2008 Summer Olympics - Schedule - Monday, August 11

Olympics Schedule for Monday, August 11
Date/TimeEvent
12:00 AM ETBeach Volleyball - Women's Beach Volleyball - Preliminary round Group E match 5 (CUB vs NED)
12:00 AM ETFencing - Women's Individual Foil - Round of 32 bout 10
12:00 AM ETFencing - Women's Individual Foil - Round of 32 bout 6
12:00 AM ETFencing - Women's Individual Foil - Round of 32 bout 14
12:00 AM ETFencing - Women's Individual Foil - Round of 32 bout 2
12:00 AM ETJudo - Women's -57kg - Preliminaries/Repechages
12:00 AM ETJudo - Women's -57kg - Round of 32 contest 1
12:00 AM ETJudo - Women's -57kg - Round of 32 contest 9
12:00 AM ETJudo - Men's -73kg - Round of 64 Contest 1
12:00 AM ETShooting - Men's 10m Air Rifle - Final
12:00 AM ETVolleyball - Women's Volleyball - Preliminary round Group B match 5 (KAZ vs ITA)
12:05 AM ETArchery - Men's Team Archery - Quarterfinal match 4
12:05 AM ETBadminton - Women's Singles Badminton - Round of 16 match 6
12:06 AM ETJudo - Women's -57kg - Round of 32 contest 3
12:06 AM ETJudo - Women's -57kg - Round of 32 contest 12
12:12 AM ETJudo - Women's -57kg - Round of 32 contest 14
12:12 AM ETJudo - Women's -57kg - Round of 32 contest 8
12:18 AM ETJudo - Men's -73kg - Round of 32 contest 1
12:18 AM ETJudo - Men's -73kg - Round of 32 contest 9
12:24 AM ETJudo - Men's -73kg - Round of 32 contest 2
12:24 AM ETJudo - Men's -73kg - Round of 32 contest 10
12:28 AM ETJudo - Women's -57kg - Round of 32 contest 10
12:28 AM ETJudo - Women's -57kg - Round of 32 contest 2
12:30 AM ETArchery - Men's Team Archery - Quarterfinal match 2
12:30 AM ETBadminton - Men's Singles Badminton - Round of 32 match 12
12:30 AM ETFencing - Women's Individual Foil - Round of 32 bout 3
12:30 AM ETFencing - Women's Individual Foil - Round of 32 bout 15
12:30 AM ETFencing - Women's Individual Foil - Round of 32 bout 7
12:30 AM ETFencing - Women's Individual Foil - Round of 32 bout 11
12:30 AM ETJudo - Men's -73kg - Round of 32 contest 3
12:30 AM ETJudo - Men's -73kg - Round of 32 contest 11
12:30 AM ETTennis - Men's Singles Tennis - First Round Match 03
12:30 AM ETTennis - Men's Singles Tennis - First Round Match 05
12:30 AM ETTennis - Men's Singles Tennis - First Round Match 10
12:30 AM ETTennis - Men's Singles Tennis - First Round Match 12
12:30 AM ETTennis - Men's Singles Tennis - First Round Match 14
12:30 AM ETTennis - Men's Singles Tennis - First Round Match 28
12:30 AM ETTennis - Men's Doubles Tennis - First Round Match 14
12:30 AM ETTennis - Women's Singles Tennis - First Round Match 13
12:30 AM ETTennis - Women's Singles Tennis - First Round Match 09
12:30 AM ETTennis - Women's Singles Tennis - First Round Match 12
12:30 AM ETTennis - Women's Singles Tennis - First Round Match 11
12:30 AM ETWeightlifting - Men's 69kg - Men's 69kg - Group C
12:30 AM ETWeightlifting - Women's 58kg - Women's 58kg - Group B
12:30 AM ETWeightlifting - Women's 58kg - Women's 58kg - After 2nd group
12:35 AM ETJudo - Women's -57kg - Round of 32 contest 11
12:35 AM ETVolleyball - Women's Volleyball - Preliminary round Group A match 4 (USA vs CUB)
12:36 AM ETJudo - Men's -73kg - Round of 32 contest 12
12:36 AM ETJudo - Men's -73kg - Round of 32 contest 4
12:42 AM ETJudo - Men's -73kg - Round of 32 contest 5
12:42 AM ETJudo - Men's -73kg - Round of 32 contest 13
12:48 AM ETJudo - Men's -73kg - Round of 32 contest 14
12:48 AM ETJudo - Men's -73kg - Round of 32 contest 6
12:54 AM ETJudo - Men's -73kg - Round of 32 contest 7
12:54 AM ETJudo - Men's -73kg - Round of 32 contest 15
12:55 AM ETArchery - Men's Team Archery - Quarterfinal match 1
1:00 AM ETBeach Volleyball - Men's Beach Volleyball - Preliminary round Group C match 3 (BRA vs GEO)
1:00 AM ETFencing - Women's Individual Foil - Round of 32 bout 12
1:00 AM ETFencing - Women's Individual Foil - Round of 32 bout 8
1:00 AM ETFencing - Women's Individual Foil - Round of 32 bout 16
1:00 AM ETFencing - Women's Individual Foil - Round of 32 bout 4
1:00 AM ETJudo - Men's -73kg - Round of 32 contest 16
1:00 AM ETJudo - Men's -73kg - Round of 32 contest 8
1:00 AM ETSailing - Women's Double-handed Dinghy 470 - Race 1
1:00 AM ETSailing - Men's Double-handed Dinghy 470 - Race 1
1:00 AM ETSailing - Women's Keelboat Yngling - Race 5
1:00 AM ETSailing - 49er - Skiff - Race 4
1:00 AM ETSailing - Men's Windsurfer Mistral - Race 1
1:00 AM ETSailing - Heavy Weight Dingy - Race 5
1:00 AM ETSailing - Women's Windsurfer Mistral - Race 1
1:00 AM ETWater Polo - Women's Water Polo - Preliminary round Group B match 1 (HUN vs NED)
1:06 AM ETJudo - Women's -57kg - Round of 16 contest 5
1:06 AM ETJudo - Women's -57kg - Round of 16 contest 1
1:12 AM ETJudo - Women's -57kg - Round of 16 contest 2
1:12 AM ETJudo - Women's -57kg - Round of 16 contest 6
1:18 AM ETJudo - Women's -57kg - Round of 16 contest 7
1:18 AM ETJudo - Women's -57kg - Round of 16 contest 3
1:24 AM ETJudo - Women's -57kg - Round of 16 contest 8
1:24 AM ETJudo - Women's -57kg - Round of 16 contest 4
1:30 AM ETBoxing - Men's Feather Weight (57kg) - Round of 32 bout 16
1:30 AM ETBoxing - Men's Feather Weight (57kg) - Round of 32 bout 1
1:30 AM ETBoxing - Men's Feather Weight (57kg) - Round of 32 bout 13
1:30 AM ETBoxing - Men's Feather Weight (57kg) - Round of 32 bout 14
1:30 AM ETBoxing - Men's Feather Weight (57kg) - Round of 32 bout 15
1:30 AM ETFencing - Women's Individual Foil - Round of 16 bout 1
1:30 AM ETFencing - Women's Individual Foil - Round of 16 bout 3
1:30 AM ETFencing - Women's Individual Foil - Round of 16 bout 5
1:30 AM ETFencing - Women's Individual Foil - Round of 16 bout 7
1:30 AM ETJudo - Men's -73kg - Round of 16 contest 5
1:30 AM ETJudo - Men's -73kg - Round of 16 contest 1
1:36 AM ETJudo - Men's -73kg - Round of 16 contest 2
1:36 AM ETJudo - Men's -73kg - Round of 16 contest 6
1:42 AM ETJudo - Men's -73kg - Round of 16 contest 7
1:42 AM ETJudo - Men's -73kg - Round of 16 contest 3
1:45 AM ETBoxing - Men's Feather Weight (57kg) - Round of 32 bout 2
1:48 AM ETJudo - Men's -73kg - Round of 16 contest 4
1:48 AM ETJudo - Men's -73kg - Round of 16 contest 8
1:54 AM ETJudo - Women's -57kg - Quarterfinal contest 1
1:54 AM ETJudo - Women's -57kg - Quarterfinal contest 3
2:00 AM ETBeach Volleyball - Women's Beach Volleyball - Preliminary round Group A match 4 (NOR vs SUI)
2:00 AM ETBoxing - Men's Feather Weight (57kg) - Round of 32 bout 3
2:00 AM ETFencing - Women's Individual Foil - Round of 16 bout 8
2:00 AM ETFencing - Women's Individual Foil - Round of 16 bout 6
2:00 AM ETFencing - Women's Individual Foil - Round of 16 bout 4
2:00 AM ETFencing - Women's Individual Foil - Round of 16 bout 2
2:00 AM ETTeam Handball - Women's Handball - Preliminary round Group A match 5 (ANG vs NOR)
2:00 AM ETJudo - Women's -57kg - Quarterfinal contest 4
2:00 AM ETJudo - Women's -57kg - Quarterfinal contest 2
2:00 AM ETSailing - Women's Double-handed Dinghy 470 - Race 2
2:00 AM ETSailing - Men's Double-handed Dinghy 470 - Race 2
2:00 AM ETSailing - 49er - Skiff - Race 5
2:00 AM ETSailing - Men's Windsurfer Mistral - Race 2
2:00 AM ETSailing - Heavy Weight Dingy - Race 6
2:00 AM ETSailing - Women's Windsurfer Mistral - Race 2
2:06 AM ETJudo - Men's -73kg - Quarterfinal contest 3
2:06 AM ETJudo - Men's -73kg - Quarterfinal contest 1
2:12 AM ETJudo - Men's -73kg - Quarterfinal contest 2
2:12 AM ETJudo - Men's -73kg - Quarterfinal contest 4
2:15 AM ETBoxing - Men's Feather Weight (57kg) - Round of 32 bout 4
2:20 AM ETWater Polo - Women's Water Polo - Preliminary round Group A match 2 (RUS vs ITA)
2:30 AM ETBasketball - Women's Basketball - Preliminary round Group A game 4 (KOR vs RUS)
2:30 AM ETBoxing - Men's Feather Weight (57kg) - Round of 32 bout 5
2:30 AM ETDiving - Men's Synchronised 10m Platform - Men's synchro. 10 m platform
2:30 AM ETTennis - Men's Singles Tennis - First Round Match 01
2:30 AM ETTennis - Men's Singles Tennis - First Round Match 02
2:30 AM ETTennis - Men's Singles Tennis - First Round Match 11
2:30 AM ETTennis - Men's Singles Tennis - First Round Match 07
2:30 AM ETTennis - Men's Singles Tennis - First Round Match 16
2:30 AM ETTennis - Men's Singles Tennis - First Round Match 20
2:30 AM ETTennis - Men's Singles Tennis - First Round Match 31
2:30 AM ETTennis - Women's Singles Tennis - First Round Match 29
2:30 AM ETVolleyball - Women's Volleyball - Preliminary round Group B match 6 (BRA vs RUS)
2:31 AM ETBoxing - Men's Light Weight (60kg) - Round of 32 bout 16
2:31 AM ETBoxing - Men's Light Weight (60kg) - Round of 32 bout 13
2:31 AM ETBoxing - Men's Light Weight (60kg) - Round of 32 bout 15
2:31 AM ETBoxing - Men's Light Weight (60kg) - Round of 32 bout 14
2:40 AM ETFencing - Women's Individual Foil - Quarterfinal bout 1
2:40 AM ETFencing - Women's Individual Foil - Quarterfinal bout 2
2:40 AM ETFencing - Women's Individual Foil - Quarterfinal bout 3
2:40 AM ETFencing - Women's Individual Foil - Quarterfinal bout 4
2:45 AM ETBoxing - Men's Feather Weight (57kg) - Round of 32 bout 6
2:50 AM ETRowing - Women's Eight - Heat 1
3:00 AM ETCanoe - Slalom - Men's C1 Canoe Single - Heat 1
3:00 AM ETRowing - Women's Eight - Heat 2
3:00 AM ETSailing - Women's Keelboat Yngling - Race 6
3:00 AM ETSailing - 49er - Skiff - Race 6
3:00 AM ETShooting - Women's Trap - Final
3:01 AM ETBoxing - Men's Light Weight (60kg) - Round of 32 bout 1
3:10 AM ETRowing - Men's Eight - Heat 1
3:15 AM ETBoxing - Men's Light Weight (60kg) - Round of 32 bout 2
3:20 AM ETRowing - Men's Eight - Heat 2
3:30 AM ETBoxing - Men's Light Weight (60kg) - Round of 32 bout 3
3:30 AM ETRowing - Women's Single Sculls - Quarterfinal 1
3:30 AM ETRowing - Women's Single Sculls - Quarterfinal 1
3:30 AM ETWeightlifting - Women's 58kg - Women's 58kg - After 1st group
3:31 AM ETJudo - Women's -57kg - Repechage round 2 contest 1
3:31 AM ETJudo - Women's -57kg - Repechage round 2 contest 2
3:38 AM ETJudo - Women's -57kg - Repechage round 2 contest 3
3:38 AM ETJudo - Women's -57kg - Repechage round 2 contest 4
3:40 AM ETRowing - Women's Single Sculls - Quarterfinal 2
3:40 AM ETWater Polo - Women's Water Polo - Preliminary round Group B match 3 (GRE vs AUS)
3:45 AM ETBoxing - Men's Light Weight (60kg) - Round of 32 bout 4
3:45 AM ETTeam Handball - Women's Handball - Preliminary round Group B match 5 (KOR vs GER)
3:45 AM ETJudo - Men's -73kg - Repechage round 2 contest 2
3:45 AM ETJudo - Men's -73kg - Repechage round 2 contest 1
3:50 AM ETCanoe - Slalom - Men's K1 Kayak Single - Heat 1
3:50 AM ETRowing - Women's Single Sculls - Quarterfinal 3
3:52 AM ETJudo - Men's -73kg - Repechage round 2 contest 3
3:52 AM ETJudo - Men's -73kg - Repechage round 2 contest 4
3:59 AM ETJudo - Women's -57kg - Repechage round 3 contest 1
3:59 AM ETJudo - Women's -57kg - Repechage round 3 contest 2
4:00 AM ETArchery - Men's Team Archery - Semifinal match 2
4:00 AM ETBoxing - Men's Light Weight (60kg) - Round of 32 bout 5
4:00 AM ETRowing - Women's Single Sculls - Quarterfinal 4
4:06 AM ETJudo - Women's -57kg - Repechage round 3 contest 3
4:06 AM ETJudo - Women's -57kg - Repechage round 3 contest 4
4:10 AM ETRowing - Men's Single Sculls - Quarterfinal 1
4:10 AM ETRowing - Men's Single Sculls - Quarterfinal 1
4:13 AM ETJudo - Men's -73kg - Repechage round 3 contest 2
4:13 AM ETJudo - Men's -73kg - Repechage round 3 contest 1
4:20 AM ETJudo - Men's -73kg - Repechage round 3 contest 3
4:20 AM ETJudo - Men's -73kg - Repechage round 3 contest 4
4:20 AM ETRowing - Men's Single Sculls - Quarterfinal 2
4:25 AM ETArchery - Men's Team Archery - Semifinal match 1
4:30 AM ETRowing - Men's Single Sculls - Quaterfinal 3
4:30 AM ETRowing - Men's Single Sculls - Repechage Heat 3
4:40 AM ETRowing - Women's Double Sculls - Semifinal 6
4:40 AM ETRowing - Women's Double Sculls - Repechage Heat 4
4:40 AM ETRowing - Women's Double Sculls - Semifinal 2
4:40 AM ETRowing - Women's Double Sculls - Semifinal 3
4:40 AM ETRowing - Women's Double Sculls - Semifinal 4
4:40 AM ETRowing - Women's Double Sculls - Semifinal 5
4:40 AM ETRowing - Men's Single Sculls - Quaterfinal 4
4:45 AM ETBasketball - Women's Basketball - Preliminary round Group A game 5 (LAT vs BLR)
4:50 AM ETRowing - Women's Pair - Repechage 1
4:50 AM ETRowing - Men's Pair - Repechage Heat 1
4:52 AM ETCanoe - Slalom - Men's C1 Canoe Single - Heat 2
4:55 AM ETArchery - Men's Team Archery - Bronze medal match
5:00 AM ETRowing - Women's Double Sculls - Repechage Heat 1
5:00 AM ETTennis - Men's Singles Tennis - First Round Match 29
5:00 AM ETTennis - Men's Singles Tennis - First Round Match 30
5:00 AM ETTennis - Men's Singles Tennis - First Round Match 25
5:00 AM ETTennis - Men's Singles Tennis - First Round Match 26
5:00 AM ETTennis - Men's Doubles Tennis - First Round Match 13
5:00 AM ETTennis - Men's Doubles Tennis - First Round Match 10
5:00 AM ETTennis - Women's Singles Tennis - First Round Match 08
5:00 AM ETTennis - Women's Singles Tennis - First Round Match 27
5:00 AM ETTennis - Women's Singles Tennis - First Round Match 17
5:00 AM ETTennis - Women's Singles Tennis - First Round Match 18
5:00 AM ETTennis - Women's Singles Tennis - First Round Match 28
5:00 AM ETWater Polo - Women's Water Polo - Preliminary round Group A match 4 (USA vs CHN)
5:10 AM ETRowing - Women's Double Sculls - Repechage Heat 2
5:10 AM ETRowing - Men's Pair - Repechage
5:20 AM ETRowing - Women's Double Sculls - Repechage 1
5:20 AM ETRowing - Men's Double Sculls - Repechage Heat 1
5:25 AM ETArchery - Men's Team Archery - Gold medal match
5:30 AM ETRowing - Women's Double Sculls - Repechage Heat 3
5:30 AM ETRowing - Men's Four - Repechage Heat 4
5:30 AM ETRowing - Men's Four - Repechage Heat 2
5:30 AM ETRowing - Men's Four - Repechage Heat 3
5:30 AM ETRowing - Men's Four - Repechage Heat 1
5:30 AM ETRowing - Men's Four - Quarterfinal 2
5:30 AM ETRowing - Men's Four - Quarterfinal 3
5:30 AM ETRowing - Men's Four - Quarterfinal 4
5:30 AM ETRowing - Men's Four - Quarterfinal 1
5:40 AM ETRowing - Men's Double Sculls - Repechage
5:40 AM ETRowing - Men's Double Sculls - Heat 4
5:40 AM ETRowing - Men's Double Sculls - Heat 6
5:40 AM ETRowing - Men's Double Sculls - Repechage Heat 2
5:40 AM ETRowing - Men's Single Sculls - Semifinal 5
5:42 AM ETCanoe - Slalom - Men's K1 Kayak Single - Heat 2
5:50 AM ETRowing - Men's Four - Repechage
5:50 AM ETRowing - Men's Single Sculls - Semifinal 6
6:00 AM ETBeach Volleyball - Women's Beach Volleyball - Preliminary round Group E match 6 (USA vs GER)
6:00 AM ETField Hockey - Men's Field Hockey - Preliminary round Group A match 2 (KOR vs NZL)
6:00 AM ETJudo - Women's -57kg - Final of Repechage A
6:00 AM ETJudo - Women's -57kg - Final of Repechage B
6:00 AM ETJudo - Women's -57kg - Final of Repechage A
6:00 AM ETJudo - Women's -57kg - Final of Repechage B
6:00 AM ETJudo - Men's -73kg - Repechage Round 1 Contest 2
6:00 AM ETJudo - Men's -73kg - Repechage Round 1 Contest 1
6:06 AM ETJudo - Women's -57kg - Final of Table A
6:06 AM ETJudo - Women's -57kg - Final of Table B
6:12 AM ETJudo - Men's -73kg - Final of Repechage B
6:12 AM ETJudo - Men's -73kg - Final of Repechage A
6:18 AM ETJudo - Men's -73kg - Final of Table B
6:18 AM ETJudo - Men's -73kg - Final of Table A
6:24 AM ETJudo - Women's -57kg - Bronze Medal Contest A
6:30 AM ETBadminton - Women's Singles Badminton - Round of 16 match 2
6:30 AM ETField Hockey - Men's Field Hockey - Preliminary round Group B match 2 (AUS vs CAN)
6:30 AM ETJudo - Women's -57kg - Bronze Medal Contest B
6:30 AM ETSwimming - Women's 100m Backstroke - Final heat 1
6:33 AM ETSwimming - Women's 200m Freestyle - Heat 1
6:36 AM ETJudo - Women's -57kg - Gold Medal Contest
6:38 AM ETSwimming - Women's 200m Freestyle - Heat 2
6:40 AM ETBadminton - Men's Singles Badminton - Round of 32 match 3
6:42 AM ETJudo - Men's -73kg - Bronze Medal Contest A
6:43 AM ETSwimming - Women's 200m Freestyle - Heat 3
6:48 AM ETJudo - Men's -73kg - Bronze Medal Contest B
6:48 AM ETSwimming - Women's 200m Freestyle - Heat 4
6:49 AM ETJudo - Men's -73kg - Round of 64 Contest 10
6:49 AM ETJudo - Men's -73kg - Round of 64 Contest 11
6:49 AM ETJudo - Men's -73kg - Round of 64 Contest 12
6:49 AM ETJudo - Men's -73kg - Round of 64 Contest 13
6:49 AM ETJudo - Men's -73kg - Round of 64 Contest 14
6:49 AM ETJudo - Men's -73kg - Round of 64 Contest 15
6:49 AM ETJudo - Men's -73kg - Round of 64 Contest 16
6:49 AM ETJudo - Men's -73kg - Round of 64 Contest 17
6:49 AM ETJudo - Men's -73kg - Round of 64 Contest 18
6:49 AM ETJudo - Men's -73kg - Round of 64 Contest 19
6:49 AM ETJudo - Men's -73kg - Round of 64 Contest 2
6:49 AM ETJudo - Men's -73kg - Round of 64 Contest 20
6:49 AM ETJudo - Men's -73kg - Round of 64 Contest 21
6:49 AM ETJudo - Men's -73kg - Round of 64 Contest 22
6:49 AM ETJudo - Men's -73kg - Round of 64 Contest 23
6:49 AM ETJudo - Men's -73kg - Round of 64 Contest 24
6:49 AM ETJudo - Men's -73kg - Round of 64 Contest 25
6:49 AM ETJudo - Men's -73kg - Round of 64 Contest 26
6:49 AM ETJudo - Men's -73kg - Round of 64 Contest 27
6:49 AM ETJudo - Men's -73kg - Round of 64 Contest 28
6:49 AM ETJudo - Men's -73kg - Round of 64 Contest 29
6:49 AM ETJudo - Men's -73kg - Round of 64 Contest 3
6:49 AM ETJudo - Men's -73kg - Round of 64 Contest 30
6:49 AM ETJudo - Men's -73kg - Round of 64 Contest 31
6:49 AM ETJudo - Men's -73kg - Round of 64 Contest 32
6:49 AM ETJudo - Men's -73kg - Round of 64 Contest 4
6:49 AM ETJudo - Men's -73kg - Round of 64 Contest 5
6:49 AM ETJudo - Men's -73kg - Round of 64 Contest 6
6:49 AM ETJudo - Men's -73kg - Round of 64 Contest 7
6:49 AM ETJudo - Men's -73kg - Round of 64 Contest 8
6:49 AM ETJudo - Men's -73kg - Round of 64 Contest 9
6:50 AM ETBadminton - Women's Singles Badminton - Round of 16 match 3
6:53 AM ETSwimming - Women's 200m Freestyle - Heat 5
6:54 AM ETJudo - Men's -73kg - Gold Medal Contest
6:54 AM ETSwimming - Men's 200m Freestyle - Final heat 1
6:54 AM ETSwimming - Women's 200m Freestyle - Heat 7
6:57 AM ETSwimming - Women's 200m Freestyle - Heat 8
6:58 AM ETSwimming - Women's 200m Freestyle - Heat 6
7:00 AM ETBeach Volleyball - Women's Beach Volleyball - Preliminary round Group C match 4 (AUS vs GEO)
7:00 AM ETBoxing - Men's Feather Weight (57kg) - Round of 32 bout 7
7:00 AM ETFencing - Women's Individual Foil - Semifinal bout 1
7:00 AM ETTeam Handball - Women's Handball - Preliminary round Group A match 6 (CHN vs ROU)
7:00 AM ETTennis - Men's Singles Tennis - First Round Match 23
7:00 AM ETTennis - Men's Singles Tennis - First Round Match 24
7:00 AM ETTennis - Men's Doubles Tennis - First Round Match 06
7:00 AM ETTennis - Men's Doubles Tennis - First Round Match 05
7:00 AM ETTennis - Men's Doubles Tennis - First Round Match 04
7:00 AM ETTennis - Women's Singles Tennis - First Round Match 04
7:00 AM ETTennis - Women's Singles Tennis - First Round Match 03
7:00 AM ETTennis - Women's Singles Tennis - First Round Match 31
7:00 AM ETWeightlifting - Men's 62kg - Men's 62kg - After 1st group
7:05 AM ETBadminton - Men's Singles Badminton - Round of 32 match 1
7:07 AM ETSwimming - Men's 200m Butterfly - Heat 1
7:08 AM ETSwimming - Men's 200m Butterfly - Heat 7
7:08 AM ETSwimming - Men's 200m Butterfly - Heat 8
7:12 AM ETSwimming - Men's 200m Butterfly - Heat 2
7:15 AM ETBadminton - Women's Singles Badminton - Round of 16 match 1
7:15 AM ETBoxing - Men's Feather Weight (57kg) - Round of 32 bout 8
7:17 AM ETSwimming - Men's 200m Butterfly - Heat 3
7:22 AM ETSwimming - Men's 200m Butterfly - Heat 4
7:25 AM ETBadminton - Women's Singles Badminton - Round of 16 match 4
7:27 AM ETSwimming - Men's 200m Butterfly - Heat 5
7:30 AM ETBoxing - Men's Feather Weight (57kg) - Round of 32 bout 9
7:30 AM ETFencing - Women's Individual Foil - Semifinal bout 2
7:32 AM ETSwimming - Men's 200m Butterfly - Heat 6
7:36 AM ETSwimming - Women's 200m Individual Medley - Heat 7
7:36 AM ETSwimming - Women's 200m Individual Medley - Heat 8
7:40 AM ETBadminton - Men's Singles Badminton - Round of 32 match 7
7:41 AM ETSwimming - Women's 200m Individual Medley - Heat 1
7:45 AM ETBoxing - Men's Feather Weight (57kg) - Round of 32 bout 10
7:46 AM ETSwimming - Women's 200m Individual Medley - Heat 2
7:50 AM ETBadminton - Men's Singles Badminton - Round of 32 match 6
7:51 AM ETSwimming - Women's 200m Individual Medley - Heat 3
7:56 AM ETSwimming - Women's 200m Individual Medley - Heat 4
7:56 AM ETSwimming - Women's 200m Individual Medley - Heat 6
8:00 AM ETBadminton - Men's Singles Badminton - Round of 32 match 5
8:00 AM ETBasketball - Women's Basketball - Preliminary round Group B game 6 (CHN vs USA)
8:00 AM ETBeach Volleyball - Women's Beach Volleyball - Preliminary round Group C match 3 (BRA vs RUS)
8:00 AM ETBoxing - Men's Feather Weight (57kg) - Round of 32 bout 11
8:00 AM ETVolleyball - Women's Volleyball - Preliminary round Group A match 5 (CHN vs POL)
8:01 AM ETSwimming - Women's 200m Individual Medley - Heat 5
8:10 AM ETFencing - Women's Individual Foil - Bronze medal bout
8:15 AM ETBadminton - Men's Singles Badminton - Round of 32 match 4
8:15 AM ETBoxing - Men's Feather Weight (57kg) - Round of 32 bout 12
8:23 AM ETSwimming - Men's 100m Backstroke - Final heat 1
8:25 AM ETBadminton - Women's Doubles Badminton - Quarterfinal match 2
8:30 AM ETBoxing - Men's Light Weight (60kg) - Round of 32 bout 6
8:30 AM ETField Hockey - Men's Field Hockey - Preliminary round Group A match 3 (ESP vs BEL)
8:31 AM ETBoxing - Men's Light Weight (60kg) - Round of 32 bout 10
8:35 AM ETBadminton - Men's Singles Badminton - Round of 32 match 2
8:40 AM ETFencing - Women's Individual Foil - Gold medal bout
8:45 AM ETBoxing - Men's Light Weight (60kg) - Round of 32 bout 7
8:45 AM ETTeam Handball - Women's Handball - Preliminary round Group B match 6 (SWE vs RUS)
8:50 AM ETBadminton - Men's Singles Badminton - Round of 32 match 8
9:00 AM ETBadminton - Women's Doubles Badminton - Quarterfinal match 3
9:00 AM ETBeach Volleyball - Men's Beach Volleyball - Preliminary round Group E match 3 (NED vs NOR)
9:00 AM ETBoxing - Men's Light Weight (60kg) - Round of 32 bout 8
9:00 AM ETField Hockey - Men's Field Hockey - Preliminary round Group B match 3 (NED vs RSA)
9:00 AM ETTennis - Men's Singles Tennis - First Round Match 27
9:00 AM ETTennis - Men's Doubles Tennis - First Round Match 09
9:00 AM ETTennis - Men's Doubles Tennis - First Round Match 11
9:00 AM ETTennis - Men's Doubles Tennis - First Round Match 03
9:00 AM ETTennis - Women's Singles Tennis - First Round Match 06
9:00 AM ETTennis - Women's Singles Tennis - First Round Match 19
9:00 AM ETTennis - Women's Singles Tennis - First Round Match 20
9:00 AM ETTennis - Women's Singles Tennis - First Round Match 21
9:00 AM ETTennis - Women's Singles Tennis - First Round Match 32
9:00 AM ETTennis - Women's Singles Tennis - First Round Match 24
9:10 AM ETBadminton - Women's Doubles Badminton - Quarterfinal match 4
9:15 AM ETBoxing - Men's Light Weight (60kg) - Round of 32 bout 9
9:30 AM ETBoxing - Men's Light Weight (60kg) - Round of 32 bout 12
9:45 AM ETBoxing - Men's Light Weight (60kg) - Round of 32 bout 11
10:00 AM ETBeach Volleyball - Men's Beach Volleyball - Preliminary round Group B match 6 (USA vs SUI)
10:15 AM ETBasketball - Women's Basketball - Preliminary round Group A game 6 (AUS vs BRA)
10:15 AM ETVolleyball - Women's Volleyball - Preliminary round Group A match 6 (JPN vs VEN)
11:00 AM ETBeach Volleyball - Men's Beach Volleyball - Preliminary round Group E match 4 (GER vs SUI)
11:00 AM ETTennis - Women's Singles Tennis - First Round Match 02
11:00 AM ETTennis - Women's Singles Tennis - First Round Match 22
11:00 AM ETTennis - Women's Singles Tennis - First Round Match 16
11:00 AM ETTennis - Women's Singles Tennis - First Round Match 15
8:30 PM ETField Hockey - Women's Field Hockey - Preliminary round Group B match 4 (ARG vs GBR)
9:00 PM ETBasketball - Men's Basketball - Preliminary round Group A game 4 (IRI vs LTU)
9:00 PM ETBeach Volleyball - Women's Beach Volleyball - Preliminary round Group B match 3 (USA vs CUB)
9:00 PM ETTeam Handball - Men's Handball - Preliminary round Group A match 4 (BRA vs CRO)
9:00 PM ETShooting - Men's 50m Pistol - Qualification round
9:00 PM ETShooting - Men's Double Trap - Qualification round
9:30 PM ETSoftball - Women's Softball - Preliminary round game 1 (TPE vs CAN)
9:30 PM ETWater Polo - Men's Water Polo - Preliminary round Group A match 7 (CAN vs MNE)
9:30 PM ETWrestling - Men's Greco-Roman 60kg - Qualifications bout 1
9:30 PM ETWrestling - Men's Greco-Roman 60kg - Qualifications bout 13
9:30 PM ETWrestling - Men's Greco-Roman 55kg - Qualification bout 14
9:30 PM ETWrestling - Men's Greco-Roman 55kg - Qualification bout 16
9:30 PM ETWrestling - Men's Greco-Roman 55kg - Qualifications bout 1
9:40 PM ETWrestling - Men's Greco-Roman 60kg - Qualification bout 14
9:40 PM ETWrestling - Men's Greco-Roman 60kg - Qualification bout 2
9:40 PM ETWrestling - Men's Greco-Roman 60kg - Qualifications bout 15
9:40 PM ETWrestling - Men's Greco-Roman 55kg - Qualifications bout 15
9:40 PM ETWrestling - Men's Greco-Roman 55kg - Qualification bout 2
9:50 PM ETWrestling - Men's Greco-Roman 60kg - Qualifications bout 3
9:50 PM ETWrestling - Men's Greco-Roman 60kg - Qualification bout 16
9:50 PM ETWrestling - Men's Greco-Roman 55kg - 1/8 final bout 7
9:50 PM ETWrestling - Men's Greco-Roman 55kg - Qualifications bout 3
10:00 PM ETArchery - Women's Individual Archery - 1/32 Elimination round match 17
10:00 PM ETArchery - Women's Individual Archery - 1/32 Elimination round match 19
10:00 PM ETBadminton - Mixed Doubles Badminton - Round of 16 match 1
10:00 PM ETBeach Volleyball - Men's Beach Volleyball - Preliminary round Group A match 3 (CHN vs EST)
10:00 PM ETFencing - Men's Individual Sabre - Round of 64 bout 1
10:00 PM ETFencing - Men's Individual Sabre - Round of 64 bout 18
10:00 PM ETFencing - Men's Individual Sabre - Round of 64 bout 10
10:00 PM ETFencing - Men's Individual Sabre - Round of 64 bout 2
10:00 PM ETFencing - Men's Individual Sabre - Round of 64 bout 26
10:00 PM ETFencing - Men's Individual Sabre - Round of 64 bout 3
10:00 PM ETArtistic Gymnastics - Men's Team - Men's Team final
10:00 PM ETVolleyball - Men's Volleyball - Preliminary round Group B match 4 (RUS vs GER)
10:00 PM ETWeightlifting - Men's 69kg - Men's 69kg - Group B
10:00 PM ETWeightlifting - Men's 62kg - Men's 62kg - After 2nd group
10:00 PM ETWrestling - Men's Greco-Roman 60kg - Qualification bout 4
10:00 PM ETWrestling - Men's Greco-Roman 55kg - Qualification bout 4
10:00 PM ETWrestling - Men's Greco-Roman 55kg - 1/8 final bout 4
10:00 PM ETWrestling - Men's Greco-Roman 55kg - 1/8 final bout 8
10:00 PM ETWrestling - Men's Greco-Roman 55kg - 1/8 final bout 1
10:03 PM ETSwimming - Women's 200m Freestyle - Semifinal Heat 1
10:09 PM ETSwimming - Women's 200m Freestyle - Semifinal Heat 2
10:10 PM ETBadminton - Mixed Doubles Badminton - Round of 16 match 2
10:10 PM ETWrestling - Men's Greco-Roman 60kg - Qualifications bout 5
10:10 PM ETWrestling - Men's Greco-Roman 60kg - 1/8 final bout 6
10:10 PM ETWrestling - Men's Greco-Roman 55kg - Qualifications bout 5
10:10 PM ETWrestling - Men's Greco-Roman 55kg - 1/8 final bout 5
10:10 PM ETWrestling - Men's Greco-Roman 55kg - 1/8 final bout 2
10:13 PM ETArchery - Women's Individual Archery - 1/32 Elimination round match 18
10:13 PM ETArchery - Women's Individual Archery - 1/32 Elimination round match 20
10:16 PM ETSwimming - Men's 200m Freestyle - Final
10:20 PM ETBadminton - Men's Singles Badminton - Round of 16 match 7
10:20 PM ETFencing - Men's Individual Sabre - Round of 64 bout 23
10:20 PM ETFencing - Men's Individual Sabre - Round of 64 bout 31
10:20 PM ETFencing - Men's Individual Sabre - Round of 64 bout 15
10:20 PM ETWrestling - Men's Greco-Roman 60kg - Qualification bout 6
10:20 PM ETWrestling - Men's Greco-Roman 60kg - 1/8 final bout 7
10:20 PM ETWrestling - Men's Greco-Roman 55kg - 1/8 final bout 6
10:20 PM ETWrestling - Men's Greco-Roman 55kg - 1/8 final bout 3
10:20 PM ETWrestling - Men's Greco-Roman 55kg - Qualification bout 6
10:23 PM ETSwimming - Women's 100m Backstroke - Final
10:26 PM ETArchery - Women's Individual Archery - 1/16 Elimination round match 9
10:26 PM ETArchery - Women's Individual Archery - 1/16 Elimination round match 10
10:30 PM ETField Hockey - Women's Field Hockey - Preliminary round Group A match 4 (AUS vs ESP)
10:30 PM ETTennis - Men's Singles Tennis - Second Round Match 10
10:30 PM ETTennis - Men's Singles Tennis - First Round Match 22
10:30 PM ETTennis - Men's Singles Tennis - First Round Match 21
10:30 PM ETTennis - Men's Singles Tennis - First Round Match 19
10:30 PM ETTennis - Men's Singles Tennis - First Round Match 17
10:30 PM ETTennis - Men's Singles Tennis - First Round Match 18
10:30 PM ETTennis - Men's Doubles Tennis - First Round Match 15
10:30 PM ETTennis - Men's Doubles Tennis - First Round Match 01
10:30 PM ETTennis - Women's Singles Tennis - Second Round Match 15
10:30 PM ETTennis - Women's Singles Tennis - Second Round Match 04
10:30 PM ETTennis - Women's Singles Tennis - Second Round Match 05
10:30 PM ETTennis - Women's Singles Tennis - Second Round Match 06
10:30 PM ETTennis - Women's Singles Tennis - Second Round Match 07
10:30 PM ETWrestling - Men's Greco-Roman 60kg - 1/8 final bout 4
10:30 PM ETWrestling - Men's Greco-Roman 60kg - 1/8 final bout 8
10:30 PM ETWrestling - Men's Greco-Roman 60kg - Qualifications bout 7
10:30 PM ETWrestling - Men's Greco-Roman 60kg - 1/8 final bout 1
10:30 PM ETWrestling - Men's Greco-Roman 55kg - Qualifications bout 7
10:31 PM ETSwimming - Men's 100m Backstroke - Final
10:33 PM ETSwimming - Women's 100m Breaststroke - Final heat 1
10:35 PM ETBadminton - Men's Singles Badminton - Round of 16 match 8
10:39 PM ETArchery - Women's Individual Archery - 1/32 Elimination round match 21
10:39 PM ETArchery - Women's Individual Archery - 1/32 Elimination round match 23
10:40 PM ETWrestling - Men's Greco-Roman 60kg - Qualification bout 8
10:40 PM ETWrestling - Men's Greco-Roman 60kg - 1/8 final bout 5
10:40 PM ETWrestling - Men's Greco-Roman 60kg - 1/8 final bout 2
10:40 PM ETWrestling - Men's Greco-Roman 55kg - Qualification bout 8
10:40 PM ETWrestling - Men's Greco-Roman 55kg - Quarterfinal bout 4
10:45 PM ETBadminton - Men's Doubles Badminton - Round of 16 match 8
10:45 PM ETTeam Handball - Men's Handball - Preliminary round Group B match 4 (EGY vs RUS)
10:48 PM ETSwimming - Women's 100m Breaststroke - Final
10:50 PM ETWater Polo - Men's Water Polo - Preliminary round Group A match 8 (ESP vs AUS)
10:50 PM ETWrestling - Men's Greco-Roman 60kg - 1/8 final bout 3
10:50 PM ETWrestling - Men's Greco-Roman 60kg - Quarterfinal bout 3
10:50 PM ETWrestling - Men's Greco-Roman 60kg - Qualifications bout 9
10:50 PM ETWrestling - Men's Greco-Roman 55kg - Quarterfinal bout 3
10:50 PM ETWrestling - Men's Greco-Roman 55kg - Qualifications bout 9
10:52 PM ETArchery - Women's Individual Archery - 1/32 Elimination round match 24
10:52 PM ETArchery - Women's Individual Archery - 1/32 Elimination round match 22
10:55 PM ETBadminton - Men's Doubles Badminton - Round of 16 match 7
11:00 PM ETBeach Volleyball - Women's Beach Volleyball - Preliminary round Group D match 5 (GRE vs RSA)
11:00 PM ETFencing - Men's Individual Sabre - Round of 64 bout 16
11:00 PM ETFencing - Men's Individual Sabre - Round of 64 bout 17
11:00 PM ETFencing - Men's Individual Sabre - Round of 64 bout 19
11:00 PM ETFencing - Men's Individual Sabre - Round of 64 bout 11
11:00 PM ETFencing - Men's Individual Sabre - Round of 64 bout 12
11:00 PM ETFencing - Men's Individual Sabre - Round of 64 bout 13
11:00 PM ETFencing - Men's Individual Sabre - Round of 64 bout 14
11:00 PM ETFencing - Men's Individual Sabre - Round of 64 bout 32
11:00 PM ETFencing - Men's Individual Sabre - Round of 64 bout 4
11:00 PM ETFencing - Men's Individual Sabre - Round of 64 bout 5
11:00 PM ETFencing - Men's Individual Sabre - Round of 64 bout 6
11:00 PM ETFencing - Men's Individual Sabre - Round of 64 bout 7
11:00 PM ETFencing - Men's Individual Sabre - Round of 64 bout 8
11:00 PM ETFencing - Men's Individual Sabre - Round of 64 bout 9
11:00 PM ETFencing - Men's Individual Sabre - Round of 64 bout 27
11:00 PM ETFencing - Men's Individual Sabre - Round of 64 bout 28
11:00 PM ETFencing - Men's Individual Sabre - Round of 64 bout 29
11:00 PM ETFencing - Men's Individual Sabre - Round of 64 bout 20
11:00 PM ETFencing - Men's Individual Sabre - Round of 64 bout 21
11:00 PM ETFencing - Men's Individual Sabre - Round of 64 bout 22
11:00 PM ETFencing - Men's Individual Sabre - Round of 64 bout 24
11:00 PM ETFencing - Men's Individual Sabre - Round of 64 bout 25
11:00 PM ETFencing - Men's Individual Sabre - Round of 64 bout 30
11:00 PM ETWrestling - Men's Greco-Roman 60kg - Quarterfinal bout 2
11:00 PM ETWrestling - Men's Greco-Roman 60kg - Quarterfinal bout 4
11:00 PM ETWrestling - Men's Greco-Roman 60kg - Qualification bout 10
11:00 PM ETWrestling - Men's Greco-Roman 55kg - Qualification bout 10
11:00 PM ETWrestling - Men's Greco-Roman 55kg - Quarterfinal bout 1
11:04 PM ETSwimming - Men's 200m Butterfly - Semifinal Heat 1
11:05 PM ETArchery - Women's Individual Archery - 1/16 Elimination round match 11
11:05 PM ETArchery - Women's Individual Archery - 1/16 Elimination round match 12
11:10 PM ETBadminton - Men's Doubles Badminton - Round of 16 match 5
11:10 PM ETSwimming - Men's 200m Butterfly - Semifinal Heat 2
11:10 PM ETWrestling - Men's Greco-Roman 60kg - Semifinal bout 1
11:10 PM ETWrestling - Men's Greco-Roman 60kg - Qualifications bout 11
11:10 PM ETWrestling - Men's Greco-Roman 55kg - Qualifications bout 11
11:10 PM ETWrestling - Men's Greco-Roman 55kg - Quarterfinal bout 2
11:10 PM ETWrestling - Men's Greco-Roman 55kg - Semifinal bout 2
11:15 PM ETBasketball - Men's Basketball - Preliminary round Group A game 5 (CRO vs RUS)
11:18 PM ETArchery - Women's Individual Archery - 1/32 Elimination round match 25
11:18 PM ETArchery - Women's Individual Archery - 1/32 Elimination round match 27
11:20 PM ETBadminton - Mixed Doubles Badminton - Round of 16 match 3
11:20 PM ETWrestling - Men's Greco-Roman 60kg - Quarterfinal bout 1
11:20 PM ETWrestling - Men's Greco-Roman 60kg - Semifinal bout 2
11:20 PM ETWrestling - Men's Greco-Roman 60kg - Qualification bout 12
11:20 PM ETWrestling - Men's Greco-Roman 55kg - Qualification bout 12
11:26 PM ETSwimming - Women's 200m Individual Medley - Semifinal Heat 1
11:30 PM ETBadminton - Men's Singles Badminton - Round of 16 match 5
11:30 PM ETWrestling - Men's Greco-Roman 55kg - Semifinal bout 1
11:30 PM ETWrestling - Men's Greco-Roman 55kg - Qualifications bout 13
11:31 PM ETArchery - Women's Individual Archery - 1/32 Elimination round match 28
11:31 PM ETArchery - Women's Individual Archery - 1/32 Elimination round match 26
11:32 PM ETSwimming - Women's 200m Individual Medley - Semifinal Heat 2
11:44 PM ETArchery - Women's Individual Archery - 1/16 Elimination round match 13
11:44 PM ETArchery - Women's Individual Archery - 1/16 Elimination round match 14
11:45 PM ETBadminton - Men's Doubles Badminton - Round of 16 match 3
11:57 PM ETArchery - Women's Individual Archery - 1/32 Elimination round match 29
11:57 PM ETArchery - Women's Individual Archery - 1/32 Elimination round match 31