2008 Summer Olympics Results - Rowing

Rowing - Men's Quadruple Sculls Results
August 17
Gold Poland (Michal Jelinski, Marek Kolbowicz, Adam Korol, Konrad Wasielewski)
Silver Italy (Rossano Galtarossa, Luca Agamennoni, Simone Raineri, Simone Venier)
Bronze France (Julien Bahain, Cedric Berrest, Jonathan Coeffic, Pierre-Jean Peltier)
4 Australia (Brendan Long, James McRae, Chris Morgan, Dan Noonan)
5 United States (Jamie Schroeder, Scott Gault, Matthew Hughes, Sam Stitt)
6 Germany (Rene Bertram, Christian Schreiber, Hans Gruhne, Stephan Krueger)
7 Russia (Nikita Morgachev, Nikolay Spinev, Sergei Fedorovtsev, Igor Salov)
8 Ukraine (Sergii Gryn, Sergii Biloushchenko, Volodymyr Pavlovskyi, Oleg Lykov)
9 Estonia (Vladimir Latin, Igor Kuzmin, Kaspar Taimsoo, Allar Raja)
10 Czech Republic (Milan Dolecek, Jakub Hanak, David Jirka, Petr Vitasek)
11 Belarus (Pavel Shurmei, Valery Radzevich, Aliaksandr Novikau, Kiryl Lemiashkevich)
12 Cuba (Angel Founier, Yoelmis Hernandez, Janier Concepcion, Yuleidys Cascaret)
13 Slovenia (Gasper Fistravec, Janez Jurse, Jernej Jurse, Janez Zupanc)
Complete men's quadruple sculls results
Rowing - Women's Quadruple Sculls Results
August 17
Gold China (Zhang Yangyang, Tang Bin, Jin Ziwei, Xi Aihua)
Silver Great Britain (Debbie Flood, Katherine Grainger, Frances Houghton, Annie Vernon)
Bronze Germany (Britta Oppelt, Stephanie Schiller, Kathrin Boron, Manuela Lutze)
4 Ukraine (Tetiana Kolesnikova, Svitlana Spiryukhova, Olena Olefirenko, Nataliya Lyal'chuk)
5 United States (Jen Kaido, Lindsay Meyer, Lia Pernell, Margot Shumway)
6 Australia (Amber Bradley, Amy Ives, Kerry Hore, Zoe Uphill)
7 Russia (Yulia Levina, Larisa Merk, Julia Kalinovskaya, Oxana Dorodnova)
8 Canada (Anna-Marie de Zwager, Krista Guloien, Janine Hanson, Rachelle Rachelle de Jong)
Complete women's quadruple sculls results
Rowing - Women's Eight Results
August 17
Gold United States
Silver Netherlands
Bronze Romania
4 Canada
5 Great Britain
6 Australia
7 Germany
Complete women's eight results
Rowing - Men's Lightweight Double Sculls Results
August 17
Gold Great Britain (Mark Hunter, Zac Purchase)
Silver Greece (Dimitrios Mougios, Vasileios Polymeros)
Bronze Denmark (Mads Reinholdt Rasmussen, Rasmus Nicholai Quist Hansen)
4 Italy (Elia Luini, Marcello Miani)
5 China (Zhang Guolin, Sun Jie)
6 Cuba (Yunior Perez, Eyder Batista)
7 New Zealand (Peter Taylor, Storm Uru)
8 Portugal (Nuno Mendes, Pedro Fraga)
9 Germany (Jonathan Koch, Manuel Brehmer)
10 Australia (Sam Beltz, Tom Gibson)
11 France (Frederic Dufour, Maxime Goisset)
12 Canada (Doug Vandor, Cameron Sylvester)
13 Japan (Kazushige Ura, Daisaku Takeda)
14 Hungary (Zsolt Hirling, Tamas Varga)
15 Uruguay
16 Hong Kong (Kwong Wing Chow, Sau Wah So)
17 Brazil (Thiago Almeida, Thiago Gomes)
18 India (Devender Kumar Khandwal)
19 South Korea (Jang Kangeun, Kim Hongkyun)
20 Algeria (Mohamed Ryad Garidi, Kamel Ait Daoud)
Complete men's lightweight double sculls results
Rowing - Women's Lightweight Double Sculls Results
August 17
Gold Netherlands (Kirsten van der Kolk, Marit van Eupen)
Silver Finland (Minna Nieminen, Sanna Sten)
Bronze Canada (Melanie Kok, Tracy Cameron)
4 Germany (Berit Annika Carow, Marie-Louise Drager)
5 China (Yu Hua, Xu Dongxiang)
6 Greece (Alexandra Tsiavou, Chrysi Biskitzi)
7 Denmark (Katrin Olsen, Juliane Elander Rasmussen)
8 Australia (Marguerite Houston, Amber Halliday)
9 Japan (Akiko Iwamoto, Misaki Kumakura)
10 Great Britain (Jen Goldsack)
10 United States (Renee Hykel)
11 Great Britain (Helen Casey, Hester Goodsell)
12 Cuba (Yaima Velazquez, Ismaray Marrero)
13 Mexico (Lila Perez Rul, Gabriela Huerta)
14 South Africa (Alex White, Kirsten Mccann)
15 Brazil (Camila Carvalho, Luciana Granato)
16 Kazakhstan (Alexandra Opachanova, Natalya Voronova)
17 South Korea (Ko Youngeun, Ji Yoojin)
Complete women's lightweight double sculls results
Rowing - Men's Eight Results
August 17
Gold Canada
Silver Great Britain
Bronze United States
4 Netherlands
5 Poland
6 Australia
7 China
8 Germany
Complete men's eight results
Rowing - Men's Lightweight Four Results
August 17
Gold Denmark (Morten Joergensen, Eskild Balschmidt Ebbesen, Mads Christian Kruse Andersen, Thomas Ebert)
Silver Poland (Milosz Bernatajtys, Bartlomiej Pawelczak, Lukasz Pawlowski, Pawel Randa)
Bronze Canada (Jon Beare, Mike Lewis, Liam Parsons, Iain Brambell)
4 France (Jean-Christophe Bette, Guillaume Raineau, Franck Solforosi, Fabien Tilliet)
5 Great Britain (Richard Chambers, James Clarke, James Lindsay-Fynn, Paul Mattick)
6 Netherlands (Paul Drewes, Marshall Godschalk, Ivo Snijders, Gerard van der Linden)
7 Italy (Catello Amarante, Salvatore Amitrano, Bruno Mascarenhas, Jiri Vlcek)
8 China (Lin Zhang, Wu Chongkui, Huang Zhongming, Tian Jun)
9 Australia (Rod Chisholm, Anthony Edwards, Todd Skipworth, Ben Cureton)
10 Ireland (Richard Archibald, Paul Griffin, Gearoid Towey, Cathal Moynihan)
11 United States (Mike Altman, Will Daly, Tom Paradiso, Patrick Todd)
12 Egypt (Abdel Razek Ibrahim, Amin Ramadan, Ahmed Gad, Mohamed Zidan)
Complete men's lightweight four results
Rowing - Men's Single Sculls Results
August 16
Gold Olaf Tufte, Norway
Silver Ondrej Synek, Czech Republic
Bronze Mahe Drysdale, New Zealand
4 Tim Maeyens, Belgium
5 Alan Campbell, Great Britain
6 Lassi Karonen, Sweden
7 Marcel Hacker, Germany
8 Mindaugas Griskonis, Lithuania
9 André Vonarburg, Switzerland
10 Ioannis Christou, Greece
11 Kenneth Jurkowski, United States
12 Peter Hardcastle, Australia
13 Sjoerd Hamburger, Netherlands
14 Anderson Nocetti, Brazil
15 Patrick Loliger, Mexico
16 Oscar Vasquez, Chile
17 Andrei Jamsa, Estonia
18 Aly Ibrahim, Egypt
19 Salvagno, Uruguay
20 Hiu Fung Law, Hong Kong
21 Bajranglal Takhar, India
22 Mathias Raymond, Monaco
23 Wang Ming-Hui, Taiwan (Chinese Taipei)
24 Dhison Alexander Hernandez, Venezuela
25 Mohsen Shadi, Iran
26 Ruslan Naurzaliyev, Uzbekistan
27 Rodrigo Ideus, Colombia
28 Paul Etia Ndoumbe, Cameroon
29 Chaouki Dries, Algeria
30 Matthew Lidaywa Mwange, Kenya
31 Norberto Bernardez Avila, Honduras
Complete men's single sculls results
Rowing - Men's Pair Results
August 16
Gold Australia (Duncan Free, Drew Ginn)
Silver Canada (Scott Frandsen, David Calder)
Bronze New Zealand (George Bridgewater, Nathan Twaddle)
4 Germany (Tom Lehmann, Felix Drahotta)
5 South Africa (Ramon di Clemente, Shaun Keeling)
6 United States (Cameron Winklevoss, Tyler Winklevoss)
7 Serbia Republic (Goran Jagar, Nikola Stojic)
8 Czech Republic (Vaclav Chalupa, Jakub Makovicka)
9 France (Laurent Cadot, Erwan Peron)
10 Denmark (Morten Oelgaard Nielsen, Thomas Morsing Larsen)
11 Italy (Giuseppe de Vita, Raffaello Leonardo)
12 Croatia (Sinisa Skelin, Niksa Skelin)
13 Great Britain (Robin Bourne-Taylor, Tom Solesbury)
14 Poland (Jaroslaw Godek, Piotr Hojka)
Complete men's pair results
Rowing - Men's Double Sculls Results
August 16
Gold Australia (Scott Brennan, David Crawshay)
Silver Estonia (Tonu Endrekson, Juri Jaanson)
Bronze Great Britain (Stephen Rowbotham, Matthew Wells)
4 New Zealand (Rob Waddell, Nathan Cohen)
5 France (Adrien Hardy, Jean-Baptiste Macquet)
6 Slovenia (Luka Spik, Iztok Cop)
7 Belarus (Dzianis Mihal, Stanislau Shcharbachenia)
8 Belgium (Christophe Raes, Bart Poelvoorde)
9 Germany (Karsten Brodowski, Clemens Wenzel)
10 Bulgaria (Ivo Yanakiev, Martin Yanakiev)
11 Russia (Aleksei Svirin, Alexander Kornilov)
12 United States (Elliot Hovey, Wes Piermarini)
13 Iraq (Hussein Jebur, Haidar Nozad)
Complete men's double sculls results
Rowing - Men's Four Results
August 16
Gold Great Britain (Tom James, Pete Reed, Andrew Triggs Hodge, Steve Williams)
Silver Australia (Francis Hegerty, James Marburg, Cameron McKenzie-McHarg, Matt Ryan)
Bronze France (Germain Chardin, Julien Despres, Dorian Mortelette, Benjamin Rondeau)
4 Slovenia (Rok Kolander, Miha Pirih, Tomaz Pirih, Rok Rozman)
5 Czech Republic (Milan Bruncvik, Jan Gruber, Michal Horvath, Karel Neffe)
6 Germany (Richard Schmidt, Urs Kaufer, Gregor Hauffe, Jochen Urban)
7 New Zealand (Hamish Bond, James Dallinger, Carl Meyer, Eric Murray)
8 Netherlands (Geert Cirkel, Jan-Willem Gabriels, Matthijs Vellenga, Gijs Vermeulen)
9 United States (Paul Teti, David Banks, Giuseppe Lanzone, Brett Newlin)
10 Ireland (Sean O'neill, Jonno Devlin, Sean Casey, Cormac Folan)
11 Italy (Alessio Sartori, Lorenzo Carboncini, Carlo Mornati, Niccolò Mornati)
12 Belarus (Yauheni Nosau, Andrei Dzemyanenka, Aliaksandr Kazubouski, Vadzim Lialin)
13 China (Song Kai, Zhang Xingbo, Guo Kang, Zhao Linquan)
Complete men's four results
Rowing - Women's Double Sculls Results
August 16
Gold New Zealand (Caroline Evers-Swindell, Georgina Evers-Swindell)
Silver Germany (Christiane Huth, Ann-Katrin Thiele)
Bronze Great Britain (Elise Laverick, Anna Bebington)
4 China (Tian Liang, Li Qin)
5 United States (Megan Kalmoe, Ellen Tomek)
6 Czech Republic (Jitka Antosova, Gabriela Varekova)
7 Ukraine (Yana Dementyeva, Katerina Tarasenko)
8 Australia (Sonia Mills, Catriona Sens)
9 Romania (Roxana Cogianu, Ionelia Neacsu)
10 Italy (Elisabetta Sancassani, Laura Schiavone)
Complete women's double sculls results
Rowing - Women's Pair Results
August 16
Gold Romania (Georgeta Andrunache, Viorica Susanu)
Silver China (Wu You, Gao Yulan)
Bronze Belarus (Yuliya Bichyk, Natallia Helakh)
4 Germany (Lenka Wech, Maren Derlien)
5 New Zealand (Nicola Coles, Juliette Haigh)
6 Great Britain (Louisa Reeve, Olivia Whitlam)
7 United States (Portia Mcgee, Anne Cummins)
8 France (Stephanie Dechand, Inene Pascal-Pretre)
9 Canada (Zoe Hoskins, Sabrina Kolker)
10 Australia (Sarah Cook, Kim Crow)
Complete women's pair results
Rowing - Women's Single Sculls Results
August 16
Gold Rumyana Neykova, Bulgaria
Silver Michelle Guerette, United States
Bronze Ekaterina Karsten, Belarus
4 Zhang Xiuyun, China
5 Miroslava Knapkova, Czech Republic
6 Julia Michalska, Poland
7 Frida Svensson, Sweden
8 Gabriella Bascelli, Italy
9 Emma Twigg, New Zealand
10 Pippa Savage, Australia
11 Iva Obradovic, Serbia Republic
12 Sophie Balmary, France
13 Rika Geyser, South Africa
14 Nuria Dominguez, Spain
15 Maira Gonzalez, Cuba
16 Maria Gabriela Best Palazzolo, Argentina
17 Soraya Jadue, Chile
18 Inga Dudchenko, Kazakhstan
19 Fabiana Beltrame, Brazil
20 Shin Yeongeun, South Korea
21 Shwe Zin Latt, Burma (Myanmar)
22 Camila Vargas, El Salvador
23 Ka Man Lee, Hong Kong
24 Heba Ahmed, Egypt
25 Elana Susan Hill, Zimbabwe
26 Homa Hosseini, Iran
Complete women's single sculls results
Complete results