2008 Summer Olympics - Schedule - Saturday, August 16

Olympics Schedule for Saturday, August 16
Date/TimeEvent
12:00 AM ETBadminton - Women's Singles Badminton - Gold medal match
12:00 AM ETBeach Volleyball - Men's Beach Volleyball - Round of 16 match 3 (NED vs AUS)
12:00 AM ETFencing - Women's Team Foil - Semifinal bout 1
12:00 AM ETFencing - Women's Team Foil - Semifinal bout 2
12:00 AM ETSailing - Men's Double-handed Dinghy 470 - Race 8
12:00 AM ETSailing - Men's Keelboat Star - Race 2
12:00 AM ETSailing - Open Multihull Tornado - Race 2
12:00 AM ETSailing - 49er - Skiff - Race 10
12:00 AM ETSailing - Women's Single-handed Dinghy Europe - Race 5
12:00 AM ETSailing - Men's - One person Dingy - Race 5
12:00 AM ETShooting - Men's 25m Rapid Fire Pistol - Final
12:00 AM ETSoftball - Women's Softball - Preliminary round game 18 (USA vs TPE)
12:00 AM ETSwimming - Men's 1500m Freestyle - Final heat 1
12:00 AM ETSwimming - Men's 1500m Freestyle - Semifinal Heat 1
12:00 AM ETSwimming - Men's 1500m Freestyle - Semifinal Heat 2
12:00 AM ETVolleyball - Men's Volleyball - Preliminary round Group B match 10 (RUS vs EGY)
12:00 AM ETWrestling - Women's Freestyle 55kg - Qualification bout 16
12:05 AM ETTrack and Field - Men's Discus Throw - Qualification group 2
12:10 AM ETTrack and Field - Women's 400m - Round 1 heat 8
12:10 AM ETTrack and Field - Women's 400m - Round 1 heat 9
12:10 AM ETTrack and Field - Women's 400m - Round 1 heat 10
12:10 AM ETTrack and Field - Women's 400m - Round 1 heat 1
12:10 AM ETWater Polo - Men's Water Polo - Preliminary round Group B match 21 (CRO vs USA)
12:14 AM ETTrampoline - Men's Trampoline - Qualification First Routine
12:17 AM ETTrack and Field - Women's 400m - Round 1 heat 2
12:24 AM ETTrack and Field - Women's 400m - Round 1 heat 3
12:30 AM ETVolleyball - Men's Volleyball - Preliminary round Group B match 11 (SRB vs GER)
12:31 AM ETTrack and Field - Women's 400m - Round 1 heat 4
12:38 AM ETTrack and Field - Women's 400m - Round 1 heat 5
12:45 AM ETTrack and Field - Women's 400m - Round 1 heat 6
12:52 AM ETTrack and Field - Women's 400m - Round 1 heat 7
12:55 AM ETTrampoline - Men's Trampoline - Qualification Free Routine
12:55 AM ETTrampoline - Men's Trampoline - Qualification Second Routine
1:00 AM ETSailing - Women's Double-handed Dinghy 470 - Race 9
1:00 AM ETSailing - Men's Double-handed Dinghy 470 - Race 9
1:00 AM ETSailing - Men's Keelboat Star - Race 3
1:00 AM ETSailing - Open Multihull Tornado - Race 3
1:00 AM ETSailing - 49er - Skiff - Race 11
1:30 AM ETBoxing - Men's Fly Weight (51kg) - Round of 16 bout 1
1:30 AM ETBoxing - Men's Fly Weight (51kg) - Round of 16 bout 4
1:30 AM ETBoxing - Men's Fly Weight (51kg) - Round of 32 bout 16
1:30 AM ETFencing - Women's Team Foil - Classification 5-6
1:30 AM ETFencing - Women's Team Foil - Classification 7-8
1:45 AM ETBoxing - Men's Fly Weight (51kg) - Round of 16 bout 2
1:45 AM ETBoxing - Men's Middle Weight (75kg) - Round of 16 bout 2
2:00 AM ETBoxing - Men's Fly Weight (51kg) - Round of 16 bout 3
2:00 AM ETBoxing - Men's Middle Weight (75kg) - Round of 16 bout 3
2:00 AM ETTeam Handball - Men's Handball - Preliminary round Group A match 11 (FRA vs ESP)
2:00 AM ETRowing - Men's Lightweight Double Sculls - Final D
2:00 AM ETRowing - Men's Lightweight Double Sculls - Final D
2:00 AM ETSailing - Women's Double-handed Dinghy 470 - Race 10
2:00 AM ETSailing - Men's Double-handed Dinghy 470 - Race 10
2:00 AM ETSailing - 49er - Skiff - Race 12
2:00 AM ETSailing - 49er - Skiff - Race 13
2:00 AM ETWater Polo - Men's Water Polo - Preliminary round Group A match 22 (ESP vs MNE)
2:10 AM ETRowing - Women's Lightweight Double Sculls - Final C
2:10 AM ETRowing - Women's Lightweight Double Sculls - Final C
2:15 AM ETBoxing - Men's Fly Weight (51kg) - Round of 16 bout 4
2:15 AM ETBoxing - Men's Middle Weight (75kg) - Round of 16 bout 4
2:20 AM ETRowing - Men's Lightweight Double Sculls - Final C
2:30 AM ETBasketball - Men's Basketball - Preliminary round Group A game 11 (CRO vs LTU)
2:30 AM ETBoxing - Men's Fly Weight (51kg) - Round of 16 bout 5
2:30 AM ETRowing - Women's Lightweight Double Sculls - Final B
2:30 AM ETTable Tennis - Men's Doubles Table Tennis - Semifinal 2 (JPN vs GER)
2:40 AM ETRowing - Men's Lightweight Double Sculls - Final B
2:45 AM ETBoxing - Men's Fly Weight (51kg) - Round of 16 bout 6
2:50 AM ETRowing - Men's Lightweight Four - Final B
2:50 AM ETRowing - Men's Lightweight Four - Final B
2:50 AM ETVolleyball - Men's Volleyball - Preliminary round Group A match 11 (ITA vs BUL)
3:00 AM ETBoxing - Men's Fly Weight (51kg) - Round of 16 bout 7
3:00 AM ETRowing - Women's Quadruple Sculls - Final C
3:00 AM ETRowing - Women's Quadruple Sculls - Final B
3:00 AM ETRowing - Women's Quadruple Sculls - Final B
3:00 AM ETSailing - 49er - Skiff - Race 14
3:00 AM ETShooting - Men's Skeet - Final
3:10 AM ETRowing - Men's Quadruple Sculls - Final B
3:10 AM ETRowing - Men's Quadruple Sculls - Final B
3:15 AM ETBoxing - Men's Fly Weight (51kg) - Round of 16 bout 8
3:20 AM ETRowing - Men's Eight - Final B
3:20 AM ETRowing - Men's Eight - Final B
3:20 AM ETWater Polo - Men's Water Polo - Preliminary round Group A match 23 (AUS vs HUN)
3:30 AM ETBoxing - Men's Middle Weight (75kg) - Round of 16 bout 1
3:30 AM ETRowing - Women's Lightweight Double Sculls - Final D
3:30 AM ETRowing - Women's Single Sculls - Final A
3:31 AM ETBoxing - Men's Middle Weight (75kg) - Round of 32 bout 16
3:45 AM ETTeam Handball - Men's Handball - Preliminary round Group B match 11 (RUS vs GER)
3:50 AM ETRowing - Men's Single Sculls - Final A
4:00 AM ETRowing - Men's Lightweight Four - Final E
4:00 AM ETRowing - Men's Lightweight Four - Final F
4:00 AM ETSailing - 49er - Skiff - Race 15
4:00 AM ETTennis - Women's Singles Tennis - Semifinal 1
4:00 AM ETTennis - Women's Singles Tennis - Semifinal 2
4:00 AM ETWrestling - Women's Freestyle 48kg - Repechage Round 1
4:00 AM ETWrestling - Women's Freestyle 55kg - Repechage Round 1
4:08 AM ETWrestling - Women's Freestyle 48kg - Repechage Round 1
4:08 AM ETWrestling - Women's Freestyle 55kg - Repechage Round 1
4:10 AM ETRowing - Men's Lightweight Four - Final D
4:10 AM ETRowing - Men's Lightweight Four - Final C
4:10 AM ETRowing - Women's Pair - Final A
4:15 AM ETWrestling - Women's Freestyle 48kg - Repechage Round 2
4:15 AM ETWrestling - Women's Freestyle 55kg - Repechage Round 2
4:23 AM ETWrestling - Women's Freestyle 48kg - Repechage Round 2
4:23 AM ETWrestling - Women's Freestyle 55kg - Repechage Round 2
4:30 AM ETTrack Cycling - Men's 4000m Individual Pursuit - First round heat 1
4:30 AM ETTrack Cycling - Men's 4000m Individual Pursuit - First round heat 2
4:30 AM ETRowing - Men's Double Sculls - Semifinal 3
4:30 AM ETRowing - Men's Pair - Final A
4:30 AM ETRowing - Men's Pair - Final A
4:30 AM ETWrestling - Women's Freestyle 48kg - Bronze medal bout 1
4:40 AM ETRowing - Women's Double Sculls - Final D
4:40 AM ETRowing - Women's Double Sculls - Final E
4:40 AM ETRowing - Women's Double Sculls - Final F
4:40 AM ETWater Polo - Men's Water Polo - Preliminary round Group B match 24 (SRB vs CHN)
4:40 AM ETWrestling - Women's Freestyle 48kg - Bronze medal bout 2
4:45 AM ETBasketball - Men's Basketball - Preliminary round Group A game 12 (IRI vs ARG)
4:50 AM ETTrack Cycling - Men's Keirin - First round heat 1
4:50 AM ETRowing - Women's Double Sculls - Final A
4:50 AM ETRowing - Women's Double Sculls - Final C
4:50 AM ETRowing - Women's Double Sculls - Final A
4:50 AM ETRowing - Men's Quadruple Sculls - Final D
4:50 AM ETRowing - Men's Quadruple Sculls - Final F
4:50 AM ETRowing - Men's Quadruple Sculls - Final E
4:50 AM ETRowing - Men's Quadruple Sculls - Final C
4:50 AM ETWrestling - Women's Freestyle 48kg - Gold medal bout
5:00 AM ETRowing - Men's Double Sculls - Final E
5:00 AM ETRowing - Men's Double Sculls - Quarterfinal 1
5:00 AM ETRowing - Men's Double Sculls - Semifinal 4
5:00 AM ETRowing - Men's Double Sculls - Semifinal 5
5:00 AM ETRowing - Men's Double Sculls - Semifinal 6
5:00 AM ETRowing - Men's Double Sculls - Quarterfinal 2
5:00 AM ETRowing - Men's Double Sculls - Quarterfinal 3
5:00 AM ETRowing - Men's Double Sculls - Quarterfinal 4
5:00 AM ETRowing - Men's Double Sculls - Repechage Heat 3
5:00 AM ETRowing - Men's Double Sculls - Repechage Heat 4
5:00 AM ETRowing - Men's Double Sculls - Final F
5:00 AM ETSoftball - Women's Softball - Preliminary round game 19 (NED vs AUS)
5:00 AM ETTennis - Women's Doubles Tennis - Semifinal 2
5:00 AM ETWrestling - Women's Freestyle 55kg - Bronze medal bout 1
5:05 AM ETTrack Cycling - Women's 3000m Individual Pursuit - First round heat 2
5:05 AM ETTrack Cycling - Women's 3000m Individual Pursuit - First round heat 1
5:10 AM ETRowing - Men's Double Sculls - Final A
5:10 AM ETRowing - Men's Double Sculls - Final A
5:10 AM ETWrestling - Women's Freestyle 55kg - Bronze medal bout 2
5:20 AM ETWrestling - Women's Freestyle 55kg - Gold medal bout
5:25 AM ETTrack Cycling - Men's Keirin - First round repechage heat 1
5:25 AM ETTrack Cycling - Men's Keirin - First round repechage summary
5:30 AM ETRowing - Men's Four - Final A
5:30 AM ETRowing - Men's Four - Final E
5:30 AM ETRowing - Men's Four - Final F
5:30 AM ETRowing - Men's Four - Final D
5:30 AM ETRowing - Men's Four - Final A
5:30 AM ETRowing - Men's Double Sculls - Final C
5:40 AM ETTrack Cycling - Men's Points Race - Men's Points Race
5:40 AM ETRowing - Men's Eight - Final C
5:40 AM ETRowing - Men's Eight - Final D
5:40 AM ETRowing - Men's Eight - Final E
5:40 AM ETRowing - Men's Eight - Final F
6:00 AM ETBaseball - Men's Baseball - round 1 game 15 (CHN vs NED)
6:00 AM ETBeach Volleyball - Men's Beach Volleyball - Round of 16 match 7 (JPN vs BRA)
6:00 AM ETSoccer - Men's Soccer - Quarterfinal match 1 (BRA vs CMR)
6:00 AM ETSoccer - Men's Soccer - Quarterfinal match 2 (ITA vs BEL)
6:00 AM ETFencing - Women's Team Foil - Bronze medal bout (ITA vs HUN)
6:00 AM ETField Hockey - Women's Field Hockey - Preliminary round Group B match 11 (GER vs ARG)
6:00 AM ETTennis - Men's Singles Tennis - Bronze Medal Match
6:00 AM ETTennis - Men's Doubles Tennis - Bronze Medal Match
6:30 AM ETBadminton - Mixed Doubles Badminton - Semifinal match 1
6:30 AM ETTrack Cycling - Men's Keirin - Second round
6:30 AM ETField Hockey - Women's Field Hockey - Preliminary round Group A match 11 (KOR vs CHN)
6:36 AM ETSwimming - Women's 50m Freestyle - Final heat 1
6:50 AM ETTrack Cycling - Men's 4000m Individual Pursuit - Final heat for bronze
6:55 AM ETTrack Cycling - Men's 4000m Individual Pursuit - Final heat for gold
7:00 AM ETTrack and Field - Women's Heptathlon - Javelin throw heptathlon group A
7:00 AM ETBaseball - Men's Baseball - round 1 game 16 (JPN vs KOR)
7:00 AM ETBeach Volleyball - Men's Beach Volleyball - Round of 16 match 8 (AUT vs LAT)
7:00 AM ETBoxing - Men's Light Fly Weight (48kg) - Round of 16 bout 1
7:00 AM ETTeam Handball - Men's Handball - Preliminary round Group A match 12 (CRO vs POL)
7:00 AM ETWeightlifting - Women's +75kg - Women's +75kg - After 1st group
7:15 AM ETBoxing - Men's Light Fly Weight (48kg) - Round of 16 bout 2
7:15 AM ETTrack Cycling - Men's Keirin - Final round heat 2
7:15 AM ETEquestrian - Individual Dressage - Grand Prix Special
7:20 AM ETTrack Cycling - Men's Keirin - Final round heat 1
7:30 AM ETTrack and Field - Women's 800m - Semifinal heat 1
7:30 AM ETBadminton - Mixed Doubles Badminton - Semifinal match 2
7:30 AM ETBoxing - Men's Light Fly Weight (48kg) - Round of 16 bout 3
7:30 AM ETFencing - Women's Team Foil - Gold medal bout (RUS vs USA)
7:30 AM ETSoftball - Women's Softball - Preliminary round game 20 (CAN vs VEN)
7:30 AM ETTable Tennis - Men's Doubles Table Tennis - Semifinal 1 (CHN vs KOR)
7:39 AM ETTrack and Field - Women's 800m - Semifinal heat 2
7:45 AM ETBoxing - Men's Light Fly Weight (48kg) - Round of 16 bout 4
7:48 AM ETTrack and Field - Women's 800m - Semifinal heat 3
8:00 AM ETTrack and Field - Men's Long Jump - Qualification group 1
8:00 AM ETTrack and Field - Men's Long Jump - Final Heat 1
8:00 AM ETTrack and Field - Men's Long Jump - Qualification group 2
8:00 AM ETTrack and Field - Men's Long Jump - Qualification group 3
8:00 AM ETTrack and Field - Men's Long Jump - Qualification group 4
8:00 AM ETBasketball - Men's Basketball - Preliminary round Group B game 11 (CHN vs GER)
8:00 AM ETBeach Volleyball - Men's Beach Volleyball - Round of 16 match 6 (ESP vs USA)
8:00 AM ETBoxing - Men's Light Fly Weight (48kg) - Round of 16 bout 5
8:00 AM ETDiving - Women's 3m Springboard - Semifinal
8:00 AM ETTennis - Women's Doubles Tennis - Semifinal 1
8:00 AM ETTennis - Men's Doubles Tennis - Gold Medal Match
8:00 AM ETVolleyball - Men's Volleyball - Preliminary round Group B match 12 (BRA vs POL)
8:05 AM ETTrack and Field - Men's 100m - Semifinal heat 1
8:05 AM ETTrack and Field - Men's 100m - Semifinal heat 3
8:10 AM ETTrack and Field - Women's Heptathlon - Javelin throw heptathlon group B
8:10 AM ETTrack and Field - Women's Heptathlon - Javelin throw heptathlon group B
8:13 AM ETTrack and Field - Men's 100m - Semifinal heat 2
8:15 AM ETBoxing - Men's Light Fly Weight (48kg) - Round of 16 bout 6
8:30 AM ETBadminton - Men's Singles Badminton - Bronze medal match
8:30 AM ETBoxing - Men's Light Fly Weight (48kg) - Round of 16 bout 7
8:30 AM ETField Hockey - Women's Field Hockey - Preliminary round Group B match 12 (GBR vs JPN)
8:35 AM ETTrack and Field - Women's 100m - Round 2 heat 1
8:36 AM ETSwimming - Women's 4x100m Medley Relay - Final heat 1
8:42 AM ETTrack and Field - Women's 100m - Round 2 heat 2
8:45 AM ETBoxing - Men's Light Fly Weight (48kg) - Round of 16 bout 8
8:45 AM ETTeam Handball - Men's Handball - Preliminary round Group B match 12 (DEN vs ISL)
8:49 AM ETTrack and Field - Women's 100m - Round 2 heat 3
8:56 AM ETTrack and Field - Women's 100m - Round 2 heat 4
8:58 AM ETSwimming - Men's 4x100m Medley Relay - Final heat 1
9:00 AM ETBeach Volleyball - Men's Beach Volleyball - Round of 16 match 5 (BRA vs RUS)
9:00 AM ETBoxing - Men's Middle Weight (75kg) - Round of 16 bout 5
9:00 AM ETSoccer - Men's Soccer - Quarterfinal match 3 (ARG vs NED)
9:00 AM ETSoccer - Men's Soccer - Quarterfinal match 4 (NGR vs CIV)
9:00 AM ETField Hockey - Women's Field Hockey - Preliminary round Group A match 12 (ESP vs RSA)
9:01 AM ETBoxing - Men's Middle Weight (75kg) - Round of 16 bout 20
9:01 AM ETBoxing - Men's Middle Weight (75kg) - Round of 16 bout 18
9:01 AM ETBoxing - Men's Middle Weight (75kg) - Round of 16 bout 19
9:01 AM ETBoxing - Men's Middle Weight (75kg) - Round of 16 bout 20
9:10 AM ETTrack and Field - Women's Shot Put - Final
9:15 AM ETTrack and Field - Men's 400m Hurdles - Semifinal heat 1
9:15 AM ETBoxing - Men's Middle Weight (75kg) - Round of 16 bout 6
9:24 AM ETTrack and Field - Men's 400m Hurdles - Semifinal heat 2
9:30 AM ETBadminton - Men's Doubles Badminton - Gold medal match
9:30 AM ETBoxing - Men's Middle Weight (75kg) - Round of 16 bout 7
9:35 AM ETTrack and Field - Women's Heptathlon - 800 m heptathlon heat 1
9:43 AM ETTrack and Field - Women's Heptathlon - 800 m heptathlon heat 2
9:45 AM ETTrack and Field - Women's Heptathlon - 800 m heptathlon
9:45 AM ETBoxing - Men's Middle Weight (75kg) - Round of 16 bout 8
9:51 AM ETTrack and Field - Women's Heptathlon - 800 m heptathlon heat 3
9:55 AM ETTrack and Field - Men's 400m Hurdles - Semifinal heat 3
9:55 AM ETTrack and Field - Men's 400m Hurdles - Semifinal heat 4
9:59 AM ETTrack and Field - Women's Heptathlon - 800 m heptathlon heat 4
10:00 AM ETVolleyball - Men's Volleyball - Preliminary round Group A match 12 (VEN vs JPN)
10:15 AM ETBasketball - Men's Basketball - Preliminary round Group B game 12 (ESP vs USA)
10:30 AM ETTrack and Field - Men's 100m - Final
12:05 PM ETTrack and Field - Men's Discus Throw - Qualification group B
7:30 PM ETTrack and Field - Women's Marathon - Final
7:30 PM ETTrack and Field - Women's Marathon - Final heat 1
8:30 PM ETField Hockey - Men's Field Hockey - Preliminary round Group B match 10 (GBR vs CAN)
9:00 PM ETBasketball - Women's Basketball - Preliminary round Group B game 13 (ESP vs MLI)
9:00 PM ETTeam Handball - Women's Handball - Preliminary round Group B match 13 (SWE vs BRA)
9:00 PM ETShooting - Men's 50m Rifle 3 Position - Qualification round
9:10 PM ETTrack and Field - Women's Shot Put - Final heat 1
9:30 PM ETFencing - Men's Team Sabre - Quarterfinal bout 2
9:30 PM ETFencing - Men's Team Sabre - Quarterfinal bout 3
9:30 PM ETFencing - Men's Team Sabre - Quarterfinal bout 4
9:30 PM ETFencing - Men's Team Sabre - Quarterfinal bout 1
9:30 PM ETFencing - Men's Team Sabre - Round of 16 bout 1
9:30 PM ETSoftball - Women's Softball - Preliminary round game 21 (CHN vs TPE)
9:30 PM ETWrestling - Women's Freestyle 72kg - Qualifications bout 1
9:30 PM ETWrestling - Women's Freestyle 63kg - Qualifications bout 1
9:30 PM ETWrestling - Women's Freestyle 63kg - 1/8 final bout 3
9:30 PM ETWrestling - Women's Freestyle 63kg - 1/8 final bout 6
9:30 PM ETWrestling - Women's Freestyle 63kg - Qualification bout 16
9:40 PM ETWrestling - Women's Freestyle 72kg - Qualification bout 2
9:40 PM ETWrestling - Women's Freestyle 63kg - Qualification bout 2
9:40 PM ETWrestling - Women's Freestyle 63kg - 1/8 final bout 7
9:40 PM ETWrestling - Women's Freestyle 63kg - 1/8 final bout 4
9:40 PM ETWrestling - Women's Freestyle 63kg - 1/8 final bout 1
9:50 PM ETWrestling - Women's Freestyle 63kg - 1/8 final bout 2
9:50 PM ETWrestling - Women's Freestyle 63kg - 1/8 final bout 5
9:50 PM ETWrestling - Women's Freestyle 63kg - 1/8 final bout 8
9:50 PM ETWrestling - Women's Freestyle 63kg - Qualifications bout 3
10:00 PM ETBeach Volleyball - Women's Beach Volleyball - Quarterfinal match 4 (BRA vs USA)
10:00 PM ETTable Tennis - Men's Doubles Table Tennis - Bronze play-off second round match 1 (KOR vs HKG)
10:00 PM ETTable Tennis - Men's Doubles Table Tennis - Bronze play-off second round match 2 (AUT vs JPN)
10:00 PM ETVolleyball - Women's Volleyball - Preliminary round Group B match 13 (KAZ vs ALG)
10:00 PM ETWrestling - Women's Freestyle 72kg - 1/8 final bout 7
10:00 PM ETWrestling - Women's Freestyle 72kg - 1/8 final bout 4
10:00 PM ETWrestling - Women's Freestyle 72kg - Qualification bout 4
10:00 PM ETWrestling - Women's Freestyle 63kg - Qualification bout 4
10:08 PM ETSwimming - Women's 50m Freestyle - Final
10:10 PM ETWrestling - Women's Freestyle 72kg - Qualification bout 5
10:10 PM ETWrestling - Women's Freestyle 72kg - 1/8 final bout 5
10:10 PM ETWrestling - Women's Freestyle 72kg - 1/8 final bout 8
10:10 PM ETWrestling - Women's Freestyle 72kg - 1/8 final bout 1
10:10 PM ETWrestling - Women's Freestyle 63kg - Qualifications bout 5
10:14 PM ETSwimming - Men's 1500m Freestyle - Final
10:20 PM ETWrestling - Women's Freestyle 72kg - Qualifications bout 6
10:20 PM ETWrestling - Women's Freestyle 72kg - 1/8 final bout 6
10:20 PM ETWrestling - Women's Freestyle 72kg - 1/8 final bout 3
10:20 PM ETWrestling - Women's Freestyle 63kg - Qualification bout 6
10:20 PM ETWrestling - Women's Freestyle 63kg - Quarterfinal bout 3
10:30 PM ETField Hockey - Men's Field Hockey - Preliminary round Group A match 10 (KOR vs BEL)
10:30 PM ETWrestling - Women's Freestyle 72kg - Qualification bout 7
10:30 PM ETWrestling - Women's Freestyle 63kg - Qualifications bout 7
10:30 PM ETWrestling - Women's Freestyle 63kg - Quarterfinal bout 1
10:30 PM ETWrestling - Women's Freestyle 63kg - Quarterfinal bout 2
10:30 PM ETWrestling - Women's Freestyle 63kg - Quarterfinal bout 4
10:40 PM ETTrack and Field - Men's Discus Throw - Qualification group 1
10:40 PM ETTrack and Field - Men's Discus Throw - Qualification group 4
10:40 PM ETTrack and Field - Men's Discus Throw - Qualification group 3
10:40 PM ETFencing - Men's Team Sabre - Classification 5-8 bout 1
10:40 PM ETFencing - Men's Team Sabre - Classification 5-8 bout 2
10:40 PM ETFencing - Men's Team Sabre - Round of 16 bout 10
10:40 PM ETFencing - Men's Team Sabre - Round of 16 bout 11
10:40 PM ETFencing - Men's Team Sabre - Round of 16 bout 12
10:40 PM ETFencing - Men's Team Sabre - Round of 16 bout 13
10:40 PM ETFencing - Men's Team Sabre - Round of 16 bout 14
10:40 PM ETFencing - Men's Team Sabre - Round of 16 bout 15
10:40 PM ETFencing - Men's Team Sabre - Round of 16 bout 16
10:40 PM ETWrestling - Women's Freestyle 72kg - Quarterfinal bout 3
10:40 PM ETWrestling - Women's Freestyle 72kg - Quarterfinal bout 4
10:40 PM ETWrestling - Women's Freestyle 72kg - Qualifications bout 8
10:40 PM ETWrestling - Women's Freestyle 72kg - Quarterfinal bout 1
10:40 PM ETWrestling - Women's Freestyle 63kg - Qualification bout 8
10:45 PM ETTeam Handball - Women's Handball - Preliminary round Group A match 13 (ANG vs KAZ)
10:45 PM ETSwimming - Women's 4x100m Medley Relay - Final
10:50 PM ETTrack and Field - Women's 100m - Round 2 heat 10
10:50 PM ETTrack and Field - Women's 100m - Round 2 heat 5
10:50 PM ETTrack and Field - Women's 100m - Round 2 heat 6
10:50 PM ETTrack and Field - Women's 100m - Round 2 heat 7
10:50 PM ETTrack and Field - Women's 100m - Round 2 heat 8
10:50 PM ETTrack and Field - Women's 100m - Round 2 heat 9
10:50 PM ETWrestling - Women's Freestyle 72kg - Qualification bout 9
10:50 PM ETWrestling - Women's Freestyle 72kg - Qualifications bout 3
10:50 PM ETWrestling - Women's Freestyle 72kg - Quarterfinal bout 2
10:50 PM ETWrestling - Women's Freestyle 72kg - Semifinal bout 1
10:50 PM ETWrestling - Women's Freestyle 63kg - Semifinal bout 1
10:50 PM ETWrestling - Women's Freestyle 63kg - Qualifications bout 9
11:00 PM ETBeach Volleyball - Women's Beach Volleyball - Quarterfinal match 1 (CHN vs AUT)
11:00 PM ETWrestling - Women's Freestyle 72kg - Qualifications bout 10
11:00 PM ETWrestling - Women's Freestyle 72kg - Semifinal bout 2
11:00 PM ETWrestling - Women's Freestyle 63kg - Semifinal bout 2
11:00 PM ETWrestling - Women's Freestyle 63kg - Qualification bout 10
11:03 PM ETSwimming - Men's 4x100m Medley Relay - Final
11:05 PM ETTrack Cycling - Women's Sprint - Qualification round
11:10 PM ETTrack and Field - Women's 800m - Semifinal heat 5
11:10 PM ETWrestling - Women's Freestyle 63kg - Qualifications bout 11
11:15 PM ETBasketball - Women's Basketball - Preliminary round Group A game 13 (AUS vs RUS)
11:20 PM ETTrack Cycling - Men's Sprint - Qualification round
11:20 PM ETWrestling - Women's Freestyle 72kg - Qualifications bout 12
11:20 PM ETWrestling - Women's Freestyle 63kg - Qualification bout 12
11:30 PM ETWrestling - Women's Freestyle 72kg - Qualification bout 13
11:30 PM ETWrestling - Women's Freestyle 63kg - Qualifications bout 13
11:40 PM ETFencing - Men's Team Sabre - Semifinal bout 2
11:40 PM ETFencing - Men's Team Sabre - Semifinal bout 1
11:40 PM ETWrestling - Women's Freestyle 72kg - Qualifications bout 14
11:40 PM ETWrestling - Women's Freestyle 63kg - Qualification bout 14
11:42 PM ETTrack and Field - Women's 800m - Semifinal heat 4
11:50 PM ETWrestling - Women's Freestyle 72kg - Qualification bout 15
11:50 PM ETWrestling - Women's Freestyle 63kg - Qualifications bout 15