2008 Summer Olympics Results - Wrestling

Wrestling - Men's Greco-Roman 84kg Results
August 14
Gold Andrea Minguzzi, Italy
Silver Zoltan Fodor, Hungary
Bronze Nazmi Avluca, Turkey
5 Ma Sanyi, China
5 Melonin Noumonvi, France
7 Denis Forov, Armenia
8 Shalva Gadabadze, Azerbaijan
9 Aleksey Mishin, Russia
10 Yunior Estrada, Cuba
11 Saman Tahmasebi, Iran
12 Brad Vering, United States
13 Kim Jungsub, South Korea
14 Oleksandr Daragan, Ukraine
15 Shingo Matsumoto, Japan
16 Badri Khasaia, Georgia
16 Andrey Samokhin, Kazakhstan
16 Artur Michalkiewicz, Poland
19 Attila Batky, Slovakia
20 Haykel Achouri, Tunisia
Wrestling - Men's Greco-Roman 84kg Results
August 14 - Semifinal - Match: 1
  Zoltan Fodor, Hungary 2,*:1
def Nazmi Avluca, Turkey 2,*:1
August 14 - Semifinal - Match: 2
  Andrea Minguzzi, Italy 1,*:1
def Ara Abrahamian, Sweden 1,*:1
August 14 - Repechage semifinal - Match: 1
  Ma Sanyi, China 3,*:3
def Shalva Gadabadze, Azerbaijan 3,*:3
August 14 - Repechage semifinal - Match: 2
  Melonin Noumonvi, France 0:3,*
def Aleksey Mishin, Russia 0:3,*
August 14 - Quarterfinal bout 4 - Match: 4
  Ara Abrahamian, Sweden 1,*:1
def Denis Forov, Armenia 1,*:1
August 13 - Quarterfinal bout 4 - Match: 1
  Nazmi Avluca, Turkey 2,*:2
def Saman Tahmasebi, Iran 2,*:2
August 13 - Quarterfinal bout 4 - Match: 2
  Zoltan Fodor, Hungary 1:1,*
def Shalva Gadabadze, Azerbaijan 1:1,*
August 13 - Quarterfinal bout 4 - Match: 3
  Andrea Minguzzi, Italy 1,*:1
def Aleksey Mishin, Russia 1,*:1
August 13 - 1/8 final - Match: 1
  Saman Tahmasebi, Iran 4,*:0
def Oleksandr Daragan, Ukraine 4,*:0
August 13 - 1/8 final - Match: 2
  Nazmi Avluca, Turkey 4,*:0
def Badri Khasaia, Georgia 4,*:0
August 13 - 1/8 final - Match: 3
  Shalva Gadabadze, Azerbaijan 5,*:0
def Haykel Achouri, Tunisia 5,*:0
August 13 - 1/8 final - Match: 4
  Zoltan Fodor, Hungary 2,*:0
def Ma Sanyi, China 2,*:0
August 13 - 1/8 final - Match: 5
  Andrea Minguzzi, Italy 1,*:1
def Melonin Noumonvi, France 1,*:1
August 13 - 1/8 final - Match: 6
  Aleksey Mishin, Russia 2,*:1
def Andrey Samokhin, Kazakhstan 2,*:1
August 13 - 1/8 final - Match: 7
  Denis Forov, Armenia 4,*:0
def Brad Vering, United States 4,*:0
August 13 - 1/8 final - Match: 8
  Ara Abrahamian, Sweden 2,*:1
def Yunior Estrada, Cuba 2,*:1
August 13 - Preliminaries - Match: 13
  Denis Forov, Armenia 4,*:2
def Shingo Matsumoto, Japan 4,*:2
August 13 - Preliminaries - Match: 14
  Brad Vering, United States 4,*:0
def Artur Michalkiewicz, Poland 4,*:0
August 13 - Preliminaries - Match: 15
  Ara Abrahamian, Sweden 1:3,*
def Kim Jungsub, South Korea 1:3,*
August 13 - Preliminaries - Match: 16
  Yunior Estrada, Cuba 4,*:0
def Attila Batky, Slovakia 4,*:0