2008 Summer Olympics Results - Fencing

Fencing - Men's Individual Epee Results
August 9
Gold Matteo Tagliariol, Italy
Silver Fabrice Jeannet, France
Bronze Jose Luis Abajo, Spain
4 Gabor Boczko, Hungary
5 Jung Jin Sun, South Korea
6 Radoslaw Zawrotniak, Poland
7 Diego Confalonieri, Italy
8 Bas Verwijlen, Netherlands
9 Silvio Fernandez Briceno, Venezuela
10 Jerome Jeannet, France
11 Michael Kauter, Switzerland
12 Geza Imre, Hungary
13 Dmytro Chumak, Ukraine
14 Ulrich Robeiri, France
15 Igor Tikhomirov, Canada
16 Yin Lianchi, China
17 Weston Kelsey, United States
18 Krisztian Kulcsar, Hungary
19 Maksym Khvorost, Ukraine
20 Kim Won Jin, South Korea
21 Alfredo Rota, Italy
22 Anton Avdeev, Russia
23 Ruben Dario Limardo Gascon, Venezuela
24 Lei Wang, China
25 Tomasz Motyka, Poland
26 Joaquim VIDEIRA, Portugal
27 Kim Seung Gu, South Korea
28 Bogdan Nikishyn, Ukraine
29 Li Guojie, China
30 Nikolai Novosjolov, Estonia
31 Paris Inostroza, Chile
32 Sturla Torkildsen, Norway
33 Wolfang Mejias, Venezuela
34 Ahmed Nabil, Egypt
35 Shogo Nishida, Japan
36 Adam Wiercioch, Poland
37 Serguei Katchiourine, Kyrgyzstan
38 Mike Wood, South Africa
39 Dario Torrente, South Africa
40 Given Maduma, South Africa
41 Aissam Rami, Morocco
Fencing - Men's Individual Epee Results
August 10 - Final - Gold Medal Match
  Matteo Tagliariol, Italy 15,3:49
def Fabrice Jeannet, France 9
August 10 - Final - Bronze Medal Match
  Jose Luis Abajo, Spain 8,9:00,0:56
def Gabor Boczko, Hungary 7
August 10 - Semifinal - Match: 1
  Matteo Tagliariol, Italy 15,7:33
def Jose Luis Abajo, Spain 12
August 10 - Semifinal - Match: 2
  Fabrice Jeannet, France 15,7:57
def Gabor Boczko, Hungary 12
August 10 - Quarterfinal - Match: 1
  Jose Luis Abajo, Spain 14,8:59
def Diego Confalonieri, Italy 13
August 10 - Quarterfinal - Match: 2
  Matteo Tagliariol, Italy 15,5:38
def Bas Verwijlen, Netherlands 11
August 10 - Quarterfinal - Match: 3
  Fabrice Jeannet, France 15,8:05
def Jung Jin Sun, South Korea 11
August 10 - Quarterfinal - Match: 4
  Gabor Boczko, Hungary 15,6:26
def Radoslaw Zawrotniak, Poland 8
August 10 - Round of 16 - Match: 1
  Jose Luis Abajo, Spain 15,7:08
def Jerome Jeannet, France 9
August 10 - Round of 16 - Match: 2
  Diego Confalonieri, Italy 15,4:11
def Geza Imre, Hungary 9
August 10 - Round of 16 - Match: 3
  Bas Verwijlen, Netherlands 15,7:47
def Michael Kauter, Switzerland 13
August 10 - Round of 16 - Match: 4
  Matteo Tagliariol, Italy 15,6:22
def Ulrich Robeiri, France 11
August 10 - Round of 16 - Match: 5
  Jung Jin Sun, South Korea 15,7:05
def Dmytro Chumak, Ukraine 6
August 10 - Round of 16 - Match: 6
  Fabrice Jeannet, France 15,7:00
def Igor Tikhomirov, Canada 7
August 10 - Round of 16 - Match: 7
  Radoslaw Zawrotniak, Poland 15,2:58
def Yin Lianchi, China 13
August 10 - Round of 16 - Match: 8
  Gabor Boczko, Hungary 15,8:56
def Silvio Fernandez Briceno, Venezuela 9
August 10 - Round of 32 - Match: 2
  Jose Luis Abajo, Spain 15,7:04
def Kim Won Jin, South Korea 14
August 10 - Round of 32 - Match: 3
  Diego Confalonieri, Italy 15,5:09
def Tomasz Motyka, Poland 10
August 10 - Round of 32 - Match: 4
  Geza Imre, Hungary 15,7:53
def Kim Seung Gu, South Korea 14
August 10 - Round of 32 - Match: 6
  Bas Verwijlen, Netherlands 15,7:03
def Lei Wang, China 10
August 10 - Round of 32 - Match: 7
  Ulrich Robeiri, France 15,5:24
def Anton Avdeev, Russia 11
August 10 - Round of 32 - Match: 8
  Matteo Tagliariol, Italy 15,7:58
def Sturla Torkildsen, Norway 10
August 10 - Round of 32 - Match: 10
  Dmytro Chumak, Ukraine 15,7:58
def Ruben Dario Limardo Gascon, Venezuela 13
August 10 - Round of 32 - Match: 11
  Igor Tikhomirov, Canada 15,8:30
def Maksym Khvorost, Ukraine 11
August 10 - Round of 32 - Match: 12
  Fabrice Jeannet, France 15,8:53
def Weston Kelsey, United States 11
August 10 - Round of 32 - Match: 14
  Yin Lianchi, China 15,7:12
def Krisztian Kulcsar, Hungary 9
August 10 - Round of 32 - Match: 15
  Gabor Boczko, Hungary 11,9:00,0:30
def Alfredo Rota, Italy 10
August 10 - Round of 32 - Match: 16
  Silvio Fernandez Briceno, Venezuela 15,8:15
def Paris Inostroza, Chile 11
August 9 - Round of 32 - Match: 1
  Jerome Jeannet, France 15,7:54
def Nikolai Novosjolov, Estonia 14
August 9 - Round of 32 - Match: 5
  Michael Kauter, Switzerland 15,8:53
def Bogdan Nikishyn, Ukraine 12
August 9 - Round of 32 - Match: 9
  Jung Jin Sun, South Korea 15,7:13
def Li Guojie, China 6
August 9 - Round of 32 - Match: 13
  Radoslaw Zawrotniak, Poland 15,4:00
def Joaquim VIDEIRA, Portugal 9
August 9 - Round of 64 - Match: 2
  Nikolai Novosjolov, Estonia 15,4:40
def Ahmed Nabil, Egypt 8
August 9 - Round of 64 - Match: 6
  Tomasz Motyka, Poland 15,4:36
def Aissam Rami, Morocco 11
August 9 - Round of 64 - Match: 7
  Kim Seung Gu, South Korea 15,6:51
def Given Maduma, South Africa 12
August 9 - Round of 64 - Match: 10
  Bogdan Nikishyn, Ukraine 15,7:19
def Mike Wood, South Africa 7
August 9 - Round of 64 - Match: 15
  Sturla Torkildsen, Norway 12,9:00,0:22
def Wolfang Mejias, Venezuela 11
August 9 - Round of 64 - Match: 18
  Li Guojie, China 15,4:54
def Adam Wiercioch, Poland 11
August 9 - Round of 64 - Match: 23
  Fabrice Jeannet, France 15,5:50
def Serguei Katchiourine, Kyrgyzstan 14
August 9 - Round of 64 - Match: 26
  Joaquim VIDEIRA, Portugal 15,5:56
def Dario Torrente, South Africa 10
August 9 - Round of 64 - Match: 31
  Paris Inostroza, Chile 15,8:49
def Shogo Nishida, Japan 11