2008 Summer Olympics - Schedule - Friday, August 15

Olympics Schedule for Friday, August 15
Date/TimeEvent
12:00 AM ETBadminton - Women's Singles Badminton - Semifinal match 2
12:00 AM ETBeach Volleyball - Women's Beach Volleyball - Round of 16 match 5 (AUS vs GRE)
12:00 AM ETJudo - Men's +100kg - Round of 64 contest 1
12:00 AM ETJudo - Women's +78kg - Preliminaries/Repechages
12:00 AM ETSailing - Women's Keelboat Yngling - Race 8
12:00 AM ETSailing - Men's Windsurfer Mistral - Race 5
12:00 AM ETSailing - Heavy Weight Dingy - Race 8
12:00 AM ETSailing - Women's Windsurfer Mistral - Race 5
12:00 AM ETSailing - Women's Single-handed Dinghy Europe - Race 4
12:00 AM ETSailing - Men's - One person Dingy - Race 4
12:00 AM ETSoftball - Women's Softball - Preliminary round game 14 (JPN vs USA)
12:00 AM ETVolleyball - Women's Volleyball - Preliminary round Group B match 11 (BRA vs KAZ)
12:01 AM ETArchery - Men's Individual Archery - 1/8 Elimination round match 1
12:06 AM ETJudo - Women's +78kg - Round of 32 contest 1
12:06 AM ETJudo - Women's +78kg - Round of 32 contest 9
12:06 AM ETJudo - Women's +78kg - Round of 32 contest 2
12:10 AM ETTrack and Field - Men's Hammer Throw - Qualification group 2
12:12 AM ETJudo - Women's +78kg - Round of 32 contest 6
12:12 AM ETJudo - Women's +78kg - Round of 32 contest 15
12:18 AM ETJudo - Men's +100kg - Round of 32 contest 9
12:18 AM ETJudo - Women's +78kg - Round of 32 contest 8
12:24 AM ETJudo - Men's +100kg - Round of 32 contest 1
12:24 AM ETJudo - Men's +100kg - Round of 32 contest 10
12:28 AM ETJudo - Women's +78kg - Round of 32 contest 10
12:30 AM ETFencing - Men's Team Epee - Classification 5-8 bout 1
12:30 AM ETFencing - Men's Team Epee - Classification 5-8 bout 2
12:30 AM ETJudo - Men's +100kg - Round of 32 contest 11
12:30 AM ETJudo - Men's +100kg - Round of 32 contest 2
12:30 AM ETVolleyball - Women's Volleyball - Preliminary round Group A match 10 (VEN vs POL)
12:30 AM ETWeightlifting - Women's 75kg - Women's 75kg - After 2nd group
12:30 AM ETWeightlifting - Women's 75kg - Women's 75kg - Group B
12:36 AM ETJudo - Men's +100kg - Round of 32 contest 3
12:36 AM ETJudo - Men's +100kg - Round of 32 contest 12
12:42 AM ETJudo - Men's +100kg - Round of 32 contest 13
12:42 AM ETJudo - Men's +100kg - Round of 32 contest 4
12:48 AM ETJudo - Men's +100kg - Round of 32 contest 5
12:48 AM ETJudo - Men's +100kg - Round of 32 contest 14
12:49 AM ETJudo - Women's +78kg - Round of 32 contest 5
12:54 AM ETJudo - Men's +100kg - Round of 32 contest 6
12:54 AM ETJudo - Men's +100kg - Round of 32 contest 15
1:00 AM ETBadminton - Men's Doubles Badminton - Semifinal match 2
1:00 AM ETJudo - Men's +100kg - Round of 32 contest 7
1:00 AM ETJudo - Men's +100kg - Round of 32 contest 16
1:00 AM ETSailing - Women's Double-handed Dinghy 470 - Race 7
1:00 AM ETSailing - Men's Double-handed Dinghy 470 - Race 7
1:00 AM ETSailing - Women's Keelboat Yngling - Race 9
1:00 AM ETSailing - Men's Keelboat Star - Race 1
1:00 AM ETSailing - Open Multihull Tornado - Race 1
1:00 AM ETSailing - Heavy Weight Dingy - Race 9
1:00 AM ETShooting - Men's 25m Rapid Fire Pistol - Qualification round
1:00 AM ETShooting - Men's 25m Rapid Fire Pistol - Qualification - Stage 1
1:00 AM ETWater Polo - Women's Water Polo - Preliminary round Group B match 9 (NED vs AUS)
1:06 AM ETJudo - Men's +100kg - Round of 32 contest 8
1:06 AM ETJudo - Women's +78kg - Round of 16 contest 5
1:12 AM ETJudo - Women's +78kg - Round of 16 contest 6
1:12 AM ETJudo - Women's +78kg - Round of 16 contest 1
1:18 AM ETJudo - Women's +78kg - Round of 16 contest 2
1:18 AM ETJudo - Women's +78kg - Round of 16 contest 7
1:24 AM ETJudo - Women's +78kg - Round of 16 contest 8
1:24 AM ETJudo - Women's +78kg - Round of 16 contest 3
1:30 AM ETBoxing - Men's Feather Weight (57kg) - Round of 16 bout 1
1:30 AM ETBoxing - Men's Feather Weight (57kg) - Round of 32 bout 16
1:30 AM ETDiving - Women's 3m Springboard - Preliminaries
1:30 AM ETJudo - Men's +100kg - Round of 16 contest 5
1:30 AM ETJudo - Women's +78kg - Round of 16 contest 4
1:36 AM ETJudo - Men's +100kg - Round of 16 contest 1
1:36 AM ETJudo - Men's +100kg - Round of 16 contest 6
1:42 AM ETJudo - Men's +100kg - Round of 16 contest 7
1:42 AM ETJudo - Men's +100kg - Round of 16 contest 2
1:45 AM ETBoxing - Men's Feather Weight (57kg) - Round of 16 bout 2
1:48 AM ETJudo - Men's +100kg - Round of 16 contest 3
1:48 AM ETJudo - Men's +100kg - Round of 16 contest 8
1:50 AM ETRowing - Women's Single Sculls - Final F
1:54 AM ETJudo - Men's +100kg - Round of 16 contest 4
1:54 AM ETJudo - Women's +78kg - Quarterfinal contest 3
2:00 AM ETBoxing - Men's Feather Weight (57kg) - Round of 16 bout 3
2:00 AM ETFencing - Men's Team Epee - Semifinal bout 2
2:00 AM ETFencing - Men's Team Epee - Semifinal bout 1
2:00 AM ETTeam Handball - Women's Handball - Preliminary round Group B match 11 (GER vs SWE)
2:00 AM ETJudo - Women's +78kg - Quarterfinal contest 1
2:00 AM ETJudo - Women's +78kg - Quarterfinal contest 4
2:00 AM ETSailing - Women's Double-handed Dinghy 470 - Race 8
2:00 AM ETSailing - Women's Keelboat Yngling - Race 10
2:00 AM ETSailing - Heavy Weight Dingy - Race 10
2:06 AM ETJudo - Men's +100kg - Quarterfinal contest 3
2:06 AM ETJudo - Women's +78kg - Quarterfinal contest 2
2:10 AM ETRowing - Women's Single Sculls - Final E
2:12 AM ETJudo - Men's +100kg - Quarterfinal contest 1
2:12 AM ETJudo - Men's +100kg - Quarterfinal contest 4
2:15 AM ETBoxing - Men's Feather Weight (57kg) - Round of 16 bout 4
2:18 AM ETJudo - Men's +100kg - Quarterfinal contest 2
2:20 AM ETRowing - Men's Single Sculls - Final E
2:20 AM ETWater Polo - Women's Water Polo - Preliminary round Group A match 10 (RUS vs USA)
2:30 AM ETBasketball - Women's Basketball - Preliminary round Group A game 11 (RUS vs BRA)
2:30 AM ETBoxing - Men's Light Weight (60kg) - Round of 16 bout 1
2:30 AM ETRowing - Women's Single Sculls - Final D
2:30 AM ETTable Tennis - Women's Doubles Table Tennis - Semifinal 1 (KOR vs SIN)
2:30 AM ETVolleyball - Women's Volleyball - Preliminary round Group B match 12 (SRB vs ITA)
2:31 AM ETBoxing - Men's Light Weight (60kg) - Round of 16 bout 2
2:31 AM ETBoxing - Men's Light Weight (60kg) - Round of 32 bout 16
2:40 AM ETRowing - Men's Single Sculls - Final D
2:45 AM ETBoxing - Men's Light Weight (60kg) - Round of 16 bout 2
2:45 AM ETSoftball - Women's Softball - Preliminary round game 10 (CAN vs USA)
2:50 AM ETRowing - Women's Single Sculls - Final C
3:00 AM ETBoxing - Men's Light Weight (60kg) - Round of 16 bout 3
3:00 AM ETCanoe - Slalom - Men's C2 Canoe Double - Semifinal
3:00 AM ETCanoe - Slalom - Women's K1 Kayak Single - Semifinal
3:00 AM ETRowing - Men's Single Sculls - Final C
3:10 AM ETRowing - Men's Lightweight Double Sculls - Semifinal C/D - Race 01
3:15 AM ETBoxing - Men's Light Weight (60kg) - Round of 16 bout 4
3:17 AM ETJudo - Men's +100kg - Repechage round 1 contest 1
3:20 AM ETRowing - Men's Lightweight Double Sculls - Semifinal C/D - Race 02
3:30 AM ETBoxing - Men's Light Weight (60kg) - Round of 16 bout 5
3:30 AM ETFencing - Men's Team Epee - Classification 5-6
3:30 AM ETFencing - Men's Team Epee - Classification 7-8
3:30 AM ETRowing - Women's Lightweight Double Sculls - Semifinal A/B - Race 01
3:30 AM ETWeightlifting - Women's 75kg - Women's 75kg - After 1st group
3:31 AM ETJudo - Women's +78kg - Repechage round 2 contest 1
3:31 AM ETJudo - Women's +78kg - Repechage round 2 contest 2
3:38 AM ETJudo - Women's +78kg - Repechage round 2 contest 3
3:38 AM ETJudo - Women's +78kg - Repechage round 2 contest 4
3:40 AM ETRowing - Women's Lightweight Double Sculls - Semifinal A/B - Race 02
3:40 AM ETWater Polo - Women's Water Polo - Preliminary round Group B match 11 (HUN vs GRE)
3:45 AM ETBoxing - Men's Light Weight (60kg) - Round of 16 bout 6
3:45 AM ETTeam Handball - Women's Handball - Preliminary round Group A match 11 (ROU vs ANG)
3:45 AM ETJudo - Men's +100kg - Repechage round 2 contest 2
3:45 AM ETJudo - Men's +100kg - Repechage round 2 contest 1
3:50 AM ETRowing - Men's Lightweight Double Sculls - Semifinal A/B - Race 01
3:52 AM ETJudo - Men's +100kg - Repechage round 2 contest 3
3:52 AM ETJudo - Men's +100kg - Repechage round 2 contest 4
3:59 AM ETJudo - Women's +78kg - Repechage round 3 contest 1
3:59 AM ETJudo - Women's +78kg - Repechage round 3 contest 2
4:00 AM ETArchery - Men's Individual Archery - Quarterfinal match 3
4:00 AM ETBoxing - Men's Light Weight (60kg) - Round of 16 bout 7
4:00 AM ETRowing - Men's Lightweight Double Sculls - Semifinal A/B - Race 02
4:00 AM ETTennis - Women's Doubles Tennis - Second Round Match 8
4:00 AM ETTennis - Men's Singles Tennis - Semifinal 1
4:00 AM ETTennis - Men's Doubles Tennis - Quarterfinal 2
4:06 AM ETJudo - Women's +78kg - Repechage round 3 contest 3
4:06 AM ETJudo - Women's +78kg - Repechage round 3 contest 4
4:10 AM ETRowing - Men's Lightweight Four - Semifinal A/B - Race 01
4:12 AM ETCanoe - Slalom - Men's C2 Canoe Double - Final
4:13 AM ETArchery - Men's Individual Archery - Quarterfinal match 4
4:13 AM ETJudo - Men's +100kg - Repechage round 3 contest 2
4:13 AM ETJudo - Men's +100kg - Repechage round 3 contest 1
4:15 AM ETBoxing - Men's Light Weight (60kg) - Round of 16 bout 8
4:20 AM ETJudo - Men's +100kg - Repechage round 3 contest 4
4:20 AM ETJudo - Men's +100kg - Repechage round 3 contest 3
4:20 AM ETRowing - Men's Lightweight Four - Semifinal A/B - Race 02
4:26 AM ETArchery - Men's Individual Archery - Quarterfinal match 2
4:30 AM ETTrack Cycling - Men's Sprint - 1/16 final heat 1
4:30 AM ETRowing - Men's Quadruple Sculls - Semifinal A/B - Race 01
4:37 AM ETCanoe - Slalom - Women's K1 Kayak Single - Final
4:39 AM ETArchery - Men's Individual Archery - Quarterfinal match 1
4:40 AM ETRowing - Men's Quadruple Sculls - Semifinal A/B - Race 02
4:45 AM ETBasketball - Women's Basketball - Preliminary round Group B game 11 (CHN vs MLI)
4:50 AM ETRowing - Women's Single Sculls - Final B
4:52 AM ETArchery - Men's Individual Archery - Semifinal match 2
5:00 AM ETRowing - Men's Single Sculls - Final B
5:00 AM ETSoftball - Women's Softball - Preliminary round game 15 (TPE vs AUS)
5:00 AM ETWater Polo - Women's Water Polo - Preliminary round Group A match 12 (ITA vs CHN)
5:05 AM ETArchery - Men's Individual Archery - Semifinal match 1
5:10 AM ETRowing - Women's Pair - Final B
5:15 AM ETTrack Cycling - Women's Sprint - 1/8 final heat 1
5:20 AM ETRowing - Men's Pair - Final B
5:21 AM ETArchery - Men's Individual Archery - Bronze medal match
5:30 AM ETRowing - Women's Double Sculls - Final B
5:37 AM ETArchery - Men's Individual Archery - Gold medal match
5:40 AM ETRowing - Men's Double Sculls - Final B
5:45 AM ETTrack Cycling - Men's Team Sprint - First round
5:45 AM ETTrack Cycling - Men's Team Sprint - Qualifying
5:50 AM ETRowing - Men's Four - Final B
6:00 AM ETBaseball - Men's Baseball - round 1 game 11 (CAN vs KOR)
6:00 AM ETBeach Volleyball - Women's Beach Volleyball - Round of 16 match 2 (GER vs AUT)
6:00 AM ETSoccer - Women's Soccer - Quarterfinal match 1 (USA vs CAN)
6:00 AM ETSoccer - Women's Soccer - Quarterfinal match 2 (BRA vs NOR)
6:00 AM ETFencing - Men's Team Epee - Bronze medal bout (CHN vs ITA)
6:00 AM ETField Hockey - Men's Field Hockey - Preliminary round Group A match 8 (BEL vs NZL)
6:00 AM ETJudo - Men's +100kg - Final of Repechage B
6:00 AM ETJudo - Women's +78kg - Repechage round 1 contest 1
6:00 AM ETJudo - Women's +78kg - Final of Repechage A
6:00 AM ETJudo - Women's +78kg - Final of Repechage B
6:00 AM ETJudo - Women's +78kg - Repechage round 1 contest 2
6:00 AM ETTennis - Women's Doubles Tennis - Quarterfinal 3
6:00 AM ETTennis - Men's Doubles Tennis - Semifinal 2
6:00 AM ETTennis - Women's Singles Tennis - Quarterfinal 4
6:06 AM ETJudo - Women's +78kg - Final of Table A
6:06 AM ETJudo - Women's +78kg - Final of Table B
6:12 AM ETJudo - Men's +100kg - Final of Repechage B
6:12 AM ETJudo - Men's +100kg - Final of Repechage A
6:18 AM ETJudo - Men's +100kg - Final of Table A
6:18 AM ETJudo - Men's +100kg - Final of Table B
6:24 AM ETJudo - Women's +78kg - Bronze Medal Contest A
6:30 AM ETBadminton - Men's Singles Badminton - Semifinal match 2
6:30 AM ETField Hockey - Men's Field Hockey - Preliminary round Group B match 8 (PAK vs AUS)
6:30 AM ETJudo - Women's +78kg - Bronze Medal Contest B
6:30 AM ETSwimming - Men's 50m Freestyle - Final heat 1
6:33 AM ETSwimming - Women's 50m Freestyle - Heat 1
6:35 AM ETSwimming - Women's 50m Freestyle - Heat 2
6:36 AM ETJudo - Women's +78kg - Gold Medal Contest
6:37 AM ETSwimming - Women's 50m Freestyle - Heat 3
6:39 AM ETSwimming - Women's 50m Freestyle - Heat 4
6:40 AM ETTrack Cycling - Men's Team Sprint - Final heat for bronze
6:41 AM ETSwimming - Women's 50m Freestyle - Heat 5
6:42 AM ETJudo - Men's +100kg - Bronze Medal Contest A
6:43 AM ETSwimming - Women's 50m Freestyle - Heat 6
6:45 AM ETTrack Cycling - Men's Team Sprint - Final heat for gold
6:45 AM ETSwimming - Women's 50m Freestyle - Heat 7
6:47 AM ETSwimming - Women's 50m Freestyle - Heat 8
6:48 AM ETJudo - Men's +100kg - Bronze Medal Contest B
6:49 AM ETSwimming - Women's 50m Freestyle - Heat 9
6:51 AM ETSwimming - Women's 50m Freestyle - Heat 10
6:54 AM ETJudo - Men's +100kg - Gold Medal Contest
6:57 AM ETSwimming - Men's 1500m Freestyle - Heat 1
6:57 AM ETSwimming - Men's 1500m Freestyle - Heat 8
6:57 AM ETSwimming - Men's 1500m Freestyle - Heat 7
6:57 AM ETSwimming - Men's 1500m Freestyle - Heat 6
7:00 AM ETTrack and Field - Women's Heptathlon - Shot put heptathlon group B
7:00 AM ETTrack and Field - Women's Heptathlon - Shot put heptathlon group A
7:00 AM ETBaseball - Men's Baseball - round 1 game 12 (JPN vs NED)
7:00 AM ETBeach Volleyball - Women's Beach Volleyball - Round of 16 match 4 (CUB vs CHN)
7:00 AM ETBoxing - Men's Bantam Weight (54kg) - Round of 16 bout 4
7:00 AM ETBoxing - Men's Bantam Weight (54kg) - Round of 32 bout 16
7:00 AM ETBoxing - Men's Bantam Weight (54kg) - Round of 16 bout 1
7:00 AM ETTeam Handball - Women's Handball - Preliminary round Group A match 12 (FRA vs NOR)
7:00 AM ETWeightlifting - Men's 85kg - Men's 85kg - After 1st group
7:03 AM ETSwimming - Women's 800m Freestyle - Final heat 1
7:10 AM ETTrack and Field - Men's 1500m - Round 1 heat 9
7:10 AM ETTrack and Field - Men's 1500m - Round 1 heat 7
7:10 AM ETTrack and Field - Men's 1500m - Round 1 heat 8
7:10 AM ETTrack and Field - Men's 1500m - Round 1 heat 10
7:10 AM ETTrack and Field - Men's 1500m - Round 1 heat 5
7:10 AM ETTrack and Field - Men's 1500m - Round 1 heat 6
7:10 AM ETTrack and Field - Men's 1500m - Round 1 heat 1
7:15 AM ETBoxing - Men's Bantam Weight (54kg) - Round of 16 bout 2
7:15 AM ETEquestrian - Individual Jumping - 1st Qualifier
7:15 AM ETEquestrian - Team Jumping - Team Qualifier for Round 1
7:16 AM ETSwimming - Men's 1500m Freestyle - Heat 2
7:19 AM ETTrack and Field - Men's 1500m - Round 1 heat 2
7:28 AM ETTrack and Field - Men's 1500m - Round 1 heat 3
7:30 AM ETBadminton - Women's Doubles Badminton - Bronze medal match
7:30 AM ETBoxing - Men's Bantam Weight (54kg) - Round of 16 bout 3
7:30 AM ETFencing - Men's Team Epee - Gold medal bout (POL vs FRA)
7:30 AM ETSoftball - Women's Softball - Preliminary round game 16 (VEN vs NED)
7:30 AM ETTable Tennis - Women's Doubles Table Tennis - Semifinal 2 (CHN vs HKG)
7:35 AM ETSwimming - Men's 1500m Freestyle - Heat 3
7:37 AM ETTrack and Field - Men's 1500m - Round 1 heat 4
7:40 AM ETSwimming - Men's 100m Butterfly - Final heat 1
7:45 AM ETTrack and Field - Men's 100m - Round 2 heat 6
7:45 AM ETTrack and Field - Men's 100m - Round 2 heat 7
7:45 AM ETTrack and Field - Men's 100m - Round 2 heat 8
7:45 AM ETTrack and Field - Men's 100m - Round 2 heat 1
7:45 AM ETBoxing - Men's Bantam Weight (54kg) - Round of 16 bout 4
7:52 AM ETTrack and Field - Men's 100m - Round 2 heat 2
7:54 AM ETSwimming - Men's 1500m Freestyle - Heat 4
7:55 AM ETTrack and Field - Women's Discus Throw - Qualification group 3
7:55 AM ETTrack and Field - Women's Discus Throw - Qualification group 4
7:55 AM ETTrack and Field - Women's Discus Throw - Qualification group 1
7:59 AM ETTrack and Field - Men's 100m - Round 2 heat 3
8:00 AM ETBasketball - Women's Basketball - Preliminary round Group B game 12 (USA vs ESP)
8:00 AM ETBeach Volleyball - Women's Beach Volleyball - Round of 16 match 6 (NOR vs BRA)
8:00 AM ETBoxing - Men's Bantam Weight (54kg) - Round of 16 bout 5
8:00 AM ETTennis - Women's Doubles Tennis - Quarterfinal 2
8:00 AM ETTennis - Men's Singles Tennis - Semifinal 2
8:00 AM ETTennis - Men's Doubles Tennis - Semifinal 1
8:00 AM ETVolleyball - Women's Volleyball - Preliminary round Group A match 11 (USA vs CHN)
8:06 AM ETTrack and Field - Men's 100m - Round 2 heat 4
8:13 AM ETTrack and Field - Men's 100m - Round 2 heat 5
8:13 AM ETSwimming - Men's 1500m Freestyle - Heat 5
8:15 AM ETBoxing - Men's Bantam Weight (54kg) - Round of 16 bout 6
8:19 AM ETSwimming - Women's 200m Backstroke - Final heat 1
8:25 AM ETTrack and Field - Women's 3000m Steeplechase - Round 1 heat 7
8:25 AM ETTrack and Field - Women's 3000m Steeplechase - Round 1 heat 9
8:25 AM ETTrack and Field - Women's 3000m Steeplechase - Round 1 heat 8
8:25 AM ETTrack and Field - Women's 3000m Steeplechase - Round 1 heat 10
8:25 AM ETTrack and Field - Women's 3000m Steeplechase - Round 1 heat 5
8:25 AM ETTrack and Field - Women's 3000m Steeplechase - Round 1 heat 6
8:25 AM ETTrack and Field - Women's 3000m Steeplechase - Round 1 heat 4
8:25 AM ETTrack and Field - Women's 3000m Steeplechase - Round 1 heat 1
8:30 AM ETBadminton - Men's Singles Badminton - Semifinal match 1
8:30 AM ETBoxing - Men's Bantam Weight (54kg) - Round of 16 bout 7
8:30 AM ETField Hockey - Men's Field Hockey - Preliminary round Group A match 9 (KOR vs GER)
8:32 AM ETSwimming - Women's 4x100m Medley Relay - Heat 1
8:36 AM ETSwimming - Women's 4x100m Medley Relay - Heat 3
8:36 AM ETSwimming - Women's 4x100m Medley Relay - Heat 4
8:36 AM ETSwimming - Women's 4x100m Medley Relay - Heat 7
8:36 AM ETSwimming - Women's 4x100m Medley Relay - Heat 5
8:36 AM ETSwimming - Women's 4x100m Medley Relay - Heat 6
8:36 AM ETSwimming - Women's 4x100m Medley Relay - Heat 8
8:37 AM ETTrack and Field - Women's 3000m Steeplechase - Round 1 heat 2
8:38 AM ETSwimming - Women's 4x100m Medley Relay - Heat 2
8:44 AM ETSwimming - Men's 4x100m Medley Relay - Heat 1
8:45 AM ETBoxing - Men's Bantam Weight (54kg) - Round of 16 bout 8
8:45 AM ETTeam Handball - Women's Handball - Preliminary round Group B match 12 (HUN vs RUS)
8:49 AM ETTrack and Field - Women's 3000m Steeplechase - Round 1 heat 3
8:50 AM ETSwimming - Men's 4x100m Medley Relay - Heat 2
8:58 AM ETSwimming - Men's 4x100m Medley Relay - Heat 3
8:58 AM ETSwimming - Men's 4x100m Medley Relay - Heat 4
8:58 AM ETSwimming - Men's 4x100m Medley Relay - Heat 5
8:58 AM ETSwimming - Men's 4x100m Medley Relay - Heat 6
8:58 AM ETSwimming - Men's 4x100m Medley Relay - Heat 7
8:58 AM ETSwimming - Men's 4x100m Medley Relay - Heat 8
9:00 AM ETTrack and Field - Men's Shot Put - Final
9:00 AM ETBeach Volleyball - Women's Beach Volleyball - Round of 16 match 7 (BRA vs GER)
9:00 AM ETBoxing - Men's Feather Weight (57kg) - Round of 16 bout 5
9:00 AM ETSoccer - Women's Soccer - Quarterfinal match 3 (SWE vs GER)
9:00 AM ETSoccer - Women's Soccer - Quarterfinal match 4 (CHN vs JPN)
9:00 AM ETField Hockey - Men's Field Hockey - Preliminary round Group B match 9 (RSA vs GBR)
9:01 AM ETBoxing - Men's Feather Weight (57kg) - Round of 16 bout 20
9:01 AM ETBoxing - Men's Feather Weight (57kg) - Round of 16 bout 18
9:01 AM ETBoxing - Men's Feather Weight (57kg) - Round of 16 bout 19
9:01 AM ETBoxing - Men's Feather Weight (57kg) - Round of 16 bout 20
9:15 AM ETTrack and Field - Women's Heptathlon - 200 m heptathlon heat 1
9:15 AM ETTrack and Field - Women's Heptathlon - 200 m heptathlon
9:15 AM ETBoxing - Men's Feather Weight (57kg) - Round of 16 bout 6
9:20 AM ETTrack and Field - Women's Discus Throw - Qualification group 2
9:20 AM ETTrack and Field - Women's Discus Throw - Qualification group B
9:22 AM ETTrack and Field - Women's Heptathlon - 200 m heptathlon heat 2
9:29 AM ETTrack and Field - Women's Heptathlon - 200 m heptathlon heat 3
9:30 AM ETBadminton - Women's Doubles Badminton - Gold medal match
9:30 AM ETBoxing - Men's Feather Weight (57kg) - Round of 16 bout 7
9:36 AM ETTrack and Field - Women's Heptathlon - 200 m heptathlon heat 4
9:40 AM ETTrack and Field - Women's Triple Jump - Qualification group 2
9:40 AM ETTrack and Field - Women's Triple Jump - Qualification group 4
9:40 AM ETTrack and Field - Women's Triple Jump - Qualification group 1
9:45 AM ETBoxing - Men's Feather Weight (57kg) - Round of 16 bout 8
9:55 AM ETTrack and Field - Men's 400m Hurdles - Round 1 heat 6
9:55 AM ETTrack and Field - Men's 400m Hurdles - Round 1 heat 7
9:55 AM ETTrack and Field - Men's 400m Hurdles - Round 1 heat 8
9:55 AM ETTrack and Field - Men's 400m Hurdles - Round 1 heat 9
9:55 AM ETTrack and Field - Men's 400m Hurdles - Round 1 heat 1
10:00 AM ETTennis - Women's Doubles Tennis - Quarterfinal 1
10:00 AM ETTennis - Women's Doubles Tennis - Quarterfinal 4
10:05 AM ETTrack and Field - Men's 400m Hurdles - Round 1 heat 2
10:15 AM ETTrack and Field - Men's 400m Hurdles - Round 1 heat 3
10:15 AM ETBasketball - Women's Basketball - Preliminary round Group A game 12 (KOR vs BLR)
10:25 AM ETTrack and Field - Men's 400m Hurdles - Round 1 heat 4
10:27 AM ETTrack and Field - Men's 400m Hurdles - Round 1 heat 5
10:45 AM ETTrack and Field - Women's 10000m - Final Heat 1
10:45 AM ETTrack and Field - Women's 10000m - Final
10:45 AM ETVolleyball - Women's Volleyball - Preliminary round Group A match 12 (JPN vs CUB)
8:30 PM ETField Hockey - Women's Field Hockey - Preliminary round Group B match 10 (NZL vs USA)
9:00 PM ETTrack and Field - Men's 20km Walk - Final
9:00 PM ETBasketball - Men's Basketball - Preliminary round Group B game 10 (GRE vs ANG)
9:00 PM ETBeach Volleyball - Men's Beach Volleyball - Round of 16 match 2 (SUI vs USA)
9:00 PM ETFencing - Women's Team Foil - Quarterfinal bout 1
9:00 PM ETFencing - Women's Team Foil - Round of 16 bout 1
9:00 PM ETFencing - Women's Team Foil - Quarterfinal bout 2
9:00 PM ETFencing - Women's Team Foil - Quarterfinal bout 3
9:00 PM ETFencing - Women's Team Foil - Quarterfinal bout 4
9:00 PM ETTeam Handball - Men's Handball - Preliminary round Group A match 10 (BRA vs CHN)
9:00 PM ETShooting - Men's 25m Rapid Fire Pistol - Men's 25m Rapid Fire Pistol Qualification - Stage
9:00 PM ETShooting - Men's Skeet - Qualification round - Day 2
9:05 PM ETTrack and Field - Men's Shot Put - Final Heat 1
9:10 PM ETTrack and Field - Women's Shot Put - Qualification group 3
9:10 PM ETTrack and Field - Women's Shot Put - Qualification group 2
9:10 PM ETTrack and Field - Women's Shot Put - Qualification group 4
9:10 PM ETTrack and Field - Women's Shot Put - Qualification group 1
9:10 PM ETTrack and Field - Women's Shot Put - Qualification
9:10 PM ETTrack and Field - Men's Shot Put - Qualification group B
9:20 PM ETTrack and Field - Men's 3000m Steeplechase - Round 1 heat 1
9:20 PM ETTrack and Field - Men's 3000m Steeplechase - Round 1 heat 5
9:20 PM ETTrack and Field - Men's 3000m Steeplechase - Round 1 heat 6
9:20 PM ETTrack and Field - Men's 3000m Steeplechase - Round 1 heat 4
9:20 PM ETTrack and Field - Men's 3000m Steeplechase - Round 1 heat 9
9:20 PM ETTrack and Field - Men's 3000m Steeplechase - Round 1 heat 7
9:20 PM ETTrack and Field - Men's 3000m Steeplechase - Round 1 heat 8
9:30 PM ETSoftball - Women's Softball - Preliminary round game 17 (CHN vs JPN)
9:30 PM ETWater Polo - Men's Water Polo - Preliminary round Group B match 19 (GER vs ITA)
9:30 PM ETWrestling - Women's Freestyle 48kg - Qualifications bout 1
9:30 PM ETWrestling - Women's Freestyle 48kg - 1/8 final bout 3
9:30 PM ETWrestling - Women's Freestyle 48kg - 1/8 final bout 6
9:30 PM ETWrestling - Women's Freestyle 48kg - Qualification bout 16
9:30 PM ETWrestling - Women's Freestyle 55kg - Qualifications bout 1
9:32 PM ETTrack and Field - Men's 3000m Steeplechase - Round 1 heat 2
9:40 PM ETWrestling - Women's Freestyle 48kg - Qualification bout 2
9:40 PM ETWrestling - Women's Freestyle 48kg - 1/8 final bout 7
9:40 PM ETWrestling - Women's Freestyle 48kg - 1/8 final bout 1
9:40 PM ETWrestling - Women's Freestyle 48kg - 1/8 final bout 4
9:40 PM ETWrestling - Women's Freestyle 55kg - Qualification bout 2
9:44 PM ETTrack and Field - Men's 3000m Steeplechase - Round 1 heat 3
9:50 PM ETTrack and Field - Women's Heptathlon - Long jump heptathlon group B
9:50 PM ETTrack and Field - Women's Heptathlon - Long jump heptathlon group A
9:50 PM ETWrestling - Women's Freestyle 48kg - 1/8 final bout 5
9:50 PM ETWrestling - Women's Freestyle 48kg - 1/8 final bout 2
9:50 PM ETWrestling - Women's Freestyle 48kg - 1/8 final bout 8
9:50 PM ETWrestling - Women's Freestyle 48kg - Qualifications bout 3
10:00 PM ETBadminton - Women's Singles Badminton - Bronze medal match
10:00 PM ETBeach Volleyball - Men's Beach Volleyball - Round of 16 match 1 (CHN vs GER)
10:00 PM ETTable Tennis - Women's Doubles Table Tennis - Bronze play-off second round match 1 (HKG vs JPN)
10:00 PM ETTable Tennis - Women's Doubles Table Tennis - Bronze play-off second round match 2 (USA vs KOR)
10:00 PM ETVolleyball - Men's Volleyball - Preliminary round Group A match 10 (USA vs CHN)
10:00 PM ETWeightlifting - Men's 85kg - Men's 85kg - After 2nd group
10:00 PM ETWrestling - Women's Freestyle 48kg - Qualification bout 4
10:00 PM ETWrestling - Women's Freestyle 55kg - Qualification bout 4
10:00 PM ETWrestling - Women's Freestyle 55kg - 1/8 final bout 7
10:00 PM ETWrestling - Women's Freestyle 55kg - 1/8 final bout 4
10:00 PM ETWrestling - Women's Freestyle 55kg - 1/8 final bout 1
10:03 PM ETSwimming - Women's 200m Backstroke - Final
10:10 PM ETTrack and Field - Women's Pole Vault - Qualification group 4
10:10 PM ETTrack and Field - Women's Pole Vault - Qualification group 3
10:10 PM ETTrack and Field - Women's Pole Vault - Qualification group 2
10:10 PM ETTrack and Field - Women's Pole Vault - Qualification group 1
10:10 PM ETSwimming - Men's 100m Butterfly - Final
10:10 PM ETWrestling - Women's Freestyle 48kg - Qualifications bout 5
10:10 PM ETWrestling - Women's Freestyle 55kg - Qualifications bout 5
10:10 PM ETWrestling - Women's Freestyle 55kg - 1/8 final bout 8
10:10 PM ETWrestling - Women's Freestyle 55kg - 1/8 final bout 2
10:10 PM ETWrestling - Women's Freestyle 55kg - 1/8 final bout 5
10:16 PM ETSwimming - Women's 800m Freestyle - Final
10:20 PM ETWrestling - Women's Freestyle 48kg - Qualification bout 6
10:20 PM ETWrestling - Women's Freestyle 48kg - Quarterfinal bout 3
10:20 PM ETWrestling - Women's Freestyle 55kg - Qualification bout 6
10:20 PM ETWrestling - Women's Freestyle 55kg - 1/8 final bout 6
10:20 PM ETWrestling - Women's Freestyle 55kg - 1/8 final bout 3
10:30 PM ETBaseball - Men's Baseball - round 1 game 13 (USA vs CAN)
10:30 PM ETFencing - Women's Team Foil - Classification 5-8 bout 2
10:30 PM ETFencing - Women's Team Foil - Classification 5-8 bout 1
10:30 PM ETFencing - Women's Team Foil - Round of 16 bout 10
10:30 PM ETFencing - Women's Team Foil - Round of 16 bout 11
10:30 PM ETFencing - Women's Team Foil - Round of 16 bout 12
10:30 PM ETFencing - Women's Team Foil - Round of 16 bout 13
10:30 PM ETFencing - Women's Team Foil - Round of 16 bout 14
10:30 PM ETFencing - Women's Team Foil - Round of 16 bout 15
10:30 PM ETFencing - Women's Team Foil - Round of 16 bout 16
10:30 PM ETField Hockey - Women's Field Hockey - Preliminary round Group A match 10 (AUS vs NED)
10:30 PM ETWrestling - Women's Freestyle 48kg - Quarterfinal bout 4
10:30 PM ETWrestling - Women's Freestyle 48kg - Quarterfinal bout 2
10:30 PM ETWrestling - Women's Freestyle 48kg - Quarterfinal bout 1
10:30 PM ETWrestling - Women's Freestyle 48kg - Qualifications bout 7
10:30 PM ETWrestling - Women's Freestyle 55kg - Qualifications bout 7
10:39 PM ETSwimming - Men's 50m Freestyle - Final
10:40 PM ETTrack and Field - Men's Hammer Throw - Qualification group 3
10:40 PM ETTrack and Field - Men's Hammer Throw - Qualification group 4
10:40 PM ETWrestling - Women's Freestyle 48kg - Qualification bout 8
10:40 PM ETWrestling - Women's Freestyle 55kg - Qualification bout 8
10:40 PM ETWrestling - Women's Freestyle 55kg - Quarterfinal bout 1
10:40 PM ETWrestling - Women's Freestyle 55kg - Quarterfinal bout 3
10:40 PM ETWrestling - Women's Freestyle 55kg - Quarterfinal bout 4
10:45 PM ETTeam Handball - Men's Handball - Preliminary round Group B match 10 (EGY vs KOR)
10:50 PM ETTrack and Field - Women's 100m - Round 1 heat 1
10:50 PM ETTrack and Field - Women's 100m - Round 1 heat 10
10:50 PM ETWater Polo - Men's Water Polo - Preliminary round Group A match 20 (CAN vs GRE)
10:50 PM ETWrestling - Women's Freestyle 48kg - Semifinal bout 1
10:50 PM ETWrestling - Women's Freestyle 48kg - Qualifications bout 9
10:50 PM ETWrestling - Women's Freestyle 55kg - Qualifications bout 9
10:50 PM ETWrestling - Women's Freestyle 55kg - Quarterfinal bout 2
10:50 PM ETWrestling - Women's Freestyle 55kg - Qualifications bout 3
10:50 PM ETWrestling - Women's Freestyle 55kg - Semifinal bout 1
10:54 PM ETSwimming - Women's 50m Freestyle - Semifinal Heat 1
10:57 PM ETTrack and Field - Women's 100m - Round 1 heat 2
10:58 PM ETSwimming - Women's 50m Freestyle - Semifinal Heat 2
11:00 PM ETBadminton - Men's Doubles Badminton - Bronze medal match
11:00 PM ETBeach Volleyball - Men's Beach Volleyball - Round of 16 match 4 (GEO vs AUT)
11:00 PM ETTrampoline - Women's Trampoline - Qualification first routine
11:00 PM ETWrestling - Women's Freestyle 48kg - Semifinal bout 2
11:00 PM ETWrestling - Women's Freestyle 48kg - Qualification bout 10
11:00 PM ETWrestling - Women's Freestyle 55kg - Qualification bout 10
11:00 PM ETWrestling - Women's Freestyle 55kg - Semifinal bout 2
11:04 PM ETTrack and Field - Women's 100m - Round 1 heat 3
11:10 PM ETWrestling - Women's Freestyle 48kg - Qualifications bout 11
11:10 PM ETWrestling - Women's Freestyle 55kg - Qualifications bout 11
11:11 PM ETTrack and Field - Women's 100m - Round 1 heat 4
11:15 PM ETBasketball - Men's Basketball - Preliminary round Group A game 10 (RUS vs AUS)
11:18 PM ETTrack and Field - Women's 100m - Round 1 heat 5
11:20 PM ETWrestling - Women's Freestyle 48kg - Qualification bout 12
11:20 PM ETWrestling - Women's Freestyle 55kg - Qualification bout 12
11:25 PM ETTrack and Field - Women's 100m - Round 1 heat 6
11:30 PM ETBaseball - Men's Baseball - round 1 game 14 (CUB vs TPE)
11:30 PM ETWrestling - Women's Freestyle 48kg - Qualifications bout 13
11:30 PM ETWrestling - Women's Freestyle 55kg - Qualifications bout 13
11:32 PM ETTrack and Field - Women's 100m - Round 1 heat 7
11:38 PM ETTrampoline - Women's Trampoline - Qualification Second Routine
11:38 PM ETTrampoline - Women's Trampoline - Qualification Free Routine
11:39 PM ETTrack and Field - Women's 100m - Round 1 heat 8
11:40 PM ETWrestling - Women's Freestyle 48kg - Qualification bout 14
11:40 PM ETWrestling - Women's Freestyle 55kg - Qualification bout 14
11:46 PM ETTrack and Field - Women's 100m - Round 1 heat 9
11:50 PM ETWrestling - Women's Freestyle 48kg - Qualifications bout 15
11:50 PM ETWrestling - Women's Freestyle 55kg - Qualifications bout 15