2008 Summer Olympics Results - Wrestling

Wrestling - Men's Greco-Roman 120kg Results
August 14
Gold Mijain Lopez, Cuba
Silver Khassan Baroev, Russia
Bronze Yuri Patrikeev, Armenia
Bronze Mindaugas Mizgaitis, Lithuania
5 Yannick Szczepaniak, France
5 Jalmar Sjoberg, Sweden
7 Dremiel Byers, United States
8 Mihaly Deak-Bardos, Hungary
9 Liu Deli, China
10 Anton Botev, Azerbaijan
11 Siarhei Artsiukhin, Belarus
12 Marek Mikulski, Poland
13 Ivan Ivanov, Bulgaria
14 David Saldadze, Uzbekistan
15 Masoud Hashem Zadeh, Iran
16 Ari Taub, Canada
17 Oleksandr Chernetskyi, Ukraine
18 Panagiotis Papadopoulos, Greece
19 Yasser Sakr, Egypt
20 Riza Kayaalp, Turkey
Wrestling - Men's Greco-Roman 120kg Results
August 14 - Semifinal - Match: 1
  Khassan Baroev, Russia 2,*:1
def Yannick Szczepaniak, France 2,*:1
August 14 - Semifinal - Match: 2
  Mijain Lopez, Cuba 4,*:0
def Jalmar Sjoberg, Sweden 4,*:0
August 14 - Repechage semifinal - Match: 1
  Mindaugas Mizgaitis, Lithuania 1:1,*
def Masoud Hashem Zadeh, Iran 1:1,*
August 14 - Repechage semifinal - Match: 2
  Yuri Patrikeev, Armenia 2,*:0
def Siarhei Artsiukhin, Belarus 2,*:0
August 14 - Quarterfinal bout 4 - Match: 4
  Jalmar Sjoberg, Sweden 0:3,*
def Dremiel Byers, United States 0:3,*
August 13 - Quarterfinal bout 4 - Match: 1
  Yannick Szczepaniak, France 1,*:1
def Mihaly Deak-Bardos, Hungary 1,*:1
August 13 - Quarterfinal bout 4 - Match: 2
  Khassan Baroev, Russia 2,*:1
def Mindaugas Mizgaitis, Lithuania 2,*:1
August 13 - Quarterfinal bout 4 - Match: 3
  Mijain Lopez, Cuba 1:1,*
def Yuri Patrikeev, Armenia 1:1,*
August 13 - 1/8 final - Match: 1
  Mihaly Deak-Bardos, Hungary 2,*:1
def Ari Taub, Canada 2,*:1
August 13 - 1/8 final - Match: 2
  Yannick Szczepaniak, France 1,*:1
def Ivan Ivanov, Bulgaria 1,*:1
August 13 - 1/8 final - Match: 3
  Khassan Baroev, Russia 3,*:0
def Masoud Hashem Zadeh, Iran 3,*:0
August 13 - 1/8 final - Match: 4
  Mindaugas Mizgaitis, Lithuania 1,*:1
def Riza Kayaalp, Turkey 1,*:1
August 13 - 1/8 final - Match: 5
  Yuri Patrikeev, Armenia 5,*:1
def Yasser Sakr, Egypt 5,*:1
August 13 - 1/8 final - Match: 6
  Mijain Lopez, Cuba 3,*:0
def Siarhei Artsiukhin, Belarus 3,*:0
August 13 - 1/8 final - Match: 7
  Jalmar Sjoberg, Sweden 2,*:0
def Anton Botev, Azerbaijan 2,*:0
August 13 - 1/8 final - Match: 8
  Dremiel Byers, United States 4,*:0
def Liu Deli, China 4,*:0
August 13 - Preliminaries - Match: 13
  Jalmar Sjoberg, Sweden 0:4,*
def Marek Mikulski, Poland 0:4,*
August 13 - Preliminaries - Match: 14
  Anton Botev, Azerbaijan 2,*:1
def David Saldadze, Uzbekistan 2,*:1
August 13 - Preliminaries - Match: 15
  Dremiel Byers, United States 1,*:1
def Oleksandr Chernetskyi, Ukraine 1,*:1
August 13 - Preliminaries - Match: 16
  Liu Deli, China 3,*:0
def Panagiotis Papadopoulos, Greece 3,*:0