2008 Summer Olympics - Schedule - Saturday, August 23

Olympics Schedule for Saturday, August 23
Date/TimeEvent
12:00 AM ETSoccer - Men's Soccer - Gold medal match (NGR vs ARG)
12:00 AM ETTaekwondo - Men's Over 80kg - Round 1 contest 4
12:15 AM ETTaekwondo - Men's Over 80kg - Round 1 contest 5
12:30 AM ETTaekwondo - Men's Over 80kg - Round 1 contest 6
12:30 AM ETVolleyball - Women's Volleyball - Bronze medal match (CUB vs CHN)
12:45 AM ETTaekwondo - Men's Over 80kg - Round 1 contest 7
1:00 AM ETTaekwondo - Men's Over 80kg - Round 1 contest 8
1:30 AM ETTeam Handball - Women's Handball - Bronze medal match (KOR vs HUN)
3:00 AM ETMountain Bike - Men's Cross Country - Men's Individual
3:00 AM ETSynchronized Swimming - Team Synchronized Swimming - Free routine
3:00 AM ETSynchronized Swimming - Team Synchronized Swimming - Final
3:00 AM ETTaekwondo - Women's Over 67kg - Quarterfinal contest 1
3:15 AM ETTaekwondo - Women's Over 67kg - Quarterfinal contest 2
3:30 AM ETCanoe - Sprint - Men's K1 500m - Final
3:30 AM ETCanoe - Sprint - Men's K1 500m - Final
3:30 AM ETTaekwondo - Women's Over 67kg - Quarterfinal contest 3
3:45 AM ETCanoe - Sprint - Men's C1 500m - Final
3:45 AM ETCanoe - Sprint - Men's C1 500m - Final
3:45 AM ETTeam Handball - Women's Handball - Gold medal match (NOR vs RUS)
3:45 AM ETTaekwondo - Women's Over 67kg - Quarterfinal contest 4
4:00 AM ETTaekwondo - Men's Over 80kg - Quarterfinal contest 1
4:15 AM ETTaekwondo - Men's Over 80kg - Quarterfinal contest 2
4:20 AM ETCanoe - Sprint - Women's K1 500m - Final
4:20 AM ETCanoe - Sprint - Women's K1 500m - Final
4:30 AM ETTaekwondo - Men's Over 80kg - Quarterfinal contest 3
4:35 AM ETCanoe - Sprint - Men's K2 500m - Final
4:35 AM ETCanoe - Sprint - Men's K2 500m - Final
4:45 AM ETTaekwondo - Men's Over 80kg - Repechage quarterfinal contest 1
4:45 AM ETTaekwondo - Men's Over 80kg - Repechage quarterfinal contest 2
4:45 AM ETTaekwondo - Men's Over 80kg - Quarterfinal contest 4
5:00 AM ETTaekwondo - Women's Over 67kg - Semifinal contest 1
5:05 AM ETCanoe - Sprint - Men's C2 500m - Final
5:05 AM ETCanoe - Sprint - Men's C2 500m - Final
5:15 AM ETTaekwondo - Women's Over 67kg - Semifinal contest 2
5:20 AM ETCanoe - Sprint - Women's K2 500m - Final
5:20 AM ETCanoe - Sprint - Women's K2 500m - Final
5:30 AM ETTaekwondo - Men's Over 80kg - Semifinal contest 1
5:45 AM ETTaekwondo - Men's Over 80kg - Semifinal contest 2
6:00 AM ETBaseball - Men's Baseball - Gold medal game
6:00 AM ETRhythmic Gymnastics - Women's Individual All-Around(Rhythm) - Final
6:00 AM ETRhythmic Gymnastics - Women's Individual All-Around(Rhythm) - Final 1st rotation
6:00 AM ETField Hockey - Men's Field Hockey - Bronze medal match (NED vs AUS)
6:00 AM ETTaekwondo - Women's Over 67kg - Repechage semifinal contest 1
6:15 AM ETTaekwondo - Women's Over 67kg - Repechage semifinal contest 2
6:30 AM ETTaekwondo - Men's Over 80kg - Repechage semifinal contest 2
6:33 AM ETRhythmic Gymnastics - Women's Individual All-Around(Rhythm) - Final 2nd rotation
6:45 AM ETTaekwondo - Men's Over 80kg - Repechage semifinal contest 1
7:00 AM ETTrack and Field - Men's 800m - Final heat 1
7:00 AM ETTrack and Field - Women's High Jump - Final
7:00 AM ETBoxing - Men's Fly Weight (51kg) - Gold medal bout
7:00 AM ETTaekwondo - Women's Over 67kg - Bronze medal contest 1
7:07 AM ETRhythmic Gymnastics - Women's Individual All-Around(Rhythm) - Final 3rd rotation
7:10 AM ETTrack and Field - Men's Javelin Throw - Final
7:15 AM ETTaekwondo - Women's Over 67kg - Bronze medal contest 2
7:30 AM ETTrack and Field - Men's 800m - Final
7:30 AM ETBasketball - Women's Basketball - Bronze medal game (CHN vs RUS)
7:30 AM ETTaekwondo - Men's Over 80kg - Bronze medal contest 2
7:30 AM ETTable Tennis - Men's Singles Table Tennis - Bronze medal match
7:36 AM ETBoxing - Men's Feather Weight (57kg) - Gold medal bout
7:40 AM ETRhythmic Gymnastics - Women's Individual All-Around(Rhythm) - Final 4th rotation
7:45 AM ETTaekwondo - Men's Over 80kg - Bronze medal contest 1
7:50 AM ETTrack and Field - Women's 1500m - Final
8:00 AM ETDiving - Men's 10m Platform - Final
8:00 AM ETTaekwondo - Women's Over 67kg - Gold medal contest
8:00 AM ETVolleyball - Women's Volleyball - Gold medal match (USA vs BRA)
8:10 AM ETTrack and Field - Men's 5000m - Final
8:11 AM ETBoxing - Men's Light Welter Weight (64kg) - Gold medal bout
8:15 AM ETTrack and Field - Men's 5000m - Final heat 1
8:15 AM ETTaekwondo - Men's Over 80kg - Gold medal contest
8:30 AM ETField Hockey - Men's Field Hockey - Gold medal match (GER vs ESP)
8:30 AM ETTable Tennis - Men's Singles Table Tennis - Gold medal match
8:40 AM ETTrack and Field - Women's 4x400m Relay - Final
8:46 AM ETBoxing - Men's Middle Weight (75kg) - Gold medal bout
9:05 AM ETTrack and Field - Men's 4x400m Relay - Final
9:21 AM ETBoxing - Men's Heavy Weight (91kg) - Gold medal bout
10:00 AM ETBasketball - Women's Basketball - Gold medal game (AUS vs USA)
7:30 PM ETTrack and Field - Men's Marathon - Final
7:30 PM ETTrack and Field - Men's Marathon - Final Heat 1
8:00 PM ETTeam Handball - Men's Handball - Classification 7-8 (DEN vs KOR)
9:10 PM ETTrack and Field - Men's Javelin Throw - Final Heat 1
9:30 PM ETWater Polo - Men's Water Polo - Classification 9-10 - match 40
9:50 PM ETTrack and Field - Women's High Jump - Final heat 1
10:00 PM ETTrack and Field - Women's 1500m - Final heat 1
10:00 PM ETVolleyball - Men's Volleyball - Bronze medal match
10:15 PM ETTeam Handball - Men's Handball - Classification 5-6 (RUS vs POL)
10:50 PM ETWater Polo - Men's Water Polo - Classification 7-8 - match 41
11:00 PM ETRhythmic Gymnastics - Women's Group All-Around(Rhythm) - Final
11:00 PM ETRhythmic Gymnastics - Women's Group All-Around(Rhythm) - Final 1st rotation
11:37 PM ETRhythmic Gymnastics - Women's Group All-Around(Rhythm) - Final 2nd rotation