2008 Summer Olympics Results - Archery

Archery - Men's Individual Archery Results
August 15
Gold Viktor Ruban, Ukraine
Silver Park Kyung-Mo, South Korea
Bronze Bair Badenov, Russia
4 Juan Rene Serrano, Mexico
5 Juan Carlos Stevens, Cuba
6 Ryuichi Moriya, Japan
6 Victor Wunderle, United States
8 Chu Sian Cheng, Malaysia
9 Im Dong-Hyun, South Korea
10 Jay Lyon, Canada
10 Balginima Tsyrempilov, Russia
12 Jacek Proc, Poland
13 Maksim Kunda, Belarus
14 Rafal Dobrowolski, Poland
14 Lee Chang-Hwan, South Korea
16 Alan Wills, Great Britain
17 Daniel Morillo, Spain
17 Oleksandr Serdyuk, Ukraine
19 Ha-Neul Kim, Australia
19 Magnus Petersson, Sweden
19 Kuo Cheng Wei, Taiwan (Chinese Taipei)
22 Marco Galiazzo, Italy
22 Wang Cheng Pang, Taiwan (Chinese Taipei)
22 Yusuf Goktug Ergin, Turkey
25 Mangal Singh Champia, India
25 Ilario di Buo', Italy
27 Brady Ellison, United States
28 Richard Johnson, United States
29 Michael Naray, Australia
30 Matti Hatava, Finland
31 Alexandru Bodnar, Romania
31 Chen Szu Yuan, Taiwan (Chinese Taipei)
33 Li Wenquan, China
33 Takaharu Furukawa, Japan
35 Romain Girouille, France
36 Laurence Godfrey, Great Britain
36 Piotr Piatek, Poland
36 Andrey Abramov, Russia
39 Crispin Duenas, Canada
39 Jiang Lin, China
41 Calvin Hartley, South Africa
41 Markiyan Ivashko, Ukraine
43 Xue Hai Feng, China
43 Jean-Charles Valladont, France
43 Muhammad Marbawi Bin Sulaiman, Malaysia
43 Myo Aung Nay, Burma (Myanmar)
47 Jens Pieper, Germany
47 Wan Mohd Khalmizam Wan Abd Aziz, Malaysia
49 Simon Terry, Great Britain
50 Nuno Pombo, Portugal
50 Ali Salem, Qatar
52 Daniel Pavlov, Bulgaria
52 Luis Eduardo Velez Sanchez, Mexico
52 Mark Javier, Philippines
55 Matthew Gray, Australia
56 Martin Bulir, Czech Republic
56 Tashi Peljor, Bhutan
58 Luiz Gustavo Trainini, Brazil
58 Mauro Nespoli, Italy
60 Vaezi Hojjatolah, Iran
61 Niels Dall, Denmark
62 Maged Youssef, Egypt
63 John Burnes, Canada
64 Joseph Walter Muaausa, Samoa
Archery - Men's Individual Archery Results
August 15 - Semifinal - Match: 1
  Park Kyung-Mo, South Korea 115
def Juan Rene Serrano, Mexico 112
August 15 - Semifinal - Match: 2
  Viktor Ruban, Ukraine 112,10,10
def Bair Badenov, Russia 112,10,8
August 15 - Quarterfinal - Match: 1
  Juan Rene Serrano, Mexico 113
def Victor Wunderle, United States 106
August 15 - Quarterfinal - Match: 2
  Park Kyung-Mo, South Korea 108,9,10
def Juan Carlos Stevens, Cuba 108,9,8
August 15 - Quarterfinal - Match: 3
  Viktor Ruban, Ukraine 115
def Ryuichi Moriya, Japan 106
August 15 - Quarterfinal - Match: 4
  Bair Badenov, Russia 109
def Chu Sian Cheng, Malaysia 104
August 15 - 1/8 Elimination round - Match: 1
  Juan Rene Serrano, Mexico 110
def Maksim Kunda, Belarus 106
August 14 - 1/8 Elimination round - Match: 2
  Victor Wunderle, United States 113
def Im Dong-Hyun, South Korea 111
August 14 - 1/8 Elimination round - Match: 3
  Juan Carlos Stevens, Cuba 108
def Alan Wills, Great Britain 104
August 14 - 1/8 Elimination round - Match: 4
  Park Kyung-Mo, South Korea 113
def Rafal Dobrowolski, Poland 105
August 14 - 1/8 Elimination round - Match: 5
  Viktor Ruban, Ukraine 114
def Jacek Proc, Poland 108
August 14 - 1/8 Elimination round - Match: 6
  Ryuichi Moriya, Japan 113
def Balginima Tsyrempilov, Russia 110
August 14 - 1/8 Elimination round - Match: 7
  Chu Sian Cheng, Malaysia 105,9,10
def Lee Chang-Hwan, South Korea 105,9,9
August 14 - 1/8 Elimination round - Match: 8
  Bair Badenov, Russia 115
def Jay Lyon, Canada 110
August 13 - 1/16 Elimination round - Match: 1
  Juan Rene Serrano, Mexico 112
def Daniel Morillo, Spain 111
August 13 - 1/16 Elimination round - Match: 2
  Maksim Kunda, Belarus 112
def Magnus Petersson, Sweden 110
August 13 - 1/16 Elimination round - Match: 3
  Victor Wunderle, United States 108,9,10
def Ilario di Buo', Italy 108,9,8
August 13 - 1/16 Elimination round - Match: 4
  Im Dong-Hyun, South Korea 115
def Richard Johnson, United States 106
August 13 - 1/16 Elimination round - Match: 5
  Juan Carlos Stevens, Cuba 108
def Alexandru Bodnar, Romania 101
August 13 - 1/16 Elimination round - Match: 6
  Alan Wills, Great Britain 110
def Marco Galiazzo, Italy 109
August 13 - 1/16 Elimination round - Match: 7
  Rafal Dobrowolski, Poland 111,9
def Oleksandr Serdyuk, Ukraine 111,8
August 13 - 1/16 Elimination round - Match: 8
  Park Kyung-Mo, South Korea 111
def Kuo Cheng Wei, Taiwan (Chinese Taipei) 110
August 13 - 1/16 Elimination round - Match: 15
  Jay Lyon, Canada 113
def Brady Ellison, United States 107
August 13 - 1/16 Elimination round - Match: 16
  Bair Badenov, Russia 109
def Mangal Singh Champia, India 108
August 13 - 1/32 Elimination round - Match: 1
  Juan Rene Serrano, Mexico 116
def Joseph Walter Muaausa, Samoa 88
August 13 - 1/32 Elimination round - Match: 2
  Daniel Morillo, Spain 115
def Markiyan Ivashko, Ukraine 107
August 13 - 1/32 Elimination round - Match: 3
  Maksim Kunda, Belarus 111,9,10
def Takaharu Furukawa, Japan 111,9,9
August 13 - 1/32 Elimination round - Match: 4
  Magnus Petersson, Sweden 108,9,10
def Crispin Duenas, Canada 108,9,9
August 13 - 1/32 Elimination round - Match: 5
  Ilario di Buo', Italy 111
def Martin Bulir, Czech Republic 100
August 13 - 1/32 Elimination round - Match: 6
  Victor Wunderle, United States 106
def Luis Eduardo Velez Sanchez, Mexico 102
August 13 - 1/32 Elimination round - Match: 7
  Richard Johnson, United States 109,8,9,9
def Andrey Abramov, Russia 109,8,9,8
August 13 - 1/32 Elimination round - Match: 9
  Alexandru Bodnar, Romania 106
def Wan Mohd Khalmizam Wan Abd Aziz, Malaysia 105
August 13 - 1/32 Elimination round - Match: 10
  Juan Carlos Stevens, Cuba 107,9,10
def Calvin Hartley, South Africa 107,9,9
August 13 - 1/32 Elimination round - Match: 11
  Alan Wills, Great Britain 103
def Mauro Nespoli, Italy 99
August 13 - 1/32 Elimination round - Match: 12
  Marco Galiazzo, Italy 114
def Niels Dall, Denmark 97
August 13 - 1/32 Elimination round - Match: 13
  Rafal Dobrowolski, Poland 110
def Myo Aung Nay, Burma (Myanmar) 106
August 13 - 1/32 Elimination round - Match: 14
  Oleksandr Serdyuk, Ukraine 107
def Jens Pieper, Germany 105
August 13 - 1/32 Elimination round - Match: 15
  Kuo Cheng Wei, Taiwan (Chinese Taipei) 106
def Mark Javier, Philippines 102
August 13 - 1/32 Elimination round - Match: 16
  Park Kyung-Mo, South Korea 116
def Luiz Gustavo Trainini, Brazil 99
August 13 - 1/32 Elimination round - Match: 30
  Jay Lyon, Canada 111
def Xue Hai Feng, China 106
August 13 - 1/32 Elimination round - Match: 32
  Mangal Singh Champia, India 112
def Vaezi Hojjatolah, Iran 98
August 12 - 1/16 Elimination round - Match: 9
  Viktor Ruban, Ukraine 115
def Michael Naray, Australia 105
August 12 - 1/16 Elimination round - Match: 10
  Jacek Proc, Poland 111
def Ha-Neul Kim, Australia 110
August 12 - 1/16 Elimination round - Match: 11
  Ryuichi Moriya, Japan 114
def Wang Cheng Pang, Taiwan (Chinese Taipei) 109
August 12 - 1/16 Elimination round - Match: 12
  Balginima Tsyrempilov, Russia 109
def Chen Szu Yuan, Taiwan (Chinese Taipei) 101
August 12 - 1/16 Elimination round - Match: 13
  Chu Sian Cheng, Malaysia 110
def Matti Hatava, Finland 103
August 12 - 1/16 Elimination round - Match: 14
  Lee Chang-Hwan, South Korea 117, Olympic Record
def Yusuf Goktug Ergin, Turkey 109
August 12 - 1/32 Elimination round - Match: 17
  Viktor Ruban, Ukraine 111
def Maged Youssef, Egypt 96
August 12 - 1/32 Elimination round - Match: 18
  Michael Naray, Australia 108
def Jean-Charles Valladont, France 106
August 12 - 1/32 Elimination round - Match: 19
  Jacek Proc, Poland 116, Olympic Record
def Li Wenquan, China 111
August 12 - 1/32 Elimination round - Match: 20
  Ha-Neul Kim, Australia 112
def Romain Girouille, France 110
August 12 - 1/32 Elimination round - Match: 21
  Wang Cheng Pang, Taiwan (Chinese Taipei) 110
def Tashi Peljor, Bhutan 100
August 12 - 1/32 Elimination round - Match: 22
  Ryuichi Moriya, Japan 109,10
def Piotr Piatek, Poland 109,9
August 12 - 1/32 Elimination round - Match: 23
  Chen Szu Yuan, Taiwan (Chinese Taipei) 107
def Muhammad Marbawi Bin Sulaiman, Malaysia 106
August 12 - 1/32 Elimination round - Match: 24
  Balginima Tsyrempilov, Russia 112
def Daniel Pavlov, Bulgaria 102
August 12 - 1/32 Elimination round - Match: 25
  Matti Hatava, Finland 105
def Simon Terry, Great Britain 104
August 12 - 1/32 Elimination round - Match: 26
  Chu Sian Cheng, Malaysia 109
def Matthew Gray, Australia 101
August 12 - 1/32 Elimination round - Match: 27
  Yusuf Goktug Ergin, Turkey 106
def Nuno Pombo, Portugal 103
August 12 - 1/32 Elimination round - Match: 28
  Lee Chang-Hwan, South Korea 112
def Jiang Lin, China 108
August 12 - 1/32 Elimination round - Match: 29
  Brady Ellison, United States 111
def John Burnes, Canada 89
August 12 - 1/32 Elimination round - Match: 31
  Bair Badenov, Russia 114
def Laurence Godfrey, Great Britain 109