2008 Summer Olympics - Schedule - Sunday, August 17

Olympics Schedule for Sunday, August 17
Date/TimeEvent
12:00 AM ETSailing - Men's Keelboat Star - Race 4
12:00 AM ETSailing - Open Multihull Tornado - Race 4
12:00 AM ETSailing - Men's Windsurfer Mistral - Race 6
12:00 AM ETSailing - Women's Windsurfer Mistral - Race 6
12:00 AM ETSailing - Women's Single-handed Dinghy Europe - Race 6
12:00 AM ETSailing - Men's - One person Dingy - Race 6
12:00 AM ETSoftball - Women's Softball - Preliminary round game 22 (JPN vs VEN)
12:00 AM ETVolleyball - Women's Volleyball - Preliminary round Group A match 13 (CUB vs VEN)
12:00 AM ETWrestling - Women's Freestyle 72kg - Qualifications bout 16
12:10 AM ETTrack and Field - Women's 400m - Semifinal heat 4
12:10 AM ETTrack and Field - Women's 400m - Semifinal heat 5
12:30 AM ETVolleyball - Women's Volleyball - Preliminary round Group A match 14 (POL vs USA)
12:50 AM ETFencing - Men's Team Sabre - Classification 5-6
12:50 AM ETFencing - Men's Team Sabre - Classification 7-8
1:00 AM ETSailing - Women's Keelboat Yngling - Medal Race
1:00 AM ETSailing - Men's Windsurfer Mistral - Race 7
1:00 AM ETSailing - Women's Windsurfer Mistral - Race 7
1:00 AM ETWater Polo - Women's Water Polo - Classification 7-8 - match 13 (RUS vs GRE)
1:30 AM ETShooting - Men's 50m Rifle 3 Position - Final
2:00 AM ETTeam Handball - Women's Handball - Preliminary round Group A match 14 (NOR vs ROU)
2:00 AM ETSailing - Heavy Weight Dingy - Medal Race
2:00 AM ETTennis - Women's Doubles Tennis - Bronze Medal Match
2:00 AM ETTennis - Women's Singles Tennis - Bronze Medal Match
2:00 AM ETTennis - Women's Singles Tennis - Gold Medal Match
2:20 AM ETWater Polo - Women's Water Polo - Quarterfinal match 1 - match 14 (CHN vs AUS)
2:30 AM ETBasketball - Women's Basketball - Preliminary round Group A game 14 (LAT vs KOR)
2:30 AM ETTable Tennis - Women's Doubles Table Tennis - Bronze medal match (JPN vs KOR)
3:00 AM ETSailing - 49er - Skiff - Medal Race
3:15 AM ETVolleyball - Women's Volleyball - Preliminary round Group B match 14 (ITA vs BRA)
3:30 AM ETRowing - Women's Lightweight Double Sculls - Final A
3:30 AM ETTennis - Men's Singles Tennis - Gold Medal Match
3:30 AM ETWeightlifting - Men's 94kg - Men's 94kg - After 2nd group
3:30 AM ETWeightlifting - Men's 94kg - Men's 94kg - Group B
3:40 AM ETWater Polo - Women's Water Polo - Quarterfinal match 2 - match 15 (ITA vs NED)
3:45 AM ETTeam Handball - Women's Handball - Preliminary round Group A match 15 (FRA vs CHN)
3:50 AM ETRowing - Men's Lightweight Double Sculls - Final A
4:00 AM ETTennis - Women's Doubles Tennis - Gold Medal Match
4:00 AM ETWrestling - Women's Freestyle 72kg - Repechage Round 1
4:00 AM ETWrestling - Women's Freestyle 63kg - Repechage Round 1
4:08 AM ETWrestling - Women's Freestyle 72kg - Repechage Round 1
4:08 AM ETWrestling - Women's Freestyle 63kg - Repechage Round 1
4:10 AM ETRowing - Men's Lightweight Four - Final A
4:15 AM ETWrestling - Women's Freestyle 72kg - Repechage Round 2
4:15 AM ETWrestling - Women's Freestyle 63kg - Repechage Round 2
4:23 AM ETWrestling - Women's Freestyle 72kg - Repechage Round 2
4:23 AM ETWrestling - Women's Freestyle 63kg - Repechage Round 2
4:30 AM ETRowing - Women's Quadruple Sculls - Final D
4:30 AM ETRowing - Women's Quadruple Sculls - Final E
4:30 AM ETRowing - Women's Quadruple Sculls - Final F
4:30 AM ETRowing - Women's Quadruple Sculls - Final A
4:30 AM ETWrestling - Women's Freestyle 63kg - Bronze medal bout 1
4:40 AM ETWrestling - Women's Freestyle 63kg - Bronze medal bout 2
4:45 AM ETBasketball - Women's Basketball - Preliminary round Group A game 15 (BRA vs BLR)
4:50 AM ETTrack Cycling - Men's Sprint - 1/16 final repechage summary
4:50 AM ETRowing - Men's Quadruple Sculls - Final A
4:50 AM ETWrestling - Women's Freestyle 63kg - Gold medal bout
5:00 AM ETSoftball - Women's Softball - Preliminary round game 23 (CAN vs AUS)
5:05 AM ETTrack Cycling - Women's 3000m Individual Pursuit - Final heat for bronze
5:10 AM ETTrack Cycling - Women's 3000m Individual Pursuit - Final heat for gold
5:10 AM ETRowing - Women's Eight - Final A
5:10 AM ETRowing - Women's Eight - Final A
5:10 AM ETRowing - Women's Eight - Final B
5:25 AM ETTrack Cycling - Women's Sprint - 1/8 final repechage summary
5:25 AM ETWrestling - Women's Freestyle 72kg - Bronze medal bout 1
5:30 AM ETRowing - Men's Eight - Final A
5:35 AM ETWrestling - Women's Freestyle 72kg - Bronze medal bout 2
5:45 AM ETTrack Cycling - Men's Sprint - 1/8 final repechage summary
5:45 AM ETWrestling - Women's Freestyle 72kg - Gold medal bout
6:00 AM ETBaseball - Men's Baseball - round 1 game 6 (KOR vs CHN)
6:00 AM ETFencing - Men's Team Sabre - Bronze medal bout (ITA vs RUS)
6:00 AM ETArtistic Gymnastics - Men's Floor Exercise - Men's Floor exercise final
6:00 AM ETField Hockey - Men's Field Hockey - Preliminary round Group B match 11 (PAK vs RSA)
6:15 AM ETTrack Cycling - Men's 4000m Team Pursuit - First round heat 2
6:25 AM ETTrack Cycling - Men's 4000m Team Pursuit - First round heat 1
6:30 AM ETBadminton - Mixed Doubles Badminton - Bronze medal match
6:30 AM ETField Hockey - Men's Field Hockey - Preliminary round Group A match 11 (NZL vs CHN)
6:46 AM ETArtistic Gymnastics - Women's Vault - Women's Vault final
7:00 AM ETTrack and Field - Women's 100m Hurdles - Round 1 heat 1
7:00 AM ETTrack and Field - Women's 100m Hurdles - Round 1 heat 10
7:00 AM ETTrack and Field - Women's 100m Hurdles - Round 1 heat 6
7:00 AM ETTrack and Field - Women's 100m Hurdles - Round 1 heat 7
7:00 AM ETTrack and Field - Women's 100m Hurdles - Round 1 heat 8
7:00 AM ETTrack and Field - Women's 100m Hurdles - Round 1 heat 9
7:00 AM ETTrack and Field - Women's 100m Hurdles - Round 2 heat 2
7:00 AM ETTrack and Field - Women's 100m Hurdles - Round 2 heat 3
7:00 AM ETTrack and Field - Women's 100m Hurdles - Round 2 heat 4
7:00 AM ETTrack and Field - Women's 100m Hurdles - Round 2 heat 5
7:00 AM ETTrack and Field - Women's 100m Hurdles - Round 2 heat 6
7:00 AM ETTrack and Field - Women's 100m Hurdles - Round 2 heat 7
7:00 AM ETTrack and Field - Women's 100m Hurdles - Round 2 heat 8
7:00 AM ETTrack and Field - Women's 100m Hurdles - Round 2 heat 9
7:00 AM ETBoxing - Men's Light Welter Weight (64kg) - Quarterfinal bout 1
7:00 AM ETFencing - Men's Team Sabre - Gold medal bout (FRA vs USA)
7:00 AM ETTeam Handball - Women's Handball - Preliminary round Group B match 14 (RUS vs GER)
7:00 AM ETWeightlifting - Men's 94kg - Men's 94kg - After 1st group
7:07 AM ETTrack and Field - Women's 100m Hurdles - Round 1 heat 2
7:10 AM ETTrack and Field - Men's Hammer Throw - Final
7:10 AM ETTrack and Field - Men's 1500m - Semifinal heat 3
7:10 AM ETTrack and Field - Men's 1500m - Semifinal heat 4
7:10 AM ETTrack and Field - Men's 1500m - Semifinal heat 5
7:14 AM ETTrack and Field - Women's 100m Hurdles - Round 1 heat 3
7:15 AM ETEquestrian - Individual Jumping - 2nd Qualifier
7:15 AM ETEquestrian - Team Jumping - Final Round 1
7:16 AM ETBoxing - Men's Light Welter Weight (64kg) - Quarterfinal bout 2
7:21 AM ETTrack and Field - Women's 100m Hurdles - Round 1 heat 4
7:28 AM ETTrack and Field - Women's 100m Hurdles - Round 1 heat 5
7:30 AM ETBadminton - Mixed Doubles Badminton - Gold medal match
7:30 AM ETSoftball - Women's Softball - Preliminary round game 24 (USA vs NED)
7:30 AM ETTable Tennis - Women's Doubles Table Tennis - Gold medal match (CHN vs SIN)
7:31 AM ETBoxing - Men's Light Welter Weight (64kg) - Quarterfinal bout 3
7:33 AM ETArtistic Gymnastics - Men's Pommel Horse - Men's Pommel horse final
7:45 AM ETTrack and Field - Women's 100m - Semifinal heat 1
7:46 AM ETBoxing - Men's Light Welter Weight (64kg) - Quarterfinal bout 4
7:53 AM ETTrack and Field - Women's 100m - Semifinal heat 2
8:00 AM ETBasketball - Women's Basketball - Preliminary round Group B game 14 (CZE vs CHN)
8:00 AM ETBeach Volleyball - Women's Beach Volleyball - Quarterfinal match 2 (USA vs CHN)
8:00 AM ETVolleyball - Women's Volleyball - Preliminary round Group A match 15 (CHN vs JPN)
8:01 AM ETBoxing - Men's Welter Weight (69kg) - Quarterfinal bout 1
8:10 AM ETTrack and Field - Women's 400m Hurdles - Round 1 heat 1
8:10 AM ETTrack and Field - Women's 400m Hurdles - Round 1 heat 10
8:10 AM ETTrack and Field - Women's 400m Hurdles - Round 1 heat 9
8:10 AM ETTrack and Field - Women's 400m Hurdles - Round 1 heat 8
8:10 AM ETTrack and Field - Women's 400m Hurdles - Round 1 heat 7
8:10 AM ETTrack and Field - Women's 400m Hurdles - Round 1 heat 6
8:16 AM ETBoxing - Men's Welter Weight (69kg) - Quarterfinal bout 2
8:18 AM ETTrack and Field - Women's 400m Hurdles - Round 1 heat 2
8:19 AM ETArtistic Gymnastics - Women's Floor Exercise - Women's Floor exercise final
8:20 AM ETTrack and Field - Men's High Jump - Qualification
8:20 AM ETTrack and Field - Men's High Jump - Qualification group 1
8:20 AM ETTrack and Field - Men's High Jump - Qualification group 4
8:20 AM ETTrack and Field - Men's High Jump - Qualification group 2
8:20 AM ETTrack and Field - Men's High Jump - Qualification group 3
8:26 AM ETTrack and Field - Women's 400m Hurdles - Round 1 heat 3
8:30 AM ETDiving - Women's 3m Springboard - Final
8:30 AM ETField Hockey - Men's Field Hockey - Preliminary round Group B match 12 (AUS vs NED)
8:31 AM ETBoxing - Men's Welter Weight (69kg) - Quarterfinal bout 3
8:34 AM ETTrack and Field - Women's 400m Hurdles - Round 1 heat 4
8:42 AM ETTrack and Field - Women's 400m Hurdles - Round 1 heat 5
8:45 AM ETTeam Handball - Women's Handball - Preliminary round Group B match 15 (HUN vs KOR)
8:46 AM ETBoxing - Men's Welter Weight (69kg) - Quarterfinal bout 4
8:48 AM ETBadminton - Men's Singles Badminton - Gold medal match
9:00 AM ETTrack and Field - Women's 400m - Semifinal heat 1
9:00 AM ETBeach Volleyball - Women's Beach Volleyball - Quarterfinal match 3 (AUS vs BRA)
9:00 AM ETField Hockey - Men's Field Hockey - Preliminary round Group A match 12 (GER vs ESP)
9:01 AM ETBoxing - Men's Heavy Weight (91kg) - Quarterfinal bout 1
9:07 AM ETTrack and Field - Women's 400m - Semifinal heat 2
9:14 AM ETTrack and Field - Women's 400m - Semifinal heat 3
9:16 AM ETBoxing - Men's Heavy Weight (91kg) - Quarterfinal bout 2
9:30 AM ETTrack and Field - Women's 3000m Steeplechase - Final
9:31 AM ETBoxing - Men's Heavy Weight (91kg) - Quarterfinal bout 3
9:35 AM ETTrack and Field - Women's Triple Jump - Final
9:40 AM ETTrack and Field - Women's Triple Jump - Final heat 1
9:46 AM ETBoxing - Men's Heavy Weight (91kg) - Quarterfinal bout 4
9:55 AM ETTrack and Field - Men's 1500m - Semifinal heat 1
10:00 AM ETVolleyball - Women's Volleyball - Preliminary round Group B match 15 (RUS vs SRB)
10:04 AM ETTrack and Field - Men's 1500m - Semifinal heat 2
10:15 AM ETBasketball - Women's Basketball - Preliminary round Group B game 15 (NZL vs USA)
10:25 AM ETTrack and Field - Women's 100m - Final
10:45 AM ETTrack and Field - Men's 10000m - Final
10:45 AM ETTrack and Field - Men's 10000m - Final heat 1
8:30 PM ETField Hockey - Women's Field Hockey - Preliminary round Group B match 13 (GER vs JPN)
9:00 PM ETTrack and Field - Men's 400m - Round 1 heat 1
9:00 PM ETTrack and Field - Men's 400m - Round 1 heat 9
9:00 PM ETBasketball - Men's Basketball - Preliminary round Group A game 13 (IRI vs CRO)
9:00 PM ETTeam Handball - Men's Handball - Preliminary round Group B match 13 (ISL vs EGY)
9:00 PM ETTable Tennis - Women's Singles Table Tennis - Preliminary Round match 3
9:08 PM ETTrack and Field - Men's 400m - Round 1 heat 2
9:10 PM ETTrack and Field - Women's Hammer Throw - Qualification 3
9:10 PM ETTrack and Field - Women's Hammer Throw - Qualification 4
9:10 PM ETTrack and Field - Women's Hammer Throw - Qualification group B
9:10 PM ETTrack and Field - Women's Hammer Throw - Qualification group A
9:16 PM ETTrack and Field - Men's 400m - Round 1 heat 3
9:24 PM ETTrack and Field - Men's 400m - Round 1 heat 4
9:30 PM ETSoftball - Women's Softball - Preliminary round game 25 (NED vs TPE)
9:30 PM ETWater Polo - Men's Water Polo - Preliminary round Group B match 25 (SRB vs ITA)
9:32 PM ETTrack and Field - Men's 400m - Round 1 heat 5
9:40 PM ETTrack and Field - Men's 400m - Round 1 heat 6
9:48 PM ETTrack and Field - Men's 400m - Round 1 heat 7
9:49 PM ETTrack and Field - Men's 400m - Round 1 heat 8
10:00 PM ETTrack and Field - Men's Triple Jump - Qualification group 3
10:00 PM ETTrack and Field - Men's Triple Jump - Qualification group 2
10:00 PM ETTrack and Field - Men's Triple Jump - Qualification group 4
10:00 PM ETTrack and Field - Men's Triple Jump - Qualification group 1
10:00 PM ETBeach Volleyball - Men's Beach Volleyball - Quarterfinal match 1 (GER vs USA)
10:00 PM ETTriathlon - Women's Triathlon - Women's Individual
10:00 PM ETTable Tennis - Women's Singles Table Tennis - Preliminary Round match 1
10:00 PM ETTable Tennis - Women's Singles Table Tennis - Preliminary Round match 15
10:00 PM ETTable Tennis - Women's Singles Table Tennis - Preliminary Round match 16
10:00 PM ETTable Tennis - Women's Singles Table Tennis - Preliminary Round match 17
10:00 PM ETTable Tennis - Women's Singles Table Tennis - Preliminary Round match 18
10:00 PM ETTable Tennis - Women's Singles Table Tennis - Preliminary Round match 19
10:00 PM ETTable Tennis - Women's Singles Table Tennis - Preliminary Round match 2
10:00 PM ETTable Tennis - Women's Singles Table Tennis - Preliminary Round match 20
10:00 PM ETTable Tennis - Women's Singles Table Tennis - Preliminary Round match 4
10:00 PM ETVolleyball - Men's Volleyball - Preliminary round Group A match 13 (BUL vs VEN)
10:05 PM ETTrack and Field - Men's 200m - Round 1 heat 1
10:05 PM ETTrack and Field - Men's 200m - Round 1 heat 9
10:12 PM ETTrack and Field - Men's 200m - Round 1 heat 2
10:19 PM ETTrack and Field - Men's 200m - Round 1 heat 3
10:26 PM ETTrack and Field - Men's 200m - Round 1 heat 4
10:30 PM ETBaseball - Men's Baseball - round 1 game 17 (CAN vs JPN)
10:30 PM ETField Hockey - Women's Field Hockey - Preliminary round Group A match 13 (KOR vs RSA)
10:30 PM ETTable Tennis - Women's Singles Table Tennis - Preliminary Round match 11
10:33 PM ETTrack and Field - Men's 200m - Round 1 heat 5
10:40 PM ETTrack and Field - Men's Hammer Throw - Final Heat 1
10:40 PM ETTrack and Field - Women's Hammer Throw - Qualification group B
10:40 PM ETTrack and Field - Men's 200m - Round 1 heat 6
10:45 PM ETTeam Handball - Men's Handball - Preliminary round Group A match 13 (ESP vs BRA)
10:45 PM ETTable Tennis - Women's Singles Table Tennis - Preliminary Round match 5
10:45 PM ETTable Tennis - Women's Singles Table Tennis - Preliminary Round match 6
10:45 PM ETTable Tennis - Women's Singles Table Tennis - Preliminary Round match 7
10:45 PM ETTable Tennis - Women's Singles Table Tennis - Preliminary Round match 8
10:47 PM ETTrack and Field - Men's 200m - Round 1 heat 7
10:50 PM ETTrack and Field - Women's 100m - Final heat 1
10:50 PM ETTrack and Field - Women's 100m - Semifinal heat 4
10:50 PM ETTrack and Field - Women's 100m - Semifinal heat 3
10:50 PM ETTrack and Field - Women's 100m - Semifinal heat 5
10:50 PM ETWater Polo - Men's Water Polo - Preliminary round Group A match 26 (HUN vs CAN)
10:54 PM ETTrack and Field - Men's 200m - Round 1 heat 8
11:00 PM ETBeach Volleyball - Men's Beach Volleyball - Quarterfinal match 2 (NED vs GEO)
11:00 PM ETSailing - Men's Keelboat Star - Race 5
11:00 PM ETSailing - Open Multihull Tornado - Race 5
11:00 PM ETSailing - Men's Windsurfer Mistral - Race 8
11:00 PM ETSailing - Women's Windsurfer Mistral - Race 8
11:00 PM ETSailing - Women's Single-handed Dinghy Europe - Race 7
11:00 PM ETSailing - Men's - One person Dingy - Race 7
11:10 PM ETTrack and Field - Men's 110m Hurdles - Round 1 heat 1
11:10 PM ETTrack and Field - Men's 110m Hurdles - Round 1 heat 8
11:10 PM ETTrack and Field - Men's 110m Hurdles - Round 1 heat 9
11:10 PM ETTrack and Field - Men's 110m Hurdles - Round 1 heat 7
11:10 PM ETTrack and Field - Men's 110m Hurdles - Round 1 heat 10
11:15 PM ETBasketball - Men's Basketball - Preliminary round Group A game 14 (AUS vs LTU)
11:18 PM ETTrack and Field - Men's 110m Hurdles - Round 1 heat 2
11:26 PM ETTrack and Field - Men's 110m Hurdles - Round 1 heat 3
11:30 PM ETBaseball - Men's Baseball - round 1 game 18 (TPE vs KOR)
11:30 PM ETTable Tennis - Women's Singles Table Tennis - Preliminary Round match 9
11:30 PM ETTable Tennis - Women's Singles Table Tennis - Preliminary Round match 12
11:30 PM ETTable Tennis - Women's Singles Table Tennis - Preliminary Round match 13
11:34 PM ETTrack and Field - Men's 110m Hurdles - Round 1 heat 4
11:42 PM ETTrack and Field - Men's 110m Hurdles - Round 1 heat 5
11:50 PM ETTrack and Field - Men's 110m Hurdles - Round 1 heat 6