2008 Summer Olympics Results - Wrestling

Wrestling - Men's Greco-Roman 66kg Results
August 13
Gold Steeve Guenot, France
Silver Kanatbek Begaliev, Kyrgyzstan
Bronze Mikhail Siamionau, Belarus
Bronze Armen Vardanyan, Ukraine
5 Nikolay Gergov, Bulgaria
5 Darkhan Bayakhmetov, Kazakhstan
7 Sergei Kovalenko, Russia
8 Tamas Lorincz, Hungary
9 Alain Milian, Cuba
10 Li Yanyan, China
11 Ali Esmaeil Mohammadi, Iran
12 Jake Deitchler, United States
13 Ion Iulian Panait, Romania
14 Arman Adikyan, Armenia
15 Aleksandr Kazakevic, Lithuania
15 Kim Minchul, South Korea
17 Seref Eroglu, Turkey
18 Marcus Thatner, Germany
19 Farid Mansurov, Azerbaijan
20 Mohamed Serir, Algeria
Wrestling - Men's Greco-Roman 66kg Results
August 13 - Repechage semifinal - Match: 1
  Armen Vardanyan, Ukraine 1,*:1
def Jake Deitchler, United States 1,*:1
August 13 - Repechage semifinal - Match: 2
  Mikhail Siamionau, Belarus 1,*:1
def Alain Milian, Cuba 1,*:1
August 13 - Repechage quarterfinal - Match: 2
  Alain Milian, Cuba 1,*:1
def Tamas Lorincz, Hungary 1,*:1
August 12 - Semifinal - Match: 1
  Kanatbek Begaliev, Kyrgyzstan 1,*:1
def Nikolay Gergov, Bulgaria 1,*:1
August 12 - Semifinal - Match: 2
  Steeve Guenot, France 1,*:1
def Darkhan Bayakhmetov, Kazakhstan 1,*:1
August 12 - Quarterfinal bout 4 - Match: 1
  Kanatbek Begaliev, Kyrgyzstan 3,*:0
def Armen Vardanyan, Ukraine 3,*:0
August 12 - Quarterfinal bout 4 - Match: 2
  Nikolay Gergov, Bulgaria 2,*:1
def Sergei Kovalenko, Russia 2,*:1
August 12 - Quarterfinal bout 4 - Match: 3
  Darkhan Bayakhmetov, Kazakhstan 4,*:1
def Li Yanyan, China 4,*:1
August 12 - Quarterfinal bout 4 - Match: 4
  Steeve Guenot, France 2,*:1
def Mikhail Siamionau, Belarus 2,*:1
August 12 - 1/8 final - Match: 1
  Kanatbek Begaliev, Kyrgyzstan 6,*:0
def Jake Deitchler, United States 6,*:0
August 12 - 1/8 final - Match: 2
  Armen Vardanyan, Ukraine 3,*:0
def Farid Mansurov, Azerbaijan 3,*:0
August 12 - 1/8 final - Match: 3
  Sergei Kovalenko, Russia 6,*:0
def Mohamed Serir, Algeria 6,*:0
August 12 - 1/8 final - Match: 4
  Nikolay Gergov, Bulgaria 1,*:1
def Seref Eroglu, Turkey 1,*:1
August 12 - 1/8 final - Match: 5
  Li Yanyan, China 2,*:2
def Ion Iulian Panait, Romania 2,*:2
August 12 - 1/8 final - Match: 6
  Darkhan Bayakhmetov, Kazakhstan 2,*:1
def Marcus Thatner, Germany 2,*:1
August 12 - 1/8 final - Match: 7
  Mikhail Siamionau, Belarus 2,*:0
def Ali Esmaeil Mohammadi, Iran 2,*:0
August 12 - 1/8 final - Match: 8
  Steeve Guenot, France 0:2,*
def Tamas Lorincz, Hungary 0:2,*
August 12 - Preliminaries - Match: 13
  Mikhail Siamionau, Belarus 1,*:1
def Aleksandr Kazakevic, Lithuania 1,*:1
August 12 - Preliminaries - Match: 14
  Ali Esmaeil Mohammadi, Iran 1,*:1
def Kim Minchul, South Korea 1,*:1
August 12 - Preliminaries - Match: 15
  Steeve Guenot, France 3,*:0
def Alain Milian, Cuba 3,*:0
August 12 - Preliminaries - Match: 16
  Tamas Lorincz, Hungary 2,*:2
def Arman Adikyan, Armenia 2,*:2