2008 Summer Olympics Results - Boxing

Boxing - Men's Welter Weight (69kg) Results
August 24
Gold Bakhyt Sarsekbayev, Kazakhstan
Silver Carlos Banteaux Suarez, Cuba
Bronze Hanati Silamu, China
Bronze Kim Jungjoo, South Korea
5 Demetrius Andrade, United States
5 Dilshod Mahmudov, Uzbekistan
5 Toureano Johnson, Bahamas
5 Hosam Abdin, Egypt
Boxing - Men's Welter Weight (69kg) Results
August 24 - Final - Gold Medal Bout
  Bakhyt Sarsekbayev, Kazakhstan P,18,9
def Carlos Banteaux Suarez, Cuba P,18,9
August 22 - Semifinal - Bout: 1
  Carlos Banteaux Suarez, Cuba P,17,4
def Hanati Silamu, China P,17,4
August 22 - Semifinal - Bout: 2
  Bakhyt Sarsekbayev, Kazakhstan P,10,6
def Kim Jungjoo, South Korea P,10,6
August 17 - Quarterfinal - Bout: 1
  Carlos Banteaux Suarez, Cuba P,10,2
def Hosam Abdin, Egypt P,10,2
August 17 - Quarterfinal - Bout: 2
  Hanati Silamu, China P,14,4
def Toureano Johnson, Bahamas P,14,4
August 17 - Quarterfinal - Bout: 3
  Bakhyt Sarsekbayev, Kazakhstan P,12,7
def Dilshod Mahmudov, Uzbekistan P,12,7
August 17 - Quarterfinal - Bout: 4
  Kim Jungjoo, South Korea P,11,9
def Demetrius Andrade, United States P,11,9
August 16 - Round of 16 - Bout: 2
  Carlos Banteaux Suarez, Cuba P,13,6
def Billy Joe Saunders, Great Britain P,13,6
August 16 - Round of 16 - Bout: 3
  Toureano Johnson, Bahamas P,9,4
def Olexandr Strets'kyy, Ukraine P,9,4
August 16 - Round of 16 - Bout: 4
  Hanati Silamu, China P,9,4
def Joseph Mulema, Cameroon P,9,4
August 14 - Round of 16 - Bout: 1
  Hosam Abdin, Egypt P,11,10
def Non Boonjumnong, Thailand P,11,10
August 14 - Round of 16 - Bout: 5
  Bakhyt Sarsekbayev, Kazakhstan R,1:18,2
def Vitalie Grusac, Moldova R,1:18,2
August 14 - Round of 16 - Bout: 6
  Dilshod Mahmudov, Uzbekistan P,8,3
def Jaoid Chiguer, France P,8,3
August 14 - Round of 16 - Bout: 7
  Demetrius Andrade, United States P,14,3
def Andrey Balanov, Russia P,14,3
August 14 - Round of 16 - Bout: 8
  Kim Jungjoo, South Korea P,10,0
def John Jackson, U.S. Virgin Islands P,10,0
August 10 - Preliminaries - Bout: 1
  Billy Joe Saunders, Great Britain P,14,3
def Adem Kilicci, Turkey P,14,3
August 10 - Preliminaries - Bout: 2
  Toureano Johnson, Bahamas P,18,3
def Rolande Moses, Grenada P,18,3
August 10 - Preliminaries - Bout: 3
  Olexandr Strets'kyy, Ukraine P,9,6
def Gilbert Lenin Gilbert Castillo, Dominican Republic P,9,6
August 10 - Preliminaries - Bout: 4
  Hanati Silamu, China P,21,4
def Precious Makina, Zambia P,21,4
August 10 - Preliminaries - Bout: 5
  Joseph Mulema, Cameroon P,17,2
def Bruno Flavien Bongongo, Central African Republic P,17,2
August 10 - Preliminaries - Bout: 6
  Bakhyt Sarsekbayev, Kazakhstan P,20,1
def Adam Trupish, Canada P,20,1
August 10 - Preliminaries - Bout: 7
  Vitalie Grusac, Moldova P,7,2
def Gerard O'mahony, Australia P,7,2
August 10 - Preliminaries - Bout: 8
  Jaoid Chiguer, France P,17,6
def Aliasker Bashirov, Turkmenistan P,17,6
August 10 - Preliminaries - Bout: 9
  Dilshod Mahmudov, Uzbekistan P,11,3
def Mehdi Khalsi, Morocco P,11,3
August 10 - Preliminaries - Bout: 10
  Demetrius Andrade, United States P,11,9
def Kakhaber Jvania, Georgia P,11,9
August 10 - Preliminaries - Bout: 11
  Andrey Balanov, Russia P,8,5
def Mujandjae Kasuto, Namibia P,8,5
August 10 - Preliminaries - Bout: 12
  John Jackson, U.S. Virgin Islands P,4,2
def Mahamed Nurudzinau, Belarus P,4,2
August 10 - Preliminaries - Bout: 13
  Kim Jungjoo, South Korea P,11,11
def Jack Robert Culcay Keth, Germany P,11,11