<
>

Schedule -- 2006 Winter Olympics

Here is the daily schedule for the 2006 Winter Olympics in Turin, Italy. All times are local time in Italy, which is six hours ahead of Eastern Standard Time:

Friday, Feb. 10
Opening Ceremony
Start, 8 p.m.

Saturday, Feb. 11
Biathlon
Men's 20km, 1 p.m.

Figure Skating
Pairs Short Program, 7 p.m.

Freestyle Skiing
Women's Moguls prelims, 3 p.m.
Women's Moguls final, 7 p.m.

Women's Hockey
Finland vs. Germany, 1 p.m.
Sweden vs. Russia, 3:30 p.m.
United States vs. Switzerland, 6 p.m.
Canada vs. Italy, 8:30 p.m.

Luge
Men's Singles (run 1), 4 p.m.
Men's Singles (run 2), 6:30 p.m.

Nordic Combined
K90 Hill jump, 11 a.m.
15km race, 3 p.m.

Ski Jumping
K90 Hill qualifying, 6 p.m.

Speedskating
Men's 5000, 3:30 p.m.

Sunday, Feb. 12
Alpine Skiing
Men's Downhill, Noon
Cross-Country Skiing
Women's 15km Pursuit, 10 a.m.
Men's 30km Pursuit, 1:45 p.m.

Women's Hockey
Canada vs. Russia, 4:30 p.m.
United States vs. Germany, 7 p.m.

Luge
Men's Singles (run 3), 4 p.m.
Men's Singles (run 4), 6:30 p.m.

Short-Track Speedskating
Men's 1500 final, 7:30 p.m.
Women's 500 prelims
Women's 3000 Relay prelims

Ski Jumping
K90 Hill final, 6 p.m.

Snowboarding
Men's Halfpipe qualifying, 10 a.m.
Men's Halfpipe final, 2 p.m.

Speedskating
Women's 3000, 4:30 p.m.

Monday, Feb. 13
Biathlon
Women's 15km, noon

Men's Curling
New Zealand vs. Sweden, 9 a.m.
Italy vs. Britain, 9 a.m.
Norway vs. United States, 9 a.m.
Finland vs. Switzerland, 9 a.m.
Germany vs. Canada, 7 p.m.
Finland vs. United States, 7 p.m.
Britain vs. New Zealand, 7 p.m.
Italy vs. Sweden, 7 p.m.

Women's Curling
Norway vs. United States, 2 p.m.
Canada vs. Sweden, 2 p.m.
Switzerland vs. Italy, 2 p.m.
Britain vs. Denmark, 2 p.m.

Figure Skating
Pairs Free Program, 7 p.m.

Women's Hockey
Sweden vs. Italy, 3 p.m.
Finland vs. Switzerland, 5:30 p.m.

Luge
Women's Singles (run 1), 4 p.m.
Women's Singles (run 2), 6 p.m.

Snowboarding
Women's Halfpipe qualifying, 10 a.m.
Women's Halfpipe final, 2 p.m.

Speedskating
Men's 500, 3:30 p.m.

Tuesday, Feb. 14
Alpine Skiing
Men's Combined (downhill), Noon
Men's Combined (slalom first run), 5 p.m.
Men's Combined (slalom second run), 7:30 p.m.

Biathlon
Men's 10km Sprint, 1:30 p.m.

Cross-Country Skiing
Men's Team Sprint (semifinals, final), 4 a.m.
Women's Team Sprint (semifinals, final), 4:40 a.m.

Men's Curling
Norway vs. Switzerland, 2 p.m.
Canada vs. Sweden, 2 p.m.
Germany vs. Italy, 2 p.m.
United States vs. New Zealand, 2 p.m.

Women's Curling
Russia vs. Japan, 9 a.m.
Switzerland vs. Britain, 9 a.m.
Norway vs. Sweden, 9 a.m.
United States vs. Canada, 9 a.m.
Italy vs. Denmark, 7 p.m.
United States vs. Japan, 7 p.m.
Canada vs. Russia, 7 p.m.
Norway vs. Switzerland, 7 p.m.

Figure Skating
Men's Short Program, 7 p.m.

Women's Hockey
Italy vs. Russia, 1 p.m.
Canada vs. Sweden, 3:30 p.m.
Switzerland vs. Germany, 6 p.m.
United States vs. Finland, 8:30 p.m.

Luge
Women's Singles (run 3), 4 p.m.
Women's Singles (run 4), 6 p.m.

Speedskating
Women's 500, 4 p.m.

Wednesday, Feb. 15
Alpine Skiing
Women's Downhill, Noon

Men's Curling
Finland vs. New Zealand, 9 a.m.
Sweden vs. Norway, 9 a.m.
Canada vs. Britain, 9 a.m.
United States vs. Italy, 7 p.m.
Britain vs. Norway, 7 p.m.
Canada vs. Switzerland, 7 p.m.
Germany vs. Finland, 7 p.m.

Women's Curling
Sweden vs. Britain, 2 p.m.
Italy vs. Russia, 2 p.m.
Japan vs. Norway, 2 p.m.
Denmark vs. United States, 2 p.m.

Freestyle Skiing
Men's Moguls qualifying, 2 p.m.
Men's Moguls final, 5:30 p.m.

Men's Hockey
Kazakhstan vs. Sweden, 11:30 a.m.
Italy vs. Canada, 1 p.m.
Switzerland vs. Finland, 3:30 p.m.
Germany vs. Czech Republic, 5 p.m.
Russia vs. Slovakia, 8 p.m.
Latvia vs. United States, 9 p.m.

Luge
Men's Doubles (run 1), 4 p.m.
Men's Doubles (run 2), 5:30 p.m.

Nordic Combined
K120 Team Event jump, 10:30 a.m.
Team Event 4X5km race, 3 p.m.

Short-Track Speedskating
Women's 500 final, 7:30 p.m.
Men's 1000 prelims
Men's 5000 Relay prelims

Speedskating
Men's and Women's Team Pursuit qualifying, 5 p.m.

Thursday, Feb. 16
Biathlon
Women's 7.5km Sprint, Noon

Cross-Country Skiing
Women's 10km (classical), 10 a.m.

Men's Curling
Britain vs. Germany, 2 p.m.
Switzerland vs. New Zealand, 2 p.m.
United States vs. Sweden, 2 p.m.
Norway vs. Canada, 2 p.m.

Women's Curling
Canada vs. Switzerland, 9 a.m.
Japan vs. Denmark, 9 a.m.
Russia vs. Britain, 9 a.m.
Sweden vs. Italy, 9 a.m.
Sweden vs. United States, 7 p.m.
Denmark vs. Switzerland, 7 p.m.
Canada vs. Norway, 7 p.m.

Figure Skating
Men's Free Program, 7 p.m.

Men's Hockey
Finland vs. Italy, Noon
Switzerland vs. Czech Republic, 1 p.m.
Sweden vs. Russia, 4 p.m.
Slovakia vs. Latvia, 5 p.m.
Canada vs. Germany, 8 p.m.
United States vs. Kazakhstan, 9 p.m.

Skeleton
Women's Singles (run 1), 5:30 p.m.
Women's Singles (run 2), 6:30 p.m.

Snowboarding
Men's Snowboard Cross qualifying, 10 a.m.
Men's Snowboard Cross final, 2 p.m.

Speedskating
Men's and Women's Team Pursuit finals, 5 p.m.

Friday, Feb. 17
Alpine Skiing
Women's Combined (downhill), Noon
Women's Combined (slalom first run), 5 p.m.
Women's Combined (slalom second run), 7:30 p.m.

Cross-Country Skiing
Men's 15km (classical), 10 a.m.

Men's Curling
Italy vs. Norway, 9 a.m.
Sweden vs. Finland, 9 a.m.
Switzerland vs. Germany, 9 a.m.
Sweden vs. Britain, 7 p.m.
United States vs. Switzerland, 7 p.m.
Finland vs. Canada, 7 p.m.
New Zealand vs. Italy, 7 p.m.

Women's Curling
United States vs. Russia, 2 p.m.
Norway vs. Italy, 2 p.m.
Britain vs. Canada, 2 p.m.
Switzerland vs. Sweden, 2 p.m.

Figure Skating
Ice Dancing, Compulsory Dance, 7 p.m.

Women's Hockey
Classification Game, 1 p.m.
Semifinal, 5 p.m.
Classification Game, 6:30 p.m.
Semifinal, 9 p.m.

Skeleton
Men's Singles (run 1), 5:30 p.m.
Men's Singles (run 2), 7 p.m.

Ski Jumping
K120 Hill qualifying, 6 p.m.

Snowboarding
Women's Snowboard Cross qualifying, 10 a.m.
Women's Snowboard Cross final, 2 p.m.

Saturday, Feb. 18
Alpine Skiing
Men's Super G, 11 a.m.

Biathlon
Women's 10km Pursuit, 12:30 p.m.
Men's 12.5km Pursuit, 2:30 p.m.

Bobsled
Men's Two (run 1), 5:30 p.m.
Men's Two (run 2), 7:20 p.m.

Cross-Country Skiing
Women's 4x5km Relay, 9:45 a.m.

Men's Curling
Germany vs. United States, 2 p.m.
Canada vs. Italy, 2 p.m.
Switzerland vs. Britain, 2 p.m.
Finland vs. Norway, 2 p.m.

Women's Curling
Britain vs. Italy, 9 a.m.
Russia vs. Switzerland, 9 a.m.
Sweden vs. Denmark, 9 a.m.
Japan vs. Canada, 9 a.m.
Japan vs. Sweden, 7 p.m.
Britain vs. Norway, 7 p.m.
Italy vs. United States, 7 p.m.

Men's Hockey
Kazakhstan vs. Russia, 11:30 a.m.
Italy vs. Germany, 1 p.m.
Canada vs. Switzerland, 3:30 p.m.
Sweden vs. Latvia, 5 p.m.
Slovakia vs. United States, 8 p.m.
Czech Republic vs. Finland, 9 p.m.

Short-Track Speedskating
Women's 1500 final, 7:30 p.m.
Men's 1000 final

Ski Jumping
K120 Hill final, 6 p.m.

Speedskating
Men's 1000, 5 p.m.

Sunday, Feb. 19
Alpine Skiing
Women's Super G, Noon

Bobsled
Men's Two (run 3), 5:30 p.m.
Men's Two (run 4), 1:20 p.m.

Cross-Country Skiing
Men's 4x10km Relay, 10 a.m.

Men's Curling
Norway vs. New Zealand, 9 a.m.
Germany vs. Sweden, 9 a.m.
Italy vs. Finland, 9 a.m.
Britain vs. United States, 9 a.m.
Britain vs. Finland, 7 p.m.
New Zealand vs. Canada, 7 p.m.
Sweden vs. Switzerland, 7 p.m.
Norway vs. Germany, 7 p.m.

Women's Curling
Switzerland vs. United States, 2 p.m.
Italy vs. Canada, 2 p.m.
Britain vs. Japan, 2 p.m.
Russia vs. Denmark, 2 p.m.

Figure Skating
Ice Dancing, Original Dance, 7 p.m.

Freestyle Skiing
Women's Aerials qualifying, 6:30 p.m.

Men's Hockey
Germany vs. Switzerland, Noon
Russia vs. Latvia, 1 p.m.
Slovakia vs. Kazakhstan, 4 p.m.
United States vs. Sweden, 5 p.m.
Czech Republic vs. Italy, 8 p.m.
Finland vs. Canada, 9 p.m.

Speedskating
Women's 1000, 5 p.m.

Monday, Feb. 20
Alpine Skiing
Men's Giant Slalom (first run), 9:30 a.m.
Men's Giant Slalom (second run), 1 p.m.

Bobsled
Women's Two (run 1), 5:30 p.m.
Women's Two (run 2), 6:30 p.m.

Men's Curling
Switzerland vs. Italy, 2 p.m.
New Zealand vs. Germany, 2 p.m.
Canada vs. United States, 2 p.m.

Women's Curling
Sweden vs. Russia, 9 a.m.
Denmark vs. Norway, 9 a.m.
Italy vs. Japan, 9 a.m.
Denmark vs. Canada, 7 p.m.
Switzerland vs. Japan, 7 p.m.
Norway vs. Russia, 7 p.m.
United States vs. Britain, 7 p.m.

Figure Skating
Ice Dancing, Free Program, 7 p.m.

Freestyle Skiing
Men's Aerials qualifying, 6:30 p.m.

Women's Hockey
Seventh Place, 1 p.m.
Bronze Medal, 4:30 p.m.
Fifth Place, 5 p.m.
Gold Medal, 8:30 p.m.

Ski Jumping
Team K120 Hill final, 6 p.m.

Tuesday, Feb. 21
Biathlon
Men's 4x7.5km relay, Noon

Bobsled
Women's Two (run 3), 5:30 p.m.
Women's Two (run 4), 7 p.m.

Curling
Men's/Women's tiebreaker, if necessary, 9 a.m.
Men's/Women's tiebreaker, if necessary, 2 p.m.
Men's/Women's tiebreaker, if necessary, 7 p.m.

Figure Skating
Women's Short Program, 7 p.m.

Men's Hockey
Latvia vs. Kazakhstan, 11:30 a.m.
Switzerland vs. Italy, 12:30 p.m.
Finland vs. Germany, 3:30 p.m.
Canada vs. Czech Republic, 4:30 p.m.
Sweden vs. Slovakia, 8 p.m.
United States vs. Russia, 8:30 p.m.

Nordic Combined
K120 Hill Jump, 11 a.m.
7.5km Sprint, 2 p.m.

Speedskating
Men's 1500, 4 p.m.

Wednesday, Feb. 22
Alpine Skiing
Women's Slalom (first run), 2:45 p.m.
Women's Slalom (second run), 5:45 p.m.

Cross-Country Skiing
Women's Sprint qualifying, 10 a.m.
Men's Sprint qualifying, 10:30 a.m.
Women's Sprint final, 1:55 p.m.
Men's Sprint final, 2:15 p.m.

Curling
Women's Semifinals, 2 p.m.
Men's Semifinals, 7 p.m.

Freestyle Skiing
Women's Aerials final, 6:45 p.m.

Men's Hockey
Quarterfinal, 4:30 p.m.
Quarterfinal, 5:30 p.m.
Quarterfinal, 8:30 p.m.
Quarterfinal, 9:30 p.m.

Short-Track Speedskating
Women's 1000 prelims, 7:30 p.m.
Men's 500 prelims
Women's 3000 Relay final

Snowboarding
Men's Parallel Giant Slalom qualifying, 10 a.m.
Men's Parallel Giant Slalom final, 1 p.m.

Speedskating
Women's 1500, 5 p.m.

Thursday, Feb. 23
Biathlon
Women's 4X6km Relay, Noon

Curling
Women's Bronze Medal, 1 p.m.
Women's Gold Medal, 5:30 p.m.

Figure Skating
Women's Free Skate, 7 p.m.

Freestyle Skiing
Men's Aerials final, 6:30 p.m.

Snowboarding
Women's Parallel Giant Slalom qualifying, 11 a.m.
Women's Parallel Giant Slalom final, 2 p.m.

Friday, Feb. 24
Alpine Skiing
Women's Giant Slalom (first run), 9:30 a.m.
Women's Giant Slalom (second run), 1 p.m.

Bobsled
Men's Four (run 1), 5:30 p.m.
Men's Four (run 2), 7:20 p.m.

Cross-Country Skiing
Women's 30km, 11:30 a.m.

Curling
Men's Bronze Medal, 1 p.m.
Men's Gold Medal, 5:30 p.m.

Figure Skating
Gala Exhibition, 7 p.m.

Men's Hockey
Semifinal, 4:30 p.m.
Semifinal, 9 p.m.

Speedskating
Men's 10000, 3 p.m.

Saturday, Feb. 25
Alpine Skiing
Men's Slalom (first run), 3 p.m.
Men's Slalom (second run), 6:30 p.m.

Biathlon
Women's 12.5km (mass start), 10 a.m.
Men's 15km (mass start), Noon

Bobsled
Men's Four (run 3), 5:30 a.m.
Men's Four (run 4), 7:20 p.m.

Men's Hockey
Bronze Medal, 8:30 p.m.

Short-Track Speedskating
Men's 500 final, 7:30 p.m.
Women's 1000 final
Men's 5000 Relay final

Speedskating
Men's 5000, 4:30 p.m.

Sunday, Feb. 26
Cross-Country Skiing
Men's 50km, 10 a.m.

Men's Hockey
Gold Medal, 2 p.m.

Closing Ceremony
Start, 8 p.m.