10.98,0.0
Silver Kerron Stewart, Jamaica 10.98,0.0
4 Lauryn Williams, United States 11.03,0.0
5 Muna Lee, United States 11.07,0.0
6 Jeanette Kwakye, Great Britain 11.14,0.0
7 Debbie Ferguson, Bahamas 11.19,0.0
8 Torri Edwards, United States 11.20,0.0
Complete women's 100m results
Track and Field - Men's 10000m Results
August 17
Gold Kenenisa Bekele Beyecha, Ethiopia 27:01.17, Olympic Record
Silver Seleshi Sihine Mekuria, Ethiopia 27:02.77
Bronze Micah Kipkemboi, Kenya 27:04.11
4 Moses Masai, Kenya 27:04.11
5 Zersenay Tadese Habteslassie, Eritrea 27:05.11
6 Haile Gebreselassie Bekele, Ethiopia 27:06.68
7 Martin Mathathi, Kenya 27:08.25
8 Ahmad Hassan Abdullah, Qatar 27:23.75
9 Fabian Joseph Naasi, Tanzania 27:25.33
10 Boniface Toroitich Kiprop, Uganda 27:27.28
11 Selim Bayrak, Turkey 27:29.33
12 Kidane Tadesse Habtesilase, Eritrea 27:36.11
13 Galen Rupp, United States 27:36.99
14 Marwa Dickson Mkami, Tanzania 27:48.03
15 Abdi Abdirahman, United States 27:52.53
16 Abdellah Falil, Morocco 27:53.14
17 Juan Carlos de la Ossa, Spain 27:54.20
18 Mahboob, Brunei Darussalam 27:55.14
19 Dieudonne Disi, Rwanda 27:56.74
20 Essa Ismail Rashed, Qatar 27:58.67
21 Samwel Kwaangw Shauri, Tanzania 28:06.26
22 Felix Kikwai Kibore, Qatar 28:11.92
23 Carles Castillejo, Spain 28:13.68
24 Ayad Lamdassem, Spain 28:13.73
25 Jorge Torres, United States 28:13.93
26 Surendra Singh, India 28:13.97
27 Guenther Weidlinger, Austria 28:14.38
28 Kensuke Takezawa, Japan 28:23.28
29 Juan Carlos Romero, Mexico 28:26.57
30 Sergey Ivanov, Russia 28:34.72
31 Takayuki Matsumiya, Japan 28:39.77
32 Teklemariam Medahin Weldeslasie, Eritrea 28:54.33
33 Eric Gillis, Canada 29:08.10
34 Rui Pedro Silva, Portugal 29:09.03
35 Alejandro Suarez Velazquez, Mexico 29:24.78
N/A David Galvan, Mexico DNF
N/A Khoudir Aggoune, Algeria DNS
N/A Mohamed El Hachimi, Morocco DNF
N/A Cutbert Nyasango, Zimbabwe DNF
Complete men's 10000m results
Track and Field - Men's Hammer Throw Results
August 17
Gold Primoz Kozmus, Slovenia 82.02
Silver Vadim Devyatovskiy, Belarus 81.61
Bronze Ivan Tsikhan, Belarus 81.51
4 Krisztián Pars, Hungary 80.96
5 Koji Murofushi, Japan 80.71
6 Olli-Pekka Karjalainen, Finland 79.59
7 Szymon Ziolkowski, Poland 79.22
8 Libor Charfreitag, Slovakia 78.65
9 Markus Esser, Germany 77.10
10 András Haklits, Croatia 76.58
11 Dilshod Nazarov, Tajikistan 76.54
12 James Steacy, Canada 75.72
Complete men's hammer throw results
Track and Field - Men's 100m Results
August 16
Gold Usain Bolt, Jamaica 9.69,0.0, Olympic Record, World Record
Silver Richard Thompson, Trinidad and Tobago 9.89,0.0
Bronze Walter Dix, United States 9.91,0.0
4 Churandy Martina, Netherlands Antilles 9.93,0.0
5 Asafa Powell, Jamaica 9.95,0.0
6 Michael Frater, Jamaica 9.97,0.0
7 Marc Burns, Trinidad and Tobago 10.01,0.0
8 Doc Patton, United States 10.03,0.0
Complete men's 100m results
Track and Field - Women's Heptathlon Results
August 16
Gold Nataliia Dobrynska, Ukraine 6733
Silver Hyleas Fountain, United States 6619
Bronze Tatyana Chernova, Russia 6591
4 Kelly Sotherton, Great Britain 6517
5 Jessica Zelinka, Canada 6490
6 Anna Bogdanova, Russia 6465
7 Karolina Tyminska, Poland 6428
8 Lilli Schwarzkopf, Germany 6379
9 Jolanda Keizer, Netherlands 6370
10 Kylie Wheeler, Australia 6369
11 Jennifer Oeser, Germany 6360
12 Marie Collonville, France 6302
13 Olga Kurban, Russia 6192
14 Ganna Melnichenko, Ukraine 6165
15 Kamila Chudzik, Poland 6157
16 Sonja Kesselschlager, Germany 6140
17 Lucimara Silva, Brazil 6076
18 Antoinette Nana Djimou Ida, France 6055
19 Aiga Grabuste, Latvia 6050
20 Liu Haili, China 6041
21 Ida Marcussen, Norway 6015
22 Rebecca Wardell, New Zealand 5989
23 Niina Kelo, Finland 5911
24 Argyro Strataki, Greece 5893
25 Gretchen Quintana, Cuba 5830
26 Yuliya Tarasova, Uzbekistan 5785
27 Pramila Ganapathy Gudanda, India 5771
28 Gyorgyi Farkas, Hungary 5760
29 Shobha Jagadeeshppa Javur, India 5749
30 Linda Zublin, Switzerland 5743
31 Julie Hollman, Great Britain 5729
32 Susmita Singha Roy, India 5705
33 Kaie Kand, Estonia 5677
34 Yana Maksimava, Belarus 4806
35 Yana Maksimava, Belarus 4806
N/A Denisa Scerbova, Czech Republic DNF
N/A Irina Naumenko, Kazakhstan DNF
N/A Austra Skujyte, Lithuania DNF
N/A Viktorija Zemaityte, Lithuania DNF
N/A Laurien Hoos, Netherlands DNF
N/A Wassana Winatho, Thailand DNF
N/A Liudmyla Blonska, Ukraine DQ
N/A Diana Pickler, United States DNF
N/A Jackie Johnson, United States DNF
Complete women's heptathlon results
Track and Field - Women's Marathon Results
August 16
Gold Constantina Tomescu Dita, Romania 2h26:44
Silver Wincatherine Nyambura Ndereba, Kenya 2h27:06
Bronze Zhou Chunxiu, China 2h27:07
4 Zhu Xiaolin, China 2h27:16
5 Martha Komu, Kenya 2h27:23
6 Mara Yamauchi, Great Britain 2h27:29
7 Irina Timofeeva, Russia 2h27:31
8 Lidia Elena Simon, Romania 2h27:51
9 Souad Aitsalem, Algeria 2h28:29
10 Salina Kosgei, Kenya 2h29:28
11 Zivile Balciunaite, Lithuania 2h29:33
12 Kim Kum Ok, North Korea 2h30:01
13 Yurika Nakamura, Japan 2h30:19
14 Anna Incerti, Italy 2h30:55
15 Dire Tune Arissi, Ethiopia 2h31:16
16 Nina Rillstone, New Zealand 2h31:16
17 Bruna Genovese, Italy 2h31:31
18 Luminita Talpos, Romania 2h31:41
19 Madai Perez, Mexico 2h31:47
20 Christelle Daunay, France 2h31:48
21 Benita Johnson, Australia 2h32:06
22 Svetlana Zakharova, Russia 2h32:16
23 Paula Radcliffe, Great Britain 2h32:38
24 Monika Mariola Drybulska, Poland 2h32:39
25 Lee Eunjeong, South Korea 2h33:07
26 Liz Yelling, Great Britain 2h33:12
27 Blake Russell, United States 2h33:13
28 Beata Naigambo, Namibia 2h33:29
29 Vincenza Sicari, Italy 2h33:31
30 Dorota Gruca, Poland 2h33:32
31 Tetyana Filonyuk, Ukraine 2h33:35
32 Marisa Barros, Portugal 2h34:08
33 Lisa Jane Weightman, Australia 2h34:16
34 Kirsten Melkevik Otterbu, Norway 2h34:35
35 Liza Hunter-Galvan, New Zealand 2h34:51
36 Jong Yong Ok, North Korea 2h34:52
37 Rasa Drazdauskaite, Lithuania 2h35:09
38 Melanie Kraus, Germany 2h35:17
39 Maria Portilla, Peru 2h35:19
40 Helalia Johannes, Namibia 2h35:22
41 Zhang Shujing, China 2h35:35
42 Luciah Kimani, Bosnia-Herzegovina 2h35:47
43 Sandra Ruales, Ecuador 2h35:53
44 Kate Smyth, Australia 2h36:10
45 Yesenia Centeno, Spain 2h36:25
46 Ana Dias, Portugal 2h36:25
47 Nebiat Habtemariam Measho, Eritrea 2h37:03
48 Jo Pun Hui, North Korea 2h37:04
49 Tabitha Tsatsa, Zimbabwe 2h37:10
50 Bahar Dogan, Turkey 2h37:12
51 Marily Santos, Brazil 2h38:10
52 Susanne Hahn, Germany 2h38:31
53 Chae Eunhee, South Korea 2h38:52
54 Alessandra Aguilar, Spain 2h39:29
55 Patricia Retiz, Mexico 2h39:34
56 Lee Sunyoung, South Korea 2h43:23
57 Eva Maria Gradwohl, Austria 2h44:24
58 Iuliia Arkhipova, Kyrgyzstan 2h44:41
59 Sonia Calizaya, Bolivia 2h45:53
60 Eleni Donta, Greece 2h46:44
61 Karina Perez, Mexico 2h47:02
62 Bertha Sanchez, Colombia 2h47:02
63 Pauline Curley, Ireland 2h47:16
64 Maria Jose Pueyo, Spain 2h48:01
65 Petra Prokoppne Teveli, Hungary 2h48:32
66 Epiphanie Nyirabarame, Rwanda 2h49:32
67 Zuzana Tomas, Slovakia 2h49:39
68 Gabriela Trana, Costa Rica 2h53:45
69 Oxana Sklyarenko, Ukraine 2h55:39
N/A Beata Rakonczai, Hungary DNF
N/A Reiko Tosa, Japan DNF
N/A Valentina Delion, Moldova DNF
N/A Galina Bogomolova, Russia DNF
N/A Deena Kastor, United States DNF
N/A Magda Lewy, United States DNF
N/A Aljjafini, Brunei Darussalam DNS
N/A Gete Wami Degife, Ethiopia DNF
N/A Berhane Adere Debela, Ethiopia DNF
N/A Mamoroallo Tjoka, Lesotho DNF
N/A Ines Monteiro, Portugal DNF
N/A Mariana Dias Ximenes, Timor-Leste DNF
N/A Olivera Jevtic, Serbia Republic DNF
Complete women's marathon results
Track and Field - Women's Shot Put Results
August 16
Gold Valerie Vili, New Zealand 20.56
Silver Natallia Mikhnevich, Belarus 20.28
Bronze Nadzeya Ostapchuk, Belarus 19.86
4 Misleydis Gonzalez, Cuba 19.50
5 Gong Lijiao, China 19.20
6 Anna Omarova, Russia 19.08
7 Nadine Kleinert, Germany 19.01
8 Li Meiju, China 19.00
9 Olga Ivanova, Russia 18.44
10 Mailín Vargas, Cuba 18.28
11 Christina Schwanitz, Germany 18.27
12 Jillian Mary, United States 18.24
13 Chiara Rosa, Italy 18.22
14 Lin Li, China 17.94
15 Michelle Carter, United States 17.74
Complete women's shot put results
Track and Field - Men's Shot Put Results
August 15
Gold Tomasz Majewski, Poland 21.51
Silver Christian Cantwell, United States 21.09
Bronze Andrei Mikhnevich, Belarus 21.05
4 Dylan Armstrong, Canada 21.04
5 Pavel Lyzhyn, Belarus 20.98
6 Yuriy Bilonog, Ukraine 20.63
7 Reese Hoffa, United States 20.53
8 Pavel Sof'in, Russia 20.42
9 Rutger Smith, Netherlands 20.41
10 Yury Bialou, Belarus 20.06
11 Ivan Yushkov, Russia 19.67
N/A Adam Nelson, United States NM
Complete men's shot put results
Track and Field - Women's 10000m Results
August 15
Gold Tirunesh Dibaba Kenene, Ethiopia 29:54.66, Olympic Record
Silver Elvan Abeylegesse, Turkey 29:56.34
Bronze Shalane Flanagan, United States 30:22.22
4 Linet Masai, Kenya 30:26.50
5 Maria Konovalova, Russia 30:35.84
6 Inga Abitova, Russia 30:37.33
7 Lucy Kabuu, Kenya 30:39.96
8 Lornah Kiplagat, Netherlands 30:40.27
9 Kimberley Smith, New Zealand 30:51.00
10 Kara Goucher, United States 30:55.16
11 Kayoko Fukushi, Japan 31:01.14
12 Jo Pavey, Great Britain 31:12.30
13 Sabrina Mockenhaupt, Germany 31:14.21
14 Ejegayehu Dibaba Keneni, Ethiopia 31:22.18
15 Hilda Kibet, Netherlands 31:29.69
16 Zhang Yingying, China 31:31.12
17 Yoko Shibui, Japan 31:31.13
18 Peninah Arusei, Kenya 31:39.87
19 Tatiana Aryasova, Russia 31:45.57
20 Yukiko Akaba, Japan 32:00.37
21 Bai Xue, China 32:20.27
22 Aniko Kalovics, Hungary 32:24.83
23 Kate Reed, Great Britain 32:26.69
24 Nathalie de Vos, Belgium 32:33.45
25 Preeja Sreedharan, India 32:34.64
26 Amy Yoder Begley, United States 32:38.28
27 Dulce Maria Rodriguez, Mexico 32:58.04
28 Dong Xiaoqin, China 33:03.14
29 Isabel Checa, Spain 33:17.88
N/A Nataliya Berkut, Ukraine DNS
N/A Mestawet Tufa Demisse, Ethiopia DNF
N/A Asmae Leghzaoui, Morocco DNF
Complete women's 10000m results
Track and Field - Men's 20km Walk Results
August 15
Gold Valeriy Borchin, Russia 1h19:01
Silver Jefferson Perez, Ecuador 1h19:15
Bronze Jared Tallent, Australia 1h19:42
4 Hao Wang, China 1h19:47
5 Ivano Brugnetti, Italy 1h19:51
6 Luke Adams, Australia 1h19:57
7 Francisco Javier Fernandez, Spain 1h20:32
8 Rob Heffernan, Ireland 1h20:36
9 Luis Fernando Lopez, Colombia 1h20:59
10 Chu Yafei, China 1h21:17
11 Yuki Yamazaki, Japan 1h21:18
12 Juan Manuel Molina, Spain 1h21:25
13 Benjamin Sanchez, Spain 1h21:38
14 Jose Bagio, Brazil 1h21:43
15 Eder Sanchez, Mexico 1h21:53
16 Koichiro Morioka, Japan 1h21:57
17 Ilya Markov, Russia 1h22:02
18 Giorgio Rubino, Italy 1h22:11
19 David Kimutai Rotich, Kenya 1h22:21
20 Rolando Saquipay, Ecuador 1h22:32
21 Erik Tysse, Norway 1h22:43
22 Ivan Trotski, Belarus 1h22:55
23 Kim Hyunsub, South Korea 1h22:57
24 Andrii Kovenko, Ukraine 1h22:59
25 Andre Hohne, Germany 1h23:13
26 Matej Toth, Slovakia 1h23:17
27 Hatem Ghoula, Tunisia 1h23:44
28 Dzianis Simanovich, Belarus 1h23:53
29 Rafal Augustyn, Poland 1h24:25
30 Dong Jimin, China 1h24:34
31 James Rendon, Colombia 1h24:41
32 Joao Vieira, Portugal 1h25:05
33 Park Chilsung, South Korea 1h25:07
34 Hassanine Sebei, Tunisia 1h25:23
35 Marius Ziukas, Lithuania 1h25:36
36 David Mejia, Mexico 1h26:45
37 Jean Jacques Nkouloukidi, Italy 1h26:53
38 Andrés Chocho, Ecuador 1h27:09
39 Allan Segura, Costa Rica 1h27:10
40 Juan Manuel Cano, Argentina 1h27:17
41 Predrag Filipovic, Serbia Republic 1h28:15
42 Rustam Kuvatov, Kazakhstan 1h28:25
43 Kevin Eastler, United States 1h28:44
44 Siarhei Charnou, Belarus 1h29:38
45 Sergio Vieira, Portugal 1h29:51
46 Jakub Bogdan Jelonek, Poland 1h30:37
47 Fedosei Ciumacenco, Moldova 1h31:37
48 Mohamed Ameur, Algeria 1h32:21
49 Recep Celik, Turkey 1h32:54
N/A Chris Erickson, Australia DQ
N/A Takayuki Tanii, Japan DQ
Complete men's 20km walk results
Complete results