2008 Summer Olympics Results - Track and Field

Track and Field - Men's Marathon Results
August 23
Gold Samuel Kamau, Kenya 2h06:32, Olympic Record
Silver Jaouad Gharib, Morocco 2h07:16
Bronze Tsegaye Kebede Wordofa, Ethiopia 2h10:00
4 Deriba Merga Ejigu, Ethiopia 2h10:21
5 Martin Lel, Kenya 2h10:24
6 Viktor Rothlin, Switzerland 2h10:35
7 Gashaw Melese Asfaw, Ethiopia 2h10:52
8 Yared Asmerom Tesfit, Eritrea 2h11:11
9 Dathan Ritzenhein, United States 2h11:59
10 Ryan Hall, United States 2h12:33
11 Mike Fokoroni, Zimbabwe 2h13:17
12 Stefano Baldini, Italy 2h13:25
13 Tsuyoshi Ogata, Japan 2h13:26
14 Grigoriy Andreev, Russia 2h13:33
15 Ruggero Pertile, Italy 2h13:39
16 Jose Manuel Martinez, Spain 2h14:00
17 Francis Kirwa, Finland 2h14:22
18 Lee Myongseung, South Korea 2h14:37
19 Janne Holmen, Finland 2h14:44
20 Abderrahim Goumri, Morocco 2h15:00
21 Alexandre Sokolov, Russia 2h15:57
22 Brian Sell, United States 2h16:07
23 Ottaviano Andriani, Italy 2h16:10
24 Dan Robinson, Great Britain 2h16:14
25 Deng Haiyang, China 2h16:17
26 Abderrahime Bouramdane, Morocco 2h17:42
27 Vasyl Matviychuk, Ukraine 2h17:50
28 Lee Bongju, South Korea 2h17:56
29 Oleg Kulkov, Russia 2h18:11
30 Paulo Gomes, Portugal 2h18:15
31 Alex Malinga, Uganda 2h18:26
32 Carlos Cordero, Mexico 2h18:40
33 Ri Kum Song, North Korea 2h19:08
34 Henryk Szost, Poland 2h19:43
35 Amado Garcia, Guatemala 2h20:15
36 Yonas Kifle Andebrhan, Eritrea 2h20:23
37 Kamar, Brunei Darussalam 2h20:24
38 Jose Sousa, Brazil 2h20:25
39 Kamiel Maase, Netherlands 2h20:30
40 Pak Song Chol, North Korea 2h21:16
41 Iaroslav Musinschi, Moldova 2h21:18
42 Kim Il Nam, North Korea 2h21:51
43 Juan Carlos Cardona, Colombia 2h21:57
44 Hendrick Ramaala, South Africa 2h22:43
45 Arjun Basnet, Nepal 2h23:09
46 Helder Ornelas, Portugal 2h23:20
47 Procopio Franco, Mexico 2h23:24
48 Nelson Cruz, Cape Verde 2h23:47
49 Roberto Echeverria, Chile 2h23:54
50 Kim Yiyong, South Korea 2h23:57
51 Li Zhuhong, China 2h24:08
52 Ser-Od Bat-Ochir, Mongolia 2h24:19
53 Norman Dlomo, South Africa 2h24:28
54 Arkadiusz Sowa, Poland 2h24:48
55 Samson Ramadhani Nyonyi, Tanzania 2h25:03
56 Ndabili Bashingili, Botswana 2h25:11
57 Simon Munyutu, France 2h25:50
58 Antoni Bernado Planas, Andorra 2h26:29
59 Wu Wen-Chien, Taiwan (Chinese Taipei) 2h26:55
60 Lee Troop, Australia 2h27:17
61 Constantino Leon, Peru 2h28:04
62 Goran Stojiljkovic, Montenegro Republic 2h28:14
63 Alfredo Arevalo, Guatemala 2h28:26
64 Yousf Othman Qader, Qatar 2h28:40
65 Franklin Tenorio, Ecuador 2h29:05
66 Francisco Bautista, Mexico 2h29:28
67 Roman Kejzar, Slovenia 2h29:37
68 Joachim Nshimirimana, Burundi 2h29:55
69 Seteng Ayele, Israel 2h30:07
70 Takhir Mamashayev, Kazakhstan 2h30:26
71 Abdil Ceylan, Turkey 2h31:43
72 Jose Rios, Spain 2h32:35
73 Bunting Hem, Cambodia 2h33:32
74 Marcel Tschopp, Liechtenstein 2h35:06
75 Pavel Loskutov, Estonia 2h39:01
76 Atsushi Satoh, Japan 2h41:08
N/A Andrei Gordeev, Belarus DNF
N/A Marilson Santos, Brazil DNF
N/A Franck Almeida, Brazil DNF
N/A Martin Fagan, Ireland DNF
N/A Satoshi Osaki, Japan DNS
N/A Luke Kibet, Kenya DNF
N/A Julio Rey, Spain DNF
N/A Olexandr Kuzin, Ukraine DNF
N/A Oleksandr Sitkovskyy, Ukraine DNF
N/A Luis Heberto Fonseca, Venezuela DNF
N/A Joao Baptista Ntyamba, Angola DNF
N/A Abdulhaq Zakaria, Brunei Darussalam DNF
N/A Al Mustapha Riyadh, Brunei Darussalam DNF
N/A Tesfayohannes Mesfn Fissehatsion, Eritrea DNF
N/A Ali El Zaidi, Libya DNF
N/A Moses Moeketsi, Lesotho DNF
N/A Clement Mabuthile, Lesotho DNF
N/A Simon Tsotang, Lesotho DNF
N/A Mubarak Hassan Shami, Qatar DNF
N/A Musenduki Mohamedi Ikoki, Tanzania DNS
N/A Getuli Bayo Amnaay, Tanzania DNF
N/A Augusto Ramos Soares, Timor-Leste DNS