2008 Summer Olympics - Schedule - Thursday, August 14

Olympics Schedule for Thursday, August 14
Date/TimeEvent
12:00 AM ETBeach Volleyball - Women's Beach Volleyball - Preliminary round Group F match 6 (BRA vs GRE)
12:00 AM ETJudo - Men's -100kg - Preliminaries/Repechages
12:00 AM ETJudo - Women's -78kg - Preliminaries/Repechages
12:00 AM ETJudo - Women's -78kg - Round of 32 contest 1
12:00 AM ETJudo - Women's -78kg - Round of 32 contest 9
12:00 AM ETJudo - Women's -78kg - Round of 32 contest 4
12:00 AM ETVolleyball - Men's Volleyball - Preliminary round Group B match 7 (GER vs EGY)
12:00 AM ETWrestling - Men's Greco-Roman 84kg - Quarterfinal bout 4
12:00 AM ETWrestling - Men's Greco-Roman 96kg - Quarterfinal bout 4
12:00 AM ETWrestling - Men's Greco-Roman 120kg - Quarterfinal bout 4
12:01 AM ETArchery - Women's Individual Archery - 1/8 Elimination round match 1
12:06 AM ETJudo - Women's -78kg - Round of 32 contest 8
12:06 AM ETJudo - Women's -78kg - Round of 32 contest 13
12:10 AM ETWater Polo - Men's Water Polo - Preliminary round Group A match 15 (HUN vs ESP)
12:10 AM ETWrestling - Men's Greco-Roman 84kg - Semifinal bout 1
12:10 AM ETWrestling - Men's Greco-Roman 96kg - Semifinal bout 1
12:10 AM ETWrestling - Men's Greco-Roman 120kg - Semifinal bout 1
12:12 AM ETJudo - Men's -100kg - Round of 32 contest 1
12:12 AM ETJudo - Women's -78kg - Round of 32 contest 16
12:15 AM ETBadminton - Mixed Doubles Badminton - Quarterfinal match 1
12:18 AM ETJudo - Men's -100kg - Round of 32 contest 2
12:18 AM ETJudo - Men's -100kg - Round of 32 contest 9
12:20 AM ETWrestling - Men's Greco-Roman 84kg - Semifinal bout 2
12:20 AM ETWrestling - Men's Greco-Roman 96kg - Semifinal bout 2
12:20 AM ETWrestling - Men's Greco-Roman 120kg - Semifinal bout 2
12:24 AM ETJudo - Men's -100kg - Round of 32 contest 3
12:24 AM ETJudo - Men's -100kg - Round of 32 contest 10
12:28 AM ETJudo - Women's -78kg - Round of 32 contest 10
12:30 AM ETJudo - Men's -100kg - Round of 32 contest 11
12:30 AM ETJudo - Men's -100kg - Round of 32 contest 4
12:30 AM ETShooting - Women's 50m Rifle 3 Position - Final
12:30 AM ETVolleyball - Men's Volleyball - Preliminary round Group B match 8 (BRA vs RUS)
12:36 AM ETJudo - Men's -100kg - Round of 32 contest 12
12:36 AM ETJudo - Men's -100kg - Round of 32 contest 5
12:42 AM ETJudo - Men's -100kg - Round of 32 contest 6
12:42 AM ETJudo - Men's -100kg - Round of 32 contest 13
12:48 AM ETJudo - Men's -100kg - Round of 32 contest 14
12:48 AM ETJudo - Men's -100kg - Round of 32 contest 7
12:49 AM ETJudo - Women's -78kg - Round of 32 contest 5
12:49 AM ETJudo - Women's -78kg - Round of 32 contest 15
12:50 AM ETFencing - Women's Team Sabre - Classification 5-6
12:50 AM ETFencing - Women's Team Sabre - Classification 7-8
12:54 AM ETJudo - Men's -100kg - Round of 32 contest 15
12:54 AM ETJudo - Men's -100kg - Round of 32 contest 8
1:00 AM ETBeach Volleyball - Women's Beach Volleyball - Preliminary round Group F match 5 (AUT vs MEX)
1:00 AM ETJudo - Men's -100kg - Round of 32 contest 16
1:00 AM ETJudo - Women's -78kg - Round of 16 contest 1
1:06 AM ETJudo - Women's -78kg - Round of 16 contest 2
1:06 AM ETJudo - Women's -78kg - Round of 16 contest 5
1:12 AM ETJudo - Women's -78kg - Round of 16 contest 6
1:12 AM ETJudo - Women's -78kg - Round of 16 contest 3
1:18 AM ETJudo - Women's -78kg - Round of 16 contest 4
1:18 AM ETJudo - Women's -78kg - Round of 16 contest 7
1:24 AM ETJudo - Men's -100kg - Round of 16 contest 1
1:24 AM ETJudo - Women's -78kg - Round of 16 contest 8
1:30 AM ETJudo - Men's -100kg - Round of 16 contest 5
1:30 AM ETJudo - Men's -100kg - Round of 16 contest 2
1:36 AM ETJudo - Men's -100kg - Round of 16 contest 3
1:36 AM ETJudo - Men's -100kg - Round of 16 contest 6
1:42 AM ETJudo - Men's -100kg - Round of 16 contest 7
1:42 AM ETJudo - Men's -100kg - Round of 16 contest 4
1:48 AM ETJudo - Men's -100kg - Round of 16 contest 8
1:48 AM ETJudo - Women's -78kg - Quarterfinal contest 1
1:54 AM ETJudo - Women's -78kg - Quarterfinal contest 2
1:54 AM ETJudo - Women's -78kg - Quarterfinal contest 3
2:00 AM ETBeach Volleyball - Women's Beach Volleyball - Preliminary round Group D match 2 (GER vs GRE)
2:00 AM ETTeam Handball - Men's Handball - Preliminary round Group B match 8 (KOR vs ISL)
2:00 AM ETJudo - Men's -100kg - Quarterfinal contest 1
2:00 AM ETJudo - Women's -78kg - Quarterfinal contest 4
2:00 AM ETWater Polo - Men's Water Polo - Preliminary round Group A match 16 (MNE vs GRE)
2:06 AM ETJudo - Men's -100kg - Quarterfinal contest 2
2:06 AM ETJudo - Men's -100kg - Quarterfinal contest 3
2:10 AM ETRowing - Women's Single Sculls - Final E
2:12 AM ETJudo - Men's -100kg - Quarterfinal contest 4
2:20 AM ETRowing - Men's Single Sculls - Final E
2:30 AM ETBasketball - Men's Basketball - Preliminary round Group B game 8 (ANG vs CHN)
2:30 AM ETBoxing - Men's Light Heavy Weight (81kg) - Round of 16 bout 1
2:30 AM ETTable Tennis - Men's Doubles Table Tennis - Pool C match 5
2:30 AM ETTable Tennis - Men's Doubles Table Tennis - Pool C match 6
2:30 AM ETTable Tennis - Men's Doubles Table Tennis - Pool D match 5
2:30 AM ETTable Tennis - Men's Doubles Table Tennis - Pool D match 6
2:30 AM ETTable Tennis - Women's Doubles Table Tennis - Pool B match 6
2:30 AM ETTable Tennis - Women's Doubles Table Tennis - Pool A match 5
2:30 AM ETTable Tennis - Women's Doubles Table Tennis - Pool A match 6
2:30 AM ETTable Tennis - Women's Doubles Table Tennis - Pool B match 5
2:31 AM ETBoxing - Men's Light Heavy Weight (81kg) - Round of 16 bout 4
2:31 AM ETBoxing - Men's Light Heavy Weight (81kg) - Round of 32 bout 13
2:31 AM ETBoxing - Men's Light Heavy Weight (81kg) - Round of 32 bout 14
2:31 AM ETBoxing - Men's Light Heavy Weight (81kg) - Round of 32 bout 15
2:31 AM ETBoxing - Men's Light Heavy Weight (81kg) - Round of 32 bout 16
2:40 AM ETRowing - Men's Single Sculls - Repechage Heat 1
2:45 AM ETBoxing - Men's Light Heavy Weight (81kg) - Round of 16 bout 2
3:00 AM ETBeach Volleyball - Men's Beach Volleyball - Preliminary round Group D match 5 (AUT vs ITA)
3:00 AM ETBoxing - Men's Light Heavy Weight (81kg) - Round of 16 bout 3
3:00 AM ETShooting - Women's Skeet - Final
3:05 AM ETVolleyball - Men's Volleyball - Preliminary round Group B match 9 (POL vs SRB)
3:10 AM ETRowing - Men's Lightweight Double Sculls - Semifinal C/D - Race 01
3:15 AM ETBoxing - Men's Light Heavy Weight (81kg) - Round of 16 bout 4
3:20 AM ETWater Polo - Men's Water Polo - Preliminary round Group A match 17 (AUS vs CAN)
3:30 AM ETBoxing - Men's Light Heavy Weight (81kg) - Round of 16 bout 5
3:30 AM ETRowing - Women's Lightweight Double Sculls - Quarterfinal 1
3:30 AM ETRowing - Women's Lightweight Double Sculls - Semifinal A/B - Race 01
3:31 AM ETJudo - Women's -78kg - Repechage round 2 contest 2
3:31 AM ETJudo - Women's -78kg - Repechage round 2 contest 1
3:38 AM ETJudo - Women's -78kg - Repechage round 2 contest 3
3:38 AM ETJudo - Women's -78kg - Repechage round 2 contest 4
3:40 AM ETRowing - Women's Lightweight Double Sculls - Semifinal 3
3:45 AM ETBoxing - Men's Light Heavy Weight (81kg) - Round of 16 bout 6
3:45 AM ETTeam Handball - Men's Handball - Preliminary round Group A match 8 (CHN vs ESP)
3:45 AM ETJudo - Men's -100kg - Repechage round 2 contest 2
3:45 AM ETJudo - Men's -100kg - Repechage round 2 contest 1
3:52 AM ETJudo - Men's -100kg - Repechage round 2 contest 3
3:52 AM ETJudo - Men's -100kg - Repechage round 2 contest 4
3:59 AM ETJudo - Women's -78kg - Repechage round 3 contest 1
3:59 AM ETJudo - Women's -78kg - Repechage round 3 contest 2
4:00 AM ETArchery - Women's Individual Archery - Quarterfinal match 3
4:00 AM ETBeach Volleyball - Men's Beach Volleyball - Preliminary round Group A match 6 (CHN vs ESP)
4:00 AM ETBoxing - Men's Light Heavy Weight (81kg) - Round of 16 bout 7
4:00 AM ETWrestling - Men's Greco-Roman 84kg - Repechage Round 1
4:00 AM ETWrestling - Men's Greco-Roman 96kg - Repechage Round 1
4:00 AM ETWrestling - Men's Greco-Roman 120kg - Repechage round 1
4:06 AM ETJudo - Women's -78kg - Repechage round 3 contest 3
4:06 AM ETJudo - Women's -78kg - Repechage round 3 contest 4
4:10 AM ETRowing - Men's Lightweight Four - Semifinal A/B - Race 01
4:13 AM ETArchery - Women's Individual Archery - Quarterfinal match 4
4:13 AM ETJudo - Men's -100kg - Repechage round 3 contest 2
4:13 AM ETJudo - Men's -100kg - Repechage round 3 contest 1
4:15 AM ETBoxing - Men's Light Heavy Weight (81kg) - Round of 16 bout 8
4:15 AM ETWrestling - Men's Greco-Roman 84kg - Repechage Round 1
4:15 AM ETWrestling - Men's Greco-Roman 96kg - Repechage Round 1
4:15 AM ETWrestling - Men's Greco-Roman 120kg - Repechage round 1
4:20 AM ETJudo - Men's -100kg - Repechage round 3 contest 3
4:20 AM ETJudo - Men's -100kg - Repechage round 3 contest 4
4:20 AM ETRowing - Men's Lightweight Four - Semifinal 3
4:26 AM ETArchery - Women's Individual Archery - Quarterfinal match 2
4:30 AM ETRowing - Men's Quadruple Sculls - Semifinal A/B - Race 01
4:30 AM ETRowing - Men's Quadruple Sculls - Semifinal 3
4:30 AM ETWrestling - Men's Greco-Roman 84kg - Repechage Round 2
4:30 AM ETWrestling - Men's Greco-Roman 96kg - Repechage Round 2
4:30 AM ETWrestling - Men's Greco-Roman 120kg - Repechage round 2
4:39 AM ETArchery - Women's Individual Archery - Quarterfinal match 1
4:40 AM ETWater Polo - Men's Water Polo - Preliminary round Group B match 18 (CHN vs ITA)
4:45 AM ETBasketball - Men's Basketball - Preliminary round Group A game 8 (LTU vs RUS)
4:45 AM ETWrestling - Men's Greco-Roman 84kg - Repechage Round 2
4:45 AM ETWrestling - Men's Greco-Roman 96kg - Repechage Round 2
4:45 AM ETWrestling - Men's Greco-Roman 120kg - Repechage round 2
4:52 AM ETArchery - Women's Individual Archery - Semifinal match 2
5:00 AM ETBeach Volleyball - Men's Beach Volleyball - Preliminary round Group A match 5 (EST vs AUT)
5:00 AM ETWrestling - Men's Greco-Roman 84kg - Bronze medal bout 1
5:05 AM ETArchery - Women's Individual Archery - Semifinal match 1
5:10 AM ETRowing - Women's Pair - Final B
5:10 AM ETWrestling - Men's Greco-Roman 84kg - Bronze medal bout 2
5:20 AM ETWrestling - Men's Greco-Roman 84kg - Gold medal bout
5:21 AM ETArchery - Women's Individual Archery - Bronze medal match
5:30 AM ETWrestling - Men's Greco-Roman 96kg - Bronze medal bout 1
5:37 AM ETArchery - Women's Individual Archery - Gold medal match
5:40 AM ETWrestling - Men's Greco-Roman 96kg - Bronze medal bout 2
5:50 AM ETRowing - Men's Four - Final C
5:50 AM ETWrestling - Men's Greco-Roman 96kg - Gold medal bout
6:00 AM ETBaseball - Men's Baseball - round 1 game 7 (CUB vs CAN)
6:00 AM ETBeach Volleyball - Men's Beach Volleyball - Preliminary round Group D match 6 (BRA vs RUS)
6:00 AM ETFencing - Women's Team Sabre - Bronze medal bout (USA vs FRA)
6:00 AM ETField Hockey - Women's Field Hockey - Preliminary round Group A match 8 (ESP vs KOR)
6:00 AM ETJudo - Women's -78kg - Repechage round 1 contest 1
6:00 AM ETJudo - Women's -78kg - Repechage round 1 contest 2
6:00 AM ETJudo - Women's -78kg - Final of Repechage B
6:00 AM ETJudo - Women's -78kg - Final of Repechage A
6:00 AM ETTennis - Women's Doubles Tennis - Second Round Match 3
6:00 AM ETTennis - Men's Singles Tennis - Quarterfinal 1
6:00 AM ETTennis - Men's Doubles Tennis - Quarterfinal 4
6:00 AM ETTennis - Women's Singles Tennis - Quarterfinal 2
6:00 AM ETTennis - Women's Singles Tennis - Quarterfinal 1
6:00 AM ETWrestling - Men's Greco-Roman 120kg - Bronze medal bout 1
6:06 AM ETJudo - Women's -78kg - Final of Table A
6:06 AM ETJudo - Women's -78kg - Final of Table B
6:10 AM ETWrestling - Men's Greco-Roman 120kg - Bronze medal bout 2
6:12 AM ETJudo - Men's -100kg - Final of Repechage B
6:12 AM ETJudo - Men's -100kg - Final of Repechage A
6:14 AM ETJudo - Men's -100kg - Repechage round 1 contest 1
6:14 AM ETJudo - Men's -100kg - Repechage round 1 contest 2
6:15 AM ETSoftball - Women's Softball - Preliminary round game 11 (JPN vs NED)
6:18 AM ETJudo - Men's -100kg - Final of Table A
6:18 AM ETJudo - Men's -100kg - Final of Table B
6:20 AM ETWrestling - Men's Greco-Roman 120kg - Gold medal bout
6:28 AM ETJudo - Women's -78kg - Bronze Medal Contest A
6:30 AM ETBadminton - Men's Singles Badminton - Quarterfinal match 3
6:30 AM ETField Hockey - Women's Field Hockey - Preliminary round Group B match 8 (JPN vs ARG)
6:30 AM ETSwimming - Women's 100m Freestyle - Final heat 1
6:33 AM ETSwimming - Men's 50m Freestyle - Heat 1
6:35 AM ETJudo - Women's -78kg - Bronze Medal Contest B
6:35 AM ETSwimming - Men's 50m Freestyle - Heat 2
6:37 AM ETSwimming - Men's 50m Freestyle - Heat 3
6:39 AM ETSwimming - Men's 50m Freestyle - Heat 4
6:41 AM ETSwimming - Men's 50m Freestyle - Heat 5
6:42 AM ETJudo - Women's -78kg - Gold Medal Contest
6:43 AM ETSwimming - Men's 50m Freestyle - Heat 6
6:45 AM ETSwimming - Men's 50m Freestyle - Heat 7
6:47 AM ETSwimming - Men's 50m Freestyle - Heat 8
6:49 AM ETJudo - Men's -100kg - Bronze Medal Contest A
6:49 AM ETSwimming - Men's 50m Freestyle - Heat 9
6:51 AM ETSwimming - Men's 50m Freestyle - Heat 10
6:53 AM ETSwimming - Men's 50m Freestyle - Heat 11
6:55 AM ETSwimming - Men's 50m Freestyle - Heat 12
6:56 AM ETJudo - Men's -100kg - Bronze Medal Contest B
6:59 AM ETSwimming - Women's 800m Freestyle - Heat 1
7:00 AM ETBaseball - Men's Baseball - round 1 game 8 (TPE vs JPN)
7:00 AM ETBeach Volleyball - Men's Beach Volleyball - Preliminary round Group F match 4 (USA vs JPN)
7:00 AM ETBoxing - Men's Light Welter Weight (64kg) - Round of 16 bout 1
7:00 AM ETBoxing - Men's Light Welter Weight (64kg) - Round of 16 bout 2
7:00 AM ETBoxing - Men's Light Welter Weight (64kg) - Round of 16 bout 3
7:00 AM ETBoxing - Men's Light Welter Weight (64kg) - Round of 16 bout 4
7:00 AM ETBoxing - Men's Light Welter Weight (64kg) - Round of 32 bout 16
7:00 AM ETBoxing - Men's Light Welter Weight (64kg) - Round of 32 bout 4
7:00 AM ETBoxing - Men's Light Welter Weight (64kg) - Round of 16 bout 1
7:00 AM ETFencing - Women's Team Sabre - Gold medal bout (UKR vs CHN)
7:00 AM ETTeam Handball - Men's Handball - Preliminary round Group B match 9 (DEN vs RUS)
7:03 AM ETJudo - Men's -100kg - Gold Medal Contest
7:03 AM ETSwimming - Women's 800m Freestyle - Heat 8
7:03 AM ETSwimming - Women's 800m Freestyle - Heat 6
7:03 AM ETSwimming - Women's 800m Freestyle - Heat 7
7:09 AM ETSwimming - Men's 200m Backstroke - Final heat 1
7:10 AM ETSwimming - Women's 800m Freestyle - Heat 2
7:15 AM ETBadminton - Mixed Doubles Badminton - Quarterfinal match 4
7:15 AM ETBoxing - Men's Light Welter Weight (64kg) - Round of 16 bout 2
7:15 AM ETEquestrian - Individual Dressage - Grand Prix Grand Prix Day 2
7:15 AM ETEquestrian - Individual Dressage - Grand Prix 1st Qualifier day 2
7:15 AM ETEquestrian - Team Dressage - Final Grand Prix day 1
7:15 AM ETEquestrian - Team Dressage - Final Grand Prix Day 2
7:21 AM ETSwimming - Women's 800m Freestyle - Heat 3
7:30 AM ETBoxing - Men's Light Welter Weight (64kg) - Round of 16 bout 3
7:30 AM ETSoftball - Women's Softball - Preliminary round game 12 (TPE vs VEN)
7:30 AM ETTable Tennis - Men's Doubles Table Tennis - Pool A match 5
7:30 AM ETTable Tennis - Men's Doubles Table Tennis - Pool B match 5
7:30 AM ETTable Tennis - Men's Doubles Table Tennis - Pool B match 6
7:30 AM ETTable Tennis - Men's Doubles Table Tennis - Pool A match 6
7:30 AM ETTable Tennis - Men's Doubles Table Tennis - Round 3 match 8
7:30 AM ETTable Tennis - Men's Doubles Table Tennis - Round 3 match 7
7:30 AM ETTable Tennis - Women's Doubles Table Tennis - Round 3 match 7
7:30 AM ETTable Tennis - Women's Doubles Table Tennis - Round 3 match 8
7:30 AM ETTable Tennis - Women's Doubles Table Tennis - Pool D match 5
7:30 AM ETTable Tennis - Women's Doubles Table Tennis - Pool D match 6
7:30 AM ETTable Tennis - Women's Doubles Table Tennis - Pool C match 6
7:30 AM ETTable Tennis - Women's Doubles Table Tennis - Pool C match 5
7:32 AM ETSwimming - Women's 800m Freestyle - Heat 4
7:40 AM ETSwimming - Women's 200m Breaststroke - Finals heat 1
7:43 AM ETSwimming - Women's 800m Freestyle - Heat 5
7:45 AM ETBoxing - Men's Light Welter Weight (64kg) - Round of 16 bout 4
7:54 AM ETSwimming - Men's 100m Butterfly - Heat 1
7:57 AM ETSwimming - Men's 100m Butterfly - Heat 2
8:00 AM ETBadminton - Men's Singles Badminton - Quarterfinal match 1
8:00 AM ETBasketball - Men's Basketball - Preliminary round Group B game 9 (USA vs GRE)
8:00 AM ETBeach Volleyball - Men's Beach Volleyball - Preliminary round Group F match 3 (GER vs NED)
8:00 AM ETBoxing - Men's Light Welter Weight (64kg) - Round of 16 bout 5
8:00 AM ETSwimming - Men's 100m Butterfly - Heat 3
8:00 AM ETTennis - Men's Singles Tennis - Quarterfinal 3
8:00 AM ETTennis - Men's Singles Tennis - Quarterfinal 2
8:00 AM ETTennis - Men's Doubles Tennis - Quarterfinal 3
8:00 AM ETTennis - Men's Doubles Tennis - Quarterfinal 1
8:00 AM ETTennis - Women's Singles Tennis - Quarterfinal 3
8:00 AM ETVolleyball - Men's Volleyball - Preliminary round Group A match 8 (CHN vs JPN)
8:03 AM ETSwimming - Men's 100m Butterfly - Heat 4
8:06 AM ETSwimming - Men's 100m Butterfly - Heat 5
8:07 AM ETSwimming - Men's 100m Butterfly - Heat 10
8:09 AM ETSwimming - Men's 100m Butterfly - Heat 6
8:12 AM ETSwimming - Men's 100m Butterfly - Heat 7
8:15 AM ETBoxing - Men's Light Welter Weight (64kg) - Round of 16 bout 6
8:15 AM ETSwimming - Men's 100m Butterfly - Heat 8
8:18 AM ETSwimming - Men's 100m Butterfly - Heat 9
8:19 AM ETSwimming - Women's 200m Backstroke - Heat 8
8:19 AM ETSwimming - Women's 200m Backstroke - Heat 7
8:19 AM ETSwimming - Women's 200m Backstroke - Heat 6
8:21 AM ETSwimming - Women's 200m Backstroke - Heat 1
8:25 AM ETSwimming - Women's 200m Backstroke - Heat 2
8:29 AM ETSwimming - Women's 200m Backstroke - Heat 3
8:30 AM ETBoxing - Men's Light Welter Weight (64kg) - Round of 16 bout 7
8:30 AM ETField Hockey - Women's Field Hockey - Preliminary round Group A match 9 (RSA vs AUS)
8:33 AM ETSwimming - Women's 200m Backstroke - Heat 4
8:37 AM ETSwimming - Women's 200m Backstroke - Heat 5
8:41 AM ETSwimming - Men's 200m Individual Medley - Final heat 1
8:45 AM ETBadminton - Mixed Doubles Badminton - Quarterfinal match 3
8:45 AM ETBoxing - Men's Light Welter Weight (64kg) - Round of 16 bout 8
8:45 AM ETTeam Handball - Men's Handball - Preliminary round Group A match 9 (FRA vs CRO)
9:00 AM ETBeach Volleyball - Women's Beach Volleyball - Lucky loser match 2 (NOR vs MEX)
9:00 AM ETBeach Volleyball - Women's Beach Volleyball - Lucky loser match 1 (BEL vs GEO)
9:00 AM ETBoxing - Men's Welter Weight (69kg) - Round of 16 bout 1
9:00 AM ETBoxing - Men's Welter Weight (69kg) - Round of 16 bout 5
9:00 AM ETField Hockey - Women's Field Hockey - Preliminary round Group B match 9 (NZL vs GBR)
9:01 AM ETBoxing - Men's Welter Weight (69kg) - Round of 16 bout 21
9:01 AM ETBoxing - Men's Welter Weight (69kg) - Round of 16 bout 19
9:15 AM ETBoxing - Men's Welter Weight (69kg) - Round of 16 bout 6
9:15 AM ETBoxing - Men's Welter Weight (69kg) - Round of 16 bout 2
9:30 AM ETBoxing - Men's Welter Weight (69kg) - Round of 16 bout 3
9:30 AM ETBoxing - Men's Welter Weight (69kg) - Round of 16 bout 7
9:45 AM ETBoxing - Men's Welter Weight (69kg) - Round of 16 bout 8
9:45 AM ETBoxing - Men's Welter Weight (69kg) - Round of 16 bout 4
10:00 AM ETBeach Volleyball - Men's Beach Volleyball - Lucky loser match 2
10:00 AM ETBeach Volleyball - Men's Beach Volleyball - Lucky loser match 1
10:00 AM ETTennis - Men's Singles Tennis - Quarterfinal 4
10:15 AM ETBasketball - Men's Basketball - Preliminary round Group A game 9 (ARG vs CRO)
10:30 AM ETVolleyball - Men's Volleyball - Preliminary round Group A match 9 (BUL vs USA)
8:30 PM ETField Hockey - Men's Field Hockey - Preliminary round Group A match 7 (ESP vs CHN)
9:00 PM ETTrack and Field - Women's Heptathlon - 100 m hurdles heptathlon
9:00 PM ETTrack and Field - Women's Heptathlon - 100 m hurdles heptathlon heat 1
9:00 PM ETBasketball - Women's Basketball - Preliminary round Group B game 10 (CZE vs NZL)
9:00 PM ETBeach Volleyball - Women's Beach Volleyball - Round of 16 match 8 (BEL vs USA)
9:00 PM ETFencing - Men's Team Epee - Round of 16 bout 1
9:00 PM ETTeam Handball - Women's Handball - Preliminary round Group A match 10 (KAZ vs CHN)
9:00 PM ETShooting - Men's 50m Rifle Prone - Qualification round
9:00 PM ETShooting - Men's Skeet - Qualification round - Day 1
9:00 PM ETTable Tennis - Men's Doubles Table Tennis - Bronze play-off first round match 1 (HKG vs TPE)
9:00 PM ETTable Tennis - Men's Doubles Table Tennis - Bronze play-off first round match 2 (AUT vs CRO)
9:00 PM ETTable Tennis - Women's Doubles Table Tennis - Bronze play-off first round match 1 (JPN vs AUT)
9:00 PM ETTable Tennis - Women's Doubles Table Tennis - Bronze play-off first round match 2 (ROU vs USA)
9:05 PM ETTrack and Field - Men's Shot Put - Qualification group 1
9:05 PM ETTrack and Field - Men's Shot Put - Qualification group 2
9:05 PM ETTrack and Field - Men's Shot Put - Qualification group 3
9:05 PM ETTrack and Field - Men's Shot Put - Qualification group 4
9:08 PM ETTrack and Field - Women's Heptathlon - 100 m hurdles heptathlon heat 2
9:16 PM ETTrack and Field - Women's Heptathlon - 100 m hurdles heptathlon heat 3
9:24 PM ETTrack and Field - Women's Heptathlon - 100 m hurdles heptathlon heat 4
9:30 PM ETSoftball - Women's Softball - Preliminary round game 13 (CHN vs CAN)
9:45 PM ETTrack and Field - Men's 100m - Round 1 heat 1
9:45 PM ETTrack and Field - Men's 100m - Round 2 heat 10
9:45 PM ETTrack and Field - Men's 100m - Round 2 heat 9
9:45 PM ETTrack and Field - Men's 100m - Semifinal heat 5
9:45 PM ETTrack and Field - Men's 100m - Semifinal standing
9:53 PM ETTrack and Field - Men's 100m - Round 1 heat 2
10:00 PM ETBadminton - Men's Doubles Badminton - Semifinal match 1
10:00 PM ETBeach Volleyball - Women's Beach Volleyball - Round of 16 match 3 (USA vs CUB)
10:00 PM ETVolleyball - Women's Volleyball - Preliminary round Group B match 10 (ALG vs RUS)
10:00 PM ETWeightlifting - Men's 85kg - Men's 85kg - Group B
10:01 PM ETTrack and Field - Men's 100m - Round 1 heat 3
10:03 PM ETSwimming - Men's 50m Freestyle - Semifinal Heat 1
10:07 PM ETSwimming - Men's 50m Freestyle - Semifinal Heat 2
10:09 PM ETTrack and Field - Men's 100m - Round 1 heat 4
10:12 PM ETSwimming - Women's 200m Breaststroke - Final
10:17 PM ETTrack and Field - Men's 100m - Round 1 heat 5
10:19 PM ETSwimming - Men's 200m Backstroke - Final
10:25 PM ETTrack and Field - Men's 100m - Round 1 heat 6
10:26 PM ETSwimming - Women's 200m Backstroke - Semifinal Heat 1
10:27 PM ETTrack and Field - Men's 100m - Semifinal heat 4
10:30 PM ETArchery - Men's Individual Archery - 1/8 Elimination round match 5
10:30 PM ETTrack and Field - Women's Heptathlon - High jump heptathlon group A
10:30 PM ETTrack and Field - Women's Heptathlon - High jump heptathlon group B
10:30 PM ETBaseball - Men's Baseball - round 1 game 9 (CHN vs TPE)
10:30 PM ETField Hockey - Men's Field Hockey - Preliminary round Group B match 7 (NED vs CAN)
10:32 PM ETSwimming - Women's 200m Backstroke - Semifinal Heat 2
10:33 PM ETTrack and Field - Men's 100m - Round 1 heat 7
10:40 PM ETTrack and Field - Men's Hammer Throw - Qualification group 1
10:41 PM ETTrack and Field - Men's 100m - Round 1 heat 8
10:43 PM ETArchery - Men's Individual Archery - 1/8 Elimination round match 6
10:45 PM ETTeam Handball - Women's Handball - Preliminary round Group B match 10 (BRA vs KOR)
10:48 PM ETSwimming - Men's 200m Individual Medley - Final
10:49 PM ETTrack and Field - Men's 100m - Round 1 heat 9
10:56 PM ETArchery - Men's Individual Archery - 1/8 Elimination round match 7
10:57 PM ETTrack and Field - Men's 100m - Round 1 heat 10
11:00 PM ETBadminton - Women's Singles Badminton - Semifinal match 1
11:00 PM ETBeach Volleyball - Women's Beach Volleyball - Round of 16 match 1 (CHN vs NOR)
11:00 PM ETFencing - Men's Team Epee - Quarterfinal bout 1
11:00 PM ETFencing - Men's Team Epee - Quarterfinal bout 2
11:00 PM ETFencing - Men's Team Epee - Quarterfinal bout 3
11:00 PM ETFencing - Men's Team Epee - Quarterfinal bout 4
11:00 PM ETFencing - Men's Team Epee - Round of 16 bout 10
11:00 PM ETFencing - Men's Team Epee - Round of 16 bout 11
11:00 PM ETFencing - Men's Team Epee - Round of 16 bout 12
11:00 PM ETFencing - Men's Team Epee - Round of 16 bout 13
11:00 PM ETFencing - Men's Team Epee - Round of 16 bout 14
11:00 PM ETFencing - Men's Team Epee - Round of 16 bout 15
11:00 PM ETFencing - Men's Team Epee - Round of 16 bout 16
11:04 PM ETSwimming - Women's 100m Freestyle - Final
11:09 PM ETArchery - Men's Individual Archery - 1/8 Elimination round match 8
11:10 PM ETTrack and Field - Women's 800m - Round 1 heat 1
11:10 PM ETTrack and Field - Women's 800m - Round 1 heat 10
11:10 PM ETTrack and Field - Women's 800m - Round 1 heat 8
11:10 PM ETTrack and Field - Women's 800m - Round 1 heat 9
11:15 PM ETBasketball - Women's Basketball - Preliminary round Group A game 10 (LAT vs AUS)
11:15 PM ETArtistic Gymnastics - Women's Individual All-Around - Women's All-Around final
11:18 PM ETTrack and Field - Women's 800m - Round 1 heat 2
11:19 PM ETSwimming - Men's 100m Butterfly - Semifinal Heat 1
11:22 PM ETArchery - Men's Individual Archery - 1/8 Elimination round match 4
11:24 PM ETSwimming - Men's 100m Butterfly - Semifinal Heat 2
11:26 PM ETTrack and Field - Women's 800m - Round 1 heat 3
11:30 PM ETBaseball - Men's Baseball - round 1 game 10 (USA vs CUB)
11:30 PM ETShooting - Men's 50m Rifle Prone - Final
11:34 PM ETTrack and Field - Women's 800m - Round 1 heat 4
11:35 PM ETArchery - Men's Individual Archery - 1/8 Elimination round match 3
11:42 PM ETTrack and Field - Women's 800m - Round 1 heat 5
11:48 PM ETArchery - Men's Individual Archery - 1/8 Elimination round match 2
11:50 PM ETTrack and Field - Women's 800m - Round 1 heat 6