2008 Summer Olympics Results - Archery

Archery - Women's Individual Archery Results
August 14
Gold Zhang Juan Juan, China
Silver Park Sung-Hyun, South Korea
Bronze Yun Ok-Hee, South Korea
4 Kwon Un Sil, North Korea
5 Khatuna Lorig, United States
6 Nami Hayakawa, Japan
7 Joo Hyun-Jung, South Korea
8 Mariana Avitia, Mexico
9 Khatuna Narimanidze, Georgia
10 Berengere Schuh, France
11 Chen Ling, China
11 Elpida Romantzi, Greece
13 Aida Roman, Mexico
14 Natalia Erdyniyeva, Russia
15 Naomi Folkard, Great Britain
16 Ana Maria Rendon, Colombia
17 Alison Williamson, Great Britain
17 Malgorzata Cwienczek, Poland
19 Natalia Valeeva, Italy
20 Marie-Pier Beaudet, Canada
20 Anja Hitzler, Germany
22 Miroslava Dagbaeva, Russia
23 Katsiarina Muliuk, Belarus
23 Yuan Shu Chi, Taiwan (Chinese Taipei)
23 Victoria Koval, Ukraine
26 Iwona Marcinkiewicz, Poland
26 Jennifer Nichols, United States
28 Kristine Esebua, Georgia
29 Sayoko Kitabatake, Japan
30 Pranitha Vardineni, India
31 Leydis Brito, Venezuela
32 Charlotte Burgess, Great Britain
33 Dola Banerjee, India
34 Barbora Horackova, Czech Republic
34 Pia Carmen Lionetti, Italy
34 Son Hye Yong, North Korea
37 Sophie Dodemont, France
37 Elena Tonetta, Italy
37 Rina Dewi Puspitasari, Indonesia
40 Virginie Arnold, France
40 Anatassiya Bannova, Kazakhstan
42 Guo Dan, China
43 Elena Mousikou, Cyprus
43 Zekiye Keskin Satir, Turkey
45 Yuki Hayashi, Japan
45 Nathalie Dielen, Switzerland
45 Albina Kamaletdinova, Tajikistan
48 Alexandra Feeney, Australia
48 Evangelia Psarra, Greece
48 Laishram Bombayla Devi, India
48 Justyna Mospinek, Poland
48 Ika Yuliana Rochmawati, Indonesia
48 Natalia Sanchez, Colombia
54 Jane Waller, Australia
54 Louise Laursen, Denmark
56 Wei Pi-Hsiu, Taiwan (Chinese Taipei)
57 Wu Hui Ju, Taiwan (Chinese Taipei)
57 Sigrid Romero, Colombia
59 Tetyana Berezhna, Ukraine
59 Dorji Dema, Bhutan
59 Veronique Marrier D'unienville, Mauritius
62 Najmeh Abtin, Iran
63 Soha Abed Elaal, Egypt
64 Khadija Abbouda, Morocco
Archery - Women's Individual Archery Results
August 14 - Semifinal - Match: 1
  Park Sung-Hyun, South Korea 109
def Kwon Un Sil, North Korea 106
August 14 - Semifinal - Match: 2
  Zhang Juan Juan, China 115
def Yun Ok-Hee, South Korea 109
August 14 - Quarterfinal - Match: 1
  Park Sung-Hyun, South Korea 112
def Nami Hayakawa, Japan 103
August 14 - Quarterfinal - Match: 2
  Kwon Un Sil, North Korea 105
def Mariana Avitia, Mexico 99
August 14 - Quarterfinal - Match: 3
  Zhang Juan Juan, China 106
def Joo Hyun-Jung, South Korea 101
August 14 - Quarterfinal - Match: 4
  Yun Ok-Hee, South Korea 111
def Khatuna Lorig, United States 105
August 14 - 1/8 Elimination round - Match: 1
  Park Sung-Hyun, South Korea 115, Olympic Record
def Elpida Romantzi, Greece 103
August 13 - 1/8 Elimination round - Match: 2
  Nami Hayakawa, Japan 106
def Naomi Folkard, Great Britain 97
August 13 - 1/8 Elimination round - Match: 3
  Kwon Un Sil, North Korea 105
def Aida Roman, Mexico 100
August 13 - 1/8 Elimination round - Match: 4
  Mariana Avitia, Mexico 109
def Khatuna Narimanidze, Georgia 108
August 13 - 1/8 Elimination round - Match: 5
  Joo Hyun-Jung, South Korea 109
def Berengere Schuh, France 104
August 13 - 1/8 Elimination round - Match: 6
  Zhang Juan Juan, China 110
def Natalia Erdyniyeva, Russia 98
August 13 - 1/8 Elimination round - Match: 7
  Khatuna Lorig, United States 107
def Ana Maria Rendon, Colombia 95
August 13 - 1/8 Elimination round - Match: 8
  Yun Ok-Hee, South Korea 113
def Chen Ling, China 103
August 12 - 1/16 Elimination round - Match: 1
  Park Sung-Hyun, South Korea 112
def Anja Hitzler, Germany 107
August 12 - 1/16 Elimination round - Match: 2
  Elpida Romantzi, Greece 102,10
def Kristine Esebua, Georgia 102,9
August 12 - 1/16 Elimination round - Match: 3
  Nami Hayakawa, Japan 105
def Jennifer Nichols, United States 103
August 12 - 1/16 Elimination round - Match: 4
  Naomi Folkard, Great Britain 110
def Charlotte Burgess, Great Britain 96
August 12 - 1/16 Elimination round - Match: 5
  Kwon Un Sil, North Korea 106
def Pranitha Vardineni, India 99
August 12 - 1/16 Elimination round - Match: 6
  Aida Roman, Mexico 111
def Victoria Koval, Ukraine 105
August 12 - 1/16 Elimination round - Match: 7
  Mariana Avitia, Mexico 110
def Malgorzata Cwienczek, Poland 109
August 12 - 1/16 Elimination round - Match: 8
  Khatuna Narimanidze, Georgia 111
def Leydis Brito, Venezuela 98
August 12 - 1/16 Elimination round - Match: 15
  Chen Ling, China 106
def Katsiarina Muliuk, Belarus 105
August 12 - 1/16 Elimination round - Match: 16
  Yun Ok-Hee, South Korea 114
def Marie-Pier Beaudet, Canada 107
August 12 - 1/32 Elimination round - Match: 1
  Park Sung-Hyun, South Korea 112
def Khadija Abbouda, Morocco 80
August 12 - 1/32 Elimination round - Match: 2
  Anja Hitzler, Germany 107
def Sophie Dodemont, France 106
August 12 - 1/32 Elimination round - Match: 3
  Kristine Esebua, Georgia 102,9
def Yuki Hayashi, Japan 102,8
August 12 - 1/32 Elimination round - Match: 4
  Elpida Romantzi, Greece 105
def Zekiye Keskin Satir, Turkey 103
August 12 - 1/32 Elimination round - Match: 5
  Nami Hayakawa, Japan 112
def Elena Mousikou, Cyprus 103
August 12 - 1/32 Elimination round - Match: 6
  Jennifer Nichols, United States 114
def Ika Yuliana Rochmawati, Indonesia 101
August 12 - 1/32 Elimination round - Match: 7
  Charlotte Burgess, Great Britain 106
def Guo Dan, China 104
August 12 - 1/32 Elimination round - Match: 8
  Naomi Folkard, Great Britain 107
def Soha Abed Elaal, Egypt 95
August 12 - 1/32 Elimination round - Match: 9
  Kwon Un Sil, North Korea 106
def Najmeh Abtin, Iran 96
August 12 - 1/32 Elimination round - Match: 10
  Pranitha Vardineni, India 106
def Jane Waller, Australia 100
August 12 - 1/32 Elimination round - Match: 11
  Victoria Koval, Ukraine 109
def Barbora Horackova, Czech Republic 107
August 12 - 1/32 Elimination round - Match: 12
  Aida Roman, Mexico 108
def Veronique Marrier D'unienville, Mauritius 97
August 12 - 1/32 Elimination round - Match: 13
  Malgorzata Cwienczek, Poland 113
def Louise Laursen, Denmark 100
August 12 - 1/32 Elimination round - Match: 14
  Mariana Avitia, Mexico 112
def Son Hye Yong, North Korea 107
August 12 - 1/32 Elimination round - Match: 15
  Leydis Brito, Venezuela 104
def Wu Hui Ju, Taiwan (Chinese Taipei) 98
August 12 - 1/32 Elimination round - Match: 16
  Khatuna Narimanidze, Georgia 107
def Dorji Dema, Bhutan 97
August 12 - 1/32 Elimination round - Match: 30
  Katsiarina Muliuk, Belarus 104
def Natalia Sanchez, Colombia 101
August 12 - 1/32 Elimination round - Match: 32
  Yun Ok-Hee, South Korea 109
def Albina Kamaletdinova, Tajikistan 102
August 11 - 1/16 Elimination round - Match: 9
  Joo Hyun-Jung, South Korea 110
def Natalia Valeeva, Italy 108
August 11 - 1/16 Elimination round - Match: 10
  Berengere Schuh, France 112
def Sayoko Kitabatake, Japan 100
August 11 - 1/16 Elimination round - Match: 11
  Natalia Erdyniyeva, Russia 104
def Iwona Marcinkiewicz, Poland 103
August 11 - 1/16 Elimination round - Match: 12
  Zhang Juan Juan, China 110
def Yuan Shu Chi, Taiwan (Chinese Taipei) 105
August 11 - 1/16 Elimination round - Match: 13
  Khatuna Lorig, United States 112
def Alison Williamson, Great Britain 109
August 11 - 1/16 Elimination round - Match: 14
  Ana Maria Rendon, Colombia 110
def Miroslava Dagbaeva, Russia 106
August 11 - 1/32 Elimination round - Match: 17
  Joo Hyun-Jung, South Korea 108
def Sigrid Romero, Colombia 98
August 11 - 1/32 Elimination round - Match: 18
  Natalia Valeeva, Italy 107
def Anatassiya Bannova, Kazakhstan 105
August 11 - 1/32 Elimination round - Match: 19
  Sayoko Kitabatake, Japan 103
def Justyna Mospinek, Poland 101
August 11 - 1/32 Elimination round - Match: 20
  Berengere Schuh, France 112
def Pia Carmen Lionetti, Italy 107
August 11 - 1/32 Elimination round - Match: 21
  Natalia Erdyniyeva, Russia 107
def Nathalie Dielen, Switzerland 102
August 11 - 1/32 Elimination round - Match: 22
  Iwona Marcinkiewicz, Poland 103
def Laishram Bombayla Devi, India 101
August 11 - 1/32 Elimination round - Match: 23
  Zhang Juan Juan, China 109
def Tetyana Berezhna, Ukraine 97
August 11 - 1/32 Elimination round - Match: 24
  Yuan Shu Chi, Taiwan (Chinese Taipei) 104
def Alexandra Feeney, Australia 101
August 11 - 1/32 Elimination round - Match: 25
  Alison Williamson, Great Britain 108
def Wei Pi-Hsiu, Taiwan (Chinese Taipei) 99
August 11 - 1/32 Elimination round - Match: 26
  Khatuna Lorig, United States 107
def Virginie Arnold, France 105
August 11 - 1/32 Elimination round - Match: 27
  Miroslava Dagbaeva, Russia 106,10
def Rina Dewi Puspitasari, Indonesia 106,9
August 11 - 1/32 Elimination round - Match: 28
  Ana Maria Rendon, Colombia 106,10
def Elena Tonetta, Italy 106,9
August 11 - 1/32 Elimination round - Match: 29
  Chen Ling, China 110
def Evangelia Psarra, Greece 101
August 11 - 1/32 Elimination round - Match: 31
  Marie-Pier Beaudet, Canada 109,10
def Dola Banerjee, India 109,8
August 9 - Preliminaries - Match: 1
  Park Sung-Hyun, South Korea 673
def Yun Ok-Hee, South Korea 667
def Joo Hyun-Jung, South Korea 664
def Khatuna Narimanidze, Georgia 663
def Kwon Un Sil, North Korea 656
def Yuan Shu Chi, Taiwan (Chinese Taipei) 652
def Alison Williamson, Great Britain 651
def Naomi Folkard, Great Britain 651
def Nami Hayakawa, Japan 649
def Ana Maria Rendon, Colombia 647
def Natalia Erdyniyeva, Russia 647
def Aida Roman, Mexico 646
def Malgorzata Cwienczek, Poland 645
def Berengere Schuh, France 645
def Chen Ling, China 645
def Zekiye Keskin Satir, Turkey 644
def Kristine Esebua, Georgia 643
def Nathalia Sanchez, Colombia 643
def Justyna Mospinek, Poland 643
def Mariana Avitia, Mexico 641
def Victoria Koval, Ukraine 641
def Laishram Bombayla Devi, India 637
def Miroslava Dagbaeva, Russia 637
def Jennifer Nichols, United States 637
def Guo Dan, China 636
def Khatuna Lorig, United States 635
def Zhang Juan Juan, China 635
def Jane Waller, Australia 634
def Wu Hui Ju, Taiwan (Chinese Taipei) 634
def Natalia Valeeva, Italy 634
def Dola Banerjee, India 633
def Sophie Dodemont, France 632
def Anja Hitzler, Germany 629
def Marie-Pier Beaudet, Canada 628
def Anatassiya Bannova, Kazakhstan 628
def Leydis Brito, Venezuela 628
def Pranitha Vardineni, India 627
def Tetyana Berezhna, Ukraine 627
def Virginie Arnold, France 626
def Charlotte Burgess, Great Britain 623
def Ika Yuliana Rochmawati, Indonesia 621
def Rina Dewi Puspitasari, Indonesia 620
def Iwona Marcinkiewicz, Poland 620
def Barbora Horackova, Czech Republic 620
def Son Hye Yong, North Korea 618
def Sayoko Kitabatake, Japan 616
def Katsiarina Muliuk, Belarus 616
def Yuki Hayashi, Japan 616
def Elpida Romantzi, Greece 614
def Evangelia Psarra, Greece 613
def Pia Carmen Lionetti, Italy 613
def Louise Laursen, Denmark 605
def Veronique Marrier D'unienville, Mauritius 605
def Nathalie Dielen, Switzerland 601
def Elena Tonetta, Italy 595
def Elena Mousikou, Cyprus 589
def Soha Abed Elaal, Egypt 587
def Wei Pi-Hsiu, Taiwan (Chinese Taipei) 585
def Alexandra Feeney, Australia 580
def Najmeh Abtin, Iran 568
def Dorji Dema, Bhutan 567
def Sigrid Romero, Colombia 551
def Albina Kamaletdinova, Tajikistan 547
def Khadija Abbouda, Morocco 539