espn Sports schedule results venues history espn.com home





Keyword

MedalTracker


Complete short track results

Ohno comes away with no new medals

Caple: 'That's short track'

Tonight: Ohno goes for record

Ohno can keep gold: Panel rejects protest

Ohno focus of e-mail threats

Ohno could set speedskating medal record






 ESPN Tools
Email story
 
Most sent
 
Print story
 





Saturday, February 23, 2002
 
Short track results from Saturday

Associated Press


At Salt Lake City

Men's 500 meters
Final A
1, Marc Gagnon, Canada, 41.802.
2, Jonathan Guilmette, Canada, 41.994.
3, Rusty Smith, Sunset Beach, Calif., 42.027.
4, Feng Kai, China, 42.112.
5, Satoru Terao, Japan, 42.219.

Final B
1, Kim Dong-Sung, South Korea, 42.076.
2, Wim de Deyne, Belgium, 42.961.

Semifinal Heat 1
1, Rusty Smith, Sunset Beach, Calif., 41.916 (Q).
2, Marc Gagnon, Canada, 41.981 (Q).
3, Kim Dong-Sung, South Korea, 41.990 (Q).
4, Wim de Deyne, Belgium, 42.823 (Q).

Semifinal Heat 2
1, Jonathan Guilmette, Canada, 42.201 (Q).
2, Feng Kai, China, 42.266 (Q).
3, Satoru Terao, Japan, 1:05.790 (Q).
NR, Apolo Anton Ohno, Seattle, DQ.

Men's 5,000 relay
Final A
1, Canada (Marc Gagnon; Jonathan Guilmette; Francois-Louis Tremblay; Mathieu Turcotte), 6:51.579.
2, Italy (Maurizio Carnino; Fabio Carta; Nicola Franceschina; Nicola Rodigari), 6:56.327.
3, China (Li Jiajun; Li Ye; Feng Kai; Guo Wei), 6:59.633.
4, United States (Apolo Anton Ohno, Seattle; Rusty Smith, Sunset Beach, Calif.; Dan Weinstein, Chestnut Hill, Mass.; Ron Biondo, Marquette, Mich.), 7:03.926.

Final B
1, Japan (Satoru Terao; Takafumi Nishitani; Takehiro Kodera; Yugo Shinohara), 7:19.893.
2, Australia (Steven Bradbury; Stephen Lee; Alex McEwan; Andrew McNee), 7:45.271.
NR, Belgium (Simon van Vossel; Pieter Gysel; Ward Janssens; Wim de Deyne), DQ.

Women's 1,000 meters
Final A
1, Yang (A) Yang, China, 1:36.391.
2, Ko Gi-Hyun, South Korea, 1:36.427.
3, Yang (S) Yang, China, 1:37.008.
4, Marie-Eve Drolet, Canada, 1:37.563.

Final B
1, Evgenia Radanova, Bulgaria, 1:34.702.
2, Choi Eun-Kyung, South Korea, 1:34.808.
3, Chikage Tanaka, Japan, 1:35.125.
4, Alanna Kraus, Canada, 1:35.642.

Semifinal Heat 1
1, Marie-Eve Drolet, Canada, 1:37.916 (Q).
2, Yang (A) Yang, China, 1:38.037 (Q).
3, Chikage Tanaka, Japan, 1:38.269 (Q).
4, Choi Eun-Kyung, South Korea, 1:38.523 (Q).

Semifinal Heat 2
1, Yang (S) Yang, China, 1:35.072 (Q).
2, Ko Gi-Hyun, South Korea, 1:35.172 (Q).
3, Alanna Kraus, Canada, 1:35.510 (Q).
4, Evgenia Radanova, Bulgaria, 1:35.607 (Q).