2008 Summer Olympics Results - Wrestling

Wrestling - Men's Greco-Roman 74kg Results
August 13
Gold Manuchar Kvirkelia, Georgia
Silver Chang Yongxiang, China
Bronze Yavor Yanakiev, Bulgaria
Bronze Christophe Rene Marcel Guenot, France
5 Aleh Mikhalovich, Belarus
5 Peter Bacsi, Hungary
7 Varteres Samurgashev, Russia
8 Roman Melyoshin, Kazakhstan
9 Konstantin Schneider, Germany
10 Arsen Julfalakyan, Armenia
11 Sixto Barrera, Peru
12 Ilgar Abdulov, Azerbaijan
13 Julian Kwit, Poland
14 Valdemaras Venckaitis, Lithuania
15 Volodymyr Shats'kykh, Ukraine
16 Thomas Tc Dantzler, United States
17 Seref Tufenk, Turkey
18 Hassan Shahsavan, Australia
19 Mark Madsen, Denmark
20 Messaoud Zeghdane, Algeria
Wrestling - Men's Greco-Roman 74kg Results
August 13 - Repechage semifinal - Match: 1
  Yavor Yanakiev, Bulgaria 3,*:0
def Sixto Barrera, Peru 3,*:0
August 13 - Repechage semifinal - Match: 2
  Christophe Rene Marcel Guenot, France 2,*:1
def Konstantin Schneider, Germany 2,*:1
August 12 - Semifinal - Match: 1
  Chang Yongxiang, China 0:6,*
def Aleh Mikhalovich, Belarus 0:6,*
August 12 - Semifinal - Match: 2
  Manuchar Kvirkelia, Georgia 2,*:1
def Peter Bacsi, Hungary 2,*:1
August 12 - Quarterfinal bout 4 - Match: 1
  Chang Yongxiang, China 2,*:1
def Sixto Barrera, Peru 2,*:1
August 12 - Quarterfinal bout 4 - Match: 2
  Aleh Mikhalovich, Belarus 1:1,*
def Roman Melyoshin, Kazakhstan 1:1,*
August 12 - Quarterfinal bout 4 - Match: 3
  Manuchar Kvirkelia, Georgia 3,*:0
def Konstantin Schneider, Germany 3,*:0
August 12 - Quarterfinal bout 4 - Match: 4
  Peter Bacsi, Hungary 2,*:2
def Varteres Samurgashev, Russia 2,*:2
August 12 - 1/8 final - Match: 1
  Chang Yongxiang, China 3,*:2
def Yavor Yanakiev, Bulgaria 3,*:2
August 12 - 1/8 final - Match: 2
  Sixto Barrera, Peru 1:2,*
def Valdemaras Venckaitis, Lithuania 1:2,*
August 12 - 1/8 final - Match: 3
  Roman Melyoshin, Kazakhstan 3,*:0
def Hassan Shahsavan, Australia 3,*:0
August 12 - 1/8 final - Match: 4
  Aleh Mikhalovich, Belarus 3,*:1
def Julian Kwit, Poland 3,*:1
August 12 - 1/8 final - Match: 5
  Konstantin Schneider, Germany 4,*:1
def Messaoud Zeghdane, Algeria 4,*:1
August 12 - 1/8 final - Match: 6
  Manuchar Kvirkelia, Georgia 5,*:0
def Christophe Rene Marcel Guenot, France 5,*:0
August 12 - 1/8 final - Match: 7
  Varteres Samurgashev, Russia 4,*:0
def Ilgar Abdulov, Azerbaijan 4,*:0
August 12 - 1/8 final - Match: 8
  Peter Bacsi, Hungary 3,*:1
def Arsen Julfalakyan, Armenia 3,*:1
August 12 - Preliminaries - Match: 13
  Varteres Samurgashev, Russia 4,*:0
def Mark Madsen, Denmark 4,*:0
August 12 - Preliminaries - Match: 14
  Ilgar Abdulov, Azerbaijan 2,*:1
def Seref Tufenk, Turkey 2,*:1
August 12 - Preliminaries - Match: 15
  Arsen Julfalakyan, Armenia 1,*:1
def Volodymyr Shats'kykh, Ukraine 1,*:1
August 12 - Preliminaries - Match: 16
  Peter Bacsi, Hungary 5,*:1
def Thomas Tc Dantzler, United States 5,*:1