2008 Summer Olympics Results - Wrestling

Wrestling - Men's Freestyle 74kg Results
August 20
Gold Buvaysa Saytiev, Russia
Silver Soslan Tigiev, Uzbekistan
Bronze Murad Gaidarov, Belarus
Bronze Kiril Terziev, Bulgaria
5 Gheorghita Stefan, Romania
5 Ivan Fundora, Cuba
7 Ben Askren, United States
8 Arsen Gitinov, Kyrgyzstan
9 Emzarios Bentinidis, Greece
10 Ahmet Gulhan, Turkey
11 Cho Byungkwan, South Korea
12 Gela Sagirashvili, Georgia
13 Si Riguleng, China
14 Ibragim Aldatov, Ukraine
15 Chamsulvara Chamsulvarayev, Azerbaijan
16 Krystian Brzozowski, Poland
17 Augusto Midana, Guinea-Bissau
18 Matt Gentry, Canada
19 Meisam Joukar, Iran
20 Istvan Vereb, Hungary
21 Ali Abdo, Australia
Wrestling - Men's Freestyle 74kg Results
August 20 - Repechage semifinal - Match: 1
  Gheorghita Stefan, Romania 0:3,*
def Emzarios Bentinidis, Greece 0:3,*
August 20 - Repechage semifinal - Match: 2
  Ivan Fundora, Cuba 2,*:0
def Cho Byungkwan, South Korea 2,*:0
August 20 - Repechage quarterfinal - Match: 2
  Cho Byungkwan, South Korea 1,*:0
def Ahmet Gulhan, Turkey 1,*:0
August 19 - Semifinal - Match: 1
  Soslan Tigiev, Uzbekistan 1,*:0
def Murad Gaidarov, Belarus 1,*:0
August 19 - Semifinal - Match: 2
  Buvaysa Saytiev, Russia 8,*:0
def Kiril Terziev, Bulgaria 8,*:0
August 19 - Quarterfinal bout 4 - Match: 1
  Murad Gaidarov, Belarus 1,*:0
def Gela Sagirashvili, Georgia 1,*:0
August 19 - Quarterfinal bout 4 - Match: 2
  Soslan Tigiev, Uzbekistan 1,*:0
def Emzarios Bentinidis, Greece 1,*:0
August 19 - Quarterfinal bout 4 - Match: 3
  Kiril Terziev, Bulgaria 6,*:6
def Arsen Gitinov, Kyrgyzstan 6,*:6
August 19 - Quarterfinal bout 4 - Match: 4
  Buvaysa Saytiev, Russia 2,*:0
def Ivan Fundora, Cuba 2,*:0
August 19 - 1/8 final - Match: 1
  Gela Sagirashvili, Georgia 1,*:0
def Augusto Midana, Guinea-Bissau 1,*:0
August 19 - 1/8 final - Match: 2
  Murad Gaidarov, Belarus 0:4,*
def Chamsulvara Chamsulvarayev, Azerbaijan 0:4,*
August 19 - 1/8 final - Match: 3
  Soslan Tigiev, Uzbekistan 1,*:0
def Gheorghita Stefan, Romania 1,*:0
August 19 - 1/8 final - Match: 4
  Emzarios Bentinidis, Greece 0:1,*
def Matt Gentry, Canada 0:1,*
August 19 - 1/8 final - Match: 5
  Kiril Terziev, Bulgaria 3,*:0
def Meisam Joukar, Iran 3,*:0
August 19 - 1/8 final - Match: 6
  Arsen Gitinov, Kyrgyzstan 0:3,*
def Ibragim Aldatov, Ukraine 0:3,*
August 19 - 1/8 final - Match: 7
  Ivan Fundora, Cuba 3,*:1
def Ben Askren, United States 3,*:1
August 19 - 1/8 final - Match: 8
  Buvaysa Saytiev, Russia 1,*:0
def Ahmet Gulhan, Turkey 1,*:0
August 19 - Preliminaries - Match: 12
  Arsen Gitinov, Kyrgyzstan 1:1,*
def Krystian Brzozowski, Poland 1:1,*
August 19 - Preliminaries - Match: 13
  Ben Askren, United States 0:2,*
def Istvan Vereb, Hungary 0:2,*
August 19 - Preliminaries - Match: 14
  Ivan Fundora, Cuba 7,*:5
def Si Riguleng, China 7,*:5
August 19 - Preliminaries - Match: 15
  Ahmet Gulhan, Turkey 1,*:0
def Ali Abdo, Australia 1,*:0
August 19 - Preliminaries - Match: 16
  Buvaysa Saytiev, Russia 1,*:0
def Cho Byungkwan, South Korea 1,*:0