2008 Summer Olympics Results - Wrestling

Wrestling - Men's Freestyle 66kg Results
August 20
Gold Ramazan Sahin, Turkey
Silver Andriy Stadnik, Ukraine
Bronze Otar Tushishvili, Georgia
Bronze Sushil Kumar, India
5 Leonid Spiridonov, Kazakhstan
5 Geandry Garzon, Cuba
7 Irbek Farniev, Russia
8 Batzorig Buyanjav, Mongolia
9 Albert Batyrov, Belarus
10 Mehdi Taghavi, Iran
11 Serafim Barzakov, Bulgaria
12 Emin Azizov, Azerbaijan
13 Kazuhiko Ikematsu, Japan
14 Doug Schwab, United States
15 Yang Chun Song, North Korea
16 Haislan Veranes Garcia, Canada
17 Jung Youngho, South Korea
18 Suren Markosyan, Armenia
19 Heinrich Barnes, South Africa
20 Wang Qiang, China
21 Gregory Sarrasin, Switzerland
Wrestling - Men's Freestyle 66kg Results
August 20 - Repechage semifinal - Match: 1
  Geandry Garzon, Cuba 1:4,*
def Mehdi Taghavi, Iran 1:4,*
August 20 - Repechage semifinal - Match: 2
  Sushil Kumar, India 1,*:0
def Albert Batyrov, Belarus 1,*:0
August 20 - Repechage quarterfinal - Match: 2
  Sushil Kumar, India 4,*:1
def Doug Schwab, United States 4,*:1
August 19 - Semifinal - Match: 1
  Ramazan Sahin, Turkey 1,*:0
def Otar Tushishvili, Georgia 1,*:0
August 19 - Semifinal - Match: 2
  Andriy Stadnik, Ukraine 1,*:0
def Leonid Spiridonov, Kazakhstan 1,*:0
August 19 - Quarterfinal bout 4 - Match: 1
  Ramazan Sahin, Turkey 3,*:0
def Mehdi Taghavi, Iran 3,*:0
August 19 - Quarterfinal bout 4 - Match: 2
  Otar Tushishvili, Georgia 3,*:0
def Serafim Barzakov, Bulgaria 3,*:0
August 19 - Quarterfinal bout 4 - Match: 3
  Andriy Stadnik, Ukraine 1:4,*
def Albert Batyrov, Belarus 1:4,*
August 19 - Quarterfinal bout 4 - Match: 4
  Leonid Spiridonov, Kazakhstan 0:3,*
def Irbek Farniev, Russia 0:3,*
August 19 - 1/8 final - Match: 1
  Ramazan Sahin, Turkey 1,*:0
def Geandry Garzon, Cuba 1,*:0
August 19 - 1/8 final - Match: 2
  Mehdi Taghavi, Iran 0:1,*
def Haislan Veranes Garcia, Canada 0:1,*
August 19 - 1/8 final - Match: 3
  Otar Tushishvili, Georgia 4,*:1
def Kazuhiko Ikematsu, Japan 4,*:1
August 19 - 1/8 final - Match: 4
  Serafim Barzakov, Bulgaria 1,*:0
def Jung Youngho, South Korea 1,*:0
August 19 - 1/8 final - Match: 5
  Albert Batyrov, Belarus 1,*:0
def Yang Chun Song, North Korea 1,*:0
August 19 - 1/8 final - Match: 6
  Andriy Stadnik, Ukraine 2,*:1
def Sushil Kumar, India 2,*:1
August 19 - 1/8 final - Match: 7
  Irbek Farniev, Russia 0:1,*
def Batzorig Buyanjav, Mongolia 0:1,*
August 19 - 1/8 final - Match: 8
  Leonid Spiridonov, Kazakhstan 2,*:0
def Emin Azizov, Azerbaijan 2,*:0
August 19 - Preliminaries - Match: 12
  Andriy Stadnik, Ukraine 2,*:0
def Doug Schwab, United States 2,*:0
August 19 - Preliminaries - Match: 13
  Batzorig Buyanjav, Mongolia 2,*:1
def Heinrich Barnes, South Africa 2,*:1
August 19 - Preliminaries - Match: 14
  Irbek Farniev, Russia 2,*:1
def Suren Markosyan, Armenia 2,*:1
August 19 - Preliminaries - Match: 15
  Leonid Spiridonov, Kazakhstan 1:1,*
def Wang Qiang, China 1:1,*
August 19 - Preliminaries - Match: 16
  Emin Azizov, Azerbaijan 1,*:0
def Gregory Sarrasin, Switzerland 1,*:0